رفتن به مطلب

Recommended Posts

برن

بله،کاملا متفاوته.

اون خیلی ها هم اشتباه می کنن.

سوالی در کار نیست که من خودمو به دورش بپیچونم!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Melkor Morgoth

ای بابا کی گفت شما..

من منظورم صاحب این تاپیک بود..

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Tulkas Astaldo

فکر کنم سازنده این تاپیک خود برن باشه!درسته؟ :D

سیلماریلیون کتاب نجات بشری از شر بدی ها نیست،اما مسلما داستانی است که میشه ازش در زنده گی استفاده کرد

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
آرون

خیلی دلم میخواست هنوز مدیر بودم و نصف پستهای ملکور رو ویرایش یا پاک می کردم!

آخه این چه طرز پست دادنیه؟ اکثرا یا اسپم یا پر غلط املایی! یه کم احترام به بقیه کاربرها و سایت آردا بذارید.../

/

در مورد بحث قرآن و سیلماریلیون... من حرف زیادی نمی زنم فقط یه خطی هست که اعتقاد منه و بوده و شاید خواهد بود... و اون اینه:

"تالکین قهرمان منه, سیلماریلیون کتاب مقدس منه, و اِرو خدای من."

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Melkor Morgoth

اینم از خوبی ما..

حرف غلط املایی حرف العان نیست..

بی شک اگر جای من بودین و میدیدین به چه سرعتی دارم تایپ میکنم ..

میفهمیدین امکان داره اشتباه تایپی و سرگرم بودن...

امکان داره زلزله رو ظلظله بنویسی..

برای من کلمات مهم نیستن...

برای من خود موضوع مهمه..

به هر طریقی که شده باید منظورمو برسونم..

منم حرف های شما را به فال نیک میگیرم

و رسیدگ میکنم

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
برن

سلام بر بانو آرون عزیز.

خوشحالم از اینکه دوباره اومدید.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مورون

جناب ملکور مشکل تو با تالکین و اثارش چیه؟ بگو من نمیتونم از فلسفه ی تالکین سر در بیارم وگرنه عمق وپر مغزی سیلمارین تو هیچ کتاب فلسفی پیدانمیشه در ضمن علم ومعرفت تالکین ناقص یا غلط نیست لطفا موقع نظر دادن انصاف کن.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Melkor Morgoth

وقتی شما انصاف را دادین..

من نیز خواهم داد...

ur zi tala ishi gundatuluk sha irzi borzu guthruzu mau...lat ishi ufum

اور زی تالا ایشی گنداتولوک...شا ایرزی برزوو گدروزو ماو...لت ایشی افوم...

به زبان مردور ها یه چیزی رو بهت گفتم..

اگر بخوایی بدونی چی هست؟

که البته جوابت است...

برو یادش بگیر...

منم دیگه زیاد تو این سایت نمیمونم..

دیگه دارم میرم..

به اونی هم که این تاپیک رو زده..

باز هم میگم..

راه راست از راه سیلماریلیون جداست..

اصلا فلسفشون با هم جدان..

در هر صورت شما هم نظر خودتونو کامل دادین..

باز هم میگم..

هر وقت شما انصاف بدی..

میبینی منم انصاف دادم

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
برن

با سلام.

بگو ببینم ملکور جان مشکل تو چیه؟! :D :D :D

اصلا چی می گی؟

حرف حسابت چیه؟

هیچم از هم جدا نیستن،یکین.فلسفشونم یکیه.البته راه راست قران که فلسفه نداره.ولی با نوشته شدن سیل فلسفه دار شد. :D

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LObeLia

بنظرم کل پستای این تاپیک اسپم هستن<_<

و هیچکدوم درست و حسابی به بحث نپرداختن...

نظر من موافق هست با نظر ایجاد کننده ی تاپیک.{برن} اینکه راه راستی که سیلماریلیون مطرح میکنه خیلی شفاف میکنه صراط مستقیم در قرآن رو...پست اول تاپیک واضح بیان شده و نیازی به تکراش نیست. همین قدر بگم که دوستان کمک کنن در تحقق این معمایی که مطرح شده. تاپیکای قدیمی رو از توی گنجه بیرون بکشیم و زنده شون کنیم. هدف ما اینجا همینه.بعضیامون یادمون رفته...

اینکه راه رفتن به والینورِ برچیده شده، راست و مستقیم شده حتما پشتش تفکری خوابیده. که باید بیدار بشه. بسسشه هر چی خوابیده:((

نمیدونم توی تاپیک دیگه ای بحث شده یانه. چون بنظر خودم کاملـا جدید اومد.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

من آخرش ندونستم هدف از این بحث چی بود ولی فقط میتونم بگم متاسفم بابت پست 29 این تاپیک

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

دیگه زیاد نرین تو نخ تاپیک های قدیمی {تکذیبیه!} :دی

بله به نظر من هم مفهوم راه راست در سرزمین میانه که در واقع راه رسیدن به والینور هست، همان مفهوم صراط مستقیم ـه. قویا تاکید میکنم که از این حرف نمیشه استنباط کرد اسلام یا قرآن الهام بخش تالکین بوده چون مفهوم صراط مستقیم در ادیان دیگر هم مطرح شده (گرچه در اسلام خیلی جامع تر و موکد تر) و این که ببینید چرا تالکین میاد و والینور رو از دسترس مردم و از مدارات سرزمین میانه خارج میکنه به جایی که فقط افراد خاصی میتونن راهش رو پیدا کنن و این پیدا کردن ابزاری و فیزیکی نیست که مثلا جاده ای کشیده شده باشه یا با فضاپیما یه سمت و ارتفاعی رو نشون کنن و برن بلکه بنظر من به شدت یک مفهوم اعتقادی و ایمانی است و امری حسی و روحی. در ظاهر، کشتی مسیر مستقیمی رو از اندور میره تا برسه به والینور اما باطن این مسئله خیلی عمیق تره. اون هایی هم که نمیتونن پیداش کنن چرا نمیتونن چون از مسیر راست خارج میشن...

پ.ن

در مورد اسپم و این ها هم باید بگم واقعا مناسب نیست پست هایی که جزو تاریخچه فروم بودند و سال ها راکد موندند و کاربرانش هم یا اصلا به فروم نمیان و یا به ندرت میان رو حذف کنیم. گرچه نا مربوط یا خارج از بحث یا اسپم باشند. تصمیمات مقتضی اون ها در همون سال ها گرفته شده...

ویرایش شده در توسط تور

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

حمید:

والینور که از ابتدا برای انسان ها ممنوع بود چیز جدیدی نیست.

ضمن این که جایگاه انسان ها پس از مرگ کلا بر همه پوشیده است و جایی میره غیر از تالار های ماندوس که الف ها میرن پس امکان نداره راه رستگاری و غایت زندگی این دو نژاد هم یکی باشه.

سوما که درسته برای جلوگیری از تکرار حوادثی مثل نومه نور و دست درازی انسان ها، ارو والینور رو از دسترس خارج میکنه، در واقع خارج مدارات و زمین سرزمین میانه اما چرا از خط مستقیم و راست یاد میکنه و این که چرا برخی که تلاش میکنن نمیرسن؟! چون تو این مسیر مستقیم قرار نمیگیرن...

من در واقع استدلالی ارائه ندادم و این رو هم قطعی نمیدونم که مشخصا تالکین نظرش روی این بوده و منظورش بحث های مذهبی و اینا بوده اصلا. همونطور که گفتم بنظرم این یک مفهوم حسیه چون اولین باری که متون مربوط به این قضیه رو در کتاب خوندم همین حس و مفهوم بهم دست داد که این قضیه همش ظاهر نیست و مهم هم همینه که یک نویسنده منظورشو بتونه در طی داستان به مخاطبش منتقل کنه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

با حرف حمید کاملا موافقم. راه راست در آردا هیچ ربطی به صراط مستقیم در متون دینی نداره.

مگه برای الفها راه دیگه ای هم غیر از این راه مستقیم هست؟ مگه کسی میتونه راه دیگه بره؟ راهی که همه میتونن ازش رد بشن و باید هم ازش رد بشن دیگه صراط مستقیم نیست!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
نولوفینوه

پستای اول تاپیک اصلا در شان بچه های آردا نبود:((

اینکه گفتین راه راست رو از قرآن بفهمیم یا از سیل به نظرم خیلی مسله واضح و بی موردیه . چون توی سیلی که من ده بار خوندم همچین چیزی ندیدم !! سیل تو زندگی خودم خیلی زید تاثیر داشت حتی بیشتر از قرآن شاید . اینو قبول دارم. اما سیل چیزی به نام راه راست برامون نشون نداده. راه راست اگه راه والینور هست اون وقت همه چی منتفیه ! یه دسته ای حتما میرن والینور راه راستو طی می کنن و هیچ مس نمی مونه یه نژاد هم نمی تونن برن ! و تو کل سیل این.یکی از تضاد هاییه که تو سیل وجود داره. فین گولفین هم میره ماندوس مایگلین هم ! و این یکی از انتقادای من به سیله ! اصلا تو سیل مگه راه راستی وجود داره? اگه داره منو مجاب کنین که داره بعد بشینیم دربارش بحث کنی ! :))

اخرای صفه دورو الان دیدم اگه حرفم بیخود و تکراریه ببخشید!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Elentári

با سلام.

می خوام یه نکته جالب (البته از نظر خودم) براتون مطرح کنم.

بعد از اینکه سیلماریلیون رو خوندم،یه نکته جالب در مورد راه راست و خمیده شدن زمین به ذهنم رسید.

ما تو قران داریم که از خدا می خوایم به راه راست هدایتمون کنه.ولی تا حالا از خودتون پرسیدید چرا راه راست؟

چرا نگفتن راه درست،یا راه سعادت.مگه هر راهی راست باشه یعنی راه درستیه؟

آها...اینجاست که شما باید منظور از راه راست رو با استفاده از سیلماریلیون بفهمید.

خوشحال می شم نظرتون رو در این باره بدونم.

من کلا منظور از این تاپیک رو نفهمیدم. سوال دقیقا چیه؟ اگه منظور از راه راست روش و سلوکیه که باعث سعادت انسان بشه چه ربطی به خمیده شدن زمین داره؟ (اینکه سعادت انسان ها در چیه یه بحث جداگانه است که فکر نمیکنم لازم باشه درموردش اینجا بحثی صورت بگیره چون میره در حوزه اعتقادات شخصی). اینطور که من از این سوال فهمیدم: "آیا هر راه راستی راه درسته" ایشون یه راه خط کشی شده روی زمین میخوان که بهشون بگن این راه رو برو تا به سعادت برسی. واقعا خنده داره!

این تاپیک از نظر من همون اول باید بسته میشد. چیزی برای بحث کردن وجود نداره.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...