رفتن به مطلب
نارس_آرتین

کمبود محبوبیت آثار تالکین در ایران

Recommended Posts

Meneldor

سلام دوستان به نظر من مهمترین دلیلش توزیع و پخش نامناسب هست . یعنی اینکه برای کسانی که در شهرستان ها زندگی میکنند امکان به دست آوردن کتاب خیلی سخت تر میشه . برای مثال در شهر هایی مانند کرمانشاه و همدان تقریبا میشه گفت هیچ کتاب فروشی این کتاب هارو نداره  و این موضوع در باره اثر معروفی چون ارباب حلقه ها بسیار عجیبه . البته با خرید اینترنتی هم میشه کتاب هایی رو که میخوایم بخریم  ولی خود این موضوع هم چند تا مشکل داره  برای مثال : سایت دیجی کالا که معتبره همیشه کتاب رو ناموجود زده ( با این حال چرا اون رو توی کتاب هاش قرار داده خدا میدونه:-\) و سایت های دیگه قیمت هایی که دادن با قیمت گفته شده توسط انتشارات روزنه خیلی اختلاف داره

(واین جای شک داره) در کل یعنی توزیع نا مناسب باعث بی توجهی نسبت به این آثار میشه . تا اونجایی که من میدونم سایت روزنه خرید اینترنتی نداره . بنابراین

حالا اگه دوستان راهکاری برای خرید کتاب در شهرستان ها دارند خواهش میکنم بفرمایید. / ممنون :Gandalf:

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Legolas
در 1 ساعت قبل، Meneldor گفته است :

حالا اگه دوستان راهکاری برای خرید کتاب در شهرستان ها دارند خواهش میکنم بفرمایید. / ممنون :Gandalf:

برای این مورد تاپیک جداگانه‌ای وجود دارد:

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فین رود فلاگوند
ارسال شده در (ویرایش شده)

با عرض اجازت 

دوستان سخنان خوبی گفتند که من فرصت نکردم تمام آنها را به دقت بخوانم اما اجمالا نظری می دهم:

دوست عزیز سوال دقیقی پرسیدی و خوب هم گفتی بین نوجوانان. چون اگر رده ی سنی را تعیین نمی کردی کار مشکل تر می شد.

برای نوجوانان(که علاقه بیشتری نسبت به بقیه رده های سنی به کتب به اصطلاح فانتزی دارند) کتبی مانند هری پاتر جذاب تر است تا دنیای تالکین. دلیل آن هم این است که نسل های جدید نسل های تکنولوژیک هستند و اولین کار تکنولوژی هم سرعت بخشیدن به کارهاست و به همین خاطر است که اغلب داستان نویسان عصر مدرن نسبت به بزرگان خود در گذشته کتبی می نویسند که کمتر آثار تفکر و تعمق در آنها دیده می شود و بیشتر تخیل و توهم صرف هستند.  تالکین اما از نویسندگانی است که علیرغم حفظ جذابیت داستان های اصلی خود مانند ارباب حلقه ها، با تعمق و تفکر و صبر و حوصله آن ها را نوشته است و شاید خو گرفتن با این نوع ادبیات برای نسل های جدیدتر سخت باشد.

مشکل بعدی این است که در ایران در گذشته کمتر کسی زمان جداگانه ای برای مطالعه رمان و داستان بلند اختصاص می داد که حالا با ظهور و بروز فضاهای مانند تلگرام و توئیتر (که هدف آنها کوتاه نویسی و سرعت بالاست) تعداد آن افراد کمتر هم شده است.

تبلیغی که مردم به سمت این سری کتب خاص بروند وجود ندارد. در ایران ما شاهد دو موج افزایش علاقه مندی به آثار تالکین بودیم که هر دو به واسطه ی پخش شدن دو سه گانه سینمایی هابیت و ارباب حلقه ها و مشهور شدن آنها در کشور ما بود. من هم خودم جزو همین دسته بودم؛ مدت ها پیش سه گانه ارباب حلقه ها را از تلویزیون دیده بودم،(هرچند بعدها به جز ظاهر گولوم و گندالف چیزی از آن در خاطرم نبود) و می خواستم کتبش را هم بخوانم اما فرصت نمی شد تا اینکه در مجله ای خواندم که فیلم هابیت که بیانگر اتفاقات چهل سال قبل از ارباب حلقه هاست در جهان در حال اکران است. من هم از خداخواسته مدتی بعد به شهر کتاب رفتم و هابیت را خواندم و بعد از آن فیلمش را هم دیدم و علاقه ام به کتب تالکین بیشتر شد و بعد از آن ارباب حلقه ها را هم خواندم و فیلم هایش را دوباره دیدم و سیلماریلیون را خواندم و همین طور ادامه دادم تا الآن که در خدمت شما هستم.

دوست عزیز مثال خودم را زدم که بدانی اگر دوباره سریالی یا فیلمی از آثار تالکین ساخته شود و در ایران مجبوب شود دوباره موج علاقه مندی دیگری بلند خواهد شد. و چون اکنون تبلیغی جهانی برای این آثار نمی شود محبوبیت(یا بهتر است بگوییم توجه) نسبت آنها کمتر می شود.

مسئله ی دیگری که فقط مربوط به ایران است ناشر آثار تالکین است.  انتشارات روزنه اصلا توزیع مناسبی چه در تهران و چه در شهرها و شهرستان های دیگر ندارد و این یعنی کتب منتشر شده از این ناشر به زور در کتاب فروشی ها پیدا می شود. در ضمن اگر هم پیدا شود قیمت هایش بسیار گران است که بنابرقول مسئول انتشارات روزنه در نمایشگاه گذشته این قیمت ها ناشی از جنش ورق هایشان است. هر چند که در هر چاپ نسبت به چاپ قبلی کیفیت کاغذ پایین تر می آید. اما آخر مگر مجبورید کاغذ گران استفاده کنید؟ من خودم به بسیاری از دوستانم که هری پاتر خوان بودند گفتم که هابیت و ارباب حلقه ها را بخوانند آنها هم پذیرفتند و در شهر کتاب ها دنبال آن رفتند ولی با دیدن قیمت گران این کتب به من گفتند قبول داریم آثار شاهکاری هستند اما به این قیمت نمی ارزند! و به همین صورت چند مخاطب از بین رفت.

اگر می خواهیم شاهد ایجاد و جذب مخاطب به سمت آثار تالکین باشیم باید منتظر فیلم یا سریالی اقتباسی از کتب او باشیم که من بعید می دانم تا حداقل سه چهار سال دیگر به واقعیت تبدیل شود.

به امید آن روز!

ویرایش شده در توسط فین رود فلاگوند

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور پسر هور

دوستان برای موارد زیر ایرانی ها نه تنها کتابهای تالکین بلکه هیچ کتابی نمیخرند

1-مردم حوصله خوندنبیش از 4000 صفحه کتابو ندارن

2-مردم ما میزان مطالعشون 2 دقیقه در روزه در حالی که ایسلندی ها 5 ساعت در روز کتاب میخونن

3-نخونده میگن چرته

4-کتاب ها گرون هستن(225500 تومان)فقط واسه هشتا کتاب ترجمه شده از تالکین

5-سنگینی رمان های تالکین.سنگینی و سختی کتابهای تالکین رو با ایلیاد و ادیسه و انه اید و تلماک برابر میدانند

6-حماسی بودن رمان های تالکین.امروزه دیگر نه کسی ارباب حلقه ها میخونه،نه ایلیاد میخونه،نه شاهنامه و نه سرود نیبلوگن.مردم فقط دنبال رمان های کوتاه و عاشقانه اند.حتی خریدن کلکسیون کلاسیک که کتابهای ویکتور هوگو،چارلز دیکنز،جک لندن،شکسپیر،مارک تواین هرمان ملویل رو به نقصان گذاشته است

7-مردم ما هروقت بحث کتابی میشود که واسه کودکان و نوجوانان مناسبه،سریع میرن دنبال کتابهایی مثل هری پاتر و بازی تاج و تخت.اصلا به نظر من فقط میتوان ایلیاد و ادیسه را هموزن ارباب حلقه ها دانست.اصلا مقایسه هری پاتر و بازی تاج و تخت با ارباب حلقه ها کار اشتباهیه.

8-مردم فکر میکنن که نسخه ترجمه شده پر از غلطه.در حالی که آقای علیزاده صبح و شب وقت گذاشته.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
lord of gondolin

من همین الان تو سایت دمنتور بودم تا نظر آنها درباره ی  آثار استاد تالکین بدونم . 

جالب توجه که :تقریبا نود درصد اونها میگفتن فیلم از کتاب بهتره چون کتاب توصیفات زیادی داره و حوصله سر بره ????

به نظرم یکی از دلایل کمبود محبوبیت آثار استاد همی تفکراته.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
alirezatheking
در در 6/28/2017 at 11:55 PM، lord of gondolin گفته است :

من همین الان تو سایت دمنتور بودم تا نظر آنها درباره ی  آثار استاد تالکین بدونم . 

جالب توجه که :تقریبا نود درصد اونها میگفتن فیلم از کتاب بهتره چون کتاب توصیفات زیادی داره و حوصله سر بره ????

به نظرم یکی از دلایل کمبود محبوبیت آثار استاد همی تفکراته.

بعنوان یک هری پاتریست دو آتشه باید بگم که فیلم های ارباب حلقه ها قطره ای از دریای بی پایاب کتاب ها هستند

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Eruyeganeh

کمبود محبوبیت میتونه برای نبود کتاب ها در بعضی از شهرستان های کشور باشه 

بیشتر مردم طول عمرشون اصلا کتابی نخواندند و اصلا پی کتاب نمیروند 

بعضی ها هم اصلا درآمدی ندارند که بخوان بخرن فک کنم کل ترجمه شده ها به سیصد هزار تومان میرسید 

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
نارس_آرتین
در 2 ساعت قبل، Eruyeganeh گفته است :

کمبود محبوبیت میتونه برای نبود کتاب ها در بعضی از شهرستان های کشور باشه 

بیشتر مردم طول عمرشون اصلا کتابی نخواندند و اصلا پی کتاب نمیروند 

بعضی ها هم اصلا درآمدی ندارند که بخوان بخرن فک کنم کل ترجمه شده ها به سیصد هزار تومان میرسید 

بحث نبود کتاب ها در شهرستان ها رو در حال حاضر قبول ندارم. به نظرم تنبلی از خودمونه چونکه تقریبا تمام ناشرا کتاب هاشون تو سایت های معتبر خرید و فروش میشه که با کمی تحقیق در گوگل میشه این سایت ها رو پیدا کرد.

موضوع بعدی که بعضی از مردم در طول عمرشون دنبال کتاب نمیرن به نظرم خیلی موضوع جامع کلیه و یه مشکل در کشورمونه .قیمت ها هم قبول دارم بالاست اما خب اول اینکه همه چی گرونه دوم اینکه به نسبت سایر کالاها گرون نیست واقعا.قیمت یه پیتزای متوسط با کیفیت خوب با یه کتاب برابری میکنه?

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Eruyeganeh
در 1 ساعت قبل، نارس_آرتین گفته است :

بحث نبود کتاب ها در شهرستان ها رو در حال حاضر قبول ندارم. به نظرم تنبلی از خودمونه چونکه تقریبا تمام ناشرا کتاب هاشون تو سایت های معتبر خرید و فروش میشه که با کمی تحقیق در گوگل میشه این سایت ها رو پیدا کرد.

موضوع بعدی که بعضی از مردم در طول عمرشون دنبال کتاب نمیرن به نظرم خیلی موضوع جامع کلیه و یه مشکل در کشورمونه .قیمت ها هم قبول دارم بالاست اما خب اول اینکه همه چی گرونه دوم اینکه به نسبت سایر کالاها گرون نیست واقعا.قیمت یه پیتزای متوسط با کیفیت خوب با یه کتاب برابری میکنه?

بعضی از سایت هام قابل قبول نیست و مورد اعتماد هم نیستن 

کتاب اطلاعاتت رو بیشتر میکنه تا ابد از هر لحاظ .اما در حالیکه یه پیتزا یا هر چی مثل این یک روز سیرت میکنه و تموم میشه در یک روز 

و متاستفانه مردم به راه دوم روی آوردند و اصلا به کتاب اهمیت نمیدند.

مشکل بزرگتر از اینه که فایل پی دی اف رواج یافته درسته که کتاب خوانی بیشتر میشه و تالکین شناس میشن اما حق ناشرو مترجم رو رعایت نمیکنن

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Melian

سلام دوستان

کارای استاد واقعا سخته برای خوندن. من خودم اعتراف می کنم از اون دسته ای ام که هنوز هیچ کدوم از کتابارو نخوندم =)) واقعا نخوندم (البته چند سال پیش یه ترجمه فارسی از ارباب حلقه ها رو خوندم اونم فقط جلد 1 و 3 شو) چون زبان اصلی خوندنشون خیلی سخته. (من دوست دارم آثار بزرگ ادبی رو به زبان اصلیشون بخونم برای همین نمیرم سراغ ترجمه فارسی) به نظر من این مشکل با افزودن به دانش خودمون قابل حله. برای همین منم دست نگه داشتم تا قوی تر شم و لطف کارای استاد برام از بین نره =)

ولی خب راجع به کتاب نخوندن مردم و نیز کتاب سخیف خوندنشون کاملا درست میگین! ملت حتی یه کپشن طولانی اینستاگرامم نمی خونن! اونم به فارسی...حوصله فکر کردن ندارن! ضمن این که خانواده ها فکر می کنن رمان فانتزی خریدن کار بیهوده ایه...درست مثل خانواده ی من...در حالی که خیلی از چیز ها رو میشه تو همین ژانر به خواننده منتقل کرد. بعدم عذر می خوام وقتی مردم اوج تصورشون یه دختر بلوند خوشگل و یه پسر پولدار خوشتیپه که سوار بر ماشین مدل بالا میاد خواستگاری و داستان های از این  دست می خونن که شبا خوابای خوش ببینن، نباید انتظار داشت با موج تخیلات تالکین همراه شن.

امیدوارم حرفام زیاد تند نبوده باشن، ولی خب حقیقت تلخه =|

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Aran Dur

خب به نظرم همین سایت هم نشانه ای از اینه که آثار تالکین در بین ایرانی ها محبوبه. ولی چرا خیلی خیلی محبوب نیست؟

دلایل زیادی داره، اولا اینکه آثار تالکین رو نمیشه با آثاری مثل هری پاتر و .... مقایسه کرد. چون تالکین جهان باز نوشته و هری پاتر و ... به مسائل و موضوعات مختلف پرداختند و جهان باز یا یک جهان متفاوت نیستن. مثلا شاید بشه آثار تالکین رو روبروی آثاری مثل در جستجوی دلتورا و .... قرار داد، چون هر دوشون از یک سبک هستند. به عبارت دیگه میشه پلنگ رو با شیر مقایسه کرد، ولی نمیشه پلنگ رو با عقاب مقایسه کرد، در حالی که هردوشون حیوون { داستان } هستن.

ثانیا، یکی دیگه از دلایل مهم اینه که ارباب حلقه ها و هابیت تقریبا 80 سال پیش نوشته شدن. و خودتون می دونید هر چه داستان قدیمی تر بشه بیشتر به فراموشی سپرده میشه و اگه پیترجکسون فیلم هاش رو نساخته بود. مطمئنا همه تا الان فراموشش کرده بودن.

3 - نثر تالکین نثر تقریبا ملال آوری هست مخصوصا اگه بخوای میزان زیادی از کتاب رو در یک روز بخونی. چون اغلب یک جهان باز و ساختگی هست که باید با تمام جزئیات توضیح داده بشه و توضیحات زیاد ملال آور ولی اجتناب ناپذیره. به عنوان مثال وقتی هری پاتر می ره به سمت هاگوارتز، نویسنده می گه اون وارد ایستگاه گینگز کراس شد و همه ی مردم می تونن این ایستگاه رو تصور کنن چون وجود خارجی داره. یا اینکه نویسنده بخش های اصلی هاگوارتز رو یکبار به طور مفصل توضیح می ده و ول می کنه و دفعه های بعد فقط اسمشون رو میاره. در حالی که هر لحظه در آثار تالکین برابر یک دنیای جدید با توضیحات جدیده.

همچنین اندازه ی کتاب هم تاثیر زیادی داره.

همین دیگه

ممنون

ویرایش شده در توسط Aran Dur

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
lord of gondolin

یکی از دلایلش هم میتونه مفهوم و نثر سنگین این اثر ها باشه ، برای مثال همین سیلماریلیونو دوست من اسمشو شنید خندش گرفت ، بعدش فکر نکنم فقط تو ایران اینشکلی باشه ، تو کل دنیا باید همینطور باشه .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...