رفتن به مطلب
  • 0
dain

برابری قدرت گندالف و سارومان بعد از بازگشت گندالف

سوال

dain

سلام.وقتی گندالف با بلای جان دورین جنگید قدرتش تحلیل رفت و بعد از مدتی به دستور ارو بصورت گندالف سفید برگشت.حالا سوال اینجاس بعد از این موضوع قدرتش بیشتر از سارومان شد؟؟؟یا مساوی با اون؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

7 پاسخ به این سوال تا کنون داده شده است

Recommended Posts

• 1
Nienor Niniel

فکرنکنم برای چنین چیزایی بشه جواب درستی داد.اینا نسبین و تو کتاب با قاعده و فرمول خاصی نیومدن اما فکر میکنم گندالف سپید قدرتی "حداقل" معادل سارومان سفید سابق داشت.میتونه به خاطر خردمندی،حلقه ش و قدرتای فطری خودش بیشترم باشه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
  • 4
R-FAARAZON

کورمو(کورونیر) عملا برتری خاصی بر رویابین نداشت ،کورمو دانشی بی کران داشت ولی زائر خاکستری هم دانشی کم نظیر داشت بخصوص در فرهنگ عامه  و به عنوان خردمندترین مایا شهرت داشت.تقریبا در میان 5 ایستاری کورونیر و اولورین هم مرتبه بودند، تفاوت این دو بیشتر به جاه طلبی کورونیریا همان سارومان سپید بر می گشت که بسیار در احوال سائورون ،خصم دیرین  کندو کاو و  تحقیق کرده بود در صورتی میثراندیر بیشتر مستقل و آزاد بود و بخاطر همین تلاشی برای ریاست بر شورای سپید که گالادریل بر ریاست او  اصرار داشت نکرد و سارومان انتخاب شد.جدای از این کمی هم سارومان قدرت قانع کردن و تزویر بیشتری داشت(رجوع شود به فصل ماجرای صداهای سارومان کتاب دوبرج). در مقابل گندالف  حلقه  الفی ناریا را داشت که گیردان به او داده بود،دقیق تر بود، حتی به کوچکترین موجودات هم اهمیت می داد مثل هابیت ها یا مثلا راداگاست مرموز که سارومان ( بدلایلی قدیمی) دلش خوشی از او نداشت و بعد عصای دست او شدند .اگر در ابتدا سارومان قویتر به نظر می رسید به نظر بخاطر این بود که گندالف او را رقیب نمی دانست (بلکه 5 ایستاری همکار و هم هدف بودند) و برای او ریاست بر ایستاری ها یا شورای سپید مهم نبود بلکه مهم هدفی بود که برای آن مانوه او را اعزام کرده بود و تقریبا در میان ایستاری ها تنها مایایی بود که کاملا در ماموریتش موفق شد، سارومان که به طرف تاریک پیوست و سه ایستاری دیگر عملا به بیراهه زدند. بعد از آگاهی از خیانت سارومان ،گندالف توانست جاه طلبی او را خنثی کند.

بعد از جدال با بالروگ (که او نیز مایا بود) کالبد انسانی میثراندیر تحلیل رفت ولی به او کالبدی فناناپذیر  داده شد و این تفاوت او با سارومان شد یعنی او هم طبعی مایایی داشت و هم کالبدی قدرتمند که میتوانست از حداکثر ظرفیت مایایی استفاده کند( جسم خاک از عشق بر افلاک شد   )،برخلاف سارومان که هی ضعیف و ضعیف تر شد تا آنجا که از هابیت ها شکست خورد و توسط گریما مار زبان کشته شد!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
  • 2
Nienor Niniel

خب همونطور که گفتم نمیشه دقیقا گفت که آیا سارومان مایای قدرتمندتری بوده یا نه.شاید بهتر باشه استعدادها و امکاناتشونو بررسی کنیم در هر زمینه.مثلا گندالف خردمندتر بود اما سارومان صنعتى تر بود.گندالف حلقه قدرتمندتری داشت اما قدرت سخن وری سارومانو نداشت و... اما جدا از اینا شخصا فکر میکنم که سفید بودن هم خودش امتیاز خاصی داشت و به طور خلاصه در قالب زمینیشون قدرت بیشتری بهشون میداد.منظورم از سفید بودنم همون ارشد ایستاری بودنشونه.بعد از خیانت سارومان از مقامش خلع شد و حتی اوایل کتاب هم از اون به عنوان چند رنگ یا هزار رنگ یاد میشه (many colors) و گندالف خاکستری بعد از نبرد با بالروگ جای اونو میگیره و میکه من اون چیزی شدم که سارومان باید میبود

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
  • 2
ورونوه

با این وسیله ای ! که آن شدم نمی تونم لینک بذارم:o

ولی توی بخش نژادها و شخصیت ها، تاپیک جادوگران آبی، پست اله سار.

اشاره میشه که گندالف قوی تره، به نظر میرسه که پیش قدم شدن سارومان برای اومدن به سرزمین میانه منجر به انتخاب اون به عنوان ارشد ایستاری شده باشه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
  • 0
dain
در 3 ساعت قبل، Nienor Niniel گفته است :

فکرنکنم برای چنین چیزایی بشه جواب درستی داد.اینا نسبین و تو کتاب با قاعده و فرمول خاصی نیومدن اما فکر میکنم گندالف سپید قدرتی "حداقل" معادل سارومان سفید سابق داشت.میتونه به خاطر خردمندی،حلقه ش و قدرتای فطری خودش بیشترم باشه

اها بعد علت قدرت زیاد سارومان مقابل ابستاری چی بود؟؟مایا قدرتمند تری بود(فطری)؟بعد قبل از سپید شدن گندالف موقعی که خاکستری بود قدرتش مقابل یارومان چطور بود؟؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
  • 0
dain
در 52 دقیقه قبل، lord of the moon گفته است :

موتم از در استدلال وارد شم ولی فکر کنم همه می دونیم که گاندولف برنده است

هیچ وقت اون سکانس توی ارباب حلقه ها که سارومان گلوله ی آتشین به سمت گاندولف پرتاب می کنه ولی گاندولف اونو مثل نفس کشیدن (آب خوردن زیاد بود) دفع می کنه و در آنی عصای سارومان رو میشکنه رو یادم نمیره

استدلال شخصی برای این که چرا سارومان ضعیف تر از گاندولف شد: تاریکی قدرتی بالا و شاید بی همتا باشد ولی قدرت تاریکی چیزی نیست که بتوانی آن را به دست بیاوری و اگر بیش از حد سعی کنی خود را به آن وصل کنی و راه کنترل و یکی شدن با آن را بلد نباشی قدرتت افول خواهد کرد و همراه با خاکستر تاریخ به باد فراموشی سپرده خواهی شد

تاریکی زیاد فقط باعث جنون خواهد شد و جنون قدر سارومان را از جادوگر سفید به برده ای جاه طلب که نه به خودی و نه حتی به سانرون هم وفادار نبود تبدیل کرد 

سارومان جادوگر واقعا قابلی بود اما به نظرم از همون اول جاه طلب بود مثل ملکور که از همون اول بد بود.نمونه بارزش رفتارش با راداگاست بود که از بدو ورود بسیار تحقیر آمیز بود.اما من متعجبم سارومان اقیانوس وسیعی از علم رو داشت که بیشترشم از آئوله کبیر گرفته بود چرا شکست خورد ؟شاید به قول شما بخاطر جاه طلبی اون همه علمی که به راحتی سائورون رو شکست میداد ناکارآمد شد.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
  • -2
lord of the moon

موتم از در استدلال وارد شم ولی فکر کنم همه می دونیم که گاندولف برنده است

هیچ وقت اون سکانس توی ارباب حلقه ها که سارومان گلوله ی آتشین به سمت گاندولف پرتاب می کنه ولی گاندولف اونو مثل نفس کشیدن (آب خوردن زیاد بود) دفع می کنه و در آنی عصای سارومان رو میشکنه رو یادم نمیره

استدلال شخصی برای این که چرا سارومان ضعیف تر از گاندولف شد: تاریکی قدرتی بالا و شاید بی همتا باشد ولی قدرت تاریکی چیزی نیست که بتوانی آن را به دست بیاوری و اگر بیش از حد سعی کنی خود را به آن وصل کنی و راه کنترل و یکی شدن با آن را بلد نباشی قدرتت افول خواهد کرد و همراه با خاکستر تاریخ به باد فراموشی سپرده خواهی شد

تاریکی زیاد فقط باعث جنون خواهد شد و جنون قدر سارومان را از جادوگر سفید به برده ای جاه طلب که نه به خودی و نه حتی به سانرون هم وفادار نبود تبدیل کرد 

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...