رفتن به مطلب
Armando

ترجمه و بررسی دیالوگ های الفی سه گانه ارباب حلقه ها

Recommended Posts

Armando

Aiya Eruhini

درود بر فرزندان ایلوواتار

مطلبی رو که امروز آماده کردم در مورد اولین دیالوگی است که در سه گانه ارباب حلقه ها گفته میشود. این جملات به زبان سینداری و به زبان بانو گلادریل است که در اوایل این تاپیک از طرف کاربر تور ،دوست گرامی ما و افتتاح کننده تاپیک هم به این جملات اشاره شده است. لازم دونستم که برای دوستان علاقه مند به زبانهای آردا خصوصا الفی و سینداری این جملات رو تشریح و تجزیه و تحلیل کنم برای اینکه این جملات جنبه آموزشی هم پیدا کنه.

اولین کلامی که به زبان الفی که در سه گانه فیلمهای ارباب حلقه ها میشنویم از زبان بانو گلادریل است که اولین دیالوگ فیلم هم هست که این جمله رو به زبان الفی میگه:

I amar prestar aen, han mathon ne nen, han mathon ne chae a han noston ned 'wilith

که معنی این عبارت به زبان فارسی این عبارت است:

جهان در حال تغییر است.من آن را در آب حس میکنم. من آن را در خاک حس میکنم. من در هوا بوی آن را حس میکنم.

البته معنی فوق رو لفظ به لفظ ننوشتم اما در ادامه گام به گام به تحلیل لغات آن میپردازم.

I amar

در واقع I (ایی) که شبیه حرف i انگلیسی تلفظ میشود یا ای در فارسی مثل ای در واژه( این)

این واژه در زبان سینداری و کوئنیا معمولا برای معرفه سازی یک اسم به کار میرود و کار واژه the در زبان انگلیسی را انجام میدهد.

Amar یک واژه سینداری و یک اسم به معنی جهان است. تلفظ آن به حروف فارسی( آمار) است.

ایی آمار تلفظ این عبارت است.

Prestar این واژه سینداری و ترکیبی از فعل presta به معنی تغییر کردن- تاثیر گذاشتن – ترساندن- ایجاد مشکل است که این معانی مختلف را در ساختار جملات تشخیص میدهیم و معنی مورد نظر را میفهمیم.

پرِستارت تلفظ این عبارت است.

است .r اضافه شده به منظور نشان جمع و دادن گستردگی به این اتفاق است درعین حال با اینکه اسم نیست و از جنس فعل است با این اوصاف به این صورت آمده است. خصوصا با آمدن واژه بعدی در ادامه این زمان مشخص میشود که زمان حال است.

Aen در واقع جمله رو به سمت زمان حال میبرد چراکه این واژه در واقع از ترکیب (و) و (دوباره) تشکیل میشود. En به معنی دوباره که در انگلیسی again است میباشد همچنین معنی این عبارت -re در انگلیسی است که به صورت پیشوند بعضی عبارات مانند research که نشان از تکرار عمل است. عبارت فوق در مجموع عملی مشابه ing را در زبان انگلیسی انجام میدهد.

آیِن یا آئِن تلفظ این عبارت است.

Han این عبارت ضمیر و به معنی آن میباشد. که برای اشاره به شیء به کار میرود و معادل it در انگلیسی است. البته در جمله گلادریل به معنی آن را آمده است. که نشان دهنده این است که میتوان آن را ترجمه شود. هان تلفظ این عبارت است.

Mathon احساس میکنم . این عبارت درواقع از فعل سینداری matha به معنی احساس کردن-به خوبی به کار بردن- مدیریت کردن- ضربه زدن است. اما همانطور که گفته شد این معانی را در جمله درک میشود به عنوان مثال فعل make در زبان انگلیسی چندین معنی دارد اما از ساختار جمله مشخص میشود که معنی مربوط به این جمله کدام است. فعل matha هم به همین شکل در جمله معنی آن تشخیص داده میشود. حرف n به معنی ضمیر اول شخص مفرد است و به صورت پسوند به فعل میچسبد اما اگر توجه کنیم میبینیم که حرف a در آخر فعل هنگام اتصال به n به حرف o تبدیل میشود.که نشان دهنده تغییر فعل از حالت مصدری به حالت حال حاضر و اضافه شدن پسوند ضمیر است.

ماثون تلفظ این لغت است.(برای تلفظ ث کافیست نوک زبان را به نوک دندان های جلویی فک بالایی نزدیک کنید و حرف س را بگویید)

Ne این واژه سینداری یک حرف اضافه است وبه معنی (از) میباشد. تلفظ آن به صورت ( نِ) (حرف نون همراه با کسره) است.

Nen یک اسم و واژه سینداری به معنی آب است. تلفظ آن (نِن) میباشد.

Chae یک اسم و واژه سینداری به معنی خاک است.که در واقع از cae به معنی زمین مشتق شده. خائه(همراه با همزه) تلفظ این واژه است.

A هم در کوئنیا و هم در سینداری حرف ربط و به معنی (وَ) به انگلیسی and میباشد. تلفظ ان به صورت (آ) میباشد.

Noston از واژه سینداری nosta به معنی بو کشیدن است که به همان ترتیب که برای mathon قبلا شرح داده شد به زمان حال تبدیل شده و ضمیر اول شخص مفرد به آن چسبیده که در زبان فارسی به اول شخص مفرد صرف شده و معنی noston بومیکشم است.

Ned این واژه سینداری یک حرف اضافه است وبه معنی (ازچیزی به انگلیسی from یا of ) میباشد. تلفظ آن به صورت ( نِد) (حرف نون همراه با کسره) است.

Wilith در واقع مشتق گرفته شده یا شکسته شده از واژه gwilithe به معنی هوا است. که در واقع g اول واژه برای سادگی در تلفظ حذف و e آخر برای اینکه شنونده این اسم را به عنوان فعلی صرف شده درنظر نگیرد.(توضیحات این واژه اخیر از سخنان پژوهشگری در این زبان به نام دیوید سائولو گرفته شده).

ویلیث تلفظ این واژه است.

تلفظ نهایی به حروف فارسی:

ای آمار پرِستار آئِن. هان ماثونه نن. هان ماثون نه خائه. آهان نوستون نِد ویلیث.

خب در آخر اگر اشتباهی از من در نوشتار این مطلب رخ داده لطفا اطلاع بدیت تا ویرایش بشه

از همه شما دوستان گرامی که وقتتون رو برای خوندن این مطلب گذاشتین سپاسگذارم.

Namarie A Gul :D

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Armando

Aiya Eruhini

درود فرزندان ایلوواتار

امروز مطلبی رو که آماده کردم ادامه ی تحلیل دیالوگ های الفی هستش که توی فیلم ارباب حلقه ها دیدیم. البته این دیالوگ امشب در بازی های bfmeهم شنیده میشه. که از زبان الرونده. خب بریم سر اصل مطلب:

دومین دیالوگی که در این فیلم دیده و شنیده میشود از زبان ارباب الروند است که سپاه الف ها را در جنگ با سائورون فرماندهی میکند و به آنها دستور میدهد:

Tangado haid

Leithio i philinn

معنی این عبارت بدین صورت است:

سرجایتان بمانید! تیرها را پرتاب کنید!

Tangado در واقع این واژه از واژه سینداری tangada به معنی استوار شدن-پایدار ماندن- برقرار کردن- محکم شدن است. و تغییر a به o در کلمه ناشی از تبدیل به زمان حال و حالت دستوری در فعل و همینطور ضمیر دوم شخص جمع در آن حذف شده حذف به علاقه معنوی در فارسی که در واقع معنی آن همان معنی ( سرجای خود!) است .تانگادو تلفظ این واژه است.

Haid این واژه یک اسم و به معنی مکان-نقطه- جا است. هاید تلفظ این واژه است.

Leithio از فعل سینداری Leithia به معنی رها کردن و آزاد کردن است. که با تبدیل a به o این فعل دستوری شده و پسوند ضمیر غیر لازم دوم شخص جمع(منظور از سپاهیان) حذف شده.

لِیثییو تلفظ این کلمه است.

i این را قبلا هم توضیح دادیم که برای معرفه کردن می آید و هم معنی the در زبان انگلیسی است. تلفظ آن ایی میباشد.

Philinn در واقع این واژه هم در زبان کوئنیا و هم در زبان سینداری pilin است که به معنی تیر میباشد. اما در اینجا n اضافه را میتوان گفت برای ارجاع دادن به خود فرد صاحب تیر آمده باشد و در کل معنی آن را( تیرهای خود را) کرده باشد. یعنی معنی جمله دوم فوق تیرهای خودرا رها کنید! باشد. در مورد h بعد از p باید گفت که اصل فعل دستور به صورت f تلفظ میشود اما نوشتار آن به صورت p است نهph. پس تلفظ کلمه فوق یعنی I philinn به صورت ایی فیلین میباشد.

تلفظ نهایی به حروف فارسی:

تانگادوهاید! لِیثییو ای فیلین!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
اله ماکیل

من بدینوسیله از طرف خودم و بقیه بچه ها از آرماندو عزیز بابت زحماتی که در حیطه آموزش و شناسوندن هرچه بیشتر زبان الفی میکشه تشکر میکنم. :D

همینطور ازش میخوام یه دیالوگ دیگه به زبان الفی رو هم برامون آنالیز کنه. همون دیالوگی که بین آراگورن و لگولاس در هلمزدیب ردوبدل میشه:

لگولاس: "قراره که ششصد نفر مقابل هزاران نفر بجنگن؟"

آراگورن: "اینجا بهتر میشه جنگید تا در ادوراس."

.....

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Armando

Aiya Eruhini

اله ماکیل گرامی از حسن خلق و قدردانیتون کمال تشکر را دارم.شما لطف دارید.

خدمت شما دوست گرامی عرض کنم که به اونجا هم میرسیم و سعی میکنم با ترتیب پیش برم مثل فیلم. ضمنا اوامری که فرمودید رو انشاالله خدمتتون در طی یک پیام خصوصی ارسال خواهم کرد.و به وقتش هم توی تاپیک خواهم گذاشت. البته یه معذرت خواهی به شما دوستان بدهکارم چون شاغل هستم نمیرسم سریعا همه رو انجام بدم واسه همین گام به گام پیش میرم. معذرت میخوام از همه...

اینم علی الحساب داشته باش دوست گرامی اله ماکیل.

لگولاس: Boe a hyn neled herain dan caer menig

آراگورن: Si, beriathar hyn ammaeg na ned Edoras

لگولاس: Aragorn, nedin dagor hen ú-'erir ortheri. Natha daged dhaer

با سپاس از دوستان آردایی

خب دیالوگ بعدی از زبان آروِن دختر الروند است که بدین صورت است:

Frodo, im Arwen. Telin le thaed

Lasto beth nîn, tolo dan nan galad

و معنی آن بدین شرح است:

فرودو! من آروِن هستم! من برای کمک به تو آمده ام. به سخن من گوش کن! به سوی نور(روشنایی) بازگرد!

Frodo اسم هابیت حامل حلقه فکر نکنم بیشتر از این لازم به توضیح باشد. فرودو تلفظ این کلمه است.

Im به معنی هستم یا به عبارت ساده تر (منم) است. این کلمه صرف شده بودن در زمان حال و برای اول شخص مفرد است.

ایم تلفظ این واژه است.

Arwen اسم زنانه و مربوط به دختر الروند ارباب ایملادریس یا ریوندل است. بیشتر نیازی به توضیح نیست.البته شاید این اسم از Arwana یا Ar-vana به معنی شهبانوی زیبا یا شهبانوی قدرتمند گرفته شده.اما مدرک مستدلی نیست.

آروِن تلفظ این کلمه است.

Telin این واژه سینداری از فعل tol به معنی آمدن است اما کوئنیا ی این واژه tul است. این واژه توسط i به زمان گذشته (در اینجا گذشته نزدیک که اشاره به چند دقیقه قبل دارد) و n که ضمیر اول شخص مفرد است. معنی کلی واژه من آمدم است.

تِلین تلفظ این واژه است.

Le این واژه در واقع ضمیر دوم شخص مفرد است. له تلفظ این واژه است.

Thaed واژه ای مرکب به زبان سینداری به معنی برای کمک کردن است. اصل مصدر این واژه tha است که به معنی کمک کردن است که در واقع از واژه sta- در زبان کوئنیا گرفته شده است. معنی هردو کمک کردن است اما تلفظ آنها با هم متفاوت است.

ثائِد تلفظ این کلمه است.

Lasto این یک فعل امری و گرفته شده از فعل Lasta به معنی گوش دادن است. معنی این واژه گوش کن! است.

لاستو تلفظ این واژه است.

Beth اسم و به معنی سخن و حرف است. بِث تلفظ این واژه است.

Nîn ضمیر مالکی اول شخص مفرد به معنی مالِ من است. نین تلفظ این واژه است.

Tolo گرفته شده از فعل tol به معنی آمدن است و معنی آن دستوری و به معنی بیا! است.

تولو تلفظ این واژه است.

Dan قید مکان و به معنی پشت و عقب است.

دان تلفظ این واژه است.

Nan از دو قسمت na به معنی به طرف و به سمت چیزی است وn که مترادف با i و معرفه ساز است تشکیل شده است. توجه داشته باشید که n در اینجا همراه قید آمده و با ضمیر اول شخص مفرد اشتباه گرفته نشود. معنی کلی کلمه: به سمت

نان تلفظ این کلمه است.

Galad یک اسم و به معنی نور و روشنایی است.

گالاد تلفظ این واژه است.

و حالا تلفظ کلی دیالوگ:

فرودو! ایم آروِن تِلین له ثائِد . لاستو بِث نین. تولو دان نان گالاد.

اگر کسی حاضره در آماده سازی فرهنگ لغات سینداری یا کوئنیا یا زبان سیاه به سایت آردا کمک کنه توی تاپیک فرهنگ لغات فارسی الفی اعلام همکاری کنه.

با سپاس

ویرایش شده در توسط Armando

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Armando

Aiya Eruhini

پستها دارن پشت سرهم زده میشن و استقبال باز هم کمه.

خب امروز در مورد دیالوگ بعدی حرف خواهیم زد.

حال به دیالوگ های رد و بدل شده بین آراگورن و آروِن میپردازیم. جمله به جمله پیش میرویم سپس در آخر ترجمه و تلفظ را به یکجا و با هم ذکر میکنیم.

aragorn: Dartho guin Beriain. Rych le ad tolthathon

آراگورن: بمان و مواظب شان باش! من برایتان اسب هایی میفرستم.

Dartho این واژه سینداری امری و به معنی بمان است. این واژه از واژه darبه معنی ایستادن و ساکن شدن و واژه dartha که به معنی منتظر ماندن و ماندن و ساکن ماندن و باقی ماندن (به انگلیسی stay-wait-remain-last-endure)

این واژه با تبدیل a به o مبدل به فعلی امری و دستوری میشود.

دارثو تلفظ این واژه است.

Guin این واژه یک واژه ترکیبی سینداریست که از ترکیب دو واژه go یا gwa به معنی همراه یا به همراه است به علاوه واژه in که یک معرفه ساز همانندi در کوئنیاست معادل انگلیسی آن the است.

گوئِین تلفظ این واژه است.

Beriain اسم سینداری برای هابیت ها. البته این اسم periain است که بدین صورت نوشته و خوانده میشود که مفرد آن یعنی هابیت perian است. حال در اینجا چرا به جای pاز حرف b استفاده شده دلیل این تغییر این است که زبان سینداری قواعد پیچیده ای در مورد تغییر یافتن افعال و اسم ها دارد که در اصطلاح به آن قاعده جهش یا میوتیشن mutation می گویند .قاعده جهش سه دسته اصلی: نرم و سخت و مابینی (وسطی یا حد وسط) دارد که درصورت آمدن حروف معرفه ساز a و iو غیره قبل از کلمه جهش یافته اتفاق می افتد. که توضیحات آن طولانی و خارج از این بحث است. ذکر این نکته الزامی است که این جهش از نوع جهش نرم است و با توجه به حرف تعریف guin که ترکیبی و در بردارنده معرفه ساز است حالت بعضی از افعال یا اسامی بعد از حروف معرفه ساز و اشاره گاهی اوقات تغییر میکند و به عنوان مثال pبه b تبدیل میشود.(درجهش سخت حرف pبه phتبدیل میشود).توضیحات این مطلب و جدول تغییرات این حروف را در سایت آردا تاپیک آموزش زبان الفی خواهم داد.

بریه ین تلفظ این کلمه است.

Rych این واژه اسم جمع از واژه سینداری roch به معنی اسب است.

ریخ(که در فیلم ریک اما سریع و گذرا چون تلفظ خ برای بازیگران سخت است از زبان آراگورن ریک که ک آخر به ه هم نزدیک است تلفظ میشود اما تلفظ صحیح ریخ است) تلفظ این واژه است.

Le ضمیر دوم شخص مفرد و به معنی شما (تو) میباشد.

له تلفظ این واژه است.

ad tolthathon به معنی" خواهم فرستاد" این عبارت ترکیبی از یک فعل تغییر یافته و یک قید است که روی هم رفته معنی عبارت را به آینده تغییر میدهد درصورتی که تغییرات آینده سازی هم روی فعل انجام شده(thon +toltha). به عبارتی دیگر ad قید و به معنی دوباره که به انگلیسی again است و tolthathon از مصدر toltha به معنی پس کشیدن-پس فرستادن- مهیا کردن است.

آدتولوثاثون تلفظ این عبارت است.

تلفظ کلی عبارات:

دارثوگوئین بریه ین . ریخ لِئاد تولثاثون.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Armando

Aiya Eruhini

درود فرزندان ایلوواتار

امروز جمله دیگری که در ادامه صحبت های آراگورن و آرون قبل از رسیدن به ریوندل است را تجزیه و تحلیل میکنیم.

دیالوگ بعدی اینچنین است:

Arwen: Hon mabathon. Rochon ellint im

آرون: من سوارکار سریعتری هستم. من او را میبرم.

Hon واژه سینداری و ضمیر (میتواند مفعولی هم باشد) سوم شخص مفرد او(مذکر) را که معادل انگلیسی آن (he/him )است.

هون تلفظ این واژه است.

Mabathon این کلمه از مصدر mabکه جهش یافته ی map به معنی مصادره کردن-به زور بردن- به اجبار بردن است که حالت آن در آینده به صورت "خواهم برد" معنی میشود.

ماباثون تلفظ این واژه است.

Rochon قبلا به roch به معنی اسب اشاره شد. Rochon هم یک اسم سینداری به معنی سوارکار یا اسب سوار است.

روخون تلفظ این کلمه است.

Ellint یک صفت به معنی سریعتر و عبارت ترکیبی از یک قید و توصیف برتر است در واقع از ترکیب ad و lint به معنی سریع است (آدرس داده شده قصه های ناتمام صفحه 318 گواه این مطلب است)

اِلینت تلفظ این عبارت است.

Im ضمیر اول شخص مفرد به معنی من.

ایم تلفظ این عبارت است.

تلفظ کلی جملات:

هون ماباثون. روخون اِلینت ایم.

بخوانید و یادبگیرید فرزندان ایلوواتار در آینده نزدیک تصمیم دارم لغاتی که تحلیل شده اند رو دوباره تحلیل نکنم پس یادبگیرید. :|

Namarie A Gul :D

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Armando

Aiya Eruhini

امروز دیالوگهای ارباب حلقه هارو ادامه میدیم با دو دیالوگ :ادامه صحبتهای آراگورن و آروِن:

Aragorn: Andelu I ven

آراگورن: جاده خیلی خطرناک است.

Andelu به معنی خطرناکتر است. که از ترکیب an (که کلمه را به صفت برتر تبدیل میکند)و duelu به معنی خطرناک-نفرت انگیز است. ترکیب این دو سبب تغییر معنی خطرناک به صفت خطرناکتر میشود.( منظور آراگورن این است که رفتن در جاده خطرناکتر است از ماندن درکنار هابیت هایی که حلقه ندارند.)

آندِلو تلفظ این عبارت است.

I ven حرف iکه یک معرفه ساز معادل the است . و ven جهش یافته ی اسم men به معنی راه-جاده-مسیر است.(جهش نرم به خاطر حرف تعریف i قبل از آن).

ایوِن (ایوه ن) تلفظ این عبارت است.

تلفظ کلی جمله:

آندِلو ایوِن.(آنده لو ایوه ن).

arwen: Frodo fîr. Ae athradon i hîr, tûr gwaith nîn beriatha hon

آرون: فرودو خواهد مرد، اگر من از رودخانه عبورکنم ، مردمِ (منظور مردم ریوندل) من میتوانند از او مراقبت کنند.

Fîr دارد میمیرد(درحال مردن است). که از مصدر fir که از phir به معنی منقضی شدن و نابود شدن و مردن است گرفته شده است.

فیر تلفظ این واژه است.

Ae حرف عطف به معنی اگر (یا گاهی اوقات هم اگرچه معنی میدهد).

آئه تلفظ این واژه است.

Athradon به معنی عبور میکنم.که تغییر یافته مصدر Athrada به معنی عبور کردن و گذشتن است.

آثرادون تلفظ این عبارت است.

I حرف معرفه ساز.

hîr جهش یافته sir به معنی رودخانه است.(جهش میانی). معنی i hîr میشود رودخانه هه.(رودخانه آشنا و شناخته شده ست).

ایهیر تلفظ این عبارت است.

Tûr اسم سینداری و به معنی قدرت-پیروزی-برتریت است.

تور تلفظ این کلمه است.

Gwaith اسم سینداری به معنی مردم-ملت است.

گوایث تلفظ این واژه است.

Nîn ضمیر مالکی اول شخص مفرد. به معنی مال من .

نین تلفظ این واژه است.

Beriatha محافظت خواهد شد. که از مصدر Beria به معنی محافظت کردن گرفته شده و به آینده تبدیل شده .

بِریاثا تلفظ این واژه است.

Hon قبلا گفته شد به معنی ضمیر مفعولی سوم شخص مفرد. او را.

هون تلفظ این واژه است.

تلفظ کلی:

فرودو فیر. آئه آثرادون ایهیر .تورگوائِث بریاثا هون.

Namarie A Tenn Equetielva :)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Armando

Aiya Arda

آخرین موارد دیالوگ های بین آراگورن و آرون قبل از رسیدن به ریوندل:

aragorn: Be iest lîn

آراگورن: هرطور که مایل هستی.

Be یک قید و به معنی "باتوجه به..." است.

Iest اسم سینداری به معنی آرزو و خواسته است. ایه ست تلفظ این عبارت است. اما در فیلم همانگونه که از زبان آراگورن این واه به همراه واژه قبلی میشنویم که " بیه ست "می گوید که این هم صحیح است.

تلفظ هردو واژه باهم: بیه ست

Lîn ضمیر ملکی دوم شخص مفرد. به معنی مالِ تو.

لین تلفظ این واه است.

تلفظ کل جمله:

بیه لین.

Arwen: Noro lim, Asfaloth, noro lim!

سریع بتاز آسفالوس! سریع بتاز!

Noro فعلی دستوری و امری به معنی بتاز است که از مصدر nora به معنی تاختن است.

نورو تلفظ این کلمه است.

Lim یک قید به معنی سریع و تند است.

لیم تلفظ این عبارت است.

Asfaloth نام اسب آروِن.

آثفالوث تلفظ این اسم است.

تلفظ کلی:

نورولیم آثفالوث! نورولیم!

Namarie :)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Armando

Aiya Arda

درود

امروز ادامه دیالوگ ها را بررسی میکنیم. فقط دوستان گرامی توجه داشته باشند با وجود اینکه بنده معانی دیالوگ های زبان سیاه موردور و خوزدول(دورفی) و گوندوری یا روهانی و... را میدانم اما ایت تاپیک فقط برای آموزش زبان الفی است پس بنابراین از آوردن هرگونه زبان دیگری خودداری میکنم.

ادامه دیالوگ ها:

دیالوگ بعدی به زبان الفی از زبان آروِن و تحت اورادی است که برای رودخانه کوهستان مه آلود میگوید تا برضد دشمنانش طغیان کند.

Nîn o Chithaeglir

lasto beth daer

Rimmo nîn Bruinen

dan in Ulaer

آبهای کوهستان مه آلود!

به سخن بزرگ گوش دهید!

مانند آبهای برتر(لودواتر) باشید!

علیه حاملان حلقه(نزگول ها)!

Nîn آبها حالت جمع nen به معنی آب. نین تلفظ این کلمه است.

O معادل of در انگلیسی و کسره ربط در فارسی است.

Chithaeglir نام الفی کوه های مه آلود. خیثائه گلیر تلفظ این واژه است.

Lasto گوش کن. فعل امر Lasta به معنی گوش دادن. لاستو تلفظ این واژه است.

Beth اسم سینداری به معنی سخن و حرف و گفته است. به ث. تلفظ این واژه است.

Daer صفت و به معنی بزرگ . دائِر تلفظ این واژه است.

Rimmo فعل امر به معنی دنبال کن. ریمو تلفظ این واژه است.

Bruinen آبهای برین. آبهای برتر. بروئینه ن و تلفظ این واژه است.

Dan به معنی علیه. برضد چیزی. دان تلفظ این واژه است.

In معرفه ساز و معادل the در انگلیسی. این تلفظ این واژه است.

Ulaer حاملان حلقه. منظور نزگول ها هستند. اولائه ر. تلفظ این واژه است.

تلفظ کلی عبارات:

نینو خیثائه گلیر. لاثتو به ث دائه ر. ریمو نین بروینه ن. دانین ئو لائه ر.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Armando

Aiya Arda

امروز دیالوگ الفی بعدی را بررسی میکنیم:

دیالوگ بعدی هنگامی است که الروند در خانه اش بر بالین فرودو به زبان می آورد و با او حرف میزند که بدین گونه است:

Frodo, lasto beth nîn, tolo dan nan galad

فرودو سخن مرا گوش کن! به سمت نور(روشنایی) بازگرد!

البته همه این لغات را قبلا مورد تحلیل قرار دادیم چون قبلا آرون هم این ها را به زبان آورده بود. و فقط اشاره ای گذرا میکنیم.

Frodo اسم فرودو

Lasto این یک فعل امری به معنی گوش کن! است.

لاستو تلفظ این واژه است.

Beth اسم و به معنی سخن و حرف است. بِث تلفظ این واژه است.

Nîn ضمیر مالکی اول شخص مفرد به معنی مالِ من است. نین تلفظ این واژه است.

Tolo فعل دستوری و به معنی بیا! است.

تولو تلفظ این واژه است.

Dan قید مکان و به معنی پشت و عقب است.

دان تلفظ این واژه است.

Nan معنی: به سمت

نان تلفظ این کلمه است.

Galad یک اسم و به معنی نور و روشنایی است.

گالاد تلفظ این واژه است.

تلفظ کلی: فرودو! لاستو بِث نین! تولو دان نان گالاد!

در درس بعدی دیالوگهای آرون و آراگورن را بررسی میکنیم. البته از زبانهای دیگر فیلم در این تاپیک حرفی نخواهیم زد.(همانطور که دیالوگهای ویچ کینگ رو نگفتیم)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Armando

Aiya Arda

در ادامه :

دیالوگهای بعدی مربوط به حرفهای رد و بدل شده آراگورن و آروِن هستند که به شرح زیر هستند:

arwen: A si i-Dhúath ú-orthor, Aragorn

تاریکی هنوز پیروز نشده. آراگورن!

A si ترکیب a به معنی به سمت و si به معنی حالا که ترکیب این دوتا باهم معنی هنوز را میدهد.

آسی تلفظ این واژه است.

i-Dhúath معرفه و جهش یافته dúath به معنی تاریکی و سایه و جای کم نور. ایذواث تلفظ این واژه است.

Ú منفی ساز.

Orthor فعل به معنی پیروزشدن و فتح کردن و غالب شدن. اورثور تلفظ این کلمه است.

ú-orthor پیروز نشده. ئو اورثور تلفظ این واژه.

تلفظ کلی:

آسی ایذواث ئو اورثور. آراگورن!

arwen: Ú or le a ú or nin

نه برتو و نه بر من!

Ú منفی ساز.

Or قید مکان به معنی بالا . رو.

Le ضمیر دوم شخص مفرد. تو

Nin ضمیر اول شخص مفرد. من.

ئو اور نه. ئو اور نین.

arwen: Renich i lú i erui govannem?

اولین ملاقاتمون رو یادته؟

Renich به یاد داری. گرفته شده از ren به معنی به یاد آوردن و فراخواندن. در یاد داشتن.

ره نیخ تلفظ این واژه است.

از اینجا به بعد لغاتی که قبلا ترجمه شده اند دوباره ترجمه نمیکنیم و فقط به لغات جدید که تابحال ترجمه نشده اند میپردازیم.

Lú اسم به معنی زمان. لو تلفظ این کلمه است.

Erui قید گرفته شده از واژه ارو(ایلوواتار) که این کلمه به معنی اولین است.

Govannem ملاقات کردیم گذشته فعل ملاقات کردن به علاوه ضمیر اول شخص جمع. گرفته شده از فعل gova به معنی ملاقات کردن.گوانه م. تلفظ ای واژه است.

تلفظ کلی:

رنیخ ایلو ای ئه رویی گوانِم؟

aragorn: Nauthannen i ned ôl reniannen

من فکر کردم به درون یک رویا کشیده شدم(منحرف شدم).

Nauthannen فکر میکردم. گذشته فعل nautha و ضمیر nen اول شخص مفرد(nin).

نائوثانه ن. تلفظ این واژه است.

Ôl اسم سینداری به معنر رویا و خیال. ئول تلفظ این واژه است.

Reniannen گذشته فعل renia به معنی منحرف شدن . و ضمیر اول شخص مفرد(گذشته nin).

رِ نیانه ن. تلفظ این واژه است.

تلفظ کلی:

نائوثانن اینه د ئول رنیانه ن.

arwen: Gwenwin in enninath

سالهای زیادی را گذراندیم....

Gwenwin گذراندیم. فعل گذشته ی گرفته شده از gwanna به معنی نابود شدن و مردن و از بین رفتن و گدراندن(پشت سر نهادن). وضمیر win اول شخص جمع(گذشته ی wen)

گوئن وین. تلفظ این واژه است.

in enninath سالهای دراز(معرفه). گرفته شده از annin به معنی سال دراز و طولانی.

اینه نیناث. تلفظ این واژه.

تلفظ کلی:

گوِنوین اینه نیناث.

arwen: Ú-'arnech in naeth i si celich

مشکلی نداشتی و حالا داری حملشان میکنی!

منظور آرون این است که که آراگورن در گذشته اهمیتی به مشکلات اطرافیانش نمیداد اما حالا درحال اهمیت دادن و به دوش کشیدن آنهاست.

arnech جهش یافته ی garnech و گرفته شده از فعل gar به معنی داشتن-نگه داشتن- صاحب شدن است. آرنه خ. تلفظ این عبارت است.

Naeth اسم به معنی مشکلات و گرفتاری ها و دردسر ها . نائه ث تلفظ این عبارت است.

Celich حمل میکنی. گرفته شده از col یا kol به معنی حمل کردن است.

که لیخ . تلفظ این عبارت است.

arwen: Renich i beth i pennen

یادت نمیاد حرفی رو که گفتم؟

واژه های دیگر قبلا ترجمه(توضیح داده ) شده اند.

Pennen گذشته و تغییر یافته ی فعل ped به معنی سخن گفتن- حرف زدن. و ضمیر nen اول شخص مفرد.چون pednen تلفظ سختی دارد به این صورت نوشته شده و گفته میشود.

په نه ن. تلفظ این کلمه است.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Arien

سلام

کلا یکم سخته یاد گرفتن این زبانا چون به هیچ وجه نمیتونیم ازشون استفاده کنیم و کارای روزمره نمیذاره که بیایم سمتش. بهرحال نمیشه زحمات دوستان که هم تاپیک رو درست کردن و بقیه مثل armando که داره سعیشو میکنه کمک کنه، نادیده گرفت. دستشون درد نکنه.. فایلارم دانلود کردم بعدا احتمالا میخونمشون :)

سرسری پستا رو نگاه کردم فکر نکنم باشه بینشون اینکه میخوام.. : توی هابیت 1 ، وقتی دورفا میرسن به ریوندل بعد لرد الروند که میاد یه چیزی بهشون میگه، که بعد گندالف میگه بهتون غذا پیشنهاد کرده. دقیقا لرد الروند چی میگه اونجا آیا؟ (مهمه اصن؟ :دی)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Bain

سرسری پستا رو نگاه کردم فکر نکنم باشه بینشون اینکه میخوام.. : توی هابیت 1 ، وقتی دورفا میرسن به ریوندل بعد لرد الروند که میاد یه چیزی بهشون میگه، که بعد گندالف میگه بهتون غذا پیشنهاد کرده. دقیقا لرد الروند چی میگه اونجا آیا؟ (مهمه اصن؟ :دی)

چرا مهم نباشه؟! :دی

تقریبا همون چیزی رو میگه که گندالف گفت.این پست رو ببینین:

https://arda.ir/forum/index.php?showtopic=1572&st=20&p=36108&#entry36108

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Armando

Aiya Eruhini

دیالوگ بعدی جمله ای کوتاه است که آراگورن به لگولاس در شورای الروند میگوید.

Havo dad, Legolas

بشین لگولاس!

Havo فعل امر گرفته شده از hav به معنی نشستن که قبلا kham هم میگفتند(LR363)

هاوو . تلفظ این واژه است.

Dad قید و به معنی پایین و به سمت پایین است. دآد . تلفظ این واژه است.

تلفظ کلی:

هاووداد. لگولاس!

دیالوگ بعدی پس از برگزاری شورای الروند و هنگامی است که آراگورن بر مزار مادرش گیلرائِن است که (اسم مادرش را بر روی سنگ زیر مجسمه به خط تنگوار نوشته اند اگر بیشتر توجه کنید)در اینجا الروند به سمتش می آید و این چنین میگوید:

Anirne hene beriad i chên lîn

Ned Imladris nauthant e le beriathar aen

او(منظور مادر آراگورن) میخواست که از فرزندش(آراگورن) مواظبت کند!

او فکر میکرد که فرزندش در ریوندل در امان(جایش امن است) است!

Anirne گذشته ی فعل خواستن برای سوم شخص مفرد مونث که برای سوم شخص مذکر این فعل anira است.به معنی او میخواست.

آنیرنه تلفظ این کلمه است.

Hene ضمیر سوم شخص مفرد مونث

هه نه تلفظ این لغت است.

Beriad محافظت کند(گذشته) که از مصدر beria به معنی محافظت کردن و پشتیبانی کردن است.

بِریاد تلفظ این واژه است.

I حرف معرفه ساز معادل the در انگلیسی. ایی تلفظ این واژه است.

Chên اسم سینداری به معنی بچه. که جهش یافته hen به معنی بچه است چراکه حرف تعریف i قبل از آن آمده.خه ن تلفظ این کلمه است. و تلفظ هردو:

ایخه ن تلفظ این واژه است.

Lîn ضمیر فاعلی-مفعولی سوم شخص مفرد مونث (اورا/به او). لیین تلفظ این واژه است.

Ned قبلا در مورد این واژه گفتیم که معنی از میدهد اما اگر به معنی کلی جمله نگاه کنید نمیتوان گفت از ایملادریس فکر میکرد بلکه در ایملادریس فکر میکرد ترجمه صحیحی است پس میبینیم که معنی این حرف اضافه هم میتواند (در) باشد.حرف اضافه به معنی در(درون). نه د تلفظ این واژه است.

Imladris اسم ریوندل محلی در نزدیکی کوهستان مه آلود و محل اسکان الف ها.

ایملادریس تلفظ این واژه است.

Nauthant فکر میکرد. گذشته فکر کردن برای سوم شخص مفرد مونث. این واژه گذشته ی فعل ساده nautha به معنی فکر کردن و تأمل کردن است.

نائوثانت تلفظ این واژه است.

E اشاره به ضمیر سوم شخص مفرد هم مونث و هم مذکر . ای تلفظ این واژه است.

Le ضمیر دوم شخص مفرد. تو.

له تلفظ این واژه است.

Beriathar aen حالت جمع و زمان آینده فعل محافظت(beriatha) که در عبارات بالا اشاره کردیم.

بِریاثار آئه ن. تلفظ این واژه است.

تلفظ کلی دیالوک:

آنیرنه هه نه بریاد ایخه ن لین . نه د ایملادریس نائوثانت ئه له بِریاثار آئه ن.

در تلفظ الروند در فیلم آنیره به جای آنیرنه گفته میشود البته شاید به خاطر سریع خواندن این دیالوگ بوده اما توجه کنید که تلفظ حرف خ برای انگلیسی زبان ها سخت است. پس خ رو هم شبیه به ترکیبی از ک و ش تلفظ میکند. اما به صورت کلی تالکین ch رو همواره خ تلفظ کرده.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Arien

هوم.. ایول.

یه چیز دیگه. توی lotr 1 ، اونجا که هالدیرو میبینن، بعد گیملی میگه انقدر به این زبان حرف نزنید و ...

بعد میگه دورفا واسه این، چی میگن؟؟

جالبه آراگورن زبان دورفا رو هم بلد بوده انگار.. مترجم بوده؟ :دی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Armando

Aiya Mellonin

درود دوست من

اگر توجه کرده باشین سعی میکنم با ترتیب فیلم پیش برم. وگرنه معنی همه شش گانه رو میدونم نه تنها سینداری و کوئنیا بلکه خوزدول و بلک و روهانی و گوندوری و...رو هم همینطور. اما اینجا فقط مربوط به زبان الفیه. زبانهای دیگر رو در تاپیکهای مربوط به خودشون در خدمتتون هستم. عجله نکین توی سه روز آینده هم به اونها میرسیم.

بله بلد بوده. هالدیر هم بلد بود واسه همین از حرف گیملی خوشش نیومد.فقط یه توضیح کوتاه بدم که گیملی به خوزدول فوش(فحش) میده و میگه تف بر گورتان می اندازم. و... که آراگورن هم بهش گوشزد میکنه که اینکار اشتباهه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Armando

Aiya Arda

بررسی دیالوگهای زبان الفی فیلم ارباب حلقه ها قسمت یاران حلقه رو ادامه میدیم:

دیالوگ بعدی از زبان گاندالف است که با کوهستان کارادراس حرف میزند. که بدین شرح است.

Losto Caradhras, sedho, hodo, nuitho i 'ruith

بخواب کارادراس! آرام باش! آرام بخواب! ترس خود را نگه دار!

Losto بخواب. گرفته شده از Losta به معنی خوابیدن.los O)) به معنی خواب.

لوستو . تلفظ این واژه است.

Sedho آرام بگیر! گرفته شده از sedh و جهش یافته sed به معنی آرامش گرفتن . آرمیدن است.

سه ذو. تلفظ این واژه است.

Hodo استراحت کن. بیارام. گرفته شده از hoda به معنی در آرامش خوابیدن و دراز کشیدن و استراحت کردن است.

هودو . تلفظ این عبارت است.

Nuitho این واژه فعل امر به معنی نگه دار! نذار ادامه پیدا کنه! است که از مصدر Nuitha به معنی از رشد بازداشتن است.البته میتوانید برای نوشته های خود از این فعل به معنی جلوگیری از پخش شدن و جلوگیری از رشد چیزی یا جلوگیری از ادامه کاری هم از این فعل استفاده کنید.

نویثو تلفظ این عبارت است.

i 'ruith این عبارت به معنی خشم است(که معرفه هم هست). اسم ruith تغییر یافته و جهش یافته واژه gruith است که به معنی خشم است که این عبارت هم از G-RUK به معنی ترس گرفته شده.

ایرویث تلفظ این عبارت است.

تلفظ کلی:

لوستو کارادراس! سذو! هودو! نویثو ای رویث!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Armando

Aiya Arda

درود

امروز دیالوگهای گاندالف وقتی که به دروازه مخفی موریا رسید رو بررسی میکنیم.که بدین شرح است:)توجه شود لغات بررسی نشده قبلا در پست های قبلی بررسی شده اند)

این دیالوگ را گاندالف به زبان سینداری میگوید:

gandalf: Annon Edhellen edro hi ammen

معنی: دروازه الفی همین حالا برای ما باز شو!

Annon واژه الفی به معنی در بزرگ و دروازه است. آنون تلفظ این کلمه است.

Edhellen صفت و به معنی الفی است. یا چیزی که مربوط به الف ها باشد چه ساخته آنها باشد چه زاده آنها وغیره. به طورکلی هرچیزی که به الفها ربط داشته باشد.

ئه ذه له ن تلفظ این واژه است.

Edro فعل امر به معنی باز شو! است. که از مصدر edora به معنی باز شدن است گرفته شده.

ئه درو تلفظ این کلمه است.

Hi جهش یافته قید زمان si به معنی حالا و الان است. هی تلفظ این واژه است.

Am کلمه ربط به معنی برای است. آم تلفظ این کلمه است.

Men ضمیر اول شخص جمع به معنی ما. البته ضمیر اول شخص جمع me (که گاهی gwe نیز به کارمیرود)به معنی ما بعلاوه ی na به معنی بودن که کلا به معنی ما هستیم است. اما در اینجا به صورت ما ترجمه کنیم جمله با معنی تر است. مه ن تلفظ این واژه است.

تلفظ کلی:

آنون ئه ذه له ن ئه درو هیامه ن.

دیالوگ دوم:

gandalf: Fennas Nogothrim lasto beth lammen

معنی: گذرگاه دورفی به کلمات زبان من گوش کن!

Fennas هم معنی و مترادف با Annon است. فه ناس تلفظ این کلمه است.

Nogoth دورف ها. نوگوث تلفظ این واژه است

rim پسوندی به معنی نژاد و اهل و ملت است. مانند Rhohirim-Haradrim و غیره. ریم تلفظ این واژه است.

Nogothrim نژاد دورف. نوگوثریم تلفظ این واژه است.

Lammen زبان من. Lam به معنی زبان است. Men هم ضمیر ملکی اول شخص مفرد.

لامه ن تلفظ این عبارت است.

تلفظ کلی:

فه ناس نوگوثریم لاستو بِث لامه ن.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Armando

Aiya Arda

درود

دیالوگها رو تا قبل از حرف زدن گیملی ادامه میدیم و در پست بعدی ادامه دیالوگهای الفی را داریم.

دیالوگهای بعدی دیالوگ های لورین است که این چنین رد و بدل شده اند :

haldir: Mae govannen, Legolas Thranduilion

معنی: خوش آمدی لگولاس پسر ثراندویل!

Mae قید حالت به معنی خوب و درست است. مائه تلفظ این واژه است.

Govana فعل و به معنی ملاقات کردن است. گوانا تلفظ این فعل است.

Mae govannen به معنی خوش آمدی(عجب ملاقات خوبی دارم من) است.

ion- به معنی زاده چیزی یا کسی بوده است اما بیشتر برای مذکر به کار میرود و حتی برای شیء نیز همینطور.

Thranduilion پسر ثراندویل(پادشاه الف های سیاه میرک وود).

مائه گوئه نه ن. لگولاس ثراندویلیون.

legolas: Govannas vîn gwennen le, Haldir o Lórien

Govannas گرفته شده از همان فعل Govanna به معنی ملاقات کردن است اما در اینجا Govannas اسم و به معنی ملاقات است (در واقع میتوان گفت که منظور لگولاس در جواب هالدیر که ملاقات خوش را گفته است به کنایه میگوید این ملاقات ما را تو ای هالدیر خراب کرده ای. از حالت گفتار معلوم است که لگولاس عصبانیست).

گواناس تلفظ این واژه است.

Vîn ضمیر ملکی اول شخص جمع. مال ما. وین تلفظ این عبارت است.

gwennen le به معنی خراب(نابود) کردی است. گوئنه ن له. تلفظ این عبارت است.

O حرف اضافه به معنی از است.

Lórien شهر الف های نولدور که تحت نظر گلادریل هستند.لو ریه ن تلفظ این اسم است.

گواناس وین گوئه نه ن له. هالدیر ئو لوریه ن.

haldir: A ! Aragorn in Dúnedain istannen le ammen

معنی: آه! آراگورنِ دونه داین تو برای ما شناخته شده هستی!

in معرفه ساز همانند i است.

Dún مترادف Nome و به معنی غرب

Edain یک اسم و به معنی انسان ها. ئه دایین. تلفظ این عبارت.

in Dúnedain مردمان غرب. نژاد مردمان آراگورن است. این دونه داین تلفظ این عبارات است.

Istannenle به معنی شناخته شده هستی . ایستانه نله. تلفظ این عبارات است.

آآ! آراگورن این دونه داین ایستانه نله آمه ن.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Armando

درود

ادامه دیالوگ ها بعد از دیالوگ گیملی:

aragorn: Haldir o Lórien

معنی: هالدیر از لوریِن!

aragorn: Henio, aníron, boe ammen i dulu lîn

معنی: درک کن! خواهش میکنم! ما به کمک(محافظت) تو نیاز داریم!

Henio فعل امر به معنی درک کن یا بفهم است. که از فعل Henia به معنی فهمیدن است گرفته شده.

هه نیو تلفظ این واژه است.

Aníron به معنی من میخواهم. که از فعل Aníra به معنی خواستن و آرزو کردن است گرفته شده.در این جمله معنی آن خواهش میکنم است.

آنیرون تلفظ این واژه است.

Boe در اینجا به معنی مهم است که... و نیاز است که.... است. بوئه تلفظ این واژه است.

Dulu گرفته شده از tulu به معنی محافظت کردن است. دولو تلفظ این واژه است.

Lîn ضمیر ملکی دوم شخص مفرد. مالِ تو. لین تلفظ این کلمه است.

هنیو. آنیرون. بوئه آمه ن ایدولولین.

aragorn: Boe ammen veriad lîn

معنی: محافظت تو برای ما مهم است!

Veriad اسم و به معنی محافظت است که جهش یافته ی Beriad به معنی محافظت کردن است.

وه ریاد تلفظ این واژه است.

aragorn: Boe ammen veriad lîn

همان دیالوگ قبلیست.

aragorn: Andelu i ven

Andelu خطرناکتر. Delu به معنی خطرناک . و ترسناک است. آنده لو. تلفظ این عبارت است.

Ven راه و جاده.این واژه قبلا گفته شده

آنده لو ایوه ن.

aragorn: Merin le telim

امیدوارم پیش شما بیاییم!

Merin به معنی امیدوارم و آرزو دارم است. Mer فعل آرزو کردن است. مه رین تلفظ این واژه است.

Telim بیاییم. که از فعل سینداری tolو فعل کوئنیای tul به معنی آمدن گرفته شده است.

تلفظ کلی:

مه رین له ته لیم.

aragorn: Henio, aníron boe ammen i dulu lîn

تکراری است و قبلا معنی این جملات گفته شده.

aragorn: Andelu i ven

تکراری است و قبلا معنی این جملات گفته شده.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Armando

Aiya Eruhini

امروز دیالوگی بین گالادریل و آراگورن رو بررسی میکنیم. ادامه دیالوگ ها رو در روزهای آینده خدمتتون هستم.

این دیالوگ رد و بدل شده بین گلادریل و آراگورن قبل از خداحافظی یاران حلقه از لورین است:

galadriel: Am meleth dîn. I ant e guil Arwen Undómiel pígatha

معنی: درمورد عشقش(منظور آروِن) به تو، میترسم هدیه زندگی آروِن(منظور زیبایی و عمر دراز) را کم کند.

Am برای- به سمت- به طرف- درمورد معنی میدهد. آم تلفظ این عبارت است.

Meleth اسم و به معنی عشق است. مه له ث تلفظ این عبارت است.

Dîn ضمیر ملکی دوم شخص مفرد. مال تو. دین تلفظ این عبارت است.

Ant اسم و به معنی هدیه است. آنت تلفظ این واژه است.

E به معنی حرف ربط کسره (اِ). عادل of در انگلیسی.

Guil به معنی زندگی است. گویل تلفظ این واژه است.

Undómiel مانند ستاره آندومیل. آندومیه ل. تلفظ این عبارت است.

Pígatha به معنی کم خواهد شد است. که از فعل Píga به معنی کم شدن و غروب کردن است. پیگاثا تلفظ این عبارت است.

تلفظ کلی:

آم مه له ث دین. ایانته گویل ئاروه ن ئوندومیه ل پیگاثا.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Armando
ارسال شده در (ویرایش شده)

Aiya Arda

درود بر آردا

دیالوگها را با این پست به پایان میرسانیم. البته دیالوگهای دو برج هم تقریبا آماده هستند که در روزهای آینده بررسی خواهیم کرد.

aragorn: Aníron i e broniatha, ad ae periatham athar i methid en-amar hen. Aníron i e círatha na Valannor

معنی: دلم میخواهد که قبول کند و به همراه مردمش از سواحل این سرزمین به طرف والینور بادبان بکشد(با کشتی برود معادل sail در انگلیسی).

Bronia به معنی تحمل کردن است. بوریا تلفظ این فعل است.

Ad قید به معنی دوباره. آد تلفظ این کلمه است.

Ae اگر. آئه تلفظ این عبارت است.

Peria دارای معانی مختلفی از قبیل جداشدن و برگشتن و تقسیم کردن است. په ریا تلفظ این عبارت است.

Periatham جداخواهیم شد.

Athar قید مکان و به معنی پشت و ورای چیزی. است. آثار تلفظ این کلمه است.

methid en-amar کرانه ی این سرزمین. اسم ترکیبی از methid آخر و انتهای چیزی. و amarجهان و سرزمین و زمین .

hen جهش یافته ی sen به معنی این است. معادل this در انگلیسی. توجه داشته باشید که باضمیر سوم شخص تفاوت دارد. هه ن تلفظ این کلمه است.

Círa کشتی راندن. دریا نوردی کردن و با کشتی سفر کردن. معادل sailing در انگلیسی است.

کیرا تلفظ این عبارت است.

Valannor سرزمین والار. سرزمینی که والا ها در آنجا هستند. Nor به معنی سرزمین است.

والانور تلفظ این عبارت است.

تلفظ کلی:

آنیرون ایه بورنیاثا.آدائه پریاثام آثار ایمه ثید ئه ن آمار هه ن. آنیرون ایه کیریاثا نا والانور.

galadriel: Namárië

معنی: بدرود!

Namárië بدرود. خداحافظی کردن به همراه آرزوهای خوب برای فرد مقابل. ناماریه تلفظ این عبارت است.

galadriel: Nadath nâ i moe cerich. Dan, ú-'eveditham, Elessar

معنی: کارزیادی برای انجام دادن داری. اما ما ملاقاتی نخواهیم داشت. اله سار.

Nadath قید مقدار و به معنی خیلی و زیاد است. ناداث تلفظ این عبارت است.

Nâ بودن. معادل to be در انگلیسی است. نا تلفظ این عبارت است.

Moe جهش یافته boe است. موئه تلفظ این عبارت است.

Cerich انجام دهی. که از فعل car به معنی انجام دادن و کارکردن و فعالیت کردن است. کیریخ تلفظ این عبارت است.

Dan در اینجا به معنی حرف ربط اما است. معادل but در انگلیسی. دان تلفظ این کلمه است.

Eveditham ملاقات خواهیم کرد. از فعل Eveda به معنی ملاقات کردن است. ئه وه دیثام تلفظ این عبارت است.

Elessar لقب آراگورن است که در میان بعضی از الف ها به این نام خوانده میشود. ئه له سار تلفظ این عبارت است.

تلفظ کلی:

ناداث نا ایموه کیریخ. دان. ئو ئه وه دیثام . ئه له سار.

پایان دیالوگ های یاران حلقه :)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Armando

Aiya Arda

ادامه دیالوگهای ارباب حلقه ها رو درخدمتتون هستم با قسمت دوم فیلم (دو برج)

دیالوگ اول از زبان لکولاس و به سینداری است که بر مزار هابیت های کشته شده( به فرض خودشان) میخواند.

legolas: Hiro hyn hîdh ab 'wanath

معنی: (باشد) در مرگشان آرامش یابید.

Hiro به معنی امری پیدا کردن. پیداکنید (پیدا کن) گرفته شده از hir به معنی پیدا کردن. هیرو تلفظ این عبارت است.

Hyn ضمیر سوم شخص جمع. جمه hon به معنی ضمیر سوم شخص مذکر مفرد. هین تلفظ این عبارت است.

Hîdh به معنی صلح و آرامش. گرفته شده از sidh به همین معنی. هیذ تلفظ این عبارت است.

Ab پس از. گرفته شده از abonnen یعنی بعد از تولد. آب تلفظ این عبارت است.

'wanath گرفته شده از gwanath به معنی مرگ. واناث تلفظ این عبارت است.

تلفظ کلی:

هیروهین هیذ آب گواناث.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Armando

درود بر دوستان گرامی

دیالوگ بعدی هنگامی است که لگولاس و آراگون قبل از ملاقات دوباره با گاندالف در فنگورن به زبان می آورند:

!legolas: Aragor n , nad no ennas

معنی: یک چیزی آن بیرون است.

Nad به معنی چیز. شیء . ناد تلفظ این عبارت است.

No گرفته شده از فعل توبی na به معنی بودن و وجود داشتن. نو تلفظ این عبارت است.

Ennas کلمه ی اشاره به معنی آنجا- در آن مکان. ئه ناس تلفظ این عبارت است.

تلفظ کلی: آراگورن. ناد نو ئه ناس.

?aragorn: Man cenich

معنی: چی میبینی؟

Man کلمه ی پرسشی به معنی چه چیزی- چی. مان تلفظ این واژه است.

Cenich میبینی. گرفته شده از cen به معنی دیدن. که نیخ تلفظ این عبارت است.

تلفظ کلی:

مان کِنیخ؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Armando

درود

دیالوگها را ادامه میدیم.

دیالوگ های بعدی رد و بدل شده بین آراگورن و آرون است.

?arwen: Nach gwannatha sin

معنی: اینطور اینجا را ترک میکنی؟

Nach تو هستی که از ترکیب na به معنی بودن و وجود داشتن با ch ضمیر دوم شخص مفرد ساخته شده. ناخ تلفظ این عبارت است.

Gwannatha به معنی خواهی رفت آینده ی فعل gwanna به معنی رفتن. گواناثا تلفظ این واژه است.

Sin قید مکان به معنی اینجا. که در این جمله به معنی اینچنین آمده است. معادل such / this way سین تلفظ این عبارت است.

تلفظ کلی:

ناخ گواناثا سین.

?arwen: Ma nathach hi gwannathach or minuial archened

معنی: فکر کردی بعد از غروب میتونی بدون دیده شدن بروی؟

Ma کلمه ی پرسشی . ما تلفظ این واژه است.

Nathach خواهی بود. حالت آینده ی فعل بودن و ضمیر دوم شخص مفرد. ناثاخ تلفظ این عبارت است.

Hi جهش یافته ی قید si به معنی اینجا. هی تلفظ این کلمه است.

Gwannathach رفتن به علاوه ی ضمیر دوم شخص مفرد در حالت آینده. خواهی رفت. گواناثاخ تلفظ این واژه است.

Or به معنی روی – فراز چیزی – بعد از چیزی. اور تلفظ این عبارت است.

minuial غروب . هنگامی که ستاره ها غروب میکنند. مینویال تلفظ این واژه است.

Archened دیده نشدن. گرفته شده از ar منفی ساز بعلاوه cened به معنی دیده شدن. آرخه نه د تلفظ این واژه است.

تلفظ کلی:

ماناثاخ هیگواناثاخ اور مینویال آرخه نه د.

aragorn: Ú-ethelithon

معنی: برنخواهم گشت.

Ú-ethelithon در اینجا u منفی ساز و ethelo به معنی برگشتن است. ئو ئه ثه لیثون. تلفظ این عبارت است.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...