رفتن به مطلب
R-FAARAZON

5 فیلم برتر فانتزی هزاره ی سوم

Recommended Posts

R-FAARAZON

جالب ترین نکته در سه گانه نولان اینه که حتی ایشون شهر گاتهام رو هم از همون حالت خیالی در میاره و اونو تبدیل به یه شهر از شهرهای ایالات متحده میکنه

خب من که قدرت ماورائی در بروس وین /بتمن ندیدم!

بروس اینقدر عادی بود که یه بار که بطور خام میخواست انتقام بگیره( و نه اینکه خواستار عدالت باشه) ریچل دو تا سیلی زد تو گوشش زد بخاطر ضعیف بودنش(از نظر شخصیت)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فینارفین

جالب ترین نکته در سه گانه نولان اینه که حتی ایشون شهر گاتهام رو هم از همون حالت خیالی در میاره و اونو تبدیل به یه شهر از شهرهای ایالات متحده میکنه

خب من که قدرت ماورائی در بروس وین /بتمن ندیدم!

بروس اینقدر عادی بود که یه بار که بطور خام میخواست انتقام بگیره( و نه اینکه خواستار عدالت باشه) ریچل دو تا سیلی زد تو گوشش زد بخاطر ضعیف بودنش(از نظر شخصیت)

یکی شهری به اسم گاتهام در واقع وجود نداره پس بیننده میتونه اونو به هر شهری که تصورش به اون نزدیک تره تشبیه کنه. ( ولی در واقع وجود نداره) پس یه شهر خیالیه

اما این نکته نیست که این فیلم رو جز ژانر فانتزی قرار میده اون وجود کاراکتر سوپر هیرو به اسم بتمنه که به این شخص قدرت ماورایی داده. در واقع همه ما این اصل رو قبول داریم که یه ابر قهرمان قدرت ماورایی داره غیر از این باشه که دیگه نمیشه به اون ابر قهرمان گفت

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

خب اگه گاتهام دوگانه اول برتون که تاریک بود با گاتهام نولان که کپی نعل به نعله سانفرانسیکوه مقایسه کنید و اون بافت شهر به منظورم پی میبرید

در گاتهام نولان حتی مردم در ورزشگاه سرود ملی میخونن!خخخ

خب همین بروس وین/بتمن رو متمایز از اکثر ابر قهرمان های کمیک استریپ متمایز کرده

اینکه یه فرد عادیه و با توانایی های یه انسان عادی به مشکلات غلبه میکنه و نه با تار مرد عنکبوتی و یا دی واکر بودن بلید

بله همین بروس وین رو جذاب و برای من منحصر فرد کرده که ابر قهرمانیه که هیچ قدرت ماورائی نداره!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فین رود فلاگوند

وجود یک قدرت ماورایی در داستان به اسم بتمن :)

همون طور که گفتم

دید کلی به ژانر فانتزی اینه که حداکثر هر سه تا و یا حداقل یکی از این خصیصه ها رو داشته باشه:

1: جادو

2: افسانه

3: قدرت ماورایی

با عرض اجازت

جاودو همان قدرت ماورایی است. بتمن کلا جزو ابرقهرمانانی است که قدرت جادویی خاصی ندارند و افسانه هم همان داستان می شود وقتی که حماسی باشد.

بتمن نه قدرت جادویی دارد و نه افسانه است پس کلا هز این ژانر خارج می شود البته این دیدگاه شماست.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فینارفین

با عرض اجازت

جاودو همان قدرت ماورایی است. بتمن کلا جزو ابرقهرمانانی است که قدرت جادویی خاصی ندارند و افسانه هم همان داستان می شود وقتی که حماسی باشد.

بتمن نه قدرت جادویی دارد و نه افسانه است پس کلا هز این ژانر خارج می شود البته این دیدگاه شماست.

البته این تنها میتونه نظر شما باشه که جادو همان قدرت ماوراییه چون "supernatural power" و "magic" دو واژه کاملا متمایز از هم هستن. شاید تو فارسی مثله هم باشن که بعید میدونم اما در انگلیسی کاملا متمایز هستن.

البته دوستان توجه نکردن که من عرض کردم ژانر فانتزی دهها زیر مجموعه داره نمیشه ملاک رو مثلا فقط ارباب حلقه ها بدونیم و بگیم هر فیلمی ملاکهای ارباب حلقه ها رو نداشته باشه فانتزی نیس. فرضا یه زیر مجموعه برا ژانر فانتزی به اسم "dark fantasy" هست که اگه بیننده به این نوع فیلما دقت نکنه یقینا اونا رو با ژانر وحشت قاطی میکنه. بهترین مثالی که الان تو ذهمنه فیلم "Abraham lincoln: vampire hunter" هست.(فیلمی که البته چندین ژانر رو در خودش جا داده.

* البته دوستان یه چیز دیگه رو هم مد نظر قرار بدن که الان در سده 21 ام زندگی میکنیم و حد و حصری برای هیچ مقوله ای وجود نداره. ینی واقعا نمیشه چیزی رو دسته بندی کرد و صرفا تو یه گروه خاص قرار بدیم. هر مسئله ای میتونه چندین بعد رو در خودش جا بده.

به طور مثال اگه یه نویسنده در سالهای گذشته به سبک سورئال علاقه داشت و کتابهاش رو به اون سبک می نوشت اما امروزه کمتر نویسنده ای هست که تنها به یه سبک بنویسه و سعی میکنه کتابهاش رو با سبکهای متفاوت میکس کنه... اگه دقت کنید امروزه( به خصوص از 2008 به بعد) تو سینما فیلمهای موفق تر هستن که چند ژانر رو داشته باشن (cross genre)

ویرایش شده در توسط فینارفین

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
K I N G

5-ماهی بزرگ

4-آواتار

3-کنستانتین

2-هابیت

1-ارباب حلقه ها

پ.ن:خشم تایتانها هم بد نبود ولی نمیتونست وارد این لیست بشه.

فینارفین:فکر نمیکنم تعریف فانتزی با فیلم هایی مثل سوپرمن و بتمن یکی باشه.بنظرم باید اونارو در رده فیلم های علمی تخیلی قرار داد نه فانتزی.

ویرایش شده در توسط K I N G

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

در مورد مقایسه فانتزی و علمی-تخیلی که خیلی بحث شد

از کنستانتین هم خوشبختانه اسم برده شد .یک تریلر ترسناک که رگه های از فانتزی داره

این کار جدا از بازی های خوب کیانو ریوز،ریچا وایز،دیمون هانسو و ... تصاویر چشم نواز و موسیقی دلهره انگیزی داره و برای حداقل یکبار دیدن دیدنش میچسبه

جالب ترین قسمت های فیلم یکی فصل افتتاحیه و درمان کودک جن زده توسط جان کنستانتین و اون یکی دیگه سفرهای بین دنیایی و مکاشفات جان کنستانتین یه بار با گربه و یه بار با اون صندلی جادوییه!

ویرایش شده در توسط R-FAARAZON

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فینارفین

فینارفین:فکر نمیکنم تعریف فانتزی با فیلم هایی مثل سوپرمن و بتمن یکی باشه.بنظرم باید اونارو در رده فیلم های علمی تخیلی قرار داد نه فانتزی.

حرف من از ابتدا این بود که the dark night rises فیلم فانتزی محض مثله ارباب حلقه ها نیست. درسته که اسم تاپیک اینه که فیلم فانتزی ها رو بگید اما ننوشته که فقط فیلمهای فانتزی محض رو بنویسید که اونوقت یه بحث دیگه بود. سوپرمن ، اسپایدر من و بتمن کاراکترهای هستن که میشه اونا رو تویه دسته فانتزی زیر مجموعه ساینس فانتزی قرار داد اما از همون اول بحث من این بود که با قرار دادن این فیلمها تو این دسته منظور این نیست که دیگه فیلمها فانتزی محسوب میشن. این فیلمها (تولیدات جدیدشون) چند ژانری هستن. (نمیدونم چرا بچه ها به این نکته از نوشته های من که بحث cross genre رو پیش میکشم دقت نمیکنند

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
meisam_t72

سلام .

منم یک سری فیلم برات گذاشتم تا شاید کمک کند تا مقاله تان را تکمیل کنید .

بر اساس رتبه بندی یا بهتر بودن، اسم ها را ننوشتم . همین طور یک سری فیلم به سبک فانتزی برات آوردم .

(Maleficent (2014
(King Kong (2005
(Alice in Wonderland (2010
(Seventh Son (2014
(Edward Scissorhands (1990
(Charlie and the Chocolate Factory (2005
(Prince of Persia: The Sands of Time (2010
(Hellboy (2004
(Avatar (2009
(Immortals (2011
(Clash of the Titans (2010
(Snow White and the Huntsman (2012
(Oz the Great and Powerful (2013
(Eragon (2006
(Beowulf (2007
(The Lovely Bones (2009
(The League of Extraordinary Gentlemen (2003
(47Ronin (2013
(Hellboy II: The Golden Army (2008
(Wrath of the Titans (2012
(Jack the Giant Slayer (2013
(The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader (2010
(The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008
(Red Riding Hood (2011
(The Golden Compass (2007
(Beauty and the Beast (2014
(Cinderella (2015
(The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor (2008
(Harry Potter (2001-11
(The Hobbit (2012-14
(The Lord of The Rings (2001-3

ارادتمند .
ویرایش شده در توسط meisam_t72

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
elros

فیلم های ابر قهرمانی یه ژانر مستقل به حساب میان که بیشتر وقت ها المان های اکشن، فانتزی و علمی تخیلی دارند ولی زیر مجموعه این ژانرها نیستن حتی اگه از روی کامیک ساخته نشده باشن مثل هنکاک

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
lord mehdi   faramir

ارباب حلقه ها

هابیت

هری پاتر

و هانگر گیمز (اگر فانتزی حساب شه*

صد البته فیلم هزار توی پن

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
alirezatheking

در درجه اول اثر بی بدیل استاد میازاکی شهر اشباح, سپس اثر دیگر استاد لاپیوتا قلعه ای در آسمان, باز اثری دیگر از استاد قلعه متحرک هاول, اثر دیگر استاد ناوسیکا از دره باد, اثر بعدی استاد قلعه کالگیسترو, اثر دیگر استاد پورکو روسو

راجع باقی هم نمیتونم.نظر بدم از بس آثار فانتزی عالی دیدم 

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Lord Thranduil
در 5 ساعت قبل، alirezatheking گفته است :

در درجه اول اثر بی بدیل استاد میازاکی شهر اشباح, سپس اثر دیگر استاد لاپیوتا قلعه ای در آسمان, باز اثری دیگر از استاد قلعه متحرک هاول, اثر دیگر استاد ناوسیکا از دره باد, اثر بعدی استاد قلعه کالگیسترو, اثر دیگر استاد پورکو روسو

راجع باقی هم نمیتونم.نظر بدم از بس آثار فانتزی عالی دیدم 

شهر اشباح...... همون انیمیشن انیمه قدیمی رو میگین؟؟

به نظر من هاول از بقیه قشنگ تر بود...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
alirezatheking

اابته شهر اشباح مال سال 2001 هست

در در 8/6/2015 at 10:45 PM، فینارفین گفته است :

یکی شهری به اسم گاتهام در واقع وجود نداره پس بیننده میتونه اونو به هر شهری که تصورش به اون نزدیک تره تشبیه کنه. ( ولی در واقع وجود نداره) پس یه شهر خیالیه

اما این نکته نیست که این فیلم رو جز ژانر فانتزی قرار میده اون وجود کاراکتر سوپر هیرو به اسم بتمنه که به این شخص قدرت ماورایی داده. در واقع همه ما این اصل رو قبول داریم که یه ابر قهرمان قدرت ماورایی داره غیر از این باشه که دیگه نمیشه به اون ابر قهرمان گفت

بنظرم در اثر بی بدیل نولان یعنی بتمن 2 فقط و فقط هیث لجر در نقش جوکر خودش یک ابرضدقهرمانه. جوکر یک شوک به سینما و تمام باورهایمان بود

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Vahid Rubiker

خیلی ترجیح میدم اینا رو بگم

(1) Jason and the Argonauts (Mini-Series 2000) - جیسون و دریانوردان آرگو

(2) Merlin (Mini-Series 1998) - مرلین جادوگر

(3) Jack and the Beanstalk: The Real Story (Series 2001) - جک و لوبیای سحر آمیز

(4) Harry Potter - هری پاتر

(5) Spirited Away (2001) - شهر اشباح

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ورونوه

لاک پشت سرخ(2016)، محصول همکاری فرانسه و ژاپن-البته با کارگردان هلندی-  احتمالا توی لیست 5 تایی به جایی نمی رسه، شاید حتی در مقایسه با انیمیشنایی که اینجا اسمشون اومده فانتزی هم نباشه. ولی وجود دست کم یک اتفاق توضیح ناپذیر به علاوه ی فضاسازی وهم انگیزش، به خصوص اوایل کار، من رو علاقه مند کرده درباره ش  پُست بزنم.

به نظرم کار خوبی از آب در اومده. شروع انمیشین  و اون مقیاس های عظیم، صداهای فوق العاده ی طبیعت و در مقابلش سکوت کاراکتر(ها) و رویاهاشون همه از موارد شایان توجه اند.

تا نیم ساعت اول کاملا مجذوبش شده بودم. منتها با اضافه شدن به شخصیت ها به نظر می رسه که جنبه ی داستانی فدای پیام و بُعد نمادین شده و روایت هم یه مقدار کلیشه ای میشه و  با کمرنگ شدن تعلیق و به حاشیه رفتن راز جزیره(انگار که از اول مهم نبوده) جذابیت داستان کم میشه.(شاید فقط نظر من  اینطور باشه). که البته توی بخش های پایانی تا حدی به قدرت اولیه ش برمی گرده.

لاک پشت سرخ انمیشین بی پیرایه و باوقاریه. حال و هواش دو تا داستان رو توی ذهنم تداعی کرد. یکی "آژیر دریا" ی ری بردبری، که  بخشیش به خاطر فضاسازی اولیه ی فیلم بود و شاید همون انتظارم رو بالا برد. و دیگری "زوال فرشته" ی یوکیو می شیما که البته هرقدر اون داستان تاریک می شد و راه به جایی نمی برد، این می خواست روشن و امیدوارکننده باشه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Vána

بنظر من حتما حتما کارهای میازاکی رو باید دید {شهراشباح ,قلعه متحرک هاول و... }و بین فیلمهام قطعا لوتر جز برترین فانتزیهاست .هزاری توی پن -جیسون و آرگوناتها - ادیسیوس !و لازم به ذکره که پیتر پن و نورلند هم جای خاصی برام  داره. 

یه سری سریال فانتزی هم دیدم اینجا اسم میبرم شاید بدردتون خورد 

-Once upon a time که فک نکنم کسی که عاشق فانتزی باشه عاشق این سریال نشه همچنان پخشش ادامه داره.

-سریال کنستانتین {من فیلمشو ندیدم ولی این سریال دوسیزنی بشدت جالب بود برام از اونجایی که دوفصله زیادم طولانی نخواهد بود }

- سریال emerland city از اونجایی که نصف کودکیم با دوروتی و توتو و ماجرا جویی هاشون گذشته و کم خاطرات با دوروتی ندارم این سریال بشدت جذبم کرد و بنظرم قشنگ برای فردی که به جادوگر شهر از علاقه داره!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور پسر هور

1-ارباب حلقه ها

2-شجاع دل

3-تروی

4-گلادیاتور

5-هزار توی پن

6-بئوولف

7-نارنیا

8-هری پاتر و زندانی آزباکان

9-هابیت(سفر غیر منتظره)

10-هابیت(برهوت اسماگ)

11-هری پاتر و سنگ جادو

12-امیلی

13-هری پاتر و شاهزاده دورگه

14-هری پاتر و تالار اسرار

15-هابیت(نبرد پنج ارتش)

این رو تو نظر سنجی یه سایت آمریکایی دیدم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

شجاع دل؟ تروا و گلادیاتور؟ شجاع دل  (به کارگردانی مل گیبسون) و گلادیاتور(به کارگردانی ریدلی اسکات) که اصلا فانتزی نیستند جدای از اینکه یکی محصول سال 1995 اون یکی محصول سال 1999. موضوع بحث تاپیک برترین فیلم های فانتزی در هزاره سومه یعنی از سال 2000 به بعد.  تروا به کارگردانی ولفگانگ پترسون هم اگرچه بر مبنای یک حماسه شکل گرفته(حماسه ای که در بستری از فانتزی اتفاق میفته) ولی ورسیون سینمایی پترسون اثری از زمینه فانتزی حماسه هومر رو نداره  و نمیشه اونو فانتزی به حساب آورد و بیشتر یه اکشن تاریخیه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
6lord majid6

1.سه گانه ارباب حلقه ها

2.سه گانه هابیت

3.نارنیا

4.کینگ کونگ

5.سالومون کین

پ.ن:متاسفانه نتونستم هری پاتر رو کامل ببینم):

ویرایش شده در توسط 6lord majid6
با توجه به توضیحات دوستان تصحیح شد

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Samwise Gamgee the Brave
در 3 ساعت قبل، 6lord majid6 گفته است :

1.سه گانه ارباب حلقه ها

2.سه گانه هابیت

3.جنگ ستارگان

4.سه گانه بمتن{نولان}

5.جومانجی

پ.ن:متاسفانه نتونستم هری پاتر رو کامل ببینم):

سلام دوست عزیز. استاروارز که ساینس فیکشنه و بتمن هم که فیلم کمیک بوکیه. جومانجی هم نمیدونم چیه:-\ اما بقیه خیلی خوبن. هابیت که نسخه سوم زیاد خوب نبود. لوترم که عشقه:Gandalf:

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

دوستان گرامی قبل از شرکت در بحث لطفا اولین پست این تاپیک و در ادامه بحث های قبلی رو بخونید. چون خیلی از مباحث و تذکرات تکرار مکرراته از جمله اینکه  بتمن کریستوفرنولان که شخصیت هایی رئال با توانایی های انسانی داره فانتزی نیست و یه کمیک استریپ و زیر مجموعه علمی تخیلی محسوب میشه.جنگ ستاره ای هم یه اپرای فضاییه و یه زیرمجموعه از سینمای علمی -تخیلی.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
نارس_آرتین

اول با تشکر از پست مفید امین جان...با اجازه یه مطلبی رو عرض کنم که فانتزی که شاخه های زیادی داره و فقط مربوط به سرزمین هایی که تو دنیای ما وجود نداره و اتفاق نمی افتن مثل ارباب حلقه معطوف نمیشه ما فانتزی های آرمان شهری،پاد آرمان شهری،فانتزی نوین،فانتزی نظامی ،دارک و....داریم حتی یه سبک از فانتزی هم داریم که اسمش یادم نمیاد اما اقتباس از تاریخه پس اینکه میاین میگین آرتور شاه جز فانتزی محسوب نمیشه یا فیلم تروی و امثالش تو حیطه ی فانتزی نیستن واقعا بعیده .اینجوری باید کل مجموعه تروی نوشته دیوید گمل یا فیلم مسیر سبز و ون هلسینگ و بازی هایی مثل شاهزاده پارسی و خدای جنگ و خیلی آثار دیگه رو از لیست فانتزی خارج کنیم.درکل شناخت فانتزی خیلی راحته اما اینکه سلیقه ای بیایم آثار رو حذف کنیم عجیبه واقعا اما خاطر نشان بشم که ژانر علمی تخیلی و فیلم های ابرقهرمانی جز فانتزی محسوب نمیشن مگر در موارد خاص.به عنوان مثال اگه فیلم ثور رو (منظورم قسمت اول و دوم فیلم هست) به صورت سولو نگاه کنیم میشه جز فانتزیه حساب شون کرد چون ریشه در اسطوره و حماسه دارن اما در قالب اونجرز دیگه از فانتزی تبدیل به علمی تخیلی میشن یا فیلم زن شگفت انگیز در فیلم های سینمایی دی سی به همین منوال و فیلم پسر جهنمی هم میشه در فانتزی  جای داد.
موضوع بعدی اینکه واقعا با وجود اینکه که من حیطه فانتزی رو گسترده تر از شما میدونم اما با اینحال اگه یک سری فیلم رو از تو این ژانر خارج کنیم خیلی حق انتخاب نداریم هرچند پیشرفت هایی از زمان اکران ارباب حلقه ها و موفقیت اون شده اما نه اونطور که باید.خیلی از کتاب های فانتزی و ایده های ناب هستن که می تونن به فیلم تبدیل بشن اما از اونجایی اصولا کارگردان ها بلد نیستن فیلم فانتزی بسازن واقعا خراب میکنن فیلم رو نمونه هاش هم در این چند سال اخیر زیاده متاسفانه فیلم خوب زیاد نداریم در فانتزی. فاجعه های غم انگیز و ناامید کننده ای چون وارکرافت ، پسر هفتم ،من فرانکشتین هستم،نگهبانان و حتی ظاهرا فیلم مورد علاقه ی من شاه آرتور :افسانه ی شمشیر که علیرغم انتظار من و تریلر هیجان انگیز و قابل قبولش نقد های ضعیف و فروش پایینی داشته....
اما برسیم به فیلم های برتر از نگاه من:
۱۵_ون هلسینگ
جلوه های ویژه اش افتضاح بود?
۱۴هتل ترانسیلوانیا ۱و۲(انیمیشن)
۱۳_آلیس در سرزمین عجایب 
۱۲-پسر جهنمی ۱و۲
۱۱- نبرد تایتان ها (clash of the titan)
۱۰_نارنیا ۱و۲
۹-بیوولف
۸- مجموعه هری پاتر
۷-مربی اژدها ۱و۲(انیمیشن)
۶-فیلم زیبای خفته
۵_ قلعه متحرک هاول
۴- چارلی و کارخانه شکلات سازی
۳- دزدان دریایی کارائیب(فقط قسمت اول)
۲-سه گانه هابیت
۱-سه گانه ارباب حلقه ها
فقط بگم بین ۵تا ۲ خیلی تصمیم گیری سخته واقعا و مورد اخر هم حیف که کتاب های خوب فانتزی زیاد داریم اما فیلم شاید نهایتا ۲۰ تا.
لازم به ذکره که هزارتوی پن رو ندیدم برای همین تو لیست نبود.

ویرایش شده در توسط نارس_آرتین

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

خب ممنون از وقتی که گذاشتی و پست بلند بالات فرهنگ جان

در 45 دقیقه قبل، نارس_آرتین گفته است :

پاد آرمان شهری

پاد آرمان شهری و آثار در حوزه پساآخرالزمان معمولا زیر شاخه علمی تخیلی (ساینس فیکشن) هستن  و نه فانتزی مگر اینکه نویسنده تعمدا بخواد عنصری از فانتزی رو بهش اضافه کنه

در 48 دقیقه قبل، نارس_آرتین گفته است :

پس اینکه میاین میگین آرتور شاه جز فانتزی محسوب نمیشه یا فیلم تروی و امثالش تو حیطه ی فانتزی نیستن واقعا بعیده .اینجوری باید کل مجموعه تروی نوشته دیوید گمل یا فیلم مسیر سبز و ون هلسینگ و بازی هایی مثل شاهزاده پارسی و خدای جنگ و خیلی آثار دیگه رو از لیست فانتزی خارج کنیم.

یه مقدار دقیق تر به بحث نگاه کنیم فرهنگ جان. اینکه یه اثر سینمایی اقتباسی از یک کتاب مثلا فانتزی یا حماسی فانتزی باشه دلیل نمیشه لزوما در همون حال و هوا باشه. تروا ولفگانگ پترسون یه اکشن تاریخیه و خیلی بدیهیه که در اون هیچ عنصری از فانتزی وجود نداره.پترسون تنها از بخش حماسی شاهکار هومر بهره برده  و عناصر فانتزی ایلیاد هومر رو حذف کرده و اونارو در فیلم نشون نداده. به آرتور شاه اشاره کردی بهت دیدن فیلم آرتور شاه محصول سال 2004 با بازی کلایو اوون رو پیشنهاد میدم که بر مبنای همون ماجرای آرتور شاهه. این فیلم از خطوط اصلی افسانه آرتور شاه استفاده کرده ولی عملا در بستری از واقعیته و هیچ عنصری از فانتزی در اون وجود نداره. پس صرف ساخت یه اثر براساس یه داستان حماسی فانتزی یا فانتزی دلیل بر فانتزی بودن اون اثر نیست.

در ۱ ساعت قبل، نارس_آرتین گفته است :

اینجوری باید کل مجموعه تروی نوشته دیوید گمل یا فیلم مسیر سبز و ون هلسینگ و بازی هایی مثل شاهزاده پارسی و خدای جنگ و خیلی آثار دیگه رو از لیست فانتزی خارج کنیم.

خب یه مقدار موضوعاتو داخل هم نریزیم و کیس به کیس بررسی کنیم. مجموعه تروا دیوید گمل که کتابه هروقت فیلمی ازش ساخته شد میشه بحث کرد که اون فیلم فانتزی هست یا نه. ما کاری به منبع اقتباس نداریم در اینجا در مورد اقتباس سینمایی صحبت می کنیم. مسیر سبز و شاهزاده پارسی و خدای جنگ که فانتزی هستند به کنار

در مورد ون هلسینگ هم مورد مشابهشو در مورد کنستانتین گفتیم. گاهی آثاری ساخته میشن که غالبا در یه حیطه هستند ولی رنگی هم از شاخه ای دیگه در خودشون دارن.

کنستانتین و ون هلسینگ مثال این موردن. در این مورد ما باید غالب کلی رو در نظر بگیریم که شاخه وحشت هست.

در ۱ ساعت قبل، نارس_آرتین گفته است :

اما با اینحال اگه یک سری فیلم رو از تو این ژانر خارج کنیم خیلی حق انتخاب نداریم هرچند پیشرفت هایی از زمان اکران ارباب حلقه ها و موفقیت اون شده اما نه اونطور که باید.خیلی از کتاب های فانتزی و ایده های ناب هستن که می تونن به فیلم تبدیل بشن اما از اونجایی اصولا کارگردان ها بلد نیستن فیلم فانتزی بسازن واقعا خراب میکنن فیلم رو نمونه هاش هم در این چند سال اخیر زیاده متاسفانه فیلم خوب زیاد نداریم در فانتزی.

به نکته درستی اشاره کردی اکثر غریب به اتفاق فیلم های فانتزی به خصوص در سال های اخیر پرداخت درست و حسابی ای ندارن یا کارگردان های خوب سینما بهر دلیلی تمایلی برای کار کردن در این حیطه ندارن به خاطر همین صرفا  تاکیدم روی معرفی 5 اثر برتر بود تا کیفیت فیلم های انتخاب شده بالاتر بره به خاطر همین تعداد و سال مورد بررسی رو محدود کردم( چون قبل ارباب حلقه ها خیلی فیلم های فانتزی با جلوه های ویژه قابل قبول نداشتیم).

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
نارس_آرتین
در 46 دقیقه قبل، R-FAARAZON گفته است :

یه مقدار دقیق تر به بحث نگاه کنیم فرهنگ جان. اینکه یه اثر سینمایی اقتباسی از یک کتاب مثلا فانتزی یا حماسی فانتزی باشه دلیل نمیشه لزوما در همون حال و هوا باشه. تروا ولفگانگ پترسون یه اکشن تاریخیه و خیلی بدیهیه که در اون هیچ عنصری از فانتزی وجود نداره.پترسون تنها از بخش حماسی شاهکار هومر بهره برده  و عناصر فانتزی ایلیاد هومر رو حذف کرده و اونارو در فیلم نشون نداده. به آرتور شاه اشاره کردی بهت دیدن فیلم آرتور شاه محصول سال 2004 با بازی کلایو اوون رو پیشنهاد میدم که بر مبنای همون ماجرای آرتور شاهه. این فیلم از خطوط اصلی افسانه آرتور شاه استفاده کرده ولی عملا در بستری از واقعیته و هیچ عنصری از فانتزی در اون وجود نداره. پس صرف ساخت یه اثر براساس یه داستان حماسی فانتزی یا فانتزی دلیل بر فانتزی بودن اون اثر نیست.

خب یه مقدار موضوعاتو داخل هم نریزیم و کیس به کیس بررسی کنیم. مجموعه تروا دیوید گمل که کتابه هروقت فیلمی ازش ساخته شد میشه بحث کرد که اون فیلم فانتزی هست یا نه.

استفاده ام از مجموعه تروی دیوید گمل برای این بود که یه کتاب یا در این بحث فیلم فانتزی لزوما نیاز نداره که خیلی خیالی و پریان باشه.اتفاقا اون مجموعه کتاب خیلی واقعی روایت شده تا اینجا که من خوندم اما بحث من اینه به عنوان مثال فیلم مسیر سبز نه ارک و دورفی داره و نه چیز دیگه ای اما جز فانتزی محسوب میشه.
فیلم آرتور شاه محصول سال ۲۰۰۴ هم بله چندین بار دیدم و فانتزی نیست حقیقتش اما فیلم محصول ۲۰۱۵ کاملا فانتزیه.درکل آرتورشاه و روایت تروی ادقامی از خیال و واقعیت هستن.
اما درکل حرفت رو قبول میکنم فیلمی که مورد بحث باشه باید زمینه ای اندک از فانتزی داشته باشه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...