رفتن به مطلب
LObeLia

جای یک "منجی" توی آردا خالیه؟؟

Recommended Posts

hamid stormcrow

این که منجی به اون شکلی که مد نظر شماست در دنیای تالکین وجود نداره به نظر من یکی از زیبایی های دنیای تالکینه. اینکه در نبرد روز واپسین همه انسان ها و الفها و دورف های درستکار و حتی والار در کنارهم و برابر باهم در مقابل ملکور می ایستیند و اونو شکست می دند و بعد هم دست به دست هم در موسیقی دوم جهان رو از نو می سازند و در واقع دیگه کسی آقا بالاسر دنیا نیست خیلی زیباست به نظر من!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LObeLia

اینا کاملـا درست. اما منظور من منجی ای هست که تا آخر داستان نیاد و خواننده ها رو به فکر فرو ببره و وقتی منِ خواننده دارم کتابو میخونم و غرق دنیای تالکین شدم یهو حس کنم "منتظر" هستم...

اما اله سار در آخر اومد!

ائارندیل اومد و قصه اش تموم شد.

حمید: با هم پست دادیم:دی

منجی آقا بالـا سر نیست. بلکه امیدی هست برای تحمل سختی ها. منجی به تنهایی نمیتونه پیروز بشه. بعد از اومدن منجی دنیا تموم نمیشه بلکه تا مدتی زندگی هنوز جریان خواهد داشت.منجی سپاه داره نه اینکه خودش تنها بره بجنگه مث ائارندیل!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
hamid stormcrow

اصلا این حس انتظار که قراره یکی بیاد نجاتمون بده از نظر من ... است!

چون غیر از ایجاد انفعال نتیجه ای نداره!

پ.ن: جای خالی رو با هر شدتی که دوست دارید پر کنید به شخصه حوصله وارد شدن در بحث ها آنچنانی رو ندارم!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

ارباب حلقه که در انتظار گودو نیست:دی

بهرحال خاصیت منجی اینه که در اخر داستان بیاد و ناجی بقیه باشه:دی

اصلا این آراگورن تابلوه که منجی اه

از داشتن حلقه باراهیر که خودش سرگذشت جالبی داره

تا داشتن آندوریل و...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
hamid stormcrow

عنوان تاپیک رو با دقت بخونید!

نوشته شده : جای منجی در آردا خالیه نه در سه گانه ارباب حلقه ها!

آخر ارباب حلقه ها رو که همه می دونیم دیگه نیازی به تاپیک نداشت!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
agarwaen

اصلا تو دنیا تالکین چیزی به اسم دین نداریم، منجی که جای خود داره

در نگاه اول تورین تورامبار شاید شبیه منجی بنظر برسه ولی بنظر من کشتن مورگوت یه جور تصفیه حسابه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LObeLia

عنوان تاپیک رو با دقت بخونید!

نوشته شده : جای منجی در آردا خالیه نه در سه گانه ارباب حلقه ها!

آخر ارباب حلقه ها رو که همه می دونیم دیگه نیازی به تاپیک نداشت!

به اعصابتون مسلط باشین استاد! <_<

ارباب حلقه که در انتظار گودو نیست:دی

بهرحال خاصیت منجی اینه که در اخر داستان بیاد و ناجی بقیه باشه:دی

اصلا این آراگورن تابلوه که منجی اه

از داشتن حلقه باراهیر که خودش سرگذشت جالبی داره

تا داشتن آندوریل و...

داستان در سه گانه تموم نمیشه ادامه داره اتفاقا. فرمایشات شما در مورد اله سار کاملـا درسته اما در اخر می میره در خالی که هنوز آردا پا برجاست. کافی نیست...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

من در مورد اله سار بحثم روی بازگشت پادشاه بود و نه کل دنیای آردا

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
hamid stormcrow
داستان در سه گانه تموم نمیشه ادامه داره اتفاقا. فرمایشات شما در مورد اله سار کاملـا درسته اما در اخر می میره در خالی که هنوز آردا پا برجاست. کافی نیست.
من اصلا اعتقاد دارم آردا نیازی به منجی نداره!

وقتی به قول گندالف بدونیم که از اول هم امیدی نبوده اون وقت یه تکونی به خودمون می دیم اما اگه اعتقاد داشته باشیم قراره یکی تالاپی از آسمون بیفته و همه کار ها رو دست کنه اون وقته که تبدیل می شیم به یه سری موجود منفعل بی مصرف!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LObeLia

اصلا تو دنیا تالکین چیزی به اسم دین نداریم، منجی که جای خود داره

در نگاه اول تورین تورامبار شاید شبیه منجی بنظر برسه ولی بنظر من کشتن مورگوت یه جور تصفیه حسابه

دین گزارشگر یک جهانه. و اردا هم برای خودش جهان کاملیه. من منظورم دین به اون شکل معروفش نیست.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
*فئانور*

منجی که در اخر بیاد!!!خیلی تاپیک جالبیه.

منجی های زیادی میتونه باشه در سه دوران.ولی منجی که در اخر بیاد و همه منتظر اون باشن من هم به استاد حمید موافقم ،چون در هر دورا تاریکی بالاخره یک منجی هست که بقیه رو نجات بده.مثل مثال بقیه دوستان( اراگورن) و نیازی به یک منجی نیست که همه منتظر اون باشن.

ویرایش شده در توسط *فئانور*

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LObeLia

من اصلا اعتقاد دارم آردا نیازی به منجی نداره!

وقتی به قول گندالف بدونیم که از اول هم امیدی نبوده اون وقت یه تکونی به خودمون می دیم اما اگه اعتقاد داشته باشیم قراره یکی تالاپی از آسمون بیفته و همه کار ها رو دست کنه اون وقته که تبدیل می شیم به یه سری موجود منفعل بی مصرف!

من محکم نمیچسبم رو عقیده ام. میخوام سوالم جواب داده بشه و قانع بشم. بنابراین اصراری روی هیچی ندارم فعلـا. و مدافعانه بحث نمیکنم.

حرفتون خیلی جالبه. شاید استاد تالکین عقیده اش این بوده که هر دستی میتونه ناجی باشه. هر کی توانایی ناجی بودن درونش وجود داره.

خیلی جالبه...<_<

میخوام بررسی کنیم اعتقاد استاد چی بوده.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

بانو ببین تا اونجایی که من در کتاب های تالکین خوندم البته تاکیدم روی پایان اردا نیست روی همه دوره هاست اون چیزی که نجات دهنده بوده روشنی و امید بوده

حالا امکان داره این روشنی و امید احتیاج به یک نماد پیشرو داشته باشه و یا نداشته باشه

تا اونجایی که مثلا در پایان دوران اول و سوم کاملا این نمادو داره

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
hamid stormcrow

من محکم نمیچسبم رو عقیده ام. میخوام سوالم جواب داده بشه و قانع بشم. بنابراین اصراری روی هیچی ندارم فعلـا. و مدافعانه بحث نمیکنم.

حرفتون خیلی جالبه. شاید استاد تالکین عقیده اش این بوده که هر دستی میتونه ناجی باشه. هر کی توانایی ناجی بودن درونش وجود داره.

خیلی جالبه... <_<

میخوام بررسی کنیم اعتقاد استاد چی بوده.

اینجور موقع ها همیشه باید برگشت به همون جمله طلایی خود استاد که هیچ وقت نویسنده رو از رو آثارش قضاوت نکنید(نقل به مضمون) اینکه تالکین به شخصه چه اعتقادی داشته با اون چیزی که در دنیای فانتزیش می گذره دو امر جداگونه هستند در آردا به قول شما هر کسی می تونه منجی باشه از ائارندیل بزرگ بگیرید تا هابیتی مثل فرودو بگینز!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
*فئانور*

روشنی و امید همیشه ببه یک رهبر نیازمند بوده رهبری که باشه!نه رهبری که نباشه و فقط منتظر اون باشن تا بیاد و همه رو نجات بده !!!

که این رهبر تو دنیای استاد تالکین بوده.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

ببخشید، من نفهمیدم الان قراره در این تاپیک به دنبال منجی باشیم و شخصی رو براش معرفی کنیم یا بحث کنیم چرا دنیای آردا منجی نداره؟! (یا هر دو؟!)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
hamid stormcrow

ببخشید، من نفهمیدم الان قراره در این تاپیک به دنبال منجی باشیم و شخصی رو براش معرفی کنیم یا بحث کنیم چرا دنیای آردا منجی نداره؟! (یا هر دو؟!)

گویا شق دوم مورد نظر هست!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

این دو سوال با هم هستند

اگه قرار باشه جواب سوال لوبلیا نه باشه پس باید منجی ای وجود داشته باشه و معرفی بشه

آگار به نکته ی خوبی اشاره کرد تورین توامبار تا حدودی شکل و شمایل یک منجی رو داره ( جدای از دلیل آگار که باهاش موافقم)

ویرایش شده در توسط R-FAARAZON

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
torambar

یه مدت هست که برام سواله چرا دائم اینجور بحث ها در فروم باز میشه ؟ بحث هایی با بیس مذهبی و دید تمثیل وار به داستان تالکین و انطباق دادن اون با دین و توجیه کردن تمام جزئیات داستان با اعتقادات فرد

جدا فکر می کنم پیشروی و تندروی بعضی از کاربران در مورد دید تمثیل وار به داستان و مقایسه ی کارهای تالکین با اعتقاداتشون فروم رو از فضای اصلی خودش دور می کنه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LObeLia

اینجور موقع ها همیشه باید برگشت به همون جمله طلایی خود استاد که هیچ وقت نویسنده رو از رو آثارش قضاوت نکنید(نقل به مضمون) اینکه تالکین به شخصه چه اعتقادی داشته با اون چیزی که در دنیای فانتزیش می گذره دو امر جداگونه هستند در آردا به قول شما هر کسی می تونه منجی باشه از ائارندیل بزرگ بگیرید تا هابیتی مثل فرودو بگینز!

دقیقا بخاطر وفاداری به همون جمله ی طلـایی استاد هست که دچار این سوال شدم. وگرنه میشه گفت ازونجا که استاد کاتولیک معتقدی بوده پس حتما یه ناجی در نظر داره و بگردیم پیداش کنیم! اما حیف نمیشه به این راحتی قضاوت کرد.

شما فقط سوال تاپیک رو جواب بده. (همون اسم تاپیک رو)

یه مدت هست که برام سواله چرا دائم اینجور بحث ها در فروم باز میشه ؟ بحث هایی با بیس مذهبی و دید تمثیل وار به داستان تالکین و انطباق دادن اون با دین و توجیه کردن تمام جزئیات داستان با اعتقادات فرد

جدا فکر می کنم پیشروی و تندروی بعضی از کاربران در مورد دید تمثیل وار به داستان و مقایسه ی کارهای تالکین با اعتقاداتشون فروم رو از فضای اصلی خودش دور می کنه

تالکین یک انسان معمولی بوده توی همین دنیای معمولی. افکارش هر چقدرم که ناب و رویایی و خاص باشه اما درآخر، مال همین دنیاست. توی این دنیا متولد شده. و رشد کرده و شده "پروفسور تالکین". درمورد کتابای یه موجود مریخی بحث نمیکنیم که نشه تمثیل ساخت و تطبیق داد و کاملـا جداش کرد. هرچند که نوشته هاش تا حد خیلی زیادی متاثر از زندگیش نبودن.

ما هم از همون اول گفتیم قصد نداریم از روی زندگیش نوشته هاش رو بررسی کنیم.

این جمله برای این تاپیک خیلی واجبه:

<<یکی از اعتقادات سفت و سخت من این است که بررسی زندگی نامه ی یک نویسنده برای شناخت آثار او، رهیافتی به تمامی اشتباه و بیهوده است>>

(استاد تالکین)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

بحث هایی صرفا در مورد لایه های سطحی کتاب و در نظر نگرفتن لایه های زیرین و پیام های داستان های تالکین خودش یه نوع توهین به تالکینه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
torambar

تالکین یک انسان معمولی بوده توی همین دنیای معمولی. افکارش هر چقدرم که ناب و رویایی و خاص باشه اما درآخر، مال همین دنیاست. توی این دنیا متولد شده. و رشد کرده و شده "پروفسور تالکین". درمورد کتابای یه موجود مریخی بحث نمیکنیم که نشه تمثیل ساخت و تطبیق داد و کاملـا جداش کرد. هرچند که نوشته هاش تا حد خیلی زیادی متاثر از زندگیش نبودن.

ما هم از همون اول گفتیم قصد نداریم از روی زندگیش نوشته هاش رو بررسی کنیم.

این جمله برای این تاپیک خیلی واجبه:

<<یکی از اعتقادات سفت و سخت من این است که بررسی زندگی نامه ی یک نویسنده برای شناخت آثار او، رهیافتی به تمامی اشتباه و بیهوده است>>

(استاد تالکین)

من چیزی در مورد تالکین و عقایدش نگفتم که در جوابم چنین چیزی رو می نویسی. من در مورد خود شما گفتم که همه چیز رو تمثیل وار می بینی و تا برای تک تک جزئیات داستان تالکین مثالب مطابق با اعتقاداتت پیدا نکنی راحت نمیشی

بحث هایی صرفا در مورد لایه های سطحی کتاب و در نظر نگرفتن لایه های زیرین و پیام های داستان های تالکین خودش یه نوع توهین به تالکینه

دوست عزیز شما میتونی به جای این جمله ی شعاری تالکین رو تقدیس کنی و پیام زیرین و عمیق داستان رو برملا کنی ؟

ویرایش شده در توسط torambar

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

دوست عزیز شما میتونی به جای این جمله ی شعاری تالکین رو تقدیس کنی و پیام زیرین و عمیق داستان رو برملا کنی ؟

این جمله سوال بود یا راهکار؟

ولی اولا که شعار نیست

دوم که من هیچ وقت تالکین تقدیس نکردم و نمیکنم و علاقه ای به این کار ندارم ،کار کسانی که اینکار رو هم میکنن رو تایید نمیکنم .کسانی که تالکین رو قدیس بدونن یا تقدیس کنن رو ... میدونم!

تالکین یه نویسنده است و نه قدیس !من از داستان یه نویسنده لذت می برم نیازی ندارم تالکین رو که یه شخص معمولی مث همه ی ما بوده رو تقدیس کنم!

این بحثا خودش راهیه برای این موضوع چون هیچ انسان کامل و جامع العلوم نیست خیلی از مسائل در بحث و همفکری روشن میشه

این تاپیک هم تاپیک خوب و هوشمندانه ای بود و دلیل مخالفت با اونو درک نمیکنم

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...