رفتن به مطلب
Rosebud

دنیای تالکین: اساطیری یا فانتزی؟

Recommended Posts

Aslan

سلام و درودی بی پایان خدمت تمام دوستان شرکت کننده در این بحث

اول یه معذرت خواهی از تمام دوستان انجام بدم که بحث رو یه جوری شروع کردم اما بعدش ول کردم

دلیلیش اینه که اون روزی که این اولین پست رو زدم بلیط داشتم بعد از ظهرش برای ارومیه و بعدش اومدم دانشگاه و .... { اسمایل معذرت }

بحث های خوبی شد اما اون چیزی که من می خواستم نبود تا این که تضاد اومد رو بحث رو به اون قسمتی که ما می خواستیم سوق دادن

البته یه معذرت خواهی که دیر جواب می دم :دی { اسمایل سرم خیلی شلوغه شرمنده :ایکسـ }

تضاد به خیلی از شبهات پاسخ دادن و همون طور که گقتنم بحث رو به اون طرف که من منظورم بود کشوندن و در طی پست اولشون به تمام شبهات پاسخ دادن

در مورد واژه ی myth و مترادف اون اسطوره در زبان فارسی حرف و حدیث خیلی زیاده و بحث در این مورد در چند پست به نظرم نمی گنجه و احتیاج به وقت زیاد داره که امروزه خیلی کم پیدا می شه

اما چندتا نقل و قول قبل از گفتن حرف هام :

فکر نمی کنم کار قشنگی باشه که در مورد داستان های تالکین، فانتزی رو از اسطوره تفکیک کنیم. کما اینکه اسطوره خودش به نوعی، زیرمجموعه ای از فانتزی هست ( پیرو این جمله، بحثی در گذشته در همین انجمن جریان داشت. اگه یادم اومد که دقیقا کجا بود لینک میدم) ریشه های داستان های تالکین برمیگرده به داستان های پریان، و قصه هایی که اغلب مخاطب اونها کودکان بودن و از ادبیات محلی و باور های مردم روستایی اروپا برخاسته بودن. یه جورایی اون تعریفی که ما امروزه از ژانر ادبی فانتزی داریم، شکل مدرن شده ی داستان پریان هست. که البته در داستان های پریان رگه هایی از اساطیر هم یافت میشه. تالکین به عنوان یکی از اولین نویسندگان فانتزی مدرن، به نوعی پلی هست میان داستان های پریان و ژانر فانتزی مدرن در امروز.

اول این که یکی از دوستان گفت اسطوره زیر شاخه ای از فانتزی هست که من با این نظر به شدت مخالف هستم :))

فانتزی همون طور که تضاد بهش اشاره کرد که می شه حماسه ی گیل و گمش رو هم یک جوری فانتزی خوندن مدرنیته شده ی حماسه یا epic هستش به نظرم البته شاید عظمت حماسه رو نداشته باشه اما یه قولی می شه گقت شاخه ای از حماسه هست و و حماسه هم درش اسطوره به کار رفته حالا این که اسطوره رو myth بخونیم یا legend فرقش اینحا مشخص می شه اما فعلا با این موضوع کاری نداریم و تنها فعلا می خوام بگم که زمانی فانتزی زیر شاخه ای از حماسه و حماسه هم زیر شاخه ای از اسطوره هست پس چه چوری اسطوره زیر شاخه ای از فانتزی محسوب می شه ؟؟

در ادامه ی حرف های دوستمون که در اثار داستان های تالکین رگه هایی از داستان های پریان پیدا می شه این بحث جداگانه ای که فکر نکم اینجا لازم باشه فعلا درش بحث بشه

داستان پریان اگه اشتباه نکنم بهش می گن fable و این موضوع کجا و فانتزی کجا !!

ما هیچ وقت نمی تونیم داستان های برادران گریم رو با هری پاترمیا دارن شان مقایسه کنیم

از طرقی داستان هایی که از زبان مردم یک ناحیه گفته می شه فولکر اون کشوره نه فابل !! فابل با فولکر تا جایی که من می دونم فرق داره !!

این موضوع رو تو اثار اسنوری می تونیم مشاهده کنیم

پیرو حرف های تور عزیز در مورد اسطوره سرایی

باز بر می گردیم به این موضوع که اسطوره و myth چه سنخیتی باهم دارند

اسطوره سرایی فکر کنم همون mythologic یا همون اسطوره شناسی می شه حالا زیاد هم با اسطوره سرایی فرق نداره از این لحاظ که اشخاصی از قدیم بودن که اسطوره شناسی می کردن مثل هیژن و آپولودر پس این سبک جدیدی نیست

دوستان به هیچ وجه ژانر فانتزی و اساطیری یکی نیستند. به طور مثال ایلیاد و ادیسه هومر و کمدی الهی دانته آثاری اساطیری-ماجرایی (اَدونچر) هستند که شخصیت در طی یک سفر (ادیسه وار) دچار دگرگونی درونی میشود و به نگاهی متفاوت به جهان اطراف نائل میشود. این امر به وضوح در آثار تالکین هم مشاهده میشود. اما بحث فانتزی کاملاً جداست. فانتزی رو میشود به آثاری ماننده هری پاتر، آلیس در سرزمین عجایب، سفید برفی و هفت کوتوله و از این دست داستان ها قلمداد کرد. وجه فانتزی هیچ سنخیتی با دنیای تالکین ندارد.

همون طور که توضیح دادم فانتزی مدرنیته شده ی حماسه هست و می شه به هری پاتر و اراباب حلقه ها و .... گفت اما این که شما آلیس در سرزمین عجایب و یا سفید برفی رو فانتزی بدونید مخالفم این ها قابل هستند نه فانتزی !!!

مابقی حرف های هم واقعا زیاد هستند و این که به خوام نقل و قول بیارم خیلی پست طولانی می شه و کسل کننده و تنها به همین چند خط پسنده می کنم اما ..

دوست عزیز در ابتدا ممنونم که رفرنس هایی از کامنت های بنده اوردی ولی خب نکاتی رو از قلم انداختی.

وقتی ما داریم دیسکورسی رو در یک محیط با زبانی مشخص بسط میدیم نیازی به فکت اوردن از مشتقات زبانی دیگر نیست. مفهوم اسطوره مفهوم غریبی در ادبیات فارسی نیست. وقتی درباره اساطیر صحبت میکنیم مثل این نیست که داریم درباره پیامک/اس ام اس حرف میزنیم. این لغت در ادبیات و زبان فارسی از قدیم الیام موجود بوده و مبنا از همان ابتدای پست بر زیربنای همان تعریفی که همگی میدانند بوده است.

پیرامون اسطوره خیلی حرف هاس که نمی شه تو دو تا پست در موردش صحبت کرد !!!

در این که مفهوم اسطوره چیست شکی نیست اما این که ایا این کلمه مترادف با همون myth هست بحث داریم ما !!

ریشه ی اسطوره در زبان فارسی چندتا ریشه داره البته این به این معنی نیست که در زبان فارسی بوده بلکه از زبان عری وارد شده و از واژه ی سطر اگه اشتباه نکنم میاد که می گه سخن دروغه از طرفی از از واژه ی خارجی hiostoy هم می گن مشتق می شه و ...

همین ریشه یابی هاست که باعث ایجاد کمی مشکل و سردرگمی می شود !!

ما بقی حرف ها رو هم باز تضاد زدن و اگه باز سوالی در مورد اساطیر داشتید ما در خدمتیم :ایکسـ

پ.ن :

این ها فعلا حرف های مقدماتی بود که اگه دوستان علاقه داشته باشن یه بحث خوب رو می تونیم داشته باشیم

ویرایش شده در توسط Aslan

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
elros

ببخشید که اینجا سوال می پرسم دوستان عزیز به نظرتون میشه یه کنفرانس یا مقاله ی خوب از ریشه های اساطیری ارباب حلقه ها یا کلا آردا در آورد؟

یه چیزی شبیه "فرمانروای حلقه ها در سیمای اساطیر" که مازیار میرهادی زاده نوشته ولی جامع تر؟

+

دوستان مطلع لطفا کتاب ها و منابع تالکین شناسی معرفی کنید در مورد ریشه های اساطیری آثار استاد

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور پسر هور

دوستان چون کتابهای استاد تالکین خیلی حماسی در قالب اساطیریه،باید با اسطوره آشنا بشید.میتونین مثلا نقدهایی درباره اسطوره،یا کتاب قهرمان هزار چهره اثر آقای جوزف کمپبل رو بخونید.واقعا نتیجه میده.درباره همه چیز توضیح میده و کمی هم از فلسفه اسطوره برامون میگه.اما خیلی کم.یا مجموئه های کوتاهی برای اساطیر بخونید.مثلا کتابچه های کوچیکی مثل:اساطیر یونان،اساطیر روم،اساطیر اینکاها،اساطیر سرخپوست ها،اساطیر هندو،اساطیر اسکاندیناوی،....که قیمتشون هم پایینه و از 10000 تومن تجاوز نمیکنه رو بخونین.اما برای درک فلسفه ی اسطوره،چه در رمان های تالکین چه در رمان دیگر و در کل،باید 3 گانه بزرگ پهلوانی دنیا رو بخونین.ایلیاد و ادیسه اثر هومر و انه اید اثر ویرژیل.البته بعدش باید تلماک فنلون رو بخونید.واقعا معنی واژه اسطوره رو درک میکنید.این کتاب با ترجمه بسیار خوب آقای کزازی به فارسی برگردونده شدن.اگر خواستین بخونین،ترتیب کتاب ها اینجوریه:

ایلیاد،انه اید،اودیسه،تلماک 

یا با این ترتیب هم میتونین بخونین

ایلیاد،اودیسه،انه اید،تلماک

در هر حال بستگی به سلیقه خودتون داره.راستی بهتون بگم که این چهار کتاب بهترین کتابهای حماسی/اساطیر جهان اند.رده دوم رو ارباب حلقه ها.رده 51 سیلماریلیون،رده 80 هابیت،رده 111 قصه های ناتمام،رده 134 سروده های بلریاند.خلاصه که این کتاب ها سرسخت ترین رقیب های کتابهای تالکین اند.ولی کمی سنگین تر هم هستند.چون همه فلسفی اند.هر کی این کتابهارو نخونه کل عمرش به فنا رفته.

images (1).jpg

images.jpg

download.jpg

download (1).jpg

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...