رفتن به مطلب
LObeLia

پیشی گرفتن سیلماریلیون

Recommended Posts

تور

بله خب ما تاپیک های زیادی رو از سیلماریلیون داریم که این تعدد تاپیک ها ربط مستقیمی با پر ابهام بودن سیل داره. چون سیل تنها تجمع دست نوشته های استاده. و نه ابدا داستان مدوّنی که خود تالکین نوشته باشه. نه مثل لوتر که سراسر کتابش مملو از توصیفات و مشروح حوادث و جزئیات و دیالوگ هاست. همونطور که به درستی اشاره کردی سیل کتابی مختصر و مفیده. حدیثی از آفرینش تا جایی که استاد عمر کرده و نوشته...

اما یک دلیل دیگه ای وجود داره که سیل برای ما اهمیتش از لوتر و سایر کتاب ها بیشتره و اون جامع و کامل بودن این کتابه. ارباب حلقه ها از لحاظ حجمی 4 برابر سیلماریلیون هست اما در سیل تنها یک فصل به جنگ حلقه و دوران سوم اختصاص داره. یک فصلش به تورین تورامبار می پردازه که کریستوفر میاد و ازش یک کتاب درمیاره. چند صفحه اش به سرنوشت قوم هالادین ها و مردم بره تیل می پردازه که من تونستم ازش یکصد صفحه داستان در بیارم. منظورم اینه که سیل کتاب بسیار جامعیه اما مختصر و مفیده. سیلماریلیون ناقص نیست...کم نیست...اتفاقا در اون به جزئیات هم پرداخته شده...اما شرح این جزئیات گفته نشده...اگر تالکین میخواست به شرح جزئیات در سیلماریلیون بپردازه حتما حجم کتاب ده ها برابر سیل فعلی می شد.

سیلماریلیون با تمام اختصارش کتاب بسیار غنی ای هست و شاید گرفتن نکات و برداشت مفاهیم این کتاب عظیم در حالیکه یک کتاب کوچک (از لحاظ حجمی) و مختصر هست آسون تر باشه...

ویرایش شده در توسط تور

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LObeLia

دقیقا منم همینو میخواستم بگم. اینکه مختصر بودنش اصلا دلیلی بر ناقص بودنش نیس. یا حتا اینکه از زیباییش کم کنه. مث یه جعبه ی در بسته اس که خیلی سنگینه. و توی اون جعبه, چندین جعبه ی دیگه وجود داره.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
*فئانور*

واقعا سیلماریلیون با این که از لوتر کم تره ولی جدی پتانسیلش بیشتره.سیلما علاوه بر داستان هاش زیبا هستن همه به هم وابسته اند واین به زیبایی کار افزوده البته من این طور فکر میکنم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LObeLia

خب چون همشون روایت یه افسانه ان , به هم وابسته هستن دیگه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
نولوفینوه

البته داستان سیلماریلیون هم به شدت سنگینه!

تو لوتر..همه چی تقریبا واضح گفته شده...علاوه بر این برای ما ملموس تره

مثلا...ما در درک خیلی چیزا عاجز موندیم

مثلا همین چند روز پیش تو تاپیک اونگولیانت...

واقعا موضوعات و کل بحث درکش سخته... مثالم همون تاریکی!

برای همین بیشتر تاپیک های شورای خردمندان به سیل اختصاص داره

و البته (چه غلط و چه درست) درک ارباب در نگاه اول راحت تره...اونم به خاطر فیلمشه

یادمه اولین بار که سیلماریلیون رو می خوندم..اصلا هیچی نفهمیدم...ولی وقتی ارباب میخونم...حتی انگلیسیش کاملا راحت تر از سیل ـه

واین یکی به دلیل تلخیص زیاده..دوم به دلیل مفهوم عمیق تر و دور از ذهن تره....و البته کمی غیر منتظرست!!

ویرایش شده در توسط تور
غلط املایی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Edhelharen

واقعا فهم سیلماریلیون به خاطر نثر مشکلی که داره برای کسانی که اولین باره که کتابهای استاد رو میخونند بسیار سخته.(خودم همین مشکلو داشتم با این که قبلش هابیت رو خونده بودم). اصولا سیلماریلیون کتابیه که افراد علاقمند به آردا بتونند جواب معماهایی که با خوندن لوتر و هابیت براشون پیش میاد رو در سیل پیدا کنند.استاد سعی کرده به شخصیت های لوتر اصل و ریشه بده. توی جلد سیل هم نوشته سیلماریلیون درام کهنی است که شخصیت های ارباب حلقه ها رگ و ریشه ی خود را در آن میابند.در مورد ابهاماتی که در کتاب هست باید بگم استاد بیشتر عمرش رو سر سیل کار کرد و سعی کرد دنیای آردا رو شکل بده، و همونطور که میدونید شکل دادن یه دنیای جدید کار بسیار مشکلیه ولی تالکین با سیل تونسته علاوه بر به وجود آوردن دنیای جدیدی یک تاریخ مشخص و پیوسته رو برای اون به وجود بیاره.کلا ما اگه بخواهیم تاریخ یه قومی رو بیان کنیم فکر نکنم کتابی بزرگتر از سیلماریلیون بشه(به صورت کلی)،ولی استاد تاریخ یه جهانی رو به طور خلاصه و مفید در اختیار علاقندان قرار داده.البته اگه حضرت ملک الموت اجازه میدادند استاد میتونست جزئیات بیشتری رو درباره ابهامات کتاب توضیح بده.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LORD LOSS

به نظرم سیل کتابی به شدت مفهومیه.استاد تو سیل خیلی نخواسته دست رو نقاط تراژیک داستان بزاره و حالت یک رمان حماسی مثل لوتر رو به کتاب بده.سیل مجموعه ای از حکایت هاست.تمام داستان های مهم آردارو جمع کرده وبه صورت کتاب سیل در آورده در حالی که اگر می خواست واسه هرکدوم از شخصیت ها وووقایع یه داستان مجزا بنویسه شاید تعداد آثارش خیلی بیشتر از این بود.سیل جوهره آثار تالکینه.

درباره سختی نثر داستان باید بگم من به شخصه هیچگونه دوشواری!در فهمیدن متن نداشتم .اما کلمات و نام های پرتعداد تو کتاب واقعا فشار زیادی به خواننده تازه کار (مثل من)وارد میاره.(یه ماه تموم نقشه بلریاند رو برسی کردم تا بفهمم چی به چیه!) :))

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LObeLia

فکر نمیکنم با یه بار خوندن سیل بشه ازش سر در آورد. یه بار اصلا کافی نیس. الان کتاب سیل خود من کهنه تر از بقیه ی کتابای تالکینیمه. چون زیاد ورق خورده و بررسی شده. کلا سیلماریلیون کتابیه که باید بررسی بشه. باید هر جمله شو جداگونه حلاجی کرد. گاهی در حین خوندن مثلا یاران حلقه و حتا هابیت باید رفت سراغ سیلما. احساس میکنم حتا خود استاد هم میخواست که سیل اش بیشتر ازین بهش پرداخته بشه و ازین همه سریع گفتن دور میشد.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
*فئانور*

درسته واقعا سیلماریلیونو نمیشه با یه بار خوندن خوب از اون سر در اورد.به نظرم من کسی که میخاد خوب از کل داستان های تالکین و سر دربیاره خوب بفهمتشون باید فقط سیلماریلیونو دوبار کامل بخونه بقیه کتابا که هیچ.من خودم تقریبا خوندمش و هنوز هم از قسمتی که خوشم میاد اون قسمتو دوباره میخونم و باز هم لذت میبرم.

ویرایش شده در توسط *فئانور*

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
بانوی سفید روهان

من هر سه تا لوترو تو یه هفته خوندم

ولی سیلماریلیونو یک هفته طول کشید بخونم تازه هنوز هم درست نفهمیدم اگه استاد ببیشتر عمر میکرد حالا چندین تا کتاب دیگه مثل لوتر داشتیم

هر حکایتش مثل هر سه تا کتاب لوتر میمونه داستاناش کاملا خلاصه شده ست مثل کتاب تاریخ میمونه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Aslan

با سلام و درود فراوان

خب به شخصه قبول دارم كه سيل واقعا كتاب سختي هست مخصوصا اون اهنگ اينور كه به جد مي گم الان چند صدمين بار كه دارم مي خونم اما هيچي نمي فهمم :دي

در كل با نظر تور كاملا موافقم مخصوصا اين كه از هر حديث سيل مي شه يه داستان نوشت و به نظرم اگر تالكين زنده بود مسلما همين كار رو هم مي كرد كما اين كه داستان نيمه كاره ي بازگشت سايه تو پرانتز دست مايه داستان من شده گوياي همين موضوع هست 

و اما در مورد بحث ها در مورد سيل بايد بگم چون كتابش توصيفات كم تري داره پس بحث كننده ها دستشون باز تره تا در اين رابطه نظر بدن البته اين نظر دادن در گروي اينه كه اطلاعات زيادي در باب كاركتر ها و ... ها داشته باشيم اما بايد حق بديم كه متن سنگين سيل و توصيلات كم تر اون باعث مي شه كه دل گرامي كمي براي خوانندگان سيل پيش بياره

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LObeLia

متاسفانه این امکان هرگز وجودنداره که داستان های سیلماریلیون گسترش بیشتری پیدا کنن. چون استاد که دیگه نیس و کسی غیر از اون هم حق اینکارو نداره. نه حقشو داره و نه دستشو...

و همونطور که اصلان گفت فقط میتونیم با غرق شدن توی شخصیت ها و اتفاقات و کلا جهان آردا, در مورد چگونگی روی دادن دقیق وقایع اظهار نظر کنیم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
*فئانور*

درسته واقعا نمیشه چقدر خوب میشد که خود استاد سیل رو کامل میکردن حتی میتونستن یکم بیشتر گسترشش بدن .سیل توانایی گسترش پیدا کردن رو انصافا داره.وا قعا حیف هر فصل از سیل میتونه یه سگانه کامل از اب در بیاد مثل لوتر.ولی افسوس که استاد نیستن.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LORD LOSS

البته فک نکنم استاد حتی اگه بودم خیلی به نوشتن همه داستان ها تمایل داشت.بعدشم فکر می کنم سیلما کاملهست ولی درباره بسط دادن شخصیت ها خب باید منتظر باشیم که اگه خدا بخواد یه اقتباس سینمایی خوب از سیل بشه و جزئیات داستان رو بتونیم در اون ببینیم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LObeLia

سیل قرار نیست ادامه پیدا کنه بلکه فقط آدم دلش میخواد داستان هاش از سریع گفتن دور میشد و بیشتر به جزییات پرداخته میشد.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
*فئانور*

درسته که سیل قرار نیست ادامه پیدا کنه ولی همون طور که قبلا گفتم واقعا هرکدوم از فصل هاش لایق یک کتاب جداگانه هستن که بعضیاشون شدن یکیش ارباب حلقه ها و فرزندان هورین.به نظرم سیل یه کتاب پیچیده هس و در عین حال زیبا و لایق چند بار خوندن والبته کامل

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
نولوفینوه

باید منتظر باشیم که اگه خدا بخواد یه اقتباس سینمایی خوب از سیل بشه و جزئیات داستان رو بتونیم در اون ببینیم.

واقعا ارزش ساخت فیلمو داره

مطمعنا فیلمی از روی سیل طولانی تر از لوتر میشه

من تو یو..تیوب یه فیلمی دیدم.خیییلللیییی جالب بود.. یکم توی این سایت سرچ کنید فیلمای کوجیکی از حکایت هاش هست

واقعا اگه جکسون خودمون این کار کنه چی میــــــــــشه!!!!

من مطمعنم که نمیشه تو 3 قسمت تمومش کرد!

برا هر بخشش یه فیلم بلند می خواد.. مثلا این حدیث نولدور..یه داستان خیلی بلنده خودش!!!

یا همین تورین تورامبار که بلنترین حکایت های دوران اوله

اگه بخواد تورینو بیاره یه فیلم چن ساعته ساخته میشه.. نمیشه اون یکی ها رو آورد!!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
بانوی سفید روهان

برای هر حدیث هم یه فیلم کمه مثلا همین تورین تورامبار درسته توی سیلماریلیون خلاصه ست{من فرزندان هورینو هنوز نخوندم}ولی خیلی سنگینه از ماجرا ی نفرین ملکور گرفته تا ماجرای نیه نور و خودکشی تورینو اوووووووووووووووه برای هر کدوم از حکایاتش یه سه گانه میشه ساخت تازه باز هم اگه بخوان جزئیات بیارن که ...

جذابیت سیلماریلیون به همینه حجم کم گستردگی زیاد

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
hamid stormcrow

دوستان این دو سه پست آخر ربطی به موضوع تاپیک نداره درباره امکان تبدیل به فیلم شدن سیل تاپیک جداگونه ای تو انجمن سینما داریم. خواهشا تو هر تاپیک ذیل همون موضوع بحث کنید که بعدها کاربران دیگه هم بتونن بحث رو دنبال کنند!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...