رفتن به مطلب
آخیلوس

موجودات فانتزی در ایران

Recommended Posts

Aslan
در 3 ساعت قبل، lord of the moon گفته است :

خب بنا بر اصل تحصیل حاصل که الان به زبان ساده توضیح میدم

بگذار این سوال رو ازت بپرسم.

با سه عمل جمع ، تفریق و ضرب و فقط با استفاده از اعداد طبیعی رو جوری باهم جمع یا تفریق یا ضرب کن که جواب بشه 5.5 

یعنی n تا عدد طبیعی انتخاب کن و سعی کن یا سه عمل فوق به جواب 5.5 برسی 

خب می بینی که نمی تونی.

چرا! 

چون جواب در محدوده ی جوابی که می تونی با اعداد طبیعی بگیری نیست

اون سوال ها به این دلیل بی جواب هستند چون جوابش در بازه ی فکری ما انسان ها نیستند و راهی برای جواب پیدا کردن نیست (درست مثل مثال بالا)

تعداد مسائلی که دین توصیه کرده بهش فکر نکنید از تعداد انگشتان یک دست هم کمتره و جوابش قرار نیست تاثیری روی چیزی داشته باشه!

پس این که دین فقط همین تعداد اندک رو منع کرده (چون برای ما جوابی وجود نداره) نباید با اصل علم خواهی مخالفت کرد . تو به جز این دو سه مورد در باره ی هر چیزی هر مقداری که می خوای تفکر کن و به جواب برس

با سلامي دوباره 

با عرض پوزش

١- شما دارين مغالطه يا بهتر بگم سفسطه مي كنيد :)

٢- براي اين استدلالي كه كردين شما براي من اعداد طبيعي و اعمال گفته شده رو تعريف كنيد تا بعد در مورد نتيجه بحث كنيم

در كل روشي كه بر پايه ي اون دارين حكم صادر مي كنيد سفسطه است و روي سفسطه نمي شه حكمي صادر كرد شما حكم رو گفتي كه استدلالش اون حكم رو قبول داره و تو خود اون حكم هست استدلالش مثل همين مثالي كه زدين استدلال شما تو خود حكم هست و گرنه شما تعريف بدين تا من براتون اثبات كنم :) نمونه مثال هاي ديگه خواستين بگين تا بگم 

حال استدلالتون كه بر پايه ي اون صحبت مي كنيد از ريشه اشتباه و نمي تونيد باهاش حكمي ثابت كنيد، با فرض درست بودن استدلالتون كه نيست باز هم دليلي نداره كه من نخوام روي مسئله فكر كنم .

ویرایش شده در توسط Aslan

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
lord of the moon
در 4 ساعت قبل، Aslan گفته است :

با سلامي دوباره 

با عرض پوزش

١- شما دارين مغالطه يا بهتر بگم سفسطه مي كنيد :)

٢- براي اين استدلالي كه كردين شما براي من اعداد طبيعي و اعمال گفته شده رو تعريف كنيد تا بعد در مورد نتيجه بحث كنيم

در كل روشي كه بر پايه ي اون دارين حكم صادر مي كنيد سفسطه است و روي سفسطه نمي شه حكمي صادر كرد شما حكم رو گفتي كه استدلالش اون حكم رو قبول داره و تو خود اون حكم هست استدلالش مثل همين مثالي كه زدين استدلال شما تو خود حكم هست و گرنه شما تعريف بدين تا من براتون اثبات كنم :) نمونه مثال هاي ديگه خواستين بگين تا بگم 

حال استدلالتون كه بر پايه ي اون صحبت مي كنيد از ريشه اشتباه و نمي تونيد باهاش حكمي ثابت كنيد، با فرض درست بودن استدلالتون كه نيست باز هم دليلي نداره كه من نخوام روي مسئله فكر كنم .

سفسطه؟!

مثال خیلی واضح بود 

اعداد طبیعی آن چیزهایی هستند که به صورت خام در اختیار ما گذاشته شدند و اعمال گفته شده ابزار ما تفکر هستند مثل انواع منطق و راه های تفکر 

تحصیل حاصل یک مبحث بزرگ فلسفی است و اگه ابهامی وجود داشت به خاطر سواد کم حقیر بوده

اگه بخواین با یک سرچ ساده و خوندن یک مقاله ی معتبر که فراوان هم هستند می تونید در مورد این مبحث بیشتر و دقیق تر و از زبان افراد اصلح تر تحقیق کنید

----

حالا میگی حرف من اشتباهه و حوصله ی تحقیق هم نداری (وجدانا این مبحث رو بعدا تحقیق کن مباحث جالبی توش داره)

تو بهم بگو راه تحقیق در مورد ذات خدا چیست؟

وقتی تمام کائنات برایندی از صفات خدا هستند ما چه طور می تونیم از صفات به ذات برسیم؟ نهایت پیشرفت ما می تونه به حدسیات منجر بشه که تمام آن شتهیات از زبان خود عرفا بی اعتبار و برای مصرف شخصی است 

وقتی ما نه ابزاری برای تحقیق داریم و نه می توانیم به جواب برسیم چه نفعی در تحقیق است؟ حدوداً ده هزار سال از تمدن بشریت می گذرد ولی هنوز جوابی به این سوال داده نشده است که بماند صورت سوال نیز برای خیلی ها مجهول است 

متاسفانه افراد به ظاهر موجه ی (مثل من) با حرف های اشتباه خود توجیه های آبکی زیادی برای این مبحث آوردند ولی اصل منطقی و فلسفی تحصیل حاصل جواب قاطعی به این سوال داده است

پ.ن

قبلا گفتم تعداد این موراد که جوابشان به تحصیل حاصی منجر می شود از تعداد انگشتان یک دست کمتر است ولی حالا می گویم تنها چیزی که صد در صد (بقیه اشون صد در صد نبودند) با این روش جواب داده می شود سوال در مورد ذات خداست

پ.ن2

اگر این مبحث رو خوندی موارد دیگری هم هست که اثبات عقلی می کنه اگر انسان بتواند ذات خدا را درک کند وحدانیت وجود و لایزالی قدرت خدا نقض می شود

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Aslan
در 16 دقیقه قبل، lord of the moon گفته است :

سفسطه؟!

مثال خیلی واضح بود 

اعداد طبیعی آن چیزهایی هستند که به صورت خام در اختیار ما گذاشته شدند و اعمال گفته شده ابزار ما تفکر هستند مثل انواع منطق و راه های تفکر 

تحصیل حاصل یک مبحث بزرگ فلسفی است و اگه ابهامی وجود داشت به خاطر سواد کم حقیر بوده

اگه بخواین با یک سرچ ساده و خوندن یک مقاله ی معتبر که فراوان هم هستند می تونید در مورد این مبحث بیشتر و دقیق تر و از زبان افراد اصلح تر تحقیق کنید

----

حالا میگی حرف من اشتباهه و حوصله ی تحقیق هم نداری (وجدانا این مبحث رو بعدا تحقیق کن مباحث جالبی توش داره)

تو بهم بگو راه تحقیق در مورد ذات خدا چیست؟

وقتی تمام کائنات برایندی از صفات خدا هستند ما چه طور می تونیم از صفات به ذات برسیم؟ نهایت پیشرفت ما می تونه به حدسیات منجر بشه که تمام آن شتهیات از زبان خود عرفا بی اعتبار و برای مصرف شخصی است 

وقتی ما نه ابزاری برای تحقیق داریم و نه می توانیم به جواب برسیم چه نفعی در تحقیق است؟ حدوداً ده هزار سال از تمدن بشریت می گذرد ولی هنوز جوابی به این سوال داده نشده است که بماند صورت سوال نیز برای خیلی ها مجهول است 

متاسفانه افراد به ظاهر موجه ی (مثل من) با حرف های اشتباه خود توجیه های آبکی زیادی برای این مبحث آوردند ولی اصل منطقی و فلسفی تحصیل حاصل جواب قاطعی به این سوال داده است

پ.ن

قبلا گفتم تعداد این موراد که جوابشان به تحصیل حاصی منجر می شود از تعداد انگشتان یک دست کمتر است ولی حالا می گویم تنها چیزی که صد در صد (بقیه اشون صد در صد نبودند) با این روش جواب داده می شود سوال در مورد ذات خداست

پ.ن2

اگر این مبحث رو خوندی موارد دیگری هم هست که اثبات عقلی می کنه اگر انسان بتواند ذات خدا را درک کند وحدانیت وجود و لایزالی قدرت خدا نقض می شود

جسارتا بله:)  

١-  اين استدلال شما كه ازش نام مي بريد در واقع مصادره به مطلوبه اگر اشتباه نكرده باشم كه يكي از اقسام مغالطات به شماره مي ره و رد مي شه تو منطق مي تونيد به كتاب هاي منطق مراجعه كنيد و در كل نمي تونيد با اين حكم ره به جايي ببريد، و از طرفي بنده جسارتي به علم شما نكردم اما شما به منابع دست اولي نظير مغالطات علي اصغر خندان يا منطق خوانساري و يا منطق مظفر رجوع كنيد يك بخش مهمشون بررسي مغالطات و اقسام اونه 

٢- در مورد اعداد طبيعي خير به اين سادگي ها هم تعريف نمي شه ، شما جوري  تعريف مي كنيد گويا حسي هستند اين اعداد و  اعمال ، شما بايد يك ميدان اعداد تعريف كنيد براي تعريف اين ميدان اعداد هم تعاريف ديگر لازم است و اگر هم بخواهيد براي اين هم منابع رياضي داريم كه بخواهيد من ذكر كنم

٣- من كجا حوصله ي تحقيق ندارم ؟! چرا حرف دهن من مي زاري ؟! :دي

٤- خب مشكل همينه ، مي بيني كه من براي هر چيز دارم تعريف خاصي انجام مي دم و بر اساس اين تعريف خاص پيش روي مي كنم در مورد ذات خداوند بايد يك سري تعاريفي باشه كه هم شما قبولش داري و هم من كه متاسفانه چنين تعاريفي نيست و نمي شه براساس تعاريف يا استدلال هايي پيش رفت كه توافقم نداريم روش ، از طرفي ابزار من مشاهده است من مشاهده مي كنم و اندازه گيري و بعد به نتيجه مي رسم و تين كار رو هم طارم انجام مي دم تو اين مقداري كه گفتين شما نگاه كنيد ما از كجا به كجا رسيدم كي فكرش و مي كرد انسان پرواز كنه ؟! يا انسان بتونه با ازمايش هاي ذهني ، ذهن كرف رو بخونه و قس اعلي هذا 

٥- شما نمي تونيد با اين استدلالتون به جايي برسيد ، با اهل فن و اساتيد منطق دان صحبت كنيد راحت شما رو قانع مي كنند :)

جواب پ.ن :

داري از يك سري استدلال ها استفاده مي كني كه اين استدلال ها خودشون بايد ثابت بشم با حكمي داري حكمي رو ثابت مي كني :)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
lord of the moon
در 10 ساعت قبل، Aslan گفته است :

جسارتا بله:)  

١-  اين استدلال شما كه ازش نام مي بريد در واقع مصادره به مطلوبه اگر اشتباه نكرده باشم كه يكي از اقسام مغالطات به شماره مي ره و رد مي شه تو منطق مي تونيد به كتاب هاي منطق مراجعه كنيد و در كل نمي تونيد با اين حكم ره به جايي ببريد، و از طرفي بنده جسارتي به علم شما نكردم اما شما به منابع دست اولي نظير مغالطات علي اصغر خندان يا منطق خوانساري و يا منطق مظفر رجوع كنيد يك بخش مهمشون بررسي مغالطات و اقسام اونه 

٢- در مورد اعداد طبيعي خير به اين سادگي ها هم تعريف نمي شه ، شما جوري  تعريف مي كنيد گويا حسي هستند اين اعداد و  اعمال ، شما بايد يك ميدان اعداد تعريف كنيد براي تعريف اين ميدان اعداد هم تعاريف ديگر لازم است و اگر هم بخواهيد براي اين هم منابع رياضي داريم كه بخواهيد من ذكر كنم

٣- من كجا حوصله ي تحقيق ندارم ؟! چرا حرف دهن من مي زاري ؟! :دي

٤- خب مشكل همينه ، مي بيني كه من براي هر چيز دارم تعريف خاصي انجام مي دم و بر اساس اين تعريف خاص پيش روي مي كنم در مورد ذات خداوند بايد يك سري تعاريفي باشه كه هم شما قبولش داري و هم من كه متاسفانه چنين تعاريفي نيست و نمي شه براساس تعاريف يا استدلال هايي پيش رفت كه توافقم نداريم روش ، از طرفي ابزار من مشاهده است من مشاهده مي كنم و اندازه گيري و بعد به نتيجه مي رسم و تين كار رو هم طارم انجام مي دم تو اين مقداري كه گفتين شما نگاه كنيد ما از كجا به كجا رسيدم كي فكرش و مي كرد انسان پرواز كنه ؟! يا انسان بتونه با ازمايش هاي ذهني ، ذهن كرف رو بخونه و قس اعلي هذا 

٥- شما نمي تونيد با اين استدلالتون به جايي برسيد ، با اهل فن و اساتيد منطق دان صحبت كنيد راحت شما رو قانع مي كنند :)

جواب پ.ن :

داري از يك سري استدلال ها استفاده مي كني كه اين استدلال ها خودشون بايد ثابت بشم با حكمي داري حكمي رو ثابت مي كني :)

شما الان بهم بگو صورت سوال چیه؟

پ.ن

مثال اعداد طبیعی من در آوردی بودا

منظورم از خوصله ی تحقیق با شخص شخیصت نبود

چرا باید با اهل فن به مشکل بخورم؟ من دارم از اونا نقل قول می کنم!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
الندیل پادشاه انسان ها

با سلام خدمت دوستان 

جدیدا چند تا مقاله وکتاب درباره موجودات ماورایی ((بلاخص در دین اسلام و و به طور کمرنگ در مسیحیت ویهودیت)) خوندم که این روزا شدیدا ذهن منو مشغول کرده.

از همه دوستان عزیز می خوام تا بیان نظراتشون رو بگند ویه جمع بندی کامل در مورد موجودات ماورایی که در ادیان ابراهیمی وجود داره ارائه بدیم.

اونطوری که از تتبعات خودم در متون مختلف فهمیدم:

در قرآن  از این موجودات نام برده شده:

1.فرشتگان ,((ملائکه)),((angels)).

در مورد تعداد فرشتگان اصلا تعدادشون مشخص نیست .ولی بزرگترین فرشتگان میکائیل ,جبرئیل ,اسرافیل ,ملک الموت یا همان عزرائیل به اضافه یک فرشته بسیار والامقام دیگر که از آن تعبیر به به اسم خاص ((روح)) شده.این مورد آخری توی دعای سوم صحیفه سجادیه با صراحت بیان شده.

دو فرشته مشهور دیگری که در قرآن داستانشون بیان شده مرتبط با سحرو جادو وشهر باستانی بابل هستند .داستان هاروت وماروت.

2.جن یا اجنه,((معادل دقیقی برای جن در انگلیسی پیدا نکردم .با کمی اغماض همون goblins)).

3.عفریت((نوعی از جنیان که قدرت های فوق العاده ای دارند)).

*** اشاره شده در داستان حضرت سلیمان و ماجرای آوردن تخت ملکه سباء.

4.حوریان بهشتی(( یا همان حورالعین)).

به نظر میاد اینا همان معادل پریان باشند.در اساطیر یونان از موجوداتی به نام دریاد ها ونریاد ها یاد میشه به نظرم اینا با هم قابل تطابق هستند.

5.غلامان بهشتی(( که از اینا در قرآن تعبیر به غلمان و ولدان شده)).

6.ابلیس(( با نام عمومی شیطان شناخته می شود که که از جنیان می باشد ))

7.براق مرکب آسمانی پیامبر در معراج که نیمی اسب با صورت انسان وبالدار بود .(( البته این مورد در خود قرآن نیست و توی روایات واحادیث گفته شده.))

تا نظر بقیه دوستان چی باشه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فینگون

سلام

دوست عزیز من واقعا درباره این پست مردد بودم . اما حالا مینویسم .البته خودتان بهتر میدانید.

۱.روح را یا به جبریل تفسیر می کنند و یا به مخلوقی متفاوت از ملائک

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=934&articleID=836425

۲. جن را با گوبلین اصلا مقایسه نمی شود،کرد . عموما با الف ها بهتر میخوانند.

۴،۵.حوری و غلمان مادی هستند و تحت امر و بی اختیار هم می باشند. درباب زیبایی و نکات دیگه ،درجه ای در مقابل بهشتیان ندارند از این رو در مقایسه ضعیف و تا حد زیادی از تفاوت پریان وانسان ها دورند.به نظر می رسد، از نظر آنها انسان بهشتی پری تر می تواند باشد.

۷. شکل ظاهری توصیف شده شما ،عموما مورد قبول علما نبوده و در بیشتر روایات آمده که براق جثّه‌ای کشیده و بزرگ‌تر از درازگوش و کوچکتر از (استر) دارد، یال آن پرمو و رنگ پوستش سفید است و در میان حیوانات بهترین رنگ را دارد. این مرکب را اسب نیز خوانده‌اند. 

در کل غرضی در کار نبود.

ویرایش شده در توسط فینگون

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
به لگ

تقریبا تمام حیوونا و موجوداتی که میشناسیم ، سر چشمه تو منطقه ی خودمون داره . وقتی میگیم اسلام منظورمون نباید فقط با قرآن باشه . باید همه ی ائمه و اصحاب و نزدیکان و دوستان پیامبر رو هم در نظر بگیریم . همینطور حرف های خود حضرت محمد .

از قرآن و حرفا که بگذریم ، با یه نقد منصفانه همه میدونیم که ریشه همه ی این باور هایی که گفته یا نوشته شده به قبل پیامبر و به دوران اجدادش مثل ابراهیم و نوح میرسه . در اصل مردم علاقه شدیدی به افسانه سرایی داشتن . ولی با قاطعیت نمیشه گفت چون با عقل قرن بیسویکمی ما جور در نمیاد پس واقعی نیستن ! کی میدونه شاید واقعا جایی مخفی شده باشن یا جایی مخفی نگه داشته شده باشن !! ( این جمله بسیار توطئه برانگیز بید :D )

خب ،، غول و دیو که همیشه همه جا بودن ؛ موجودات بزرگ و قدرتمندتر از انسان که اکثرا با هیبت زشتن و به خون آدما تشنن . اما تو داستان حضرت داوود این غول شبیه یه آدم غول پیکره ! تو انجیل و تورات به موجوداتی شبه دایناسور هم اشاره شده . همینطور به خزندگان بزرگ مثل اژدها یا مار خیلی بزرگ . همینظور موجودات جهش یافتع مثل یه آدم با پای اسب ! پری های دریایی ، جن که سرآمد همشونه (!) و فرشته . به قبل ترش که بریم چیزای جالبی میبینیم . خدایان به قول یسری از مردم فرازمینی ها ( بحث رو باز نکنیم که میترسم یکی این وسط تعصب به خرج بده که این موجودات بین ما هستن !! )

این خدایان همیشه دسته بندی شدن . تو بابل قدیم ، یا کلی بگیم بین النحرین که میشن جد بیشتر اعراب و احتمالا پیامبران ، خدایان خیلی زیادی وجود داره . در این مورد چون بحث خیلی خیلی گستردست من تحقیق رو به خود دوستان واگذار میکنم . سومریان که یه زمان تمدن بزرگی بوده کتیبه های جالبی از خودش به جا گذاشته . در اصل بخوایم بگیم فوق العاده ! حماسه گیل گمش یکیشه که تو اون انواع اقسام موجودات افسانه ای رو میبینیم . همینطور تو بقیه کتیبه ها داستان آنوناکی ها ! واقعا وقتی دربارشون تخقیق میکنی هیچی جز اینکه یه سیاره بقلمون باشه و این آنونکی ها ازونجا اومده باشن به ذهن آدم نمیرسه ! یه کتابم تو این زمینه بود که داستان آنوناکی هارو با بررسی کتیبه ها بیان میکرد و به شکل امروزی بیان ؛ نوشته زکریا سیتچین به نام `سیاره دوازدهم` . من کتاب رو نخوندم ولی خلاصش رو میدونم که دوستان با یه سرچ میتونن تو این سایتای دره پیت (چون شر و ور زیاد میگن و مثلا این کتاب رو جوری جلوه میدن که انگار تمام حقایق باستانی داخلشه در صورای که این فقط نظریست ... ) مطالعه کنن .

خب یکمی بیایم سمت شرق ، تو ایران خودمون کشور هزار اقلیم !! ( این اصطلاحو از خودم گفتم :D ) ازونجا که ایران شمال تا جنوبش هر جاش یه آب و هوا و فرهنگ متفاوت داره ، پس طبیعیه که اساطیرش هم متفاوت باشه . از تپ تپو و آل بگیر تا پری و باد و زار وغول و دالو بچه بر و شاماران و هزار و هزار افسانه دیگه . همه ی اینا خودش داستانی داره . هر کی علاقه داره میتونه تحقیق کنه . من که ندارم دیگه نه ناشو نه حالشو :/ یه سایت هم در این زمینه بود که با عکس های جالب اساطیر هر استان ایران رو نشون میداد ولی اسمشو یادم نیست .

در اصل نمیشه تو یه مقاله صد صفحه ای این اساطیر رو چه ایرانی چه عربی رو جا داد چه برسه به اینکه بخوایم کلشونو توی یه پست بگیم .

امیدوارم مفید بوده باشه ?

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
goshtapo

یه توصیه به فانتزی باز های وطنی اگر علاقه دارین که یه خورده قوه خوندن فانتزی های ایرانی تون تحریک بشه بازی هشت خوان رو بهتون پیشنهاد میکنم که توش پر از موجودات فانتزی و اسطوره های ایرانی هست.یه داستان جالب هم داره سبک ماجراجویی اونم خیلی قشنگه.یه ساله بازی میکنم

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...