رفتن به مطلب
بانوی سفید روهان

سکانس منتخب شما از سه گانه ارباب حلقه ها

Recommended Posts

K I N G

سکانس منتخب که زیاده ولی من این قسمت رو زیاد دوست دارم:

نظم نوین جهانی-اتحاد دو برج

لینک مشاهده در آپارات:

http://www.aparat.com/v/VGHpC

ویرایش شده در توسط King Aragorn Elessar

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تکاور شمال

یاران حلقه: میون نبرد کنار آرامگاه بالین و کشته شدن برومیر موندم نمی دونم کدوم رو انتخاب کنم

دو برج: رسیدن گاندلف و ائومر به هلمزدیپ و حملشون به یورک ها

بازگشت شاه: نبرد آخری با سخنرانی آراگورن و بعد به خاطر فرودو گفتنش و اون موسیقی زیبا و حماسی هاوارد شور

ولی به قول کاربر اله ماکیل سکانس کل فیلم یه چیز دیگس

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Einar Dunadan

یاران حلقه:عبور از پل خزد دوم اونجا که از رو پل میپرن لگولاس ریش گیملی رو میگیره :| بعده این که فرودو و اراگورنم میپرن یه اهنگ فوق العاده پخش میشه اون سکانس خیلی باحاله

دو برج: نبرد هلمز دیپ وقتی لگولاسو گیملی دارن مسابقه میدن :| گیملی میگه لگولاس 2 تا رو کشتم، لگولاسم میگه من هفدهیمه، گیملی میگه نمیزارم یه گوش دراز از من جلو بزنه =:) :D بعد میزنه به نقطه ضعفه یه اورکه:|، بعد میره سر نردبون به کمینه یوروک ها میشینه ، یا اونجا که اون یوروک میخواد دروازه رو بترکونه اراگورن به لگولاس میگه بزنش، بزنش...

بازگشت شاهم: نبرد دشت په له نور وقتی تیودن میگه افراد به صف بشین شمشیرشو به نیزه های سربازاش میزنه اوووف با اون موزیکش... و اخرین صحنه که یاران از هم جدا میشن و فرودو و گندالف میرن والینور :)

ویرایش شده در توسط King LeBron James

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تراندویل 2001

(وقتي گاندولف و مري براي نجات فارامير ميرن با نازگول روبرو ميشن و نازگول ميگه اي پير مرد الان زمانه من فرا رسيده )

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ترمه

هابیت

1. جمع شدن دورف ها و تمیزکردن ظروف در خانه بیلبو

2. ساختن شکل حلقه با پیپ توسط گاندلف

3. آواز خواندن تورین و دروف ها در اتاق نشیمن بیلبو بگینز

4.یادآوری اتفاقاتی که برسر تورین رخ داده توسط گاندلف

5.لحظه شک کردن تورین به وجود گوهر آرکن استون در دستان بیلبو

6.لحظه افتادن تاج طلا از سر تورین در کاخ و نشان دادن ازبین رفتن طمع و خودخواهی تورین

ویرایش شده در توسط ترمه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
fspmgalgbaaa

من اصلا ثانیه به ثانیه فیلم هابیت و لوتر رو دوست دارم و هرچه قدر سعی می کنم که صحنه خوبی پیدا کنم نمیشه چون من عاشق ثانیه به ثانیه فیلم هابیت و لوتر هستم به جان مادرم قسم یه ثانیه از فیلم های هابیت و لوتر رو با کل زندگیم عوض نمی کنم.

پ.ن.

عاشقتم جان رونالد روئل تالکین................................ تمام زندگیمی من همه زندگیم هدفم این بوده که به کل سرزمین میانه و داستان هاش آشنایی داشته باشم که جدیداً به این هدف دست پیدا کردم اما می دونم که هر روز چیزهای بیشتری از این قضایا دست گیرم میشه

ویرایش شده در توسط الوه
نصحیح شکل نوشتار و سهو ویرایشی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ایوانا

درود

در یاران حلقه اونجایی رو دوست دارم که سم و فرودو وودالف رو میبینن و موسیقی اون قسمت هم واقعا حس آمیزه

تو اتحاد دوبرج سکانسی که گیملی و لگولاس سر تعداد ارک هایی که کشتن بحث می کنن خیلی باحاله

در بازگشت شاه هم صحنه ی نبرد ایووین و دیالوگی که میگه من مرد نیستم خیلی تاثیرگذاره

باسپاس

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Nienor Niniel

صحنه آخر :) با کشتی میرن

وقتی گاندلف سقوط میکنه

وقتی سم و فرودو آخرش همدیگه رو بغل میکنن

گالم انگشت فرودو رو گاز میگیره

استرایدو نشون میده

تاج گذاری آراگورن

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Donnie Darko
ارسال شده در (ویرایش شده)

لحظه به لحظه ارباب حلقه ها فوق العاده اس 74069825548450396714.png. واقعا ارزش فیلم های ارباب حلقه ها اینقدر بالاست که انتخاب سکانس خیلی سخت میشه. من چند تا سکانس های تاثیر خیلی خیلی عمیقی روی من گذاشت رو زیر آوردم. لحاظ دیالوگ فیلم، شاهکار فیلم برداری و موسیقی متن فیلم 95869756762513691238.gif

ارباب حلقه ها: یاران حلقه

گفت و گوی گاندلف و فرودو در معدن موریا

52048064161257939549_thumb.jpg

اصرار سم به همراهی با فرودو و کمک فرودو به سم

73338522217239308831_thumb.jpg

ارباب حلقه ها: دو برج

...

47081071260269314540_thumb.jpg 16884205883989109835_thumb.jpg 64901147426045309584_thumb.jpg

38354122988941621890.png74069825548450396714.png

ارباب حلقه ها: بازگشت پادشاه

صحنه ی [رویای] آرون

42658214007661173398_thumb.jpg 12804945893862913233_thumb.jpg

صحنه ی نور عصای گاندلف

74184441729468305170_thumb.jpg

دمیدن شیپور روهان و حمله تئودن و سربازانش با گفتن جمله ی "مرگ"

05408309877679474684_thumb.jpg

گفت وگوی گاندلف و پی پین

65869463590619204343_thumb.jpg 58965591353512824177_thumb.jpg

95869756762513691238.gif

به دست آوردن دوباره حلقه توسط گالوم ( به قول دوستمون آقا ایوب یکی از شاهکارها و به یاد ماندنی ترین صحنه های تاریخ سینما

95869756762513691238.gif)

42158825270701667109_thumb.jpg

کمک سم به فرودو

46821250480859040667_thumb.jpg

47934844970266649899.gif 47934844970266649899.gif

صحنه ی تعظیم کردن آراگورن و تمام گاندور به فرودو، سم، مری و پی پین

75784834614575454951_thumb.jpg

+ تمام سکانس هایی که گاندلف به فرودو نگاه های معناداری میندازه و یا فرودو سم به همدیگه خیلی دوست داشتنی و احساسی هستن 38354122988941621890.png

ویرایش شده در توسط Donnie Darko

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تراندویل 2001

سکانس نبرد گندالف و بالروگ

سکانس نبرد الندیل با سائورون

سکانس نبرد روهان و اورک های آیزنگارد

و...

ویرایش شده در توسط الوه
تصحیح سهو ویرایشی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فینارفین

سکانس نبرد برومیر تو یاران حلقه که خیلی سکانس معروفیه و کلاً به اسم (Boromir's last stand) معروفه. خیلی حماسی بود مخصوصا با آهنگ حماسیش خیلی به یاد ماندی تر شد.

20140218-072149.jpg

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
روهیرم

سکانس خوب که زیاده ولی چندتاش واسه من از بقیه جالبترن

1-توو فیلم یاران حلقه موفعی که فرودو میاد توو خونه و میبینه که بیلبو نیست و گاندلف واسش راز حلقرو توضیح میده

2-زمانی که توو موریا فرودو وجود گلمو حس میکنه و با گاندلف در مورد زنده موندش صحبت میکنن.

3-سقوط گاندلف واسم خیلی غم انگیز بود مخصوصا دفعه اولی که فیلمو دیدم و خبر نداشتم که فیلم هنوز ادامه داره.

4-توو فیلم دوبرج زمانی که آراگورن و لگولاس و گیملی دنبل مری و پیپ میرن و آراگورن زمینو بو میکشه و غرغرای گیملی

5-جنگ لشگر روحانو و یورگ های ایزنگارد فکر میکنم شاخ آواز بود اسمش(اگ اشتباه گفتم دوستان تصحیح کنن)

5-زمانی که آراگورن به تئودن میگه با من با من بیا بیرون تا رودرو باهاشون بجنگیم(خیلی صحنه زیبایی که دو پادشاه اینطور با هم حرف میزنن)

6-توو فیلم بازگشت پادشاه زمانی که فرودو و سم خوابن اسمیگل توو آب با شخصیت دومش حرف میزنه میگه بالا بالا بالا بالا از پله ها میریم بالا تا میرسیم به اون غار.خیلی جالبه 

7-زمانی که صدای شیپور روحان وسط جنگ پله نور میاد و بارقه های امید که موج میزنه

8-زمانی که فرودو و سم رو اون صخره که مواد مذاب داره میبرشون صحبت میکنن میگه خیلی خوشحالم که کنارتم سم وایز گمجی اینجا در اخر همه چیز

9-تاجگذاری آراگورن و اومدن بانو ارون

10-صحنه  که سعی میکنم هیچوقت نبینمش چون خیلی احساسیه و غم انگیز ، خداحافظی گاندلف و فرودو با هابیتا و سزرمین میانه و دیگه هیچوقت ندیدن گاندلف

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
lord of the moon

خیلی سخته که بخوام چیزی رو انتخاب کنم ولی به نظرم برترین سکانش : سخنرانی آراگورن در حلمه به دروازه های سیاه. بعد از اون میشه به

• نبرد گندالف با بالروگ
  • نبرد دشت های پله نور (تمامش)
  • توصیف زیبای گندالف از بهشت 
  • حمله ی سواران روهان در ارباب حلقه های 3 و مشابهش در 2
  • نبرد گندالف و شاه جادوپیشه آنگمار

و... اشاره کرد.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
آنکالاگون

عاشق تک تک سکانساشم و یکی از معدود فیلم هایی که هیچ سکانس اضافه و زائدی توش ندیدم. همیشه تو کف این بودم و هستم که جکسون چطور یه همچین تیم قوی رو پیدا کرد و باهاشون همچین شاهکار به یادماندنی رو خلق کرد، شاهکاری که همیشه از دیدنش لذت  میبرم و هیچوقت خسته نمیشم

سکانس هایی که نظیرشون رو ندیدم و مطمئنم نخواهم دید:

یاران حلقه

1.صحنه آغازین با صدای کیت بلانشت

2.صحنه ای که نزگول ها فرودو رو توی ودرتاپ پیدا میکنن بخصوص اونجایی که آرون و فرودو سوار اسب از نزگول ها دارن فرار میکنن

3.سکانس خزد دوم

4.سکانسی که بارومیر سعی میکنه حلقه رو از فرودو بگیره

دو برج

1.نبرد هلمزدیپ

2.سکانس پایانی

بازگشت شاه

1.سکانس آغازین اسمیگل بخاطر حلقه دوستشو میکشه

2.سکانسی که سپاه روهان به گاندور میرسه و به اورک ها حمله میکنن و بعد با فیل ها روبرو میشن. هنوزم وقتی اونجایی که تئودن برای سربازاش سخنرانی میکنه رو میبینم مو به تنم سیخ میشه

و برترین سکانس کل فیلم بنظر من:
دو سکانس همزمان نبرد فرودو و سم برای نابودی حلقه و ارتش آراگورن جلوی دروازه سیاه.

ویرایش شده در توسط آنکالاگون

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
لیدی گالادریل

راستش من خیلی اهل موسیقی، بخصوص موسیقی حماسیم. موسیقی ارباب حلقه ها از اون شاهکارهائیه که من با وجود دریافت موسیقی های جدید باز برمیگردم سراغش. به نظرم علاوه بر سکانس های فوق العاده تصویری، باید به سکانسهایی که موسیقی و تصویر ، فوق العاده با هم هماهنگ شدن فکر کرد. اینجوری میشه کل فیلم به گمونم. من خودم صحنه نبرد بارومیر، عبور از خزد دوم و اون کر فوق العاده (هوخاس تاناخی - هوخاس تاناخی. هوهوهوهو)، صحنه نبرد گندالف و بالروگ، ورود یاران به روهان و اون صحنه ای که پرچم کنده میشه وادامه ش خیلی دوست دارم. اصلا این صحنه ها زیاده . من فیلم 3 رو چند ساله ندیدم. اون هم احتمالا خیلی از اینجور صحنه ها داره . بخصوص صحنه انهدام حلقه و باقی قضایا

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
The Silmarilion
ارسال شده در (ویرایش شده)

صحنه های به یاد ماندنی 

شروع فیلم و دکلمه ها کیت بلانشت به قدری زیبا بود من گفتم این چه فیلمی خواهد بود 

همه چیز با ساختن حلقه ها شروع شد.سه حلقه برای الف ها که از همه ی اقوام دانا تر بودند.7حلقه به اربابان دورف که ذهنی هشیار تر داشتند و9حلقه به انسان ها که فانی و محکوم به مرگ بودند.

اما همه فریب خورده بودند.چون سائرون حیله گر در اتش کوه نابودی  حلقه یگانه را ساخت و تمام تاریکی  خود را درون این حلقه قرار داد.
تمام سرزمین های آزاد بر اثر قدرت حلقه از بین می رفتند اما بعضی ها مقاومت نشان دادند.....
آ خرین  ارتش متحد انسان ها و الف ها در دامنه های کوه نابودی به جنگ پرداختند پیروزی نزدیک بود اما حلقه ی قدرت فنا ناپذیر.بود..
در آخرین لحظات هنگامی که همه امید خود را از دست داده بودند ایزیلدور شمشیر شکسته ی پدر خود را برداشت و انگشت سائرون را برید.
و این گونه حلقه ی قدرت به ایزیلدور رسید و سائرون دشمن مردمان آزاد زمین نابود شد ایزیلدور که تنها همین فرصت را داشت تا حلقه و شیطان را نابود کند حلقه را برای خود برداشت اما حلقه به ایزیلدور خیانت کرد و   باعث مرگ او شد و حلقه ی قدرت از خود اراده دارد....
سالها گذشت و موجودی به نام گالوم حلقه را پیدا کرد و حلقه برای مدت 500 سال ذهن او را مسموم کرد..
اما زمزمه هایی از وجود دوباره ی شیطان در شرق بود و حلقه متوجه شد که دوباره زمان قدرت نماییست پس گالوم را ترک کرد...اما اتفاقی افتاد که حلقه انتظاران را نداشت هابیتی به نام بیلبو بگینز از اهالی شایر حلقه را پیدا کرد و برای خود برداشت.

صحبت بیلبو در مهمانی 

من نصف شما نمی شناسم آن نصفه ایی باید دوستشان میذاشتم و کمتر از نصف شما رو دوست دارم و دوست داشتن من نصف آن چیزی هست که شما استحقاق رو دارید. 

نبرد لرد آراگورن با اشباح حلقه در برج نگهبانی آمون سول خیلی با شکوه بود. 

فرار کردن آرون از دست سواران سیاه فیلم برداری عالی و موسیقی حماسی عالی این صحنه رو برام دست نایافتنی کرده. 

صحبت های لرد الروند و گاندلف خاکستری 

من اونجا بودم گاندلف ، سه هزار سال پیش وقتی اراده ما در هم شکست من اونجابودم.. 

مرگ برومیر و صبحت های پایانی با آراگورن یه احساسی وحشتناک بی نظیر 

جهان سقوط خواهد کرد و تاریکی همه جا را خواهد گرفت گاندور نابود خواهد شد. 

آراگورن :من نمی دونم در خونم چه قدرتی دارم ولی  قسم می خورم نه میذارم گاندور سقوط کنه و نه اینکه مردمون شکست بخورند 

نبرد موریا و سقوط گاندلف به ژرفنا 

فریاد های فرودو و نگاه بهت زده آراگورن و بارش تیرها و موسیقی اندوهگین.. 

نبرد سارومان سفید و گاندلف خاکستری در برج اورتاناک 

فقط یک حلقه قدرت وجود داره و فقط یک نفر اون رو در اراده خودش داره و اون قدرتش با کسی تقسیم نمی کنه یااااااااا

پس تو مرگ انتخاب کردی.

ویرایش شده در توسط The Silmarilion

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
راداگاست

هر چه سیلماریلیون گفته همه درسته ، ای ول

فقط یک حلقه قدرت وجود داره و فقط یک نفر اون رو در اراده خودش داره و اون قدرتش با کسی تقسیم نمی کنه یااااااااا

پس تو مرگ انتخاب کردی.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

سکانس منتخب ،درست مثل قطعه موسیقی برتر از ارباب حلقه هاست اینقدر سکانس  موسیقی های جذابی وجود داره که واقعا نمیشه انتخاب کرد مگر انتخابو در حد قسمت به قسمت محدود کرد

از یاران حلقه شروع کردم و جذاب ترین سکانس هاش:

1) سقوط گندالف: سقوط گندالف، ناله دلخراش فرودو و یابهت آراگورن وقتی با موسیقی دلکشی که شبیه به ناله و سوگ بود همراه میشد فراموش نشدنی بود.

2)  عبور شاپرکی که گندالف می فرسته از فراز آیزنگارد وتضاد بین خشونت و معصومیت : واقعا عبور شاپرک از فراز ایزنگارد، تعلیقی موسیقی از سمتی که تداعی کننده تضاد بین معصومیت از دست رفته سرزمین میانی و ترکیب خشم و صنعت سارومانه واقعا حیرت انگیزه. موسیقی، جلوه های ویژه و بخصوص زوایه دوربین در بهترین حالت اند.

3) مرگ برومیر: فضای دلمرده و غمگین جنگل، برومیر ناامید و مرگ که قدم به قدم میاد وسعی داره برومیر رو که برای اعاده حیثیت می جنگه رو درو کنه. کار پیترجکسون در این سکانس حرف نداره، از اکشن عالی، طراحی صحنه و چهره، موسیقی که انگار با مخاطب حرف می زنه و خبر از مرگ برومیر میده همه و همه در بهترین فرم خودشونن.

4) روبرو شدن یاران با نزگول در ودر تاپ: موسیقی این سکانس واقعا حماسی و درگیر کنندس، طراحی صحنه و تدوین و اضافه شده لحظه به لحظه حس ترس ناشی از روبرو شدن با نزگول واقعا عالیه. تجربه پیترجکسون در ژانر وحشت بخصوص در یاران حلقه باعث خلق سکانس هایی فراموش نشدنی شده، پیترجکسون نحوه غافلگیری و تحت تاثیر قرار دادن مخاطبو به خوبی بلده و اونو به بهترین وجه انجام میده.

5) تقابل سارومان و گندالف در اورتانک: نحوه بیان عالی دیالوگ ها توسط سارومان، فضای داخلی رعب آور اورتانک، موسیقی ای که مثل بقیه سکانس ها نیازی به توصیف نداره و بازی خوب کریستوفر لی و یان مک کلن این تقابل رو به یکی از بهترین سکانس در یاران حلقه تبدیل کرده.

6) نریشن جادویی کیت بلانشت: واقعا پیترجکسون بهتر از این نمی تونست مختصر و مفید یه پیش درآمد از سرزمین میانی بگه، استفاده درست و متعادل از شخصیت ها، صدای با صلابت کیت بلانشت، موسیقی مرموز و فوق العاده قدرتمند آغازین و وحشتی که پیترجکسون از همون ابتدای کار به جون مخاطب می اندازه، المان هایی هستند که باعث میشن مخاطب تا پایان کار از پای فیلم جم نخوره!

7) عبور از موریا: واقعا قبل این فیلم ندیدم اینقدر طراحی صحنه یه فیلم فانتزی اینقدر جذاب باشه، ممکنه بعد چندین سال از اکران یاران حلقه خیلی جلوه های ویژه اش مطابق با تکنولوژی روز نباشه ولی استفاده خوب پیترجکسون از طراحی صحنه، گریم و ترکیب اون با جلوه های ویژه در کنار بازی های خوب بازیگران، عدم کشدار بودن سکانس و تدوین درست و موسیقی دلهره آور پس زمینه همه طوری اند که باعث میشن مخاطب واقعا فکر کنه در موریا است. این طراحی و نحوه استفاده درست از جلوه های ویژه و ترکیب اون با دیگر عواملو می رسونه وگرنه فیلم های زیادی هست که در اون جلوه های ویژه عالیه ولی بخاطر مچ نبودنش با عوامل دیگه باعث شده باور پذیر و درگیر کننده نباشن ولی پیترجکسون در یاران حلقه بخصوص کارش عالیه.

8) تعقیب آرون توسط نزگول: اینکه این صحنه چقدر به منبع اصلی وفادار بود ( نبود گلورفیندل، تاثیر بر جریان آب از طریق الروند و...) بماند ولی واقعا پیترجکسون انگار چندین و چندبار قبلش این صحنه هارو در ذهن مرور کرده بخاطر همین واقعا در اکثر قریب به اتفاق لحظه های ارباب حلقه ها  سکانس های حاضر بهترین چیزیه که میشد عرضه بشه. تعقیب آرون و فرودو هم از دست قاعده مستثنی نیست و واقعا ریزه کاری ها و نکات جالبی رو داره. شکل اضافه شدن نزگول، اون موسیقی وحشتناک پس زمینه و نوع فیلمبرداری و تدوین که به بیننده حس نزدیک بودن به واقعه  رو می داد.

9) عبور از کنار دو مجسمه آناریون و الندیل قبل از آبشار رائوروس:

استفاده ریز پیترجکسون از نکاتی که باعث بسط داستان و زمینه روایی و پرداخت بهتر شخصیت ها میشه عالیه. این نوع استفاده از آناریون و الندیل جدای از پرداخت با حوصله و تدرجی شخصیت آراگورن خیلی خوب به عنوان مقایسه گذشته پرشکوه گوندور و وضع کنونی سرزمین میانی رو نشون میده.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
راداگاست

جناب امین خان ، واقعا چه نکاتی رو بیان کردید به ویژه اون وردی که آرون هنگامی که نه سایه به درون رودخانه  وارد می شوند بسیاررررررررررررر عالی بود . درست عید سعید فطر سال 1381بود . چه حس وحالی به ما دست داد یادش بخیر .البته اینو به دوستان خوبم بگم فردای اون روز  قرار بود قسمت دوم ارباب حلقه ها پخش بشه  نمی دونم چی شد که آنتن تلویزیون خراب شد بسیار تلاش کردیم تا بتونیم فیلمو ببینم و تلاشمون نیز  به ثمر رسید ولی خیلی دیر بود  هنگام مرگ بورومیر تلویزیونو درست شده بود و غمی جانکاه بر ما مستولی گشت . این مهر با ما بود تا نوروز سال 1384  .بله

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

راداگاست عزیز ممنون بابت این خاطره جالب. برای منم همین حس وجود داشت. این نشون از پرداخت و دقت ویژه پیترجکسون داشت که بارها و بارها این مواردو در ذهنش مرور کرده بود و تخیل عالی داشت که کمک می کرد در خیلی موارد بهترین حالتو برای یه سکانس در بیاره. در پشت صحنه ها نشون می داد که مثلا اون قضیه شکستن سد و به زیر آب رفتن ایزنگارد رو پیترجکسون به صورت ساده و انیمیشن وار ساخت. ولی در فیلم جلوه های ویژه و جزئیات فراوان به همون طرح اولیه اضافه شد . در مورد همین فرار آرون و فرودو از دست نزگول، نکات جالبی وجود داشت. اینکه در ابتدا آرون مرموز نشون داده شد، وظیفه ای که در کتاب بر عهده آرون نبود به خاطر گریز از تک بعدی بودن این شخصیت به آرون سپرده شد. یا مثلا نوع اضافه شدن 9 سوار واقعا دلهره آور بود، موسیقی ای هم که سوار بر صحنه ها بود این ترس و تعلیق رو دوچندان می کرد. به جز این تدوین صوتی جالبی داشت این مورد به خصوص اون جایی که شاخه صورت آرون رو زخمی کرد جالب بود، مشابهشو در نبرد هملز دیپ دیدم وقتی که کمانداران تیرهای خودشونو سمت لشکریان سارومان پرت می کردند. پیترجکسون در پشت صحنه صداهای مختلف رو تفکیک کرد و به همراه تصاویر جدا جدا نشون داد. اینقدر دقت اونم در سینمای فانتزی که قبلا اکثریت فیلمهاش سطحی پرداخت می شدن واقعا بی نظیر بود و می تونم بگم هنوزم بی نظیره.

ویرایش شده در توسط R-FAARAZON

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
راداگاست

خصوص اون جایی که شاخه صورت آرون رو زخمی کرد جالب بود،

آفرین از این دقت نظر شما ، اون صحنه و ریزه کاری های اضافه شده توسط پیتر جکسون حرف نداره ، راستشو بخواهید باید بگویم که بعد از دیدن ارباب حلقه ها چنان شوری در من ایجاد گشت که همه ی فامیل و دوستان منو بنام ارباب حلقه ها می شناختند حتا پسر خاله ام فیلم ارباب حلقه ها را برام پیدا کرده بود ( در آن زمان پیدا کردن فیلم ارباب حلقه ها خیییییییلیی سخت بودههههههههههههههاااااا) حتا من تصمیم گرفتم که حتما در آینده کارم فقط جلوه های ویژه رایانه ای باشد .تا به امروز  ،هرچند فراموشی ، این آرزو را را با پرده ای ستبر ، از دید من پنهان کرده بود ولی ، از پارسال که دوباره این سه گانه ارباب عزیز رو دیدم ناگهان پرده ها دریده شد و غمی بزرگ بر من مستولی گشت و آن همه آرزو ها و چشم داشته های من ، به یکباره رخ نمودند. بله از پارسال به مهرِ ارباب آغاز کردم به کاری که برای آن ، هدفم راساخته بودم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

خواستن توانستنه راداگاست عزیز و صرفا مسئله موفقیت نیست ،مسئله لذت بردن از هدف و زمان حاله حالا چه به موفقیت ختم بشه و چه نشه. مثال بارزش هم خود پیترجکسونه. شاید لوتر در کنار قسمت اول پدرخوانده یکی از نامعلوم و ریسکی ترین پروژه ها در تاریخ سینما بودند که عاقبت بخیری یا شکستشون معلوم نبود ولی جکسون و کاپولا با علاقه و تلاش و دقتی که به خرج دادند کارهایی ماندگار و بسیار موفق از هر نظر خلق کردند. در مورد ارباب حلقه ها یکی از حسن های این کار یکدستی تقریبی در زمان فیلمبرداری و روند تدوین و خلق فیلم بود، این خیلی به هماهنگی و یکسان بودن حال و هوا کمک کرد و همین باعث شد بتونیم نقاط قوت یاران حلقه رو در دو برج هم ببینیم نقاط قوتی که مثل یاران حلقه کم هم نیستند:

1) بازگشت گندالف به روندی داستانی در افتتاحیه فیلم: در یاران حلقه سقوط غمناک و به یادماندنی گندالف خاکستری رو دیدیم. از نقاط قوت دوبرج عدم ماندن در گذشته و ادامه داستان شاید از دید و دریچه دیگه باشه.  بازی تقدیر، مداخله قدرت های بزرگتر و گاهی نامعلوم بودن سرنوشت جالب به نظر می رسه. در یاران حلقه به نظر می رسید بلای جان دورین و گندالف به فرجام خود رسیدن ولی در اینجا می بینیم که کار ادامه داره، هیجان این تقابل با تدوین خوب، جلوه های ویژه قابل قبول و تدوین صدا و موسیقی عالی به اوج خودش می رسه.

2) نریشن -شبه مونولوگ سارومان: این نریشن هایی که در این سه گانه بخصوص در دوبرج هست معرکه است، گفتار سارومان وقتی با موسیقی و نوای ترسناکی از آیزنگارد و روایتی از اتحاد سائورون و سارومان همراه میشه خیلی جذابه. در یاران حلقه ما صرفا تلنگری از قدرت سارومان دیدیم ولی دوبرج ورطه قدرت نمایی سارومانه و سکانس هایی که مربوط به آیزنگارد و اورتانکه عالی در اومده.

3) اولین برخورد آراگورن و یاران با ائومر و روهیریم: این مورد شاید تفاوت سطح کیفی لوتر و هابیت رو به خوبی نشون بده. گریم، فیلمبرداری، عدم استفاده غیر ضروری از جلوه های ویژه در این مورد بسیار جالبه، چیزی که ما در خیلی از موارد در هابیت ندیدیم. این برخورد آراگورن و ائومر معرفی خوبی از شخصیت جدی  و وفادار ائومره.

4) بازگشت گندالف، ناامیدی در ادوراس و احیای تئودن: این مورد واقعا جالبه از بازگشت مرموز گندالف، اومدن شدوفکس، موسیقی غمبار در وصف ادوراس، ائووین غمگین تا احیای تئودن. این مجموعه سکانس ها نقطه عطف دوبرج و نشونه بازگشت امید به سرزمین میانه اند. به خصوص اون تقابل گندالف با سارومانی که بر تئودن تسلط داشت و بیرون کردنش از ذهن تئودن و سرحال شدن دوباره تئدن عالی در اومد. در فیلم این قضیه خیلی بهتر از کتاب در اومد که صرفا در حد روحیه دادن گندالف به تئودن بود. نقطه موسیقی در این لحظات در بهترین حالت ممکن بود.

5) لشکر ده هزار نفری سارومان: واقعا اولین بار حضور لشکر ده هزار نفره سارومان شوک آور بود. حس جالب و تاثیر گذاری داشت این صحنه.

6)   دیالوگ (شبه مونولوگ های) طلایی:  صحبت های کوبنده و تلخ تئودن خطاب به گملینگ و  شبه پیشگویی های گالادریل واقعا جالبن.

7) رودرویی فرودو با فل بیست: اولین دفعه که فرودو با  پرواز ویچ کینگ سوار بر فل بیست مواجه شد بسیار عالی بود، در کتاب ادامه ماجراهای یاران به دو قسمت کاملا مجزا تقسیم میشه ،کار جکسون در ترکیب این دو و بالا بردن حساسیت روایت عالی بود  بخصوص اضافه شدن اسمیگل که از درخشان ترین شخصیت های دو برجه و در نهایت دوباره رودررو شدن فرودو با ویچ کینگ و شجاعت سم که با دیالوگ محشر خودش بهترین پایان ممکن برای دوبرجه.

8) غرق شدن در خیال و فانتزی: دورنمای حرکت سم و فرودو به سمت موردور، ویچ کینگی که سوار بر فل بیست به سمت موردور پرواز می کنه و کوهی که مشغول غلیان و جوششه تخیلی ترین پایان برای دوبرجه که ظاهرا با پیروزی نیروهای خیر تموم میشه. همین امر نشان از این داره که پیروزی لزوما قطعی نیست و عملا دو برج در تردید به پایان میرسه.

9) نبرد هلم دیپ: اضافه شدن نیروهای الف، طراحی صحنه، اکشن، گریم، موسیقی پرقدرت باعث خلق یکی از بهترین مجموعه سکانس ها شده، ایده ای که در کتاب خیلی خلاصه به نمایش در اومد در دوبرج واقعا عالی کار شده نبردی سهمگین و طاقت فرسا و بی امان که تا صبح ادامه پیدا می کنه و شاید رسیدن روهیریم و گندالف واقعا از حماسی ترین و شکوهمندترین لحظات در تاریخ سینماست و پاداشی مناسب برای سه ساعت روایت کم نقص و نفس گیر دوبرج.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
راداگاست

امین جان سپاس از نوشته بلند و پرمایه جنابعالی ، که یکی از افتخارات بنده بدون شک آشنایی با دوستی همچون شما بوده وهست و من در این باره  به خودم افتخار می کنم .

در نبرد خیر وشر در دوبرج

5) لشکر ده هزار نفری سارومان: واقعا اولین بار حضور لشکر ده هزار نفره سارومان شوک آور بود. حس جالب و تاثیر گذاری داشت این صحنه.  

، این اولین بار بود که جنگی به این عظمت و حماسی از پرده سینما پخش می شد که خود من تابه حال ندیده بودم . جنگی که گالوم از آن به جنگ آخرالزمان اشاره می کند . هر چه از آن حس و حال بگویم کم گفته ام . احساساتی  چون ترس ، شور و هیجان و امید در هرکسی که این بخش از فیلم رو تماشا می کرد به او بی تردید دست می داد. شاید هیجان و ترس و همزادپنداری با شخصیت های اصلی در ما نمود بیشتری داشت . و آن جمله ها و گفت و گو های بی نظیر که خود ما تا به امروز در گفتار های روزانه و یا در سختی ها زندگی به آنها اشاره می کنیم و یادی از آنها نیز  به خاطر می گذرانیم 

مثل تئودن : این شکست نیست ، یک عقب نشینی است ما بر می گردیم .

این جمله رو برادرم زمانی که مجبور به انجام کاری که دلمان نمی خواست انجام بدهیم به من یاداور شد و من نیز با مرجع بودن این پیام از فیلمی چون ارباب حلقه ها پذیرفتم .

ارباب حلقه ها سراسر زندگی است 

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

چوبکاری می کنی راداگاست عزیز. ممنون از لطف و محبت همیشگی ات دوست گرامی و فرهیخته ام.

و اما در مورد بازگشت پادشاه:

1) فلش بک مربوط به اسمیگل:  بهترین زمان استفاده از این فلش بک به درستی در ابتدای بازگشت پادشاه بود و نه در انتهای در برج. این مورد با موسیقی فوق العاده ای که بر آن سوار بود یکی از بهترین و کوبنده ترین سکانس های بازگشت پادشاه بود و نشانه ای از وجه منفی که در کشاکش دو وجه اسمیگل در دوبرج، بالاخره توانست بر وجه مثبت اسمیگل غلبه  و او را کاملا مثل زمان کشتن دیاگول یا سرگردانی در کوه و انزوای اسمیگل به طرف منفی سوق دهد.

2) کشته شدن سارومان: طراحی اورتانک، صدای کم نظیر کریستوفرلی، جلوه های ویژه تحسین برانگیز و ایجاز در بیان باعث شده این سکانس واقعا عالی باشه.  در کتاب و در پایان بازگشت پادشاه به نظرم مرگ سارومان بسیار کش اومده بود و در فیلم ونستن مرگ سارومان را در جای مناسب خودش قرار بدن یعنی درست بعد از سقوط آیزنگارد و اورتانک. حیف شد که این سکانس از نسخه سینمایی بازگشت پادشاه حذف شد چون بدون این سکانس فرجام کار سارومان ناقص به نظر می رسید.

3) ورود گندالف به میناس تیریث: نمای دور از میناس تیریث، موسیقی عالی، طراحی صحنه همه و همه عالی درآمده اند و میناس تیریث هم مثل ادوراس در دوبرج یا ریوندل و لورین در یاران حلقه سکانس معرفی قابل قبول و درخشانی دارد.

4) حرکت فرودو و همراهان از کنار میناس مورگول و شروع حرکت نیروهای شر از میناس مورگول و بقیه نقاط تحت نفوذ سائورون برای محاصره میناس تیریث واقعا تخیلی و خیال انگیز بود. بخصوص طراحی میناس مورگول بسیار عالی و کم نظیر در اومده بود همین باعث شده بود این مورد از بهترین سکانس های بازگشت پادشاه باشه.

5) نجات فارامیر و یاران توسط گندالف از دست نزگول:  ترکیب صحنه های واقعی و جلوه های ویژه، هوای ابری و دلمرده و غلبه موقت روشنایی بر تاریکی در اینجا بسیار عالی در اومده.

6) حرکت فارامیر و یاران به سمت ازگیلیاث: یاران معدود فارامیر، در تقابل با لشکریان عظیم سائورون و نغمه غم انگیزی که پیپین می خونه باعث شده یکی از غم انگیز ترین لحظه های بازگشت پادشاه رغم بخوره. موردی که پیترجکسون با ظرافت و در موقع غذاخوردن  دنه تور سعی در این داشت که دنه تور رو قاتل  و خونخوار نشون بده ( سررزیز کردن آب گوجه رو از لبان دنه تور مثل خون نشون میده).

7) محاصره میناس تیریث: هجوم لشکریان سائورون به شهر، دفاع جانانه و نبرد بین مجنیق ها بخصوص عالی و شکوهمند در اومده و تکمیل کننده این مجموعه سکانس های عالی هجوم ویچ کینگ با فل بیست به نگهبانان شهره که واقعا اینقدر در ترکیب با موسیقی هاوارد شور عالی در اومده که یکی مثل من بخصوص اولین بار که سال 82 این سکانس رو دید عملا تو فضا بود و نمیتونست روی زمین آروم و قرار بگیره!

8) سررسیدن لشکریان روهان: این سکانس، نمای لشکریان روهان، سخنرانی حماسی تئودن و درو کردن لشکریان سائورون از کنار واقعا جالب در اومده. این مورد خیلی بهتر از رسیدن لشکریان ارواح نفرین شده یا رالی گیمیلی و لگولاسه که هردو ضعیف از کار در اومدن.

9) صحبت های فرودو و سم در نزدیک شدن به کوه نابودی: ناامیدی فرودو، یاد شایر و منطقی بودن مرگ به عنوان فرجام سفر فرودو و سم باعث شده  این سکانس خیلی غم انگیز و البته فداکاری سم در کول کردن فرودو بزرگ و ستدونی به نظر بیان و تکمیل کننده پازل شخصیت وفادار سم وایز گمجی باشه که با بازی خوب شان آستین از بهترین شخصیت های پرداخته شده در سه گانه ارباب حلقه ها بود.

10) سامات نائور، نابودی حلقه و پایان همه چیز: این سکانس در ترکیب با محاصره شدن لشکریان آراگورن و نبرد با لشکریان موردور فوق العاده هیجان انگیزه. نمای عالی از سامات نائور، موسیقی فوق العاده حماسی و بازی بخصوص خوبی شان آستین و الیجا وود باعث شده که اوج این سه گانه در بهترین حالت خودش باشه و چه پایانی بهتر از درد دل فرودو و سم که آدمو می بره به شایر، شایری که فرودو و سم ناامیدن از بازگشت به اون و چه پاداشی بهتر از معجزه گندالف برای بزرگ مردان کوچکی که سرزمین میانی رو از سلطه سائورون نجات دادند؟ بعید می دونم فرودو و سمی که نیمه بیهوش در چنگال عقاب ها دارن از کوه نابودی دور میشن و سپس دیدار با یاران رو فراموش کنم. یارانی که در آرامش و پایان خوش گروه خیلی بیشتر جای خالی برومیر رو نشون میده.

11) لنگرگاه های خاکستری: پایان حتی اگه خوش باشه تلخه و پایان ارباب حلقه ها که با خداحافظی فرودو، گندالف، الروند، بیلبو و گالادریل و کلبورن همراه میشه واقعا پایانی تلخه ، ای کاش بعد از تاجگذاری این سکانس های پایانی کمی خلاصه میشد و با  دقیقا لنگرگاه های خاکستری به پایان می رسید که بهترین پایان ممکن برای این سه گانه می تونست باشه. پایانی که لبخند زیبای فرودو در اون فراموش نشدنیه.

فرودو - Copy.png

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...