رفتن به مطلب

Recommended Posts

Elrond

" اما تا پای اورتانک راندم و به پلکان سارومان رسیدم ؛ و او آنجا به استقبالم آمد و مرا به تالار فوقانی راهنمایی کرد . حلقه ای به انگشت کرده بود . "

" ... زیرا من سارومان هستم ، سارومان خردمند ، سارومان حلقه ساز ، سارومان بسیار رنگ ! "

راستش چند وقت پیش ( حدود 13 روز پیش :دی ) با خوندن این بخش از کتاب یه کمی کنجکاو شدم و دیروز به طور اتفاقی توی تالکین گیت وی یه مطلبی رو دیدم ، که می گفت سارومان با علم بالا از حلقه ها و به تقلید سائورون یه حلقه برای خودش ساخت که به احتمال زیاد برابر با حلقه های کهتر بود . ( که شاید دلیلش حسادت به حلقه گندالف ( ناریا ) بود . )

حالا برای این مطلب سایت من منبعی پیدا نکردم و کلا میشه دلیل بعضی قدرت های سارومان ( مثل صداش ) این حلقه بوده باشه ؟!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

مسلما برخی قدرت هاش به ماهیت ایستاری بودن و مایا بودنش برمیگرده.

خود حلقه ها به خودی خود قدرتی ندارد. بلکه برای ذخیره و حفظ قدرت به کار میرند.

مثلا حلقه سائورون که بخش اعظم قدرتش در اون بود...حالا اتفاقا این برای من هم سوال شد. که چرا باید حلقه بسازن تا قدرت درش ذخیره کنن؟!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ARMIN THE DARK LORD

آقا یه کتاب رو چه قدر بزرگ میکنین؟

یارو(تالکین) تو خیالش یه چیزایی تصور میکرده که شاید اون ها در فیلم و باور ما به خوبی گنجانده نشده برای همین این ابهامات پیش میاد...

به نظرم باید آخر کتابش یا در کتاب دیگری منظور خودش رو از چیز های گنگی مثل این:چرا باید حلقه ساخت؟ معلوم میکرد.

اصلا موضوع این داستان خیالی با همین ساخت حلقه شروع میشه چون تالکین ماجرای بهتری برای وقوع این چنین جنگ ها به فکرش نرسیده بود... :ymapplause:

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

www.Animation.rozblog.com

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مهمان

حالا اتفاقا این برای من هم سوال شد. که چرا باید حلقه بسازن تا قدرت درش ذخیره کنن؟!

حلقه رو برای اين می ساختن تا درش قدرت ذخيره كنن. چرا؟ چون اگه اتفاقی افتاد و مقداری از قدرت جدا از حلقه از بين رفت، بتونه با كمک حلقه دوباره روی پاش وايسته. مثلاً اگه سائورون حلقه رو نمی ساخت، با سقوط نومه نور، خيلی از قدرت هاش رو از دست ميداد و تا آخر بايد نكرومانسر می موند! ولی چون حلقه رو داشت، بعد از فرار از نومه نور و پناه بردن به دول گولدور تونست با كمک قدرتی كه از قبل در حلقه اش ذخيره كرده بود، دوباره برگرده. وگرنه تا ابد بايد در دول گولدور مخفی می موند!

آقا یه کتاب رو چه قدر بزرگ میکنین؟

یارو(تالکین) تو خیالش یه چیزایی تصور میکرده که شاید اون ها در فیلم و باور ما به خوبی گنجانده نشده برای همین این ابهامات پیش میاد...

به نظرم باید آخر کتابش یا در کتاب دیگری منظور خودش رو از چیز های گنگی مثل این:چرا باید حلقه ساخت؟ معلوم میکرد.

اصلا موضوع این داستان خیالی با همین ساخت حلقه شروع میشه چون تالکین ماجرای بهتری برای وقوع این چنین جنگ ها به فکرش نرسیده بود... :ymapplause:

يارو؟!:-?

تالكين با بقيه نويسنده ها فرق ميكنه دوست عزيز. تالكين در داستان هاش دنيای جديد رو خلق كرده، دنيايی به نام آردا! دنيايی كه از شكوفه هاش تا خداش رو به طور كامل خيال پردازی كرده و دنيايی آفريده كه عيب گرفتن بر اون خيلی سخته! تالكين از اون نويسنده هايی نيست كه هرصفحه از كتابشون صدجای ابهام وجود داره؛ نه تالكين تالكينه!:ymapplause: هيچ وقت يه نويسنده كه قصد داره چنين داستانی بنويسه، چنين ابهاماتی رو هم حدالامكان برطرف ميكنه.

در ضمن، يادمون نره تالكين يه استاد ادبيات بود و همينطور سن كمی نداشت! اينو هيچ وقت فراموش نكنيم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

مثلا حلقه سائورون که بخش اعظم قدرتش در اون بود...حالا اتفاقا این برای من هم سوال شد. که چرا باید حلقه بسازن تا قدرت درش ذخیره کنن؟!

حلقه رو برای اين می ساختن تا درش قدرت ذخيره كنن. چرا؟ چون اگه اتفاقی افتاد و مقداری از قدرت جدا از حلقه از بين رفت، بتونه با كمک حلقه دوباره روی پاش وايسته. مثلاً اگه سائورون حلقه رو نمی ساخت، با سقوط نومه نور، خيلی از قدرت هاش رو از دست ميداد و تا آخر بايد نكرومانسر می موند! ولی چون حلقه رو داشت، بعد از فرار از نومه نور و پناه بردن به دول گولدور تونست با كمک قدرتی كه از قبل در حلقه اش ذخيره كرده بود، دوباره برگرده. وگرنه تا ابد بايد در دول گولدور مخفی می موند!

حلقه رو به چشم جان پیچ های ولدمورت نبینید.

سائرون حلقه رو ساخت و قدرتش رو در اون گذاشت تا بتونه باهاش کاری رو انجام بده. اون کار هم تسلط بر بقیه حلقه ها بود. اگه میتونست اینکار رو بدون ساختن حلقه انجام بده حلقه رو نمیساخت.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
الوه

دقیقا، سائورون برای کاربردی اون حلقه رو ساخت نه ذخیره قدرت

و یک نکته دیگه

حلقه های الفی هم قدرت داشتند، بدون ریختن ذره ای از خودشون درون اون ها

خب، حالا دانش نیرومند کردن یک حلقه که دزده شده باشه + قدرت اعظم سائورون درونش = حلقه ی یگانه ای که مستحضرید

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Elrond

ماشاالله یه روز که نبودیم همه پست دادن :دی

شاید بشه گفت که همه ی حلقه ها با یک هدف ساخته نشدند ؛ مثل سه حلقه ی الف ها که برای آبادانی جهان بودند ، ولی حلقه ی حاکم ( همونطور که از اسم و شعر روی این حلقه پیداست ) برای حکمرانی بوده . و اصلا سائورون قدرت و اراده ی خودش رو برای حکومت بر بقیه ی حلقه ها توی این حلقه می گذاره . ( و لقب فرمانروای حلقه ها رو کسب می کنه ) و می بینیم که سائورون اول به دنبال سه حلقه ی الفی بود ، ولی بعدش به دنبال حلقه ی یگانه رفت تا هم به نوعی دشمنانش رو فلج کنه و هم قدرت قبلیش رو بدست بیاره .

در کل هر وقت اشخاص اسیر اراده ی سائورون ( دنیای سایه ها ) می شن ، کم کم شکل ظاهریشون از دید بعضی ها خارج می شه ؛ و کسانی هم که مانند دورف ها ( و شاید ارباب تام بامبادیل ) به زیر سلطه ی کسی نمیرن ، فقط کمی فاسد می شن . ( که مرحله ی اول استفاده از حلقه ، فساده )

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
الوه

تام بامبادیل کلا استثنا هست توی همه ی موارد :دی

اون فاسد نمیشه

دورف ها هم به خاطر ژنتیک متفاوتشون که اثر دستکاری آئوله بود، اینجوری شدن که سائورون با حلقه ها نمیتونست اون هارو تحت اون سلطه ای که میخواست بگیره، فقط عطششون رو اضاف میکرد

الف ها حلقه رو درست کرده بودن، اونم سازگار با آفرینش اولیه آردا بود (همش نظر شخصیه :دی)

درکل حلقه های قدرت اونقدر نبودن که بشه روشون قضاوت کرد!

فقط میدونیم حلقه های ساخته ی سائورون مضر بودن :دی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Aslan

دقیقا، سائورون برای کاربردی اون حلقه رو ساخت نه ذخیره قدرت

مسلما الوه جان سائرون حلقه رو برای کاری ساخت نه برای ذخیره ی قدرت

جوابت رو از تو نقل قولی از مهدی می دم :دی

حلقه رو به چشم جان پیچ های ولدمورت نبینید.

به مهدی هر کاری می کنم نمی تونم بپذیرم که سائورن برای خودش جان پیچ نساخته :دی

در واقع به قول تو می شه گفت که سائرون حلقه رو برای تسلت برای سایر گرو ها و نژاد های دیگ ساخت اما فکر اون جاش رو هم کرده ک این حلقه نقش نوعی جان پیج رو براش بازی کنه و گرنه دلیلی ندشت که بیشتر نیرو هاش رو و حلقه ذخیره کنه !!

به نظرم سائرون این احتمال رو می داد که اگر سقوط کنه و حلقه سالم بمونه باز امیدی به بازگشت داشته باشد

اما یه نکته ی دیگه از نقل و قولت می شه پیدا کرد !

سائرون حلقه رو ساخت و قدرتش رو در اون گذاشت تا بتونه باهاش کاری رو انجام بده. اون کار هم تسلط بر بقیه حلقه ها بود. اگه میتونست اینکار رو بدون ساختن حلقه انجام بده حلقه رو نمیساخت.

این جا یه نکته ی یا یه سوال دیگه پیش میاد که چرا سائرون برای اهدافش حلقه ساخته !!

سوال خوبی می تونه باشه و جواب خوبی هم می شه براش داشت به نظرم !! :دی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LObeLia

منم دقیقا همیشه همین سوال توی ذهنم بوده و فقط یه جواب براش پیدا کردم. استاد-تالکین بزرگ- دلش خواسته که حلفه رو محور رمانش قرار بده. اگه شمشیر رو هم انتخاب میکرد بازم میپرسیدیم چرا شمشیر؟ یا مثلا اگه یه ردا رو انتخاب میکرد تا هر کس که اونو میپوشید میتونست بر همه حکومت کنه. مثلا توی داستان جیسون و آرگونات ها, ما میبینیم که بحث سر پشم زرینه .

پس انتخاب حلقه برای ذخیره ی قدرت , فقط به سلیقه استاد بر میگرده. حداقل من اینطور فکر میکنم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Aslan

منم دقیقا همیشه همین سوال توی ذهنم بوده و فقط یه جواب براش پیدا کردم. استاد-تالکین بزرگ- دلش خواسته که حلفه رو محور رمانش قرار بده. اگه شمشیر رو هم انتخاب میکرد بازم میپرسیدیم چرا شمشیر؟ یا مثلا اگه یه ردا رو انتخاب میکرد تا هر کس که اونو میپوشید میتونست بر همه حکومت کنه. مثلا توی داستان جیسون و آرگونات ها, ما میبینیم که بحث سر پشم زرینه .

پس انتخاب حلقه برای ذخیره ی قدرت , فقط به سلیقه استاد بر میگرده. حداقل من اینطور فکر میکنم.

خوب نمی شه فقط بگیم سلیقه ی خود استاد بوده یعنی این که یه فکری در کار بوده !!

یادتونه گفتم ما اسیر نماد ها هستیم و یا این که نماد ها نقش کلیدی رو تو زندگی ما بازی می کنند نمونه اش این جاست

نمی خوام بگم استاد تالکین نماد گرا بود { اصلا منظورم این نیست } اما اگه نماد حلقه رو گاه کنی متوجه می شید که چرا تالکین از حلقه ستفاده می کنه

حلقه نماد قدرت و منصب و هم تراز با شمشیر در واقع شمشیر هم نوعی نماد قدرت و هر دو این ها هم حلقه و هم شمشیر نماد های قدرت هستند اما چرا حلقه انتخاب می شه ؟؟

خوب جواب های متفاوتی داره ین ها !!

یکی این که تالکین می خواسته پایبند بشه به اسطوره ای اسکاندیناوی و بالخص داستان حلقه ی زیگفرید که در اون جا هم حلقه تباهی اسم برده شده

دیگرین موضوع این که حلقه و شمشیر در نوع منصب و قدرت تفاوت دارند !!

تفاوت این دو در این که شمشیر قدرتی که از یک نیروی شر به یک نیروی پاکی می رسه در واقع اگر تالکین سائرون رو با شمشیر به قدرت می رسوند این موضوع رو می رسوند که سائرون طرف خوب بود و بقیه طرف بد اما بر عکس می بینیم که یاران حلقه با شمشر به قدرت می رسند یعنی شمشیر رو از طرف شر که سائرون باشه می گیرند !!

از طرفی یه جایی خوندم هفت شمشیر در نماد های مسیحی نماد هفت اندوه بود که سینه ی حضرت مریم رو شکافتند و ....

در کل شمشیر با این ک نماد قدرته اما زیاد نماد خوبی نیست و بیشتر نماد شره تا نماد خوبی

اما حلقه ین طوری نیست در عین ین که نماد منصب و قدرته نماد نوعی ابدیت هم هست مثل اروبروس و...

نمی خوام زیاد تو دنیای نماد ها غرق بشیم فقط خواستم اشاره ای به نماد های حلقه و شمشیر داشته باشم

اما گه بخوام جواب بدم که چرا تالکین حلقه رو انتخاب کرده چون می خواسته اشاره ای به دستان های اسکاندیناوی داشته باشه !!

به هر حال باز جای بحث داره :دی

ویرایش شده در توسط Aslan

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Elrond

به اصلان : البته باید به کاربرد و خصوصیات وسیله ای که نویسنده تو داستان می خواد استفاده کنه هم نگاه کرد ؛ مثلا حلقه رو به راحتی میشه استفاده کرد ، پنهان کرد ، حمل کرد و بقیه ی چیزایی که شاید بهتر از وسایل دیگه ای مثل شمشیر باشه ...

آقا این پست بانو آرون هم در این مورد شفاف سازی خوبی می کنه :

https://arda.ir/forum/index.php?showtopic=780&view=findpost&p=5493

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
msa_dino

به نظرم یه دیالوگ خیلی قشنگ در لوتر 1 از زبون گاندولف هست که روی برج اورتانگ (آیزنگارد) خطاب به سارومان میگه : (( فقط یک حلقه ی قدرت وجود داره، فقط یک ارباب حلقه وجود داره، و اون قدرتشو با کسی تقسیم نمی کنه...)) به نظر شخصی من منظور از استفاده از حلقه به عنوان نماد قدرت، از یک جهت میتونه به این معنی باشه که یک حلقه در یک زمان تنها میتونه در انگشت تنها یک نفر باشه... بنابر این وقتی تمام قدرت و اراده در تنها یک حلقه تعبیه شده باشه، در یک زمان فقط یک نفر هست که میتونه از اون نیرو ها بهره مند بشه و امکان به اشتراک گذاری قدرت و در نتیجه اتحاد وجود نداره....

شاید اصلا هدف نهایی سائرون همین بوده: این که همه ی متحدانشو با وعده ی پوچ قدرت با خودش همراه کنه و بعد که همه ی مخالفانش نابود شدند، تازه متحدان فریب خورده درک کنند که تنها یک ارباب حلقه وجود داره که تمام قدرت ها را در اختیار داره و چون حلقه فقط در دست اونه، پس فقط اونه که اهمیت و قدرت داره و بقیه همه برای اون بی ارزشند...

فکر می کنم نوشته های روی حلقه هم دقیقا به همین اموضوع اشاره دارن »: یک حلقه برای جمع کردن و نابودی همه ... و همه نه تنها شامل دشمنان اصلی سائرون ( الفها،گاندور و..) میشه بلکه میتونه شامل همه ی متحدان سائرون هم بشه ... بعد فقط ماندن حلقه و صاحب حلقه..

در کل از اول کار هدف مورگوت هم همین یعنی نابودی همه ی ساخته های سایر والار ها و فقط موجودیت و حکمرانی خودش بود، که خوب مسلما سائرون هم همون راه را ادامه میداد...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مهمان

به نظرم یه دیالوگ خیلی قشنگ در لوتر 1 از زبون گاندولف هست که روی برج اورتانگ (آیزنگارد) خطاب به سارومان میگه : (( فقط یک حلقه ی قدرت وجود داره، فقط یک ارباب حلقه وجود داره، و اون قدرتشو با کسی تقسیم نمی کنه...)) به نظر شخصی من منظور از استفاده از حلقه به عنوان نماد قدرت، از یک جهت میتونه به این معنی باشه که یک حلقه در یک زمان تنها میتونه در انگشت تنها یک نفر باشه... بنابر این وقتی تمام قدرت و اراده در تنها یک حلقه تعبیه شده باشه، در یک زمان فقط یک نفر هست که میتونه از اون نیرو ها بهره مند بشه و امکان به اشتراک گذاری قدرت و در نتیجه اتحاد وجود نداره....

شاید اصلا هدف نهایی سائرون همین بوده: این که همه ی متحدانشو با وعده ی پوچ قدرت با خودش همراه کنه و بعد که همه ی مخالفانش نابود شدند، تازه متحدان فریب خورده درک کنند که تنها یک ارباب حلقه وجود داره که تمام قدرت ها را در اختیار داره و چون حلقه فقط در دست اونه، پس فقط اونه که اهمیت و قدرت داره و بقیه همه برای اون بی ارزشند...

البته این جمله ای که گندالف به سارومان میگه به یک مضمون دیگه بوده. سارومان قبلش از گندالف میخواد با اون متحد بشه تا دونفری صاحب حلقه یگانه بشن، ولی گندالف میگه که اگه حلقه دست تو بیفته من نمیتونم ازش استفاده کنم و بعد منو کنار می زنی.

کلا اصن سارومان قصد متحد شدن با سائورون رو نداشته. حلقه رو برای خودش میخواسته. فکر کنم تا سائورون بوسیله چشم باراد-دور یا نزگول یا توسط پلانتیر (دقیق یادم نیست) اورتانک رو نمی دید و از کار سارومان مطلع نمیشد، سارومان هیچ وقت بهش چیزی نمیگفت و باهاش متحد نمیشد. (که البته هیچ وقت هم در واقع قصد اتحاد نداشت، همه اش ظاهرسازی بود.)

پ.ن: آقا چقدر این حرف زدن جدیدا سخت شده، اصن کلمات تو دهنم نمی چرخه :دی :-?

ویرایش شده در توسط گندالف ‌سفید

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
msa_dino

کلا اصن سارومان قصد متحد شدن با سائورون رو نداشته. حلقه رو برای خودش میخواسته. فکر کنم تا سائورون بوسیله چشم باراد-دور یا نزگول یا توسط پلانتیر (دقیق یادم نیست) اورتانک رو نمی دید و از کار سارومان مطلع نمیشد، سارومان هیچ وقت بهش چیزی نمیگفت و باهاش متحد نمیشد. (که البته هیچ وقت هم در واقع قصد اتحاد نداشت، همه اش ظاهرسازی بود.)

صحبتتونو نسبتا قبول دارم.ولی خوب مثالی که من آوردم، با توجه به دیالوگ های فیلم لوتر بود... و در قسمت دوم فیلم لوتر هم خیلی مشخص یک جا سارومان از اتحاد دوبرج حرف میزنه و میگه که: به همراه سرورم سائرون، بر سراسر خطه ی میانی حکومت خواهیم کرد...))

به علاوه بحث من بویژه راجع به خود حلقه بود که در هر صورت چه بخواد با گاندولف متحد بشه چه با کسی دیگه، در اصل موضوع امکان چنین اتحاد و اشتراکی در قدرت وجود نداره و حلقه فقط یک ارباب میتونه داشته باشه...

ویرایش شده در توسط msa_dino

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
الوه

یه پانویس خوبه اضاف کنم...

مرحله ی اول سقوط سارومان به وسیله ی پلان تیر و سائورون بود

فقط سارومان هنوز یک خردمند بود

نمیخواست زیر سلطه باشه

میخواست فرمانروا باشه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
dain

دوستان فکر میکنم که سارومان حلقه ای نساخت و مثل گندالف از یکی از نوزده حلقه بهره میبرد.گندالف از حلقه ناریا که از گیردان رسیده بود بهره میبرد و سارومان هم از حلقه ترور(یکی از حلقه های دورفی).داستانش برمیگرده به وقتی که گندالف در دولگولدور زندانی میشه و وقتی سارومان کمکش میاد حلقه ترور که دست سائورون بودو ازش کش میره.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
الوه
در ۱ ساعت قبل، dain گفته است :

دوستان فکر میکنم که سارومان حلقه ای نساخت و مثل گندالف از یکی از نوزده حلقه بهره میبرد.گندالف از حلقه ناریا که از گیردان رسیده بود بهره میبرد و سارومان هم از حلقه ترور(یکی از حلقه های دورفی).داستانش برمیگرده به وقتی که گندالف در دولگولدور زندانی میشه و وقتی سارومان کمکش میاد حلقه ترور که دست سائورون بودو ازش کش میره.

توی کتاب وقتی گندالف در باب ماجرای اسیر شدنش در اورتانک از حلقه ای به روی انگشت سارومان یاد میکنه و همچنین سارومان به خودش میگه سارومان حلقه ساز و با مجموع این دو نکته میشه به راحتی متوجه شد که سارومان اون حلقه رو ساخته.

یک نکته ی مهم دیگه هم هست و اونم اینه: ماجرای زندانی شدن گندالف در دول گولدور و اون چیزهایی که در فیلم هابیت نشون داده شد (روح نزگول، مبارزه گالادریل با سائورون و...)، همه ساخته و پرداخته ذهن پیتر جکسون هست و جایی در رشته افسانه نداره و سائورون پیش تر حلقه رو از ترور گرفته بود (باز هم بر مبنای متن کتاب یاران حلقه)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
dain
در 4 ساعت قبل، الوه گفته است :

توی کتاب وقتی گندالف در باب ماجرای اسیر شدنش در اورتانک از حلقه ای به روی انگشت سارومان یاد میکنه و همچنین سارومان به خودش میگه سارومان حلقه ساز و با مجموع این دو نکته میشه به راحتی متوجه شد که سارومان اون حلقه رو ساخته.

یک نکته ی مهم دیگه هم هست و اونم اینه: ماجرای زندانی شدن گندالف در دول گولدور و اون چیزهایی که در فیلم هابیت نشون داده شد (روح نزگول، مبارزه گالادریل با سائورون و...)، همه ساخته و پرداخته ذهن پیتر جکسون هست و جایی در رشته افسانه نداره و سائورون پیش تر حلقه رو از ترور گرفته بود (باز هم بر مبنای متن کتاب یاران حلقه)

اهان اخه من خونده بودم حلقه ترور رو دزدیده و برای اینکه جلوی گندالف کم نیاره خودشو حلقه ساز معرفی کرده.البته این که خودشم حلقه ساخته بعید نیست چون از مایار های برتر آئوله بود.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
alirezatheking

اتفاقا جان پیچ های ولدمورت مثل حلقه خاصیت فناناپذیری دارند و برای از بین بردن شان نه تنها به قدرت خاصی نیاز است( زهر باسیلیک، شمشیر گریفندور همانند کوه هلاکت) بلکه نزدیکی به آن وسوسه کننده است و فرد را طرفدار ولدمورت می کند و نمی.گذارد نابود شود. 

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...