رفتن به مطلب
تور

هابیت: سفری غیرمنتظره و نقد کاربران آردا

نقد هابیت: سفری غیر منتظره  

97 رای

1. 1. شما به هابیت: سفری غیر منتظره از 10 چه نمره ای می دهید؟

2. 2. به نظر شما کدام بخش ها در فیلم هابیت: غیر منتظره قوی تر عمل کرده اند؟

• فیلمنامه
    • کارگردانی
    • بازیگری
    • تصویربرداری
    • تدوین
    • صدابرداری
    • موسیقی متن
    • جلوه های ویژه
    • گریم
    • طراحی صحنه، لباس و دکور
    • نورپردازی
    • بدلکاری

Recommended Posts

مونت آو سائرون

خوب فیلم هابیت همنطور که حدسش رو میزدم مثل لوتر اعتیاد آور شد.

واقعا فیلم شاهکاری بود، دقیقا به تمام کسانی که معتقدن هابیت مثل لوتر شاهکار نبود باید بگم دقیقا شاهکار بود. در ساخت این فیلم دانش و تکنولوژی بالایی به کار رفته و جلوه های ویژه ی بسیار زیبایی داره مثل ابتدای فیلم زمانی که از بادبادک ها در آسمان دیل هستند.

من معتقدم که هابیت شاهکاره اما برای شاهکار حدومرز قائل میشم،هابیت درحد لوترنبود حتی درحد یاران حلقه هم نبود. اشکالی که این فیلم داشت این بود که همه چی دیجیتالی بود. اورک ها دیجیتالی بودن، خیلی از درختا دیجیتالی بود. گابلین اعظم، حتی آب هایی که در ریوندل جاری بودن همه دیجیتالی بودن. خلاصه 80 درصد سکانسها دیجیتالی بودن و این موضوع خیلی خوب نیست. دیجیتالی بودن هابیت باعث میشه که کمی غیرطبیعی جلوه کنه حالان که در لوتر گمون کنم فقط شخصیت گولوم دیجیتالی بود با شلوب و گرگ ها، حتی غار شلوب واقعی بود، عوامل فیلم حقیقتا لوکیشن های غار شلوب رو ساخته بودن.

اما در کل هابیت پیروی خوبی از کتاب هابیت داشته، کتاب هابیت برای مخاطب کودک نوشته شده که می تونیم همین حالوهوا روهم در فیلم هابیت پیدا کنیم.

یکی از اشکالاتی که می تونیم به هابیت بگیریم، صحنه ای هست که آزوگ سر پدربزرگ تورین رو قطع میکنه.

در تمام طول داستان، هابیت صحنه های سنگین این چنینی رو به تصویر نمیکشونه، اما این صحنه زمانی که به وقوع می پیونده تفاوت واحشی رو ایجاد میکنه و یک هو میزنه توی ذوق بیننده و برداشت رو دچار تزلزل می کنه. اگرچه این صحنه جزو بهترین صحنه های من به شمار میاد! :دی

در کل هابیت همونطور که قبلا فکرشو می کردم زیبا و دوست داشتنی به نظر اومد و خیلی متاسفم که موسیقی متن هابیت حتی نامزد جایزه ی اسکار نشد. واقعا نامردی کردن!

ترک Radagast the Brownواقعا محشر بود. ترانه ی تیتراژ هم عالی بود فقط در حد نامزد شدن نه برنده شدن!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LObeLia

هابیت همونطور که دوستان دیگه هم اشاره کردن بیشتر شبیه انیمیشن بود. از بس که به قول مونت عزیز, همه چی مصنوعی بود. اگه خیلی از اینا رو مث لوتر طبیعی ساخته بودن فیلم بیشتر خودشو نشون میداد. بی صبرانه منتظر برهوتم. هابیت طوری ساخته شده بود که آدم حس میکرد پیتر جکسون خیلی عجله داشته که کار زودی تموم بشه. انگار که زیاد واسش وقت نذاشته بوده. در مورد صحنه ها و حتا موسیقی و طراحی لباس و دکور و... .

اما اگه بخوایم بدون مقایسه با لوتر در موردش حرف بزنیم( که طبیعتا کار ساده ای نیست) من نظرم اینه که به نوبه ی خودش فیلم جالبی از کار در اومده. که آدمو به ادامه ی خودش دعوت میکنه. و حتا وادار. درسته کتاب هابیت به نوعی برای مخاطب کودک نوشته شده اما فیلم - اینطور که ساخته شده- نه مخاطب کودک داره و نه مخاطب لوتر رو. صحنه های کشتن پدر بزرگ تورین و صحبت های آزوگ با افرادش فکر نکنم بدرد کودک بخوره. و خب صحنه های مسخره ی ترول ها هم که اصلا منو نیاورد . من که مخاطب لوتر هستم.

کلا از هابیت انتظار خیلی بیشتری داشتم.(خدا میدونه این پست چقدر منفی نوش جان کنه). با در نظر گرفتن تجربه ای که پیتر جکسون از لوتر کسب کرده.

با پوزش.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Sherlock
ارسال شده در (ویرایش شده)

خیلی ها میگن هابیت حالت انیمیشنی داره ! میخواستم یکم توضیح بدم که چرا اینجوریه . میخوام یکم نقد کنم هابیت رو

احساس میکنم فیلم هابیت بخاطر ایتفاده از محیط های مجازی و یا کامپیوتری زیاد اینجوری شده و نتونسته اون تاریکی اصلی فیلم رو نشون بده ! مثلا در عکس زیر نگاه کنید

post-1521-0-07322600-1368739984_thumb.jp

به درخت های داخل تصویر نگاه کنید چقدر مسخره و بچه گانه هستن

خب اینا تاریکی رو کمتر میکنن و حالت انیمیشنی میدن

بنظرم مشکل فیلم این بود که فیلم رو تو طبیعت واقعی نساختن.

یکی دیگه از مشکلاتش رنگ فیلم بود ! آخه یه نگاه به عکس زیر بندازید :

post-1521-0-64999300-1368740017_thumb.jp

تصویر اصلی اینه که با کامپیوتر به شکلی که در بالا میبینید تغییرش دادن !

post-1521-0-58310700-1368740088_thumb.jp

تا این حد فانتزیش کردن

این چیه آخه؟ این چه رنگیه آخه؟ انگار برای بچه ها فیلم ساختن ! اصلا پیتر انگار نمی خواست این فیلم تاریکیِ لوتر رو داشته باشه !

ویرایش شده در توسط Peejack

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
MORGOMIR

خوب کتاب هابیت بیشتر حالت فانتزی داره تا لوتر و سیلماریلیون که بیشتر حماسی هستند

داستان لوتر وسیلماریلیون قویتره هابیته برای همین پیتر جکسون فیلم هابیت رو بیشتر نزدیک به کتابش ساخته.

و فیلم هم از نظر من البته هیچ مشکلی نداشت .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Sherlock

خوب کتاب هابیت بیشتر حالت فانتزی داره تا لوتر و سیلماریلیون که بیشتر حماسی هستند

داستان لوتر وسیلماریلیون قویتره هابیته برای همین پیتر جکسون فیلم هابیت رو بیشتر نزدیک به کتابش ساخته.

و فیلم هم از نظر من البته هیچ مشکلی نداشت .

دوست عزیز من مشکلات فنی رو گفتم

طراحی صحنه و رنگ فیلم و جلوه های ویژه و ...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
MORGOMIR

دوست عزیز من مشکلات فنی رو گفتم

طراحی صحنه و رنگ فیلم و جلوه های ویژه و ...

خوب منم منظورم همینه نور پردازیه فانتزی و طراحی صحنه و طراحیه شخصیت ها مثل گابلین ها که همه دیدیم که چقدر با گابلین های موریا در یاران حلقه تفاوت داشتند

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Sherlock

خوب منم منظورم همینه نور پردازیه فانتزی و طراحی صحنه و طراحیه شخصیت ها مثل گابلین ها که همه دیدیم که چقدر با گابلین های موریا در یاران حلقه تفاوت داشتند

منظورم فضای فیلمه نه کاراکتر ها

لوکیشن ها و مکان ها رو میگم ! یجورایی ساده بود . خوف لوتر رو نداشت ! نه اونجور خوف که دیگه بشه دسته بندی کرد ! منظورم خوف استاندارد برای یک فیلم فانتزیه !

! ولی در کل راضی هستم :)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
MORGOMIR

حتما در قسمت های بعدی درست میشه برای اینکه اسماگ رو داریم جنگ 5 سپاه هست

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ayub_s

قسمت های بعدش حتما تاریک و سیاه خواهد شد...

وقتی که Sneak Peak رو میدیدم ... پیتر جکسون یه نقاشی هایی رو در مورد سبز بیشه نشون میداد ... از اون جا معلوم بود که قسمت دومش هم طنز خواهد داشت و هم فضای فیلم تاریکتر و مخوفتر خواهد شد... پیتر جکسون خودش هم گفت که یکی از هولناک ترین داستان های هابیت 2 ، ماجرای دول گلدور هستش...

ویرایش شده در توسط ayub_s

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ayub_s

بچه ها یه سوال : شماها تو سایت IMDB هم به هابیت نمره دادین یا نه ؟!D:

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
strayder

من که 10 دادم هم اینجا هم imdb :)

ویرایش شده در توسط strayder

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
راداگاست قهوه ای

به نظر من هابیت نه فیلم فوق العاده ای بود نه فیلم افتضاح از نظر بازیگری باید گفت مارتین فریمن خیلی زیبا بازی کرده بود بقیه هم همین طور تصویر کشیدن گابلین ها افتضاح بود خیلی بچه گونه شده بود مخصوصا شاه گابلین ها از نظر جلوه های ویژه خوب بود بدلکاریشون هم خیلی خوب بود ولی از یک نظر که خیلی ناراحت شدم گریم گابلین ها اصلا خوب نبود امیدوارم توی هابیت:برهوت اسماگ پبتر جکسون تاریکی بیشتری اضافه کنه و به هش برسه به نظرم اگر به هابیت دو برسه پنج تا اسکار هم بیشتر میبره!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ayub_s

خطاب به دوستمون آقا پی جک و راداگاست قهوه ای :

پیتر جکسون خواسته فیلمی رو بسازه که فضا و شخصیت های فیلم شبیه رمان هابیت باشه ، نه شبیه فیلم ارباب حلقه ها ...

این رو هم در کنار اینهمه با ارباب مقایسه می کنید در نظر بگیرین دوستان عزیز ... خیلی ممنون

ویرایش شده در توسط ayub_s

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Sherlock

خطاب به دوستمون آقا پی جک و راداگاست قهوه ای :

پیتر جکسون خواسته فیلمی رو بسازه که فضا و شخصیت های فیلم شبیه رمان هابیت باشه ، نه شبیه فیلم ارباب حلقه ها ...

این رو هم در کنار اینهمه با ارباب مقایسه می کنید در نظر بگیرین دوستان عزیز ... خیلی ممنون

درسته ولی داستانش نه چیز دیگه

رنگ چمن لوتر با رنگ چمن و آسمان هابیت فرق میکنه

زیادی پیتر هابیت یک رو فانتزی درست کرده

البته فقط بعضی صحنه ها فیلم رو خراب کردن وگرنه باقیش قشنگه

ولی در کل قشنگه و من پیتر رو تحسین میکنم :) و خسته نباشید بهش میگم :)

ویرایش شده در توسط Peejack

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
lord las

با سلام دیر هنگام خدمت تمامی دوستان:

به نظر من دوستان تقریبا تمام نظرات مهم وکلی رو درمورد نقاط ضعف و قوت فیلم رو به خوبی بیان کردن که بنده هم ترجیحا سعی میکنم بیشتر نظر شخصی و ناقص خودم در مورد پاره از نظرات دوستان بگم.

ازمهمترین نقاط ضعفی که در طول صحبتها بهش اشاره شد میشه از:

تند بودن روند کلی فیلم: که باعث میشد که به قول دوستان احساس کنی جناب پیتر جکسون در ساختن این فیلم یک مقداری عجله به خرج دادن که به نظر من وقتی کتاب رو هم میخونی کاملا همین حس برات تداعی میشه که هر چند در قسمت اول داستان اتفاقهای زیادی نمیوفته اما اون عجله در حادث شدن رخدادها وجود داره که خودش به اینکه داستان به فضای مخاطب هایی با سن پایین تر نزدیک بشه کمک میکنه.در این مورد به نظر من کارگردان تونسته حق کتاب رو تقریبا به خوبی ادا کنه و بشه گفت تا حدودی هم به این حس غیر منتظره بودن این سفر کمکی کرده باشه.

استفاده از جلوهای ویژه بیش ازحد وتقریبا ساده : که باعث میشد احساس کنی فیلم کمی به انیمیشن شبیه شده. در این مورد باید بگم که سوای تاثیر منفی یا مثبتی که این کار در فیلم میتونه داشته باشه استفاده ی زیادی از جلوهای ویژه یک کار کاملا عمدی برای کمک کردن به فضای کودکانه ی فیلمه که به نظر من در کتاب به استثنای قسمت اخر همچین فضایی کاملا احساس میشه.اما باید بگم که به نظر من این کار اونقدر زیاد بود که یک مقدار توی ذوق بیننده هایی با سن بالاتر میزد و من شخصا دوست نداشتم.

تغییرات جزئی در متن داستان: مثل تغییر قیافه ی گابلینها به تصویر کشیدن صحنه هایی که عملا در متن داستان وجود نداشتند که با توجه به جزئیات این قسمت و مختلف بودن نظرات سعی میکنم خیلی وارد این بحث نشم وبه نظر من پیتر در این مورد هم نمره قبولی میگیره.

نحوه ی نورپردازی :که با لوتر اختلاف داشت وباعث شده بود فضاهای اون به نسبت لوتر روشنتر وشاد تر و یا حتی فانتزی تر به نظر برسه که به نظر من این نکته کاملا به فضای قسمت اول کتاب برمیگرده و جناب جکسون هم اون رو به خوبی به تصویر کشیده.

ودر کل اگر به اینا نداشتن شالوده قوی یک داستان کم بودن اتفاقات قسمت اول که عملا هیچ چیزی برای بیان کردن نداشت بازیگری بدلکاری و موسیقی نسبتا خوب و حس کودکانه ی حتی خود کتاب هابیت در مقابل لوتر رو اضافه کنیم به پیتر جکسون نه تنها میتونم نمره ی قبولی بدم بلکه به نظر من ایشون میتونن از ده نمره ی خوب هشت و نیم رو بگیرن ضمن اینکه این خیلی مهمه که این نظر خواهی بعد از اتمام تمامی قسمتهای هابیت برگزار بشه چون نوید این رو میدم قسمتهای بعدی این داستان به حدی قوی باشه که بتونه حتی در مقابل سه گانه ی ارباب حلقه ها حرفی برای گفتن داشته باشه. ودر آخر هم این نکته رو اضافه کنم که به نظر من اگر این داستان رو پیتر جکسون در دو قسمت جمع میکرد میتونست به مراتب قدرت بیشتری داشته باشه.(ازاینکه موجبات شادی و خنده ی شما رو فراهم نمودم خرسندم :Ring: ) بدرود.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
blackhole

فیلم هابیت نکات قوت زیادی داشت مثل بازی فریمن که فوق العاده بود و همین طور جلوه های ویژه. البته آهنگ هابیت با این که خیلی زیبا بود ولی بیشتر این آهنگ ها رو توی ارباب حلقه ها شنیده بودیم و این که گریم گابلین ها و ارک ها مثل ارباب حلقه ها ترسناک نبود و تقریبا قیافه ی معمولی نسبت به ارباب حلقه ها داشتند که از نظر من این یه ضعف.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Legolas

فیلم هابیت نکات قوت زیادی داشت مثل بازی فریمن که فوق العاده بود و همین طور جلوه های ویژه. البته آهنگ هابیت با این که خیلی زیبا بود ولی بیشتر این آهنگ ها رو توی ارباب حلقه ها شنیده بودیم و این که گریم گابلین ها و ارک ها مثل ارباب حلقه ها ترسناک نبود و تقریبا قیافه ی معمولی نسبت به ارباب حلقه ها داشتند که از نظر من این یه ضعف.

گابلین ها و ارک ها با یه تکنولوژی از جلوه های ویژه بود که اسمش یادم نیست :دی

ولی گریم نبود

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
SHIRE

گابلین ها و ارک ها با یه تکنولوژی از جلوه های ویژه بود که اسمش یادم نیست :دی

ولی گریم نبود

موشن کپچر

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

موشن کپچر

حرکتشون با موشن کپچر انجام میشد اما برای خلق و ایجادشون از تکنولوژی CGI استفاده میشد که در تاپیک جلوه های ویژه منحصرا در موردش بحث شده...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
blackhole

ولی به هر حال با هر تکنولوژی که استفاده کردند نتونستند مثل ارباب حلقه ها قیافه های ترسناک و پلیدی رو برای ارک ها و گابلین ها درست کنند.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
the LORD of the RINGS...

مهمانی غیر منتظره در مجموع فیلم خوب و قابل قبولی از پیتر جکسون بود ولی چون در جایگاه مقایسه با شاهکار فانتزی جهان یعنی ارباب حلقه ها قرار گرفت کمی از بعضی جهات انتظارات رو در حد لوتر برآورده نکرد هر چند نباید این مقایسه انجام میشد که خب خواسته و ناخواسته این اتفاق افتاد ,درست مثل اتفاقی که پارسال برای پرومتئوس افتاد و اونو با بیگانه مقایسه میکردن.دلایل زیادی هم هست که نباید هابیت با لوتر مقایسه شه که از جمله میتوان به تیره تر بودن کتاب لوتر نسبت به هابیت نام برد که خب تحت هر شرایطی نمیشد همزمان هم به متن وفادار بود و حال و هوای کتاب رو به بیننده انتقال داد(منظورم تغییراتی که پیتر بعضا میده نیست حال و هوای کتابه)و متعاقب اون انتظار برابری هابیت رو با لوتر داشت چون این دو کتاب کاملا فضاشون با هم متفاوته و این تفاوتها جز فیلم در کتاب هم کاملا قابل لمسه.ولی باز اینم دلیلی نمیشه که بگیم نمیشد کار از این بهتر نشه.استفاده بیشتر از cgi هم میشه یکی از دلایل دیگه باشه.ولی در نهایت امیدوارم پیتر در برهوت اسماگ و در آخر آنجا و بازگشت دوباره بتونه ضعفهای قسمت اول رو کمتر تکرار کنه و انا رو در حد ممکن و توان برطرف و رفع کنه تا کار شاخص تری رو بتوان ارائه داد و به نمایش گذلشت.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Capitan

"كار بي نظير پيتر جكسون و هاوارد شور و بازي بي نقص بازيگران" تعبير من از هابيته فيلمي حرفه اي كه البته به ارباب حلقه ها نميرسه!

ویرایش شده در توسط تور
تصحیح فرم نگارش

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
*فئانور*

فیلمی قابل قبول وبهترنسبت به فیلم های که در 2013اکران شدن

البته باید بگم به ارباب حلقه ها نمبرسه ولی در این حال بسیار زیبا ودیدنی

جلوه های ویژه خوب و کارگردانی خوب والبته فیلم برداری خوب موسیقیشم خوب بود به نظرم اینها ویژگی های این فیلم باشند

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Edhelharen

نگاه کنید چون ما علاقمند به تالکین وجکسون هستیم،هابیت رو فیلمه خوبی می بینیم(که فیلمه خوبیه).ولی داستانی که جکسون از هابیت گفته با داستان تالکین زمین تا آسمان فرق میکنه.بعدشم فیلم اونقدر که باید طبیعی نیست.شما مثلا گابلین ها رو نگاه کن اصلا واقعی به نظر نمیان(در مقایسه با ارک های ارباب حلقه ها).اما ارباب حلقه ها یه چیز دیگست.شاید جکسون دیگه نتونه عظمت ارباب حلقه ها رو تو هیچ فیلم دیگه ای تکرار کنه.ولی در کل هابیت فیلم باحالیه چون تا الانش کلی آدم چشم به راه اکرانشن.(از جمله خودم)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

من یه بار دیگه هابیت رو با دقت بیشتر و کیفیت بالاتری دیدم.

هنوزم سر حرفم در صفحه اول هستم. این پیتر جکسون همون پیتر جکسونه و به حق هابیت برادر لوتر هست. صداگذاری رو برتر از جلوه های ویژه دیدم. فیلمبرداری آندرو لزنی همچنان می تازد. بی نقص و 20! در بازیگری که حرفی نیست. میترسم نتونم در قالب کلمات توصیفش کنم! همچنین موسیقی متن...

همچنان رای من به تالکینی و آردایی بودن این فیلم 95 هست. از همه شما هم خواهش کردم تا برای رسیدن به نتیجه بهتر همگی آردایی بودن و تالکینی بودن رو ملاک نمره هاتون قرار بدید. نمره من به این فیلم از لحاظ سینماتیک 75 هست. امتیاز منتقدان هم چرتی بیش نیست!! :?

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...