رفتن به مطلب
mahdi . potter

خدا در داستان هری پاتر

Recommended Posts

mahdi . potter

من معذرت می خوام نظرات من با غلط املایی داشت و واقعا از این بابت معذرت می خوام ولی در هر حال بهتره قصه ی این تایپیک های نامربوط بگذاریم کنار و به موضوع اول باز گردیم ... .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تضاد

من شرمنده ی همه ی دوستان بابت پارازیتی که میدم منتها بحث خیلی در هم برهم شد و بنده به طور کامل گیج شدم! الان صحبت ما سر چیه؟ ماهیت تابلوها؟

به اصلان عزیزم: خواهش میکنم بحث مرلین رو تمام شده فرض کن. رولینگ در هیچ کجا مرلین رو برابر هیچ شخصیت دینی قرار نداده. و باز هم تأکید میکنم که exclamation نمی تونه پایه تئوری پردازی در این زمینه باشه. حتی در فارسی هم هر کسی بسته به لحن و کلام خودش، در این موارد، تکیه کلام بخصوصی داره. مثلاً وقت تعجب بعضی میگن «برو!» یا «نه!» پس خواهش میکنم اینها رو به دین و باور کسی وصل نکن ;)

پ.ن.

تابلوها با عکس ها قابل مقایسه نیستند. میدونیم که متحرک بودن عکس ها به واسطه ی یک معجونه. در کتاب دوم، کالین کریوی به این موضوع اشاره میکنه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
msa_dino

من راجع به این موضوعاتِ به نظرم آزار دهنده که گاهی اوقات اینور اونور بهشون برمیخورم و این ارتباط دادن های بی جای داستان ها و قصه ها به دنیای واقعی و دین و مذهب ، میخواستم مطلبی بگم ولی نمیدونستم کجا.تا اینکه انگاردیدم این تاپیک مناسب ترینه:

راستش چند روزی هست که شبکه نمایش سری فیلم های هری پاتر رو پخش میکنه و من هم که تاحالا موفق به تماشای فیلم نشده بودم، دنبالشون میکرد... فقط یه چیز این وسط حسابی روی اعصابم بود اونم نقدهای یک جانبه و متعصبانه ای بود که قبل و بعد از فیلم با یه اصرار عجیبی هر شب و همیشه پخش میکردن و عجیب اصرار داشتن که موضوعات یه همچین فیلم فانتزی و افسانه ای رو هرجور شده به دنیای واقعی و دین و دیانت وصل کنن و بگن توهین کرده به دین، منظورش از ماگل همون آدمای خداپرسته و خدا توی داستان نیست و....!

آخه من یه سوال از کسانی که اینجور ایده ها رو قبول دارن می پرسم: واقعا از نظر شما امکان نداره کسی توی دنیایی فانتزی و خیالی خودش خدا و دین نداشته باشه؟؟! یا اصلا ازشون حرفی نزنه؟ این حقو یه نویسنهده نداره واقعا؟؟ واقعا دنیا کم از ادیان تاثیر پذیرفته که حالا یکی که میخواد دیگه اینجور معقوله ها رو از دنیای قصه هاش کنار بذاره، مجاز به این کار نیست؟! من حرفم اینه که حقیقتا چرا افرادی که دم از مذهب میزنن، اینقدر اصرار دادن که خودشونو توی هر چیزی قاطی بکنن؟! چرا تحمل هیچ حرفی که حرف اونها توش نباشه ندارن؟ چرا هر حرفی توی هر فیلم و داستانی که زده میشه زود به خودشون میگیرن و جبه درست میکنن؟؟

من شاید بخوام به عنوان یک نویسنده ی خلاق، دنیایی داشته باشم که به جای دین و حتی علم، توش جادو حکم فرما باشه.. دقیقا کاری که خیلی از نویسنده های خلاق فانتزی انجام میدن... یعنی تابو شکنی اصول حاکم بر جهان واقعی و باز کردن چشم خواننده ها به دنیای جدیدی که من ازش لذت میبرم و شاید خیلی از خواننده ها هم ازش لذت ببرن و طرفدارش بشن... کسانی هم که فکر میکنن تخیل در دنیای من دین و آخرتشونو زیر و رو میکنه ،خیلی راحته: کنارش بگذارن..!

ویرایش شده در توسط msa_dino

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
گلورفیندل

کی گفته تو دنیای هری پاتر خدایی وجود نداره؟

هری پاتر نخوندید مگه؟

حساس ترین جای داستان که نبرد نهایی بین هری و ولدمورت هستش،هری قبل ازینکه چوبدستیشو بلند بکنه از "پروردگار آسمان و زمین میخواد که کمکش بکنه"

این تنها جایی هستش که تو کتاب مستقیما به خدا اشاره شده و در واقع مهم ترین نقطه کل مجموعه بوده که رولینگ اینجا پای خدا رو کشیده وسط.جایی که برای نابودی شر مطلق همه بهش احتیاج دارن

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
torambar

کی گفته تو دنیای هری پاتر خدایی وجود نداره؟

هری پاتر نخوندید مگه؟

حساس ترین جای داستان که نبرد نهایی بین هری و ولدمورت هستش،هری قبل ازینکه چوبدستیشو بلند بکنه از "پروردگار آسمان و زمین میخواد که کمکش بکنه"

این تنها جایی هستش که تو کتاب مستقیما به خدا اشاره شده و در واقع مهم ترین نقطه کل مجموعه بوده که رولینگ اینجا پای خدا رو کشیده وسط.جایی که برای نابودی شر مطلق همه بهش احتیاج دارن

این چیزی که شما نقل قول کردین، احتمالا شیرین کاری مترجم بوده. اگه متن اورجینال انگلیسی رو بخونین متوجه میشین

Harry heard the high voice shriek as he too yelled his best hope to the heavens, pointing Draco’s wand:

"Avada Kedavra!

"Expelliarmus!

که استفاده از جمله ی yelled his bset hope to the heavens در اینجا به شکل یه اصطلاحه، که اگه به شکل تحت اللفظی ترجمه بشه هم چنین مفهومی ازش برداشت نمیشه

منبع :

https://arda.ir/forum...648

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
گلورفیندل

این چیزی که شما نقل قول کردین، احتمالا شیرین کاری مترجم بوده. اگه متن اورجینال انگلیسی رو بخونین متوجه میشین

Harry heard the high voice shriek as he too yelled his best hope to the heavens, pointing Draco’s wand:

"Avada Kedavra!

"Expelliarmus!

که استفاده از جمله ی yelled his bset hope to the heavens در اینجا به شکل یه اصطلاحه، که اگه به شکل تحت اللفظی ترجمه بشه هم چنین مفهومی ازش برداشت نمیشه

منبع :

https://arda.ir/forum...648

دوست عزیز ترجمه درست هستش

اساسا اون جمله ای که شما میگی هیچ اصطلاح خاصی نیستش که مثلا جایی ذکر شده باشه

میشه ترجمه کردش که با امید به قدرت قدسی یا الهی یا با تکیه به آسمان ها با نشونه رفتن چوبدستی دراکو فریاد زد.

اشاره مستقیم به god نشده اینجا ولی یکی از معانی heaven،قدرت قدسی و الهی هستش که اشاره به خدا داره.

جمله ای اصطلاح هستش که معنای جدا از چیزی بده که برداشت میشه و همچنین کاملا سابقه داشته باشه مثل He kicked the bucket یا Lock&Load یا جملات مشابه این که اصطلاحات پذیرفته شده تو زبان انگلیسی هستن نه اینکه بیایم همینجوری بگیم این جمله اینجا اصطلاح هستش بدون اینکه هیچ رکوردی ازش داشته باشیم.

ویرایش شده در توسط گلورفیندل

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
afsaneh hp

من که خودم طرفدار سرسخت هری پاترم.و نمیخوام قبول کنم که هری پاتر شیطانیه.تو سایت دمنتور هم راجع به این مسئله خیلی بحث کردیم.ولی اگه اکثر داستانای فانتزی رو در نظر بگیریم اینطور به نظر میرسه که همشون تحت تاثیر عقاید فرا***ری و صهیونیستی نوشته شدن.

یا مثلا ارباب حلقه ها من واقعا برام جای سوال بوده و هست که چرا وقتی تالکین تو کتابش چشم جهان بین رو نماد شیطان در نظر میگیره و کلا کتاب سیر ضد ما***ی داره چرا باید فیلمشو بیان تو هالیوود که مقر صهیونیست ها و از اسباب کار روی ذهن (اهداف نظم نوین جهانی) هست بسازن؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
starry night

منم اول حس کردم ردی از خدا تو داستان نیست اما حرفهای خوب و منطقی ای راجع به زندگی پس از مرگ زده شده.

در کل وقتی فکر میکنم حس میکنم "خدا" توی ارباب حلقه ها و یا هری پاتر وجود داره...اما یه عقیده ای راجع به خدا هست مثل عقیده سرخپوست ها.

سرخپوستها اعتقاد داشتند خدا جهان را آفریده، ما رو آفریده...اما به مسائل ما اهمیت نمیدهد.

حس میکنم تو این داستانها هم همینطوره...

یعنی خالق برای جهان و افراد در نظر گرفته شده...اما خالق به کارهای ریز افراد اهمیت نمیدهد.

که خب این قسمتش با عقاید ما در تناقضه...چون ما معتقدیم خدا به ریزترین ابعاد هم نظارت داره.

نمیدونم این نظر منه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
lord of the moon
ارسال شده در (ویرایش شده)

"پناه به مرلین" اشتباه است بلکه پناه به ریش مرلین

بگذارید این مطلبو بهتون بگم : هرگز و هرگز نمادشناسی نکنید لطفاً باشه ! بابا به خدا هر کاری تخصص میخواد اینم همینطور. چه طور جراحی قلب باز نمیکنیم ولی نماد شناسی میکنیم

اولا که مرلین نماد بزرگی و شکوه جادو در ادبیات انگلیس (کشور رولینگ) فردی است خاص و قوی و مهربان ولی خدا نه به همین دلیل رولینگ از این لفظ استفاده کرده تا هم به فرهنگش اشاره کرده باشه هم یکم مایه ی طنز و خاص بودن به داستان و فرهنگ داستانش بده !

در ضمن رولینگ فقط انعکاسی از فرهنگ اروپا و یونان باستان رو به تصویر کشیده نه چیزی بیشتر اون طوری که اشخاص داستانش به یونان باز می گردند و اون فقط خواسته فرهنگ یونان باز نویسی کنه. اگر هم چیزی پیدا کردید به این 3 امر بر میگرده

1. اتفاقی و بی اساس است
  2. سو استفاده دیگران از کار وی در غالب فیلم و نماد هایی مشخص
  3. بابا یکم به اینم فکر کنید که اون شاید یک چیزی توی فرهنگ اسلام خونده باشه بعد با خودش گفته چه داستان و چیز باحالی حیفه از دستش بدم. بعد اون اتفاق یا طرز فکر رو به قلم کشیده تا هیجان بیشتر به داستان بده

پس لطفا دیگه بی خیال خود نمادشناسی شودی با این که دانستن نماد و این طرز فکر و دشمن شناسی خود جای تقدیر دارد

ویرایش شده در توسط الوه
حذف فاصله های اضافه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
undomiel

اول سلام

همه ی ما می دونیم کتاب رولینگ برای کودکان ونوجوانان است و در رده کتاب خوانی ساده قرار می گیره فرض کنیم رولینگ بیاد اسم خدا و خدمتگذارن اون رو مثل تالکین بنویسه رمان از بعد داستانی خود خارج میشه و وارد جنبه های دیگری میشه رولینگ سعی نکرده کتاب رو خیلی پیچیده نشون بده و اگر این این کارو می کرد باید کل داستان رو تغییر میداد چون کتاب هری پاتر دستبرده افسانه ها و باور های ملل دیگر است رولینگ باید تاریخی مناسب با خواسته های خدای داستان و حکمت های اون قرار می داد و کتاب صرفا از رده سنی کودکان دور میشد

کتاب هری پاتر را نباید به علت موضوع نا بهنجاری که در گذشته دامبلدور رخ داده بود رو بد نگاه کرد ومنکر وجود خدا در اون بود ولی می توان بر این باور بود که جادو وسیله ای برای مبارزه با خداست و جادوگر خود را خدای دیگری داند شاید به همین دلیل نام خدا و مذاهب موجود در کتاب هری پاتر ذکر نشده

ویرایش شده در توسط الوه
تصحیح شکل نوشتار

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Nienor Niniel

اول سلام

همه ی ما می دونیم کتاب رولینگ برای کودکان ونوجوانان است و در رده کتاب خوانی ساده قرار می گیره فرض کنیم رولینگ بیاد اسم خدا و خدمتگذارن اون رو مثل تالکین بنویسه رمان از بعد داستانی خود خارج میشه و وارد جنبه های دیگری میشه رولینگ سعی نکرده کتاب رو خیلی پیچیده نشون بده و اگر این این کارو می کرد باید کل داستان رو تغییر میداد چون کتاب هری پاتر دستبرده افسانه ها و باور های ملل دیگر است رولینگ باید تاریخی مناسب با خواسته های خدای داستان و حکمت های اون قرار می داد و کتاب صرفا از رده سنی کودکان دور میشد

کتاب هری پاتر را نباید به علت موضوع نا بهنجاری که در گذشته دامبلدور رخ داده بود رو بد نگاه کرد ومنکر وجود خدا در اون بود ولی می توان بر این باور بود که جادو وسیله ای برای مبارزه با خداست و جادوگر خود را خدای دیگری داند شاید به همین دلیل نام خدا و مذاهب موجود در کتاب هری پاتر ذکر نشده

جسارت نشه اما به نظرم این دلیل خوبی نیست.بودن خدا تو داستان اونقدرا هم داستان رو پیچیده نمیکنه که کودکان نفهمن.بالاخره خدا تو تار و پود زندگی واقعی اونا هم هست و چیز ناشناخته ای نیست که رولینگ بخواد در موردش توضیح خاصی بده.

لازم نیست هر کس میخواد از خدا اسم ببره داستانی براش بسازه مثل استاد تالکین

ببخشید سلام :)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

اول سلام

چیزی که رولینگ و تالکین نوشتن متفاوتن. به نوشته های تالکین که در یک دنیای دیگه اتفاق میافته High Fantasy گفته میشه اما هری پاتر اینجوری نیست. داستان هری پاتر توی همین دنیا اتفاق میافته و قرار نیست مثل تالکین بیاد خدا رو معرفی کنی و در مورد والار و خلق دنیا و ... حرف بزنه. یه کلمه خدا رو بیاره کافیه و هیچ زمینه سازی نمیخواد. خود اون بچه با مفهوم خدا آشنا هست.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
gildor

چیزی که رولینگ و تالکین نوشتن متفاوتن. به نوشته های تالکین که در یک دنیای دیگه اتفاق میافته High Fantasy گفته میشه اما هری پاتر اینجوری نیست. داستان هری پاتر توی همین دنیا اتفاق میافته و قرار نیست مثل تالکین بیاد خدا رو معرفی کنی و در مورد والار و خلق دنیا و ... حرف بزنه. یه کلمه خدا رو بیاره کافیه و هیچ زمینه سازی نمیخواد. خود اون بچه با مفهوم خدا آشنا هست.

خود من در زبان ساده به هردوتاشون میگم فانتزی تخیلی ، این که اینکه سبک تالکین "های فانتزیه " رو از کجا میدونی ؟ یعنی یه همچین جزئیات دقیقی رو از چه جایی میشه مطالعه کرد ؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

خود من در زبان ساده به هردوتاشون میگم فانتزی تخیلی ، این که اینکه سبک تالکین "های فانتزیه " رو از کجا میدونی ؟ یعنی یه همچین جزئیات دقیقی رو از چه جایی میشه مطالعه کرد ؟

این تعریف High fantasy هست. به داستان فانتزی که در یک دنیای جدید دیگه اتفاق میافته این اسم رو میدن و مشهورترین اثر این بخش هم آثار تالکینه:

http://en.wikipedia.org/wiki/High_fantasy#Genre_overview

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_high_fantasy_fiction

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_genres#Fantasy

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ورونوه

جسارت نشه اما به نظرم این دلیل خوبی نیست.بودن خدا تو داستان اونقدرا هم داستان رو پیچیده نمیکنه که کودکان نفهمن.بالاخره خدا تو تار و پود زندگی واقعی اونا هم هست و چیز ناشناخته ای نیست که رولینگ بخواد در موردش توضیح خاصی بده.

لازم نیست هر کس میخواد از خدا اسم ببره داستانی براش بسازه مثل استاد تالکین

ببخشید سلام :)

من فکر می کنم که اگه فقط به اسم خدا اشاره می کرد هم مسئله پیچیده می شد و نمی تونست ساده ازش بگذره.یعنی سؤال اینه که چرا توی هری پاتر عباراتی مثل توروخدا، پناه برخدا، خدایا به دادم برس و خدایا منو ببخش نداریم.(و از طرف دیگه همونطور که دوستانِ صفحه ی قبل گفتن، کریسمس و عید پاک رو داریم.)

رولینگ، جادوگراش رو ادامه ی نسل همون جادوگرایی می دونه که توی قرون وسطی سوزونده می شدند.(با اتهام کفر و شیطان پرستی). ادامه ی نسل کسایی که در طول تاریخ هر وقت دین کمرنگ شده، پررنگ شدن و با قدرت گرفتن دین، مقبولیتشون رو از دست دادن. بنابراین قاعدتاً نباید دلِ خوشی از خدای مسیحیت(کاتولیک لااقل) داشته باشن. حالا اگه فقط اسم خدا رو بیاره توی کتاباش، نه برای مخاطب کودک، بلکه برای همون منتقدین و بزرگ سالانی که الان به نبود خدا خرده می گیرن سؤال پیش می یاد که این جادوگرا به کدوم خدا معتقدن. چه اوصافی رو براش قائلن. و نویسنده یا باید از این سؤال فرار کنه یا با ارائه ی توصیفاتی بهش پاسخ بده.

اگر اسم خدا بیاد و این خدا رو همون خدای پروتستان بدونیم(نزدیک ترین حالت ممکن، چراکه اونا رو هم هر وقت فرصت پیش می اومد می سوزوندن:دی)، این خدا مطابق با تعاریف امروزیش(که با زمان تالکین فرق کرده) در حد یه خدای شخصی عقب نشینی کرده. و باور به اون، به گمان خیلی از بزرگسالان، نباید در سطح وسیع و به خصوص برای بچه ها که خیلی تأثیرپذیرن تبلیغ بشه و نباید ابهاماتش ذهنشون رو درگیر کنه(به نوعی عرف). توی مدارس ما دینی تدریس میشه و خدا برامون از بدیهیاته. برای اونا قضیه به این سادگی نیست.

اما این سخت گیری که در مورد باورهای بنیادین هست، در مورد مناسک مذهبی وجود نداره. عملاً توی دنیای امروز و در بیشتر کشورها(حتی کمابیش کشور خودمون) ناچاریم باور به مراسم مذهبی رو از باور قلبی به خدا جدا کنیم. مردم صرف نظر از میزان پای بندیشون به اصول دین، از اعیاد مذهبی استقبال می کنن چرا که یه عامل هویت بخش و بهانه ای برای شادی و اتحاده. واسه همین اشاره کردن به اونا(مثل عید پاک) توی داستان مشکلی پیش نمی یاره. رولینگ ثابت کرده نویسنده ی محافظه کاریه و خیلی دوست داره هم سو با جریان های غالب توی اجتماع پیش بره. به خاطر همین رد شدن از کنار اسم خدا که براش تبعات کمتری رو داشته انتخاب کرده. و البته هم نظام اخلاقی و هم موجودیت پس از مرگ رو آورده توی داستانش. به خاطر همین با یه اثر ضدخدا طرف نیستیم. صرفاً با یه اثر ساده شده طرفیم که خدا در زندگی شخصیتاش نقشی بازی نمی کنه. دیدِ نویسنده اینه که بود یا نبود خدایی که قراره فقط یه اسم باشه، تفاوتی برای مخاطب نوجوانش نداره، اما نبودن کریسمس، اونو دلگیر می کنه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Nienor Niniel

حق با شماست خب ما فرهنگمون جوریه که با خدای بی طرف کنار نمیایم.باید خدا رو حس کنیم حتی اگه به زبون انکارش کنیم

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
شاهزاده آرون

کتاب هری پاتر خدا داشت ولی شخصیت هاش شاید زیاد خداپرست و باتقوا نبودن، این کتاب تو یه گوشه پنهان از همین دنیای خودمون اتفاق می افته و بنابراین دنیای هری پاتر دنیایی جدا از دنیای خودمان نیست، اگه ما خداپرست باشیم و تصور کنیم که دنیای خودمون خدا داره خب میشه گفت که دنیای هری پاتر هم خدا داره، در این دنیای خودمون هم خیلی ها به خدا اعتقاد دارند اما به گونه هایی متفاوت و برخی ها هم اصلا اعتقاد ندارند . شخصیت های دنیای هری پاتر هم همین جورن و بعضی هاشون شاید باایمان باشن و بعضی هاشون نباشن مثلا هری پاتر توی نبرد آخر با ولدرمورت از خدا کمک میخواد ولی قبلا از اون اصلا از خدا یادی نمیکنه، اکثر ما انسان ها هم فقط موقع سختی ها به یاد خدا می افتیم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
lord of the moon

در واقع وجود خدا در داستان ممکنه ولی پرداختن به اون کمی خطرناکه! چون ممکنه به خود داستان یا اصل خدایی خدا صدمه برسه

شما رو که نمی دونم ولی به نظر من تالکین از معدود افرادیه که از این امر شانه خالی نکرده ولی اون هم که کاملترین اثر فانتزی رو داره مجبور شده خدا رو در زیر نام ارو پنهان کنه ولی کارش رو به خوبی انجام داد و تازه این کار فقط در سیلمارلیون بود که جنبه ی فلسفی بسیار بالایی در ان به چشم می خورد و نه حتی در زیاد در ارباب حلقه ها

اصل کتاب فانتزی هم یعنی این که فرد نباید منتطر یک معجزه از جانب خداوند برای رفع مشکلاتش باشه چون خداوند اون پیشگویی رو قبلاً یه اون داده و اون چیزی نیست جز خودش و وظیفه یک کتاب قبولاندن این حقیقت به فرد است

حالا اگر مال کتاب کامل بخواهیم (که توقع واقعاً بیخودیه!) فرد باید کتابش رو با خدا مخلوط کنه ولی اون طور که همه چیز رو در اختیار مطلق انسان نشون نده بلکه درصد قدرت اون رو به 70 درصد کاهش بده و رابطه ای عرفانی و شاید مساعدی رو از طریق افراد خاصی برسونه

همون طور که گاندولف به خوبی وظیف ی خودش رو اجرا کرد

شما رو نمیدونم ولی از نظر من بهترین دیالوگ گاندولف توصیف بهشت او برای پپین بود که از تمام صدا و سیمای ایران بهتر به معاد پرداخت

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
شاهزاده آرون

در واقع وجود خدا در داستان ممکنه ولی پرداختن به اون کمی خطرناکه! چون ممکنه به خود داستان یا اصل خدایی خدا صدمه برسه

شما رو که نمی دونم ولی به نظر من تالکین از معدود افرادیه که از این امر شانه خالی نکرده ولی اون هم که کاملترین اثر فانتزی رو داره مجبور شده خدا رو در زیر نام ارو پنهان کنه ولی کارش رو به خوبی انجام داد و تازه این کار فقط در سیلمارلیون بود که جنبه ی فلسفی بسیار بالایی در ان به چشم می خورد و نه حتی در زیاد در ارباب حلقه ها

شما رو نمیدونم ولی از نظر من بهترین دیالوگ گاندولف توصیف بهشت او برای پپین بود که از تمام صدا و سیمای ایران بهتر به معاد پرداخت

لطفا لینک زیر در مورد نارنیا رو یه نگاهی بندازید، یه جوایی به بحث شما کاملا مربوطه

ویرایش شده در توسط شاهزاده آرون

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
lord of the moon

بله صد در صد !

البته که بار معنایی نارنیا در این بخش بیشتر بوده و هست

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
شاهزاده آرون

بله صد در صد !

البته که بار معنایی نارنیا در این بخش بیشتر بوده و هست

کاش نویسنده هری پاتر هم اطلاعات و دانش تالکین و یا لویس رو در مورد فلسفه و دین میداشت، در اون صورت داستان شاید به چیزی خیلی فراتر از چیزی که الان هست تبدیل میشد، البته احتمالا رده سنیش بالاتر میرفت.

راستی به نظرم بهتره در مورد نارنیا این جا بحث نکنیم و تو همون صفحه خودش بحث کنیم. این طوری وقتی کسی میره تو تایپیک نارنیا اطلاعات بیشتری نصیبش میشه و البته مسئولین سایتم از این که هر چی سر جاشه خوشحال میشن!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

ورونوه:

خب اینجوری که مشکل بیشتره. جادوگران خدا رو قبول ندارن پس چرا کریسمس و عید پاک دارن؟ چرا مدرسه در تعطیلات کریسمس تعطیله؟ این که دیگه یه چیز داخلی بین خودشون بوده. چطور موقع قسم خوردن به ریش و زیرشلواری مرلین قسم میخورن اما تعطیلاتشون تولد مرلین نیست؟ اینجوری بدتره!

در ثانی ماگل زاده هایی مثل هرماینی که اینجوری نباید باشن!

شاهزاده آرون:

مسئله اینه که رولینگ نخواسته خدا رو وارد داستان بکنه و هرجا نیازی بوده مرلین رو آورده وسط!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ورونوه

آقا مهدی من نگفتم که خدا رو قبول ندارن الزاماً. گفتم خدایی که احتمالاً بهش اعتقاد دارن شبیه به خدای مسیحیت امروزیه، یه مفهوم شخصی و ذهنی که رولینگ نخواسته با تأکید بهش تعمیمش بده.

در مورد این که چرا کریسمس و عید پاک دارن، به نظر خودم به همون دلیلی که ما نوروز و چهارشنبه سوری و شب یلدا داریم، یه مراسمی که بیشتر اجتماعیه تا مذهبی. کریسمس آغاز سال نوی سرزمینیه که توش زندگی می کنن. جادوگرای هر کشور هم ظاهراً یه اقلیت توی اون کشورن و تابع مسائل فرهنگیش و قانون رازداری هم به این همرنگِ جماعت بودن دامن زده.

این بخش رو گذاشته بودم که یه کم نسخه های انگلیسی رو بررسی کنم. فارسیش رو که می خوندم اون قسمی که به ریش و زیرشلواری مرلین و اینا می خورن برام حالت طنز داشت، اصلش رو هم که چک کردم، صرفاً برای بیان تعجب، طعنه و حرص و جوش خوردنه و همون افزایش طنز. اصلاً جای قسم رو نگرفته، معنیش غالباً "به حق چیزای ندیده، یا "واقعاً که..." هست. و مرلینِ هری پاتر هم حتی اون شخصیت پیامبروار و مقدسش نیست، بیشتر یه جادوگر بزرگ و یه قانون گذار قابل احترامه، نه بیشتر.

به خاطر همین این رو که قسم به متعلقات مرلین جای قسم به مقدسات رو گرفته نمی تونم قبول کنم، کاربردشون متفاوته.

در مورد هرماینی هم اتفاقاً اصطلاحی که زیاد به کار می بره(for heaven's sake) هستش.

اصطلاحاتی که مربوط به God و heaven هستن تعدادشون توی جلد آخر و به طور کلی با تاریک شدن فضای داستان بیشتر میشه، عمدتاً از زبون کسایی مثل فاج، مالی ویزلی و هرماینی که شخصیتای نگران تری دارن و البته قبول دارم که تعداد همچین عبارتایی نسبت به لحظه هایی که نیاز بهشون حس میشه خیلی کمه. در حدی که شاید بشه گفت از دست نویسنده در رفته، ولی اینطوری هم نبوده که با وسواس ازشون دوری بشه. هری پاتر مجموعه ایه که از پرداختن به خدا به خاطر پیچیدگی هاش طفره رفته، ولی همه ی اینا به اثر ضدخدا تبدیلش نمی کنه. دستِ کم به نظر حقیر:دی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
اره دل

من اولين كتابي كه تو ژانر فانتزي خوندم هري پاتر بود ...هري پاتر يه جوري مثل كيليد من رو وارد جهان فانتزي كرد ....به نظرمن اصلا مهم نيست خدا توي داستان وجود داره يا نه همه مثل استاد تالكين اين ايده رو ندارن كه يك يگانه براي داستاناشون خلق كنن ،...متاسفانه در افكار يك عده(نه فقط ايرانيا)هميشه تو فكر اينن كه چهار چوب خدا

رو تو داستانا پيدا كنن يه بار فكر كنين شايد وجود خدا هري پاتر رو.،هـري پآتر نمي كرد ....

و اما مرلين ....مرلين خدا نيست ولي هركس مي تونه برداشت خودش رو داشته باشه ...مرلين. فقط نمايه اي از اغازگر هستي جادوگريه(س.ن:چي گفتم)

در كل اينقدر دنباله چار چوب خدا تو كتابا نباشيم بهتره

*__*

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
lord of the moon

من اولين كتابي كه تو ژانر فانتزي خوندم هري پاتر بود ...هري پاتر يه جوري مثل كيليد من رو وارد جهان فانتزي كرد ....به نظرمن اصلا مهم نيست خدا توي داستان وجود داره يا نه همه مثل استاد تالكين اين ايده رو ندارن كه يك يگانه براي داستاناشون خلق كنن ،...متاسفانه در افكار يك عده(نه فقط ايرانيا)هميشه تو فكر اينن كه چهار چوب خدا

رو تو داستانا پيدا كنن يه بار فكر كنين شايد وجود خدا هري پاتر رو.،هـري پآتر نمي كرد ....

و اما مرلين ....مرلين خدا نيست ولي هركس مي تونه برداشت خودش رو داشته باشه ...مرلين. فقط نمايه اي از اغازگر هستي جادوگريه(س.ن:چي گفتم)

در كل اينقدر دنباله چار چوب خدا تو كتابا نباشيم بهتره

*__*

البته از جهتی با حرف شما موافقم

ولی اگر به عنوان کتاب خوان ها این نظریه رو داشته باشیم که اگر جهان هستی رو یک کتاب در نظر بگیریم خدا میشه نویسنده و ما هم میشیم کاراکتر

هیچ جای داستان خالی از نویسنده نیست و بهتره که کاراکتر نویسنده رو فراموش نکنه چون در این صورت خود به خود کارهاش به دید نمیاد چون کاری که در نظر نویسنده نباشه هرگز نوشته نمیشه

این که بهتره خدا رو در کتاب ها داشته باشیم اونم به عنوان مرکز امید های انسانی و گفتن این حقیقت که: «انسان قادر است ولی نه قادر مطلق ولی این اصل مانع او برای رسیدن او به هیچ هدفی نخواهد شد» استفاده کنیم

ولی اگر نویسنده ای به هر دلیل از خدا استفاده نکرد بهش گیر ندیم

( ولی اگه مطمئن شدیم اون می خواسته علیه خدا کاری بکنه رسما پوزش رو به خاک بمالیم)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...