رفتن به مطلب
NGNG

انتقاد بر محدودیت محتوای مباحث

Recommended Posts

NGNG

من ادعا نمی کنم باید رسالت سایت عوض شود. اما میگویم مباحثی هستند که در ارتباط با دیگر نویسندگان با تالکین قابل طرحند.

وقتی می گویم محتوی دارد جزئی و بی اهمیت می شود، منظورم یک امر نسبی است، نسبت به موضوعات پیرامون تالکین که شامل داستان سرائی، نویسندگان قرن بستم، و حتی تاریخ و سیاست است.

ثالثاً به نظر من تالکین دنیائی را طراحی کرده است که این پتانسیل را دارد که گونه های دیگر ادبی، از جمله داستان کوتاه، یا مکاتب مختلف ادبی، از جمله رئالیسم جادوئی یا رمانتیسیسم را در شخصیت های آن دخالت داد. نه فقط اسطوره ای و فانتزی.

ویرایش شده در توسط NGNG

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

NGNG گرامی شما از افت محتوا می گید و اونوقت در بر استفاده از موضوعاتی خارج از دنیای فانتزی یا حتی ادبیات گمانه زن تاکید دارید؟

خب وقتی موضوع از ادبیات گمانه زن گسترده تر بشه ناخودآگاه رسالت سایتم عوض میشه و مرجع بودن سایت هم از دست میره

فکر کنیم این کارو کردیم و مثلا یه بازدید کننده اومد و مباحثی از ارنست همینگوی ، لئوتولستوی یا آنتوان چخوف رو دید .پیش خودش نمیگه چه سایت در هم برهمی .نمیگه از هر دری سخنی گفتن و این سایت نظمی نداره؟

سایت هایی از این دست رو دیدم مثلا سایتی موضوعش سینماییه ولی از مباحث اقتصادی سیاسی تا حتی عرفانی توش هست!

این سایت ها با این کارها قبل از مرگ شون خودشون ناقوس سقوطشونو به صدا در آوردن

ویرایش شده در توسط R-FAARAZON

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Lady Eowyn

من ادعا نمی کنم باید رسالت سایت عوض شود. اما میگویم مباحثی هستند که در ارتباط با دیگر نویسندگان با تالکین قابل طرحند.

وقتی می گویم محتوی دارد جزئی و بی اهمیت می شود، منظورم یک امر نسبی است، نسبت به موضوعات پیرامون تالکین که شامل داستان سرائی، نویسندگان قرن بستم، و حتی تاریخ و سیاست است.

ثالثاً به نظر من تالکین دنیائی را طراحی کرده است که این پتانسیل را دارد که گونه های دیگر ادبی، از جمله داستان کوتاه، یا مکاتب مختلف ادبی، از جمله رئالیسم جادوئی یا رمانتیسیسم را در شخصیت های آن دخالت داد. نه فقط اسطوره ای و فانتزی.

تمام بحثهایی که شما میگید فقط پاسخش هست: سیاست اولبه مدیران سایت, که خودتون هم قبلا بهش اشاره کردین. برنامه این سایت از اول همین بوده که تخصصی روی تالکین کار کنه و تاپیکهایی هم برای سایر آثار فانتزی و همینطور یه سری بحثهای پراکنده داره. قاعدتا" فروم تا وقتی که موضوعی در این راستا وجود داشته باشه فعال می مونه که من فکر می کنم حالا حالاها وقت باشه و اگر هم واقعا" دیگه هیچ بحثی در حیطه دنیای تالکین و فانتزی باقی نمونه قاعدتا" فعالبت کمتر میشه. چه اصراری هست به هر قیمتی فروم شلوغ باشه. در هر حال یه گنجینه پر ارزش از بحثهای تالکینی اینجا وجود داره که تا زمانی که ادبیات در این دنیا وجود داشته باشه و ادمهای کتابخون نسلشون منقرض نشده باشه می تونن ازش استفاده کنن.

ویرایش شده در توسط Lady Eowyn

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
NGNG

شما عنایت می کنید که از طرف دیگر بام هم اتفادن جالب نیست؟ ضمناً آیا خود تالکین نسبت به نویسندگان دیگر اظهار نظر نکردند؟ آیا از کسی الهام نگرفتند و از سبکی تاثیر نپذیرفتند؟ آیا هیچ موضوعی در رابطه با این که وقایع جنگ جهانی اول و دوم و جنگ سرد چه تاثیری بر نویسندگان قرن بیستم گذاشت داشت؟ آیا تالکین صلح طلب بوده یا طرفدار متفقین؟

آیا کسی از دخالت اندیشه های صهیونیسم یا ضد صهیونیسم در آثارش صحبتی می کند؟

این ها همه در مورد تالکین، و ضمناً نویسندگان دیگر هستند و البته بستری برای طرح مباحثی که اعم از ادبیات فانتزی و تالکین است.

اصلاً مشکل من بر سر سیاست اولیه سایت است. انتقاد می کنم. پیشنهاد می کنم.

چاپ کتاب در ایران به سختی به هزاران نسخه می رسد، در حالی که میلیون ها نفر می توانند فیلم ارباب حلقه ها را ببینند و بشناسند، در حالی که نویسنده و کارگردان آن پیتر جکسون است. کسی که وارث تالکین با او اختلاف نظر دارد. حتی طرح موضوعات بازی و مباحث فیلم سازی را نیز می توان در فروم به نحوی دخالت داد.

فکر نمی کنید کسانی که دارند از روی آثار تالکین بازی و فیلم تولید می کنند، طوری تولید نوعی تحریف در پیامهای او ایجاد کرده باشند؟ یا اگر واقعاً اینطور است چه انگیزه ای دنبال می کنند؟ خوب این ها هم مرتبط با تالکین هست و هم اعم از تالکین

ویرایش شده در توسط NGNG

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

چرا میشه در اون مورد صحبت کرد در مورد مرگ پسرش یا در مورد کسایی که ازشون تاثیر پذیرفته ولی در همین حد و در حد تاپیک یا مقاله ای اختصاصی نه به بهانه اینکه مثلا تالکین از نویسندگان کدوم سبک تاثیر پذیرفته بشینیم از کل اون سبک و نویسنده هاش و... بگیم

خب در مورد اون اندیشه که خودتون می دونید جز خطوط قرمز هست و دردسر ساز و فایده ی چندانی نداره

اون بحثارو میشه در پخ انجام داد یا در سایت هایی که اختصاصا برای اون موارد طراحی شدن و از این بحثا استقبال میکنن مثل اون سایت بیداری اندیشه

کار خوبی میکنید که انتقاد و در کنارش پیشنهاد می کنید. دیگه تصمیم اصلی برعهده کسی اه که تامین مالی سایت رو برعهده داره .قبول کنیم خودش نیازهای سایت رو تامین میکنه و خودش هم حق داره چهارچوب کلی فعالیت رو تعیین کنه

چاپ کتاب در ایران به سختی به هزاران نسخه می رسد، در حالی که میلیون ها نفر می توانند فیلم ارباب حلقه ها را ببینند و بشناسند، در حالی که نویسنده و کارگردان آن پیتر جکسون است. کسی که وارث تالکین با او اختلاف نظر دارد. حتی طرح موضوعات بازی و مباحث فیلم سازی را نیز می توان در فروم به نحوی دخالت داد.فکر نمی کنید کسانی که دارند از روی آثار تالکین بازی و فیلم تولید می کنند، طوری تولید نوعی تحریف در پیامهای او ایجاد کرده باشند؟ یا اگر واقعاً اینطور است چه انگیزه ای دنبال می کنند؟ خوب این ها هم مرتبط با تالکین هست و هم اعم از تالکین

بی زحمت کمتر پستاتونو ویرایش کنید وبجاش پست جدید بزارید سرگیجه گرفتیم:دی

خب این موضوع ربطش به انتقاد از محتوا چیه؟

اینکه چقدر فیلم ها از کتابها یا اندیشه های تالکینی فاصله داره رو در مورد سه گانه ارباب حلقه ها و بعد در هر سه قسمت هابیت اونم به تفضیل در مورد هر فیلم با تاپیک های زیاد در سینمای تالکین بحث شده

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Lady Eowyn

بعید می دونم بحثی در ارتباط با تاثیر اوضاع اجتماعی یا فرهنگی یا سیاسی نیمه اول قرن بیستم بر نوشته های تالکین تو فروم ممنوع باشه مگر وارد خطوط قرمز بشه. تو مقالات آردا کوئنتا هم خاطرم هست یکی از کاربرها ( حمید استورم کرو) مقاله ای در مورد فلسفه و تالکین نوشته بود و اینکه دیدگاههای تالکین تا چه حد به متفکران مکتب انتقادی نزدیک بوده. اما تاپیک اختصاصی مثلا" در مورد جنگ جهانی اول یا دوم یا یک مکتب خاص فلسفی کلا" بحثی جدا از تالکینه.

در مورد سیاست اولیه سایت که من نظری ندارم. قاعدتا "پایه گذارانش اونرو تعیین و کردند و قصد تغییرش رو هم ندارند. :)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
NGNG

البته

چرا میشه در اون مورد صحبت کرد در مورد مرگ پسرش یا در مورد کسایی که ازشون تاثیر پذیرفته ولی در همین حد و در حد تاپیک یا مقاله ای اختصاصی نه به بهانه اینکه مثلا تالکین از نویسندگان کدوم سبک تاثیر پذیرفته بشینیم از کل اون سبک و نویسنده هاش و... بگیم

خب در مورد اون اندیشه که خودتون می دونید جز خطوط قرمز هست و دردسر ساز و فایده ی چندانی نداره

اون بحثارو میشه در پخ انجام داد یا در سایت هایی که اختصاصا برای اون موارد طراحی شدن و از این بحثا استقبال میکنن مثل اون سایت بیداری اندیشه

کار خوبی میکنید که انتقاد و در کنارش پیشنهاد می کنید. دیگه تصمیم اصلی برعهده کسی اه که تامین مالی سایت رو برعهده داره .قبول کنیم خودش نیازهای سایت رو تامین میکنه و خودش هم حق داره چهارچوب کلی فعالیت رو تعیین کنه

زمانی که قصد ما هنوز تطبیق است، می توان احتمال داد که هنوز ممکن است روابطی بین تالکین و ادبیات دیگر پیدا کرد.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

خب یه تاپیک بزنید با نام روابط بین تالکین و ادبیات دیگرو ایده هاتونو اونجا بگید و میشه در اونجا روی مباحثی که مد نظرتون هست بحث کرد

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
NGNG

ضمناً این خطوط قرمز یعنی این انجمن محل طرح مباحث جانب دارانه ی تالکین است.اتفاقاً یکی از دلایلی که از این سایت رفتم همین مباحث بود.

شاید انتقادات من از تالکین نپخته بود، اما وجود آنرا تکذیب نمی کرد.

راستش انقدر تاپیک زدم و قفل شد که دیگر بی رغبتم.. ترجیه میدهم یا خصوصی بحث کنم یا در تاپیک های مطروحه.

دلیل پافشاری من به طرح مباحث غیر مرتبط با تالکین، وجود پتانسیل هاییست که در بعضی کاربران هست که می توان از نظراتشان بهره برد. وگرنه چه دلیلی داشت بحث را ادامه بدم.؟

ویرایش شده در توسط NGNG

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

خود من با طرفدار بودن( و بالطبع تعصب بیجا روی یه نویسنده ) مشکل دارم ولی خب این سایت ،سایت تالکین و دوستداران تالکینه دیگه طبیعیه خیلی از کاربران نسبت به تالکین تعصب داشته باشند( اینکه این تعصب درسته یا غلط کاری ندارم) .البته غیر از خطوط قرمز خیلی ندیدم کسی مثلا از تالکین یا پیترجکسون یا کارهاشون ایرادی منطقی بگیره و توهینی بهش بشه

مثلا این بحثو ببین

https://arda.ir/forum...indpost&p=71304

راستش انقدر تاپیک زدم و قفل شد که دیگر میترسم.. ترجیه میدهم یا خصوصی بحث کنم یا در تاپیک های مطروحه.

دلیل پافشاری من به طرح مباحث غیر مرتبط با تالکین، وجود پتانسیل هاییست که در بعضی کاربران هست که می توان از نظراتشان بهره برد. وگرنه چه دلیلی داشت بحث را ادامه بدم.؟

دیگه منطق دنیا طوریه که قرار نیست هر چیزی که ما میپسندیم یا دوست داریم تایید شه.این طبیعیه

هرجا که محدودیتی رو دیدیم با خلاقیت پوشش بدیم .

از اون پتانسیل های کاربرانی که مد نظرتون هست بگید

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
NGNG

این را ارسال می کنم.. ترجیه میدم بحث را ادامه ندم.

اما احساس می کنم ایجاد یک انجمن صرفاً برای طرفداری از یک نویسنده قدری احساسی و شاید کلیشه ای باشد. و از جذابیت ها و مخاطبان مکاهد البته شاید هم من اشتباه می کنم.

عیدتان مبارک. شب خوش.

خود من با طرفدار بودن( و بالطبع تعصب بیجا روی یه نویسنده ) مشکل دارم ولی خب این سایت ،سایت تالکین و دوستداران تالکینه دیگه طبیعیه خیلی از کاربران نسبت به تالکین تعصب داشته باشند( اینکه این تعصب درسته یا غلط کاری ندارم) .البته غیر از خطوط قرمز خیلی ندیدم کسی مثلا از تالکین یا پیترجکسون یا کارهاشون ایرادی منطقی بگیره و توهینی بهش بشه

مثلا این بحثو ببین

https://arda.ir/forum...indpost&p=71304

دیگه منطق دنیا طوریه که قرار نیست هر چیزی که ما میپسندیم یا دوست داریم تایید شه.این طبیعیه

هرجا که محدودیتی رو دیدیم با خلاقیت پوشش بدیم .

از اون پتانسیل های کاربرانی که مد نظرتون هست بگید

کاربرانی هستند که با مطالعه و داستان نویسی آشنائی دارند. بنده خواستم یک داستان در رابطه با موضوعی غیر از تالکین در انجمن تاپیک بزنم، تایید نشد چون تالکینی نبود..

دلسرد کننده نیست؟

ویرایش شده در توسط NGNG

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

شمامثل هر کاربر دیگه در اظهار نظر آزاد اید و نظر وعقیدتون محترمه

این دیگه بر می گرده به احساس موسس سایت به تالکین. بهرحال باید به تالکین علاقه میداشته که هزینه شخصی صرف کنه برای اشاعه افکار و آثار تالکین

ولی کاربران سایت آردا رو میشه به چند دسته تقسیم کرد :

طرفداران متعصب ( و غیر منطقی)تالکین یا پیترجکسون

طرفدارن منطقی تالکین

طرفداران منطقی پیترجکسون

کسانی که از کتابهای تالکین مثل خیلی دیگه از کتابهای دنیای فانتزی و ادبیات گمانه زن لذت بردن و تعصب خاصی ندارن

کسانی که از فیلم های پیترجکسون ( در مورد دنیای تالکین)مثل خیلی از فیلم های دیگه لذت بردن و تعصب خاصی ندارن

کسانی که بطور منطقی عقایدی گاها مخالف اندیشه های تالکین یا فیلم های ساخته شده توسط پیترجکسون دارن

مخالفین سرسخت و غیر منطقی تالکین و پیترجکسون

تا اونجا که در این چند سال دیدم مجموع گروه اول و آخر همیشه در حد درصدی اندک بوده ودرصد اندکی که بخاطر منطقی نبودن همیشه محکوم به حذف یا انزوا بوده

کاربرانی هستند که با مطالعه و داستان نویسی آشنائی دارند. بنده خواستم یک داستان در رابطه با موضوعی غیر از تالکین در انجمن تاپیک بزنم، تایید نشد چون تالکینی نبود..

دلسرد کننده نیست؟

نه دلسرد کننده نیست .میگم که قرار نیست همه افکار ما لزوما تایید یا تشویق شه

خب تاپیک هایی مرتبط با این موضوع هم که هست:

https://arda.ir/forum...?showtopic=1958

https://arda.ir/forum...topic=1170&st=0

https://arda.ir/forum...814

طبیعیه که تایید نشه بخاطر همون بحث رسالت و سیاست سایت و البته ناراحتی نداره اونو در سایتی بزار که در مورد اون موضوع باشه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...