رفتن به مطلب
bard

نمادشناسی در ارباب حلقه ها

Recommended Posts

bard

راستش تا یک ماه قبل که فکر میکنم برای 20 امین بار بود ارباب حلقه ها رو میدیدم تازه به ابعاد اخرالزمانی فیلم پی بردم به چند نکته توجه کنید

مسئله نقد کردن ارباب حلقه ها نیست مسئله فقط روشن شدن قسمت های تاریک فیلم و یا رمانه

اراگورن در زبان ترکی به ارگون تبدیل میشه اَر = صاحب گون = زمان

گندالف راستش معنی اسمش رو نمیدونم ولی میدونم خدمت کار مایار بوده( از طریق بیوگرافیش) که خب زندگیش به دو قسمت بوده که بعد از مبارزه با غول اتشی در معادن موریا تبدیل به گندالف سفید میشه و عمر طولانی هم داشته که فکر میکنم به حضرت خضر یا عیسی شبیهه ضمن اینکه یکی از پنج ایستار بود که میشه گفت پنچ پیغمبر اصلی

و یا کشته شدن دی گل یا ده اگل به دست اسمیگل یا سیمه اگل که کشته شدن هابیل به دسته قابیله

و نشانه اصلی یک چشم و یا سائرون

فقط نکته ای که برام قابل فهم نیست

نبودن خدا و یا قدرت خدایی در فیلم هستش که فقط فکر کنم یک جا گندالف میگه خدا یارت یا حافظت باشه

مطالب دیگری بود که طبق عادت موقع نوشتن از یادم میرن

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

خوبه در کنار دیدن فیلم کتابها رو هم بخونی.

اینکه آراگورن تو ترکی میشه آرگون رو نمیفهمم یعنی چی؟ اصلا چه جوری اون تبدیل رو انجام دادی و اصلا چه ربطی به ترکی داره؟ آراگورن به معنی «شهامت شاهانه» است. «آر» به معنای شاهه و به عنوان پیشوند برای پادشاهان به کار برده شده(به صورت «آر» یا «تار»)

گندالف خدمتکار مایار نیست! خودش مایاست. گندالف آخرین ایستاری بود و اگه بخوای با منطق خودت پیش بری باید بگی حضرت محمد بوده!

دیگل و اسمیگل نه برادر بودن و نه اولین ها از نسل خودشون که به هابیل و قابیل ربطش میدی. انگیزه قابیل حسادت بود اما انگیزه کشتن برای اسمیگل طمع.

درباره چشم هم بارها توی فروم صحبت شده.

خدای دنیای تالکین اسمش ایلوواتاره. این که تو فیلم بهش اشاره نشده دلیل نمیشه که خدا وجود نداره.

چون اینو توی شورای خردمندان زدی نتیجه میگیریم که دارری درباره کتاب بحث میکنی نه فیلم. خودت کتاب رو خوندی؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
narich

:((

ای بابا لگولاس جون شما هم شروع کردی این حرف هارو ;)

مدت هاست داریم در این مورد حرف می زنیم بعد شما دوباره از اول شروع می کنی

تو تاریخ کلی از این اعداد و ارقام مشابه هست همین طور نماد ها ولی قرار نیست همه به هم ربط داده بشن

در ضمن تو فیلم به والار اشاره میشه ولی ایلوواتار نه

این تایپیک هارو ببین

viewtopic.php?f=17&t=816&start=20

viewtopic.php?f=19&t=765&start=0

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
bard

اطلاعاتی از کتاب رو به صورت هایی مثل بیوگرافی ها و تکه داستان ها خوندم

من کتاب رو دانلود کردم ولی توی ماه رمضون کله ادم داغون میشه تا به صورت pdf کتاب رو بخونه

1_واقعا شما این همه نماد گرایی رو نفی میکنید

من نقدی بر نماد گرایی ندارم ولی برام عجیبه که مسئله از نظر تالکین چطور بوده شاید فقط یک نمایش بوده که خیر و شر رو تمثیل کنه ولی

در موردخدا باید بگم که در این فیلم ما چیزی از وجود خدا نمیبینیم نمیگم مثله خدا بیاد و خودش هم مبارزه کنه منظور مثلا قدرت خواستن از خدا و تاکید بر وجود خداست

بحثم هم در مورد هم کتابه هم فیلم خواستم توی تالار سینما بحث رو ایجاد کنم گقتم مربوط میشه به نکات تاریک و مخفی کتاب های تالکین

نمیگم تالکین عقاید دینی و یا ضد دینی داشته و تالکین رو مصداره نمیکنم فقط برام عجیبه این نماد گرایی ها

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

منظورت از اینهمه نماد کدومه؟

تنها شباهت کشته شدن دیگل و هابیل اینه که یه نفر یکی دیگه رو کشته! تو شباهت دیگه ای میبینی؟ اگه اینجوری بخوایم بگیم که هر قتلی میشه نمادی از قتل هابیل!

گندالف مایاست و نامیرا، والار ایستاری رو برای کمک به انسانها در آستانه قدرت گرفتن مجدد سائرون فرستادن. گندالف توی نبرد با بالروگ شکست میخوره اما والار دوباره اونو میفرستن تا ماموریتش رو تموم کنه.

در مورد کمک خواستن باید بگم که افراد با واسطه از ارو کمک میخوان. مثلا از واردا کمک میگیرن. هدیه ای که گالادریل به فرودو میده نور ستارگان واردا رو در خودش داره. گیلدور به فرودو میگه که البرت(لقب واردا) نگه دارت باشه. سم هم در نبرد با شلوب اسمش رو فریاد میزنه و ازش کمک میخواد.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Gladriel

در راستای حرفای استادمون باید بگم که اگه کتابو خونده باشی این حرفارو نمیزنی ارباب حلقه ها فقط یه ماجرای کوچیک تو دنیای تالکینه و اگه میخوای در این باره بحث کنی باید سیلماریلیونو فرزندان هورینو و هابیتو ارباب حلقه ها و... خونده باشی تا اطلاعات کافی داشته باشی و حرفای بی پایه و اساسی که تو سایت های دیگه گفته میشه رو اینجا نیاری.

(پ ن : آقا این کا را آخر عاقبت نداره . دنبال این چیزا نرید! ;) )

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Aslan

به نریچ : بابا این برادر لگولاس فکر کنم تحت تاثیر حرف های .... قرار گرفته نه [-(

به لگولاس :

1- من خودم آذری هستم اما این تعریفی که از آراگورن کردی رو تا حالا نشنیدم ;)

2- فکر کنم تحث تاثیر حرف های استاد ارجمن دکتر ع.ب.ا.س.ی قرار گرفتی یا برنامه ی دیرزو بعد ظهر در مورد دجال شبکه سه رو دیدی :((

3- تو رو جان هر کی دوست داری بی خیال این موضوع شو چون به تابو می رسی (( الان مهدی می گه اسپم می دی ))

4- البته در مورد نماد گرایی در فیلم ارباب حلقه ها تا حدودی حق داری اما این نشه که مثل یه بنده خدایی که می گفت شمشیر برعکس شده که نشون می ده صلیب بعکس و .....

خلاصه در این رابطه بحث نکنیم بهتر ولی شما که مشتاقی یه سری بعد ها به وبلاگ من بزن :-?

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
narich

استاد ارجمند کجا بود مردیکه ی بیسواد [-(

تو نقد سریال لاست می گفت که پایلوت ( اسم دو قسمت اول سریال لاست و خیلی سریال های دیگه) یعنی رهبر و ناخدا که منظور جک شپرده . آخه یکی نیست بگه مگه مجبوری نقد کنی ;)

4- البته در مورد نماد گرایی در فیلم ارباب حلقه ها تا حدودی حق داری ا :ym:

چی چی رو حق داری؟؟

من اینهمه خودمو خفه کردم تو اون فروم مسخره حرف زدم بعد تو میگی حق داری :((

1_واقعا شما این همه نماد گرایی رو نفی میکنید

بله من کاملا نفی میکنم

در موردخدا باید بگم که در این فیلم ما چیزی از وجود خدا نمیبینیم نمیگم مثله خدا بیاد و خودش هم مبارزه کنه منظور مثلا قدرت خواستن از خدا و تاکید بر وجود خداست

مثلا چه جوری. یه نمونه بگو

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Aslan

به نریچ: من که عباسی رو گوش نکردم اما رائفی پور حرف های جالب می زنه ;)

در مورد نماد گرایی هم حالا که فکر می کنم می بینم جناب شما کاملا درست می گویید

به لگولاس : اولا که آردا خدا داره و اون هم ایلوواتار دوما فیلم های هالیوودی کی خدا تو شون بوده که ارباب حلقه ها دومیش باشه :((

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فنگورن

اصلان ! تو که بین مقاله هات شناوری ، یه مقاله پر پیمون در مورد حرف و حدیث ها بنویس تا دیگه مجبور نباشیم هی توضیح بدیم .

اصلان ، شرمنده که غربی ها مثل ما خدا رو در تار و پود زندگی نمیبینن.

جدا من خواهشمندم ، یه بار بشینیم به تمام شبهاتی که آقایون ایجاد میکنن ، درست و حسابی گوش بدیم و براشون جواب مدون ترتیب بدیم ، و یه بار برای همیشه جواب قاطع بدیم .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Aslan

آرون جون حرف با حالی زد [-(

با اجازه ی مهدی من یه مقاله در همین رابطه می نویسم می زارم تو وبلاگم تا مشکلی واسه فروم پیش نه یاد ;)

مبحث جالبیه هر دو طرف راست می گن ( الان نریچ می گه خائن )) اما از واقعیت که بگزریم حقیقت داره البته اون ها یا همون طرف مقابلمون تا حدی افراط می کنن که به کتاب و داستان لطمه وارد می کنن ولی من کل نقد رو واسطون می نویسم خودتون قضابت کنید که ببینید ه جوری :((

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
narich

نمیشه که

اول باید نمادهارو بگیم بعد همه روش نظر بدن بعد بشه یه مقاله کامل و می تونیم منتشرش کنیم

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

نریچ و اصلان استعداد شگرفی در منحرف کردن تاپیک دارن! آخه کی لگولاس بحث این منتقدینی که شما میگین رو کرد که شما روی اونا مانور میدین؟ لاست این وسط چیکاره است؟

به نریچ:

ارباب حلقه ها و سیلماریلیون حماسی و اسطوره ای هستن و نماد جزء لاینفک اوناست. تالکین از نماد زیاد استفاده کرده اما از نمادهای عام خیر و شر، نه اون نمادهای خاصی که این منتقدین میگن. بحث فیلم از کتاب جداست، این دو رو نمیشه با هم بررسی کرد. کتاب رو تالکین نوشته اما فیلم رو هالیوود ساخته و دیدگاه این دو کاملا متفاوته.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
narich

فیلم رو هالیوود نساخته پیتر جکسون ساخته ;)

مث اینکه توام خیلی تحت تاثیر قرار گرفتی مهدی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Aslan
نریچ و اصلان استعداد شگرفی در منحرف کردن تاپیک دارن! آخه کی لگولاس بحث این منتقدینی که شما میگین رو کرد که شما روی اونا مانور میدین؟ لاست این وسط چیکاره است؟

یه بار نشد جناب ناظر حال ما دوتای بد بخت رو نگیرن ;)

مهدی جون شما هر کاری بکنی این بحث به تابو کشیده می شه مخصوصا الان که یعنی همون دیروز که مستندی در مورد د.ج.ا.ل گذاشته بود در ضمن منو نریچ تاپیک رو به انحراف نکشوندیم و داره روال خودش رو می گزرونه شما هم با اجازه یه ذره دیر از خواب بیدار شدی انگار نمی دونی در مورد ارباب حلقه ها و هری پاتر ( مخصوصا هری ) چه نقد هایی کردن , نریچ و بنده چه زجری کشیدم البته بنده قبلا زجر و کشیده بودم

کتاب رو تالکین نوشته اما فیلم رو هالیوود ساخته و دیدگاه این دو کاملا متفاوته.

قربون آدم چیز فهم من که نتونستم این رو تو کله ی بعضی ها فرو کنم :((

به نریچ : بابا این پیتر هم خودش تو هالیوود دیگه [-(

در کل با حرف نریچ موافقم

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi
فیلم رو هالیوود نساخته پیتر جکسون ساخته ;)

مث اینکه توام خیلی تحت تاثیر قرار گرفتی مهدی

پولش رو کی داده؟ پیتر فقط مسئول کارهای هنریه فیلمه. منظورم از این حرف این نیست که فیلم مشکل داره، منظورم اینه که اگه ایرادی به فیلم گرفته میشه نباید اونو به تالکین نسبت داد چون خیلی چیزهای فیلم با کتاب متفاوته.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
bard

به نریچ:

ارباب حلقه ها و سیلماریلیون حماسی و اسطوره ای هستن و نماد جزء لاینفک اوناست. تالکین از نماد زیاد استفاده کرده اما از نمادهای عام خیر و شر، نه اون نمادهای خاصی که این منتقدین میگن. بحث فیلم از کتاب جداست، این دو رو نمیشه با هم بررسی کرد. کتاب رو تالکین نوشته اما فیلم رو هالیوود ساخته و دیدگاه این دو کاملا متفاوته.

متاسفانه در باز کردن تاپیک اون اتفاقی که باید نمی افتاد ، افتاد .منظورم از نماد گرایی رو من گفتم که شما فکر میکنید ( در این پاسخ ها به جز 3dmahdi) من دارم ارباب حلقه ها رو به فرا***ری و این حرف ها ربط میدم

نه و اصلا منظور من اینه که چرا تالکین باید از این نماد گرایی های شدید استفاده کنه

به همه دوستان: توی این تالار فقط خودمونیم غریبه ای نیست که بیاد و برداشت بکنه و ارباب حلقه ها رو چپی و راستی کنه مسئله فقط نماد گرایی هستن که برای من هم سواله !

برای روشن تر شدن موضوع برای خودم دو تا سوال داشتم

1_کوهی که روهان زیرش اردو میزنه تا به کمک گندور بره اسمش چیه همون کوهی که به دره نفرین شده میره و اراگورن به اونجا میره

2_کجا میتونم تاریخچه شهر ازگلیاس رو پیدا کنم؟؟؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
narich

1. اسم اونجا dunharrow بود

2. تو ضمیمه بازگشت شاه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Aslan

به لگولاس جوان:

اولا : خواهشا به دلیل برخی از ... از به کار بردن واژه ی ف.ر.ا.م.ا.س.و.ن.ر.ی جدا خوداری کنید و به جاش بگید تابو

دوما : اگه بحث سر نماد گرایی نیست پس چرا این اسم رو واسه تاپیک انتخاب کردی

سوما : اگه منظورت سوالاتی از قبیل دو تا سوالات بالات بود که می تونستی تو بخش سوالات بپرسی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
bard

قضیه داره پیچیده تر میشه و نمیدونم چرا حارو یا حاروف یه قسمت از لبنانه منطقه جنگی اسرائیل در مرز 33 و 35 درجه و در فیلم هم وقتی کوه رو نشون میده کلمه z که نماد کوه ضیون هستش و در همین منطقه اس پیدا میشه , و کلا نمیدونم چرا dunharrow یه جوری یه اسم یهودی به نظر میاد

ضمیمه بازگشت پادشاه رو کجا میتونم پیدا کنم

=> اصلان

بحث نماد گرایی هست دوست عزیز ولی متاسفانه دوستان کش و قوص میدن و من نمیتونم چیزی که میخوام پیدا کنم من چه کاری به برنامه های نقد و درکتر عباسی و رافئی پور دارم من دارم به عنوان طرفدار تالکین تحقیق میکنم در مورد این نماد گرایی که چرا اینهمه شدید هستش

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
narich

post-1387-13215416146903_thumb.jpg

اولا این z نیست

دوما همه جای دنیا اگه بخوان روی کوه جاده بزنن همینطوری زیگ زاگی باید بسازنش

ضمیمه در انتهای کتاب بازگشت شاه هست

اون حاروه این دان هارو . فرق دارن

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Mo.Mirnoruzy

درود به همگی

مثل این که بحث به سمت نماد گرایی و این چرتو پرتا کشید.

اما یه چیزی اون گوشه موشه های مغز گچیمون داره منو آزار میده.

(فیلمو خیلی وقته ندیدم اگه اشتباهی کردم منو با خبر کنید) چرا سربازایی که داشتن با فیل میرفتن و فارامیر بهشون حمله میکنه، دستار دارن؟ یا فیل دارن؟ (متوجه هستین که چی میگم)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
bard
درود به همگی

مثل این که بحث به سمت نماد گرایی و این چرتو پرتا کشید.

اما یه چیزی اون گوشه موشه های مغز گچیمون داره منو آزار میده.

(فیلمو خیلی وقته ندیدم اگه اشتباهی کردم منو با خبر کنید) چرا سربازایی که داشتن با فیل میرفتن و فارامیر بهشون حمله میکنه، دستار دارن؟ یا فیل دارن؟ (متوجه هستین که چی میگم)

میخوای بگی شبیه ایرانیا هستن؟؟ یا چی یکم واضح تر بگو

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Aslan

اهم اهم ( به تقلید از برادر بزرگ تورین تورامبار که دیگه کارش به جایی رسیده که مخفی وارد سایت می شه ;) ) فکر کنم تنها کسی باشه که این جوری میاد تو فروم الان هم که جیم شده و نمی دونیم کجاست هر کی پیداش کرد یه ندایی بده ~x(

بر گردیم به بحث اصلی :

به عنوان کسی که چند سال در زمینه ی تابو تحقیق کرده و مقالاتی این چنینی خونده باید عرض کنم که تا حدودی در مورد نقد فیلم ارباب حلقه ها درست به عرض مون رسوندن. متاسفانه کمپانی که این سه گانه رو درست کرده یکی از چندین کمپانی که زیر نظر تابو ها قرار دارن و با ظرافت هر چه تمام تر نماد گرایی خودشون رو تو این فیلم انجام دادن اما بعضی از افراط گرایان در این زمینه بحث رو به خود کتاب کشوندن که این خیلی ناجوان مردانه است

همون جور که خیلی ها در فیلم دارن مانور می دن مثل چشم سائرون که در فیلم هست اما در کتاب به اون صورتی که در فیلم نشون داده شده نیست این رو نمی شه انکار کرد خلاصه از این نماد گرایی ها تو فیلم زیاد هستش که متاسفانه تا حدودی درست می باشن در این رابطه و در رابطه ی تابو بنده در حال آماده کردن یه مقاله با نام " ف.ر.ا.م.ا.س.و.ن.ر.ی پدیده ای نو ظهوری نیست " که امید است در وبلاگ حقیر نوشته بشه, تو اون به این مسائل هم بررسی می شه

به دوست خوبم و هم رزم بنده نریچ : از حرف هام ناراحت نشو چون تا حدودی اون وری ها درست می گن :((

باید از دید منطقی به اون نگاه کنی [-(

به لگولاس و میرنوروزی : فکر کنم برای اولین بار باشه که با این قضیه دست و پنچه نرم می کنی به هت توصیه می کنم منتطقی با این موضوع رفتار کنی

در ضمن اون شخصی هم که گفتی استاد رافئی پور نیست استاد علی اکبر رائفی پور درسته ایشون یکی از مبارزان در برابر تابو ها هستند همراه با جناب عباسی در ضمن کدوم سخنرانی استاد رائفی پور رو گوش کردید ~x(

اون فیل سوار ها متاسفانه شبه به ایرانی ها هستند و این رو نمی تونی انکارش کنی اما برای اطلاع دقیق به خوده کتاب مراجعه کن ببین تالکین خودش چی می گی بعد با هم مقایسشون کنن مطمئنا به جوابت می رسی :-?

پ.ن :

نمی دونم این بحث تا کجا پیش می ره نمی خوام مثل تلپیک چند هفته پیش بشه که مهدی اون رو قفل کرد اگه منتطقی پیش بریم مطمئنا به یه جواب درست می رسیم

در رابطه با تابو ها هر کی سوال داره یه pm به من بده جوابش رو بدم اما منتظر مقاله ی من تو وبلاگ باشید ~x(

راستی لگولاس می دونم که ه عالمه سوال داری اما تو pm ازم بپرس یا تو وبلاگم بپرس اون جا جوابت رو می دم

ارادتمند شما

ققنوس آبی ( همون اصلان خودمونه اسم مستعار جدیدمه )

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
narich

~x(

نماد های غیر مشترک بین فیلم و کتاب خیلی کمن!

نمادهایی که اینا بهش گیر می دن اکثرا توی کتاب هم هستن از جمله چشم. حالا اینکه چشم چجوری قرار گرفته مهم نیست به نظرم

به دوست خوبم و هم رزم بنده نریچ : از حرف هام ناراحت نشو چون تا حدودی اون وری ها درست می گن [-(

باید از دید منطقی به اون نگاه کنی :-?

;)

من از تو سابقه بیشتری دارم در ضمینه مبارزه با این اتهام ها. به همراه تولکاس .

در ضمن اون شخصی هم که گفتی استاد رافئی پور نیست استاد علی اکبر رائفی پور

انقد به اینا نگو استاد :((

متاسفانه کمپانی که این سه گانه رو درست کرده یکی از چندین کمپانی که زیر نظر تابو ها قرار دارن و با ظرافت هر چه تمام تر نماد گرایی خودشون رو تو این فیلم انجام دادن

)

با این کاملا مخالفم. اگه متن کاملی در مورد نیولاین سینما داری بنویس

یه نگا به این بندازین http://www.aftabir.com/articles/view/ar ... 9%87%D8%A7

راستی ققنوس آبی اسم یکی از اعضای قدیمیه که

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مهمان
این موضوع از هم اکنون بسته می گردد.

• جدید...