رفتن به مطلب
Aslan

مدرنیته در آثار تالکین

Recommended Posts

Aslan

راستش یه سوال داشتم اول خواستم تو بخش شورای خردمندان بنویسم بعدش گفتم نه بذار تاپیک هرچه دل تنگت می خواهد بگم آخرش هم تو تاپیک " رئیس جمهور سرزمین میانه گفتم " اما با پیشنهاد مهدی گفتم این تاپیک رو این جا بزنیم راستش مهدی فکر کنم گفت اسم تاپیک رو بزار "مدرنیته در آثار تالکین " اما من یه چیزه دیگه گذاشتم اسم تاپیک رو biggrin.png

راستش سوالم این بود که :

همون جور که می دونید دنیای تالکین رو اگه بخوایم بررسی کنیم می خوره یه چیزی تو مایه های دوران قرون وسطی خودمون باشه biggrin.png

همون جور که اساتید می دونید تاریخ می گذرد ( میاد و می ره ) همون جور که قرون وسطی به انقلاب صنعتی تبدیل شد و بعدش هم به قرن حاضر حالا به نظرتون دنیای تالکین هم همین جوری می شه biggrin.png

یعنی یه روز تو یرزمین میانه برق اختراع می شه یا یه روز ماشین میاد سرزمین میانه و...... biggrin.png

یه ذره سوالش سخته ( به نظر من ) ولی نمی شه کاریش کرد

سرزمین میانه هم یه دنیای دیگه اون هم باید به سوی پیشرفت بره biggrin.png

تا حالا به این سوال فکر کرده بودید که سرزمین میانه توش برق اختراع بشه و ......

بذارید من یه طرز فکر بگم :

تو اول فیلم ارباب حلقه ها زمانی که حلقه تو دریاچه میافته گوینده می گه تاریخ به افسانه پیوست و افسانه اسطوره شد یه چیزی تو همین مایه ها .

حالا اگه این جوری بشه ( یعنی سرزمین میانه پیشرفت کنه) امکان داره مثلا بگن آره نژاد الف ها یه افسانه است یا بگن تو افسانه ها اومده الف ها تو غرب زندگی می کنن و .....

حالا به نظرتون این واقعا پیش میاد ؟

اگه پیش بیاد چی می شه ؟ همه ی اون حماسه ها به تاریخ می پیونده

کشور ها چه جوری می شن یعنی روهان یه کشور مستقل می شه و گاندور یکی دیگه؟؟

یا جنگ آخر چی می شه همونی که دوباره ملکور آزاد می شه ؟

اگه آزاد بشه می خواد به صورت مدرن بجنگه ؟؟؟

و هزار تا حرف و سوال دیگه نظر شما چیه تا به حال به این موضوع فکر کردید ؟؟؟ biggrin.png

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Tulkas Astaldo

این خیلی جدی جاش اینجا نیست.

از مهدی متعجبم که شورای خردمندانو بهت پیشنهاد داده.

به این چیزا که فکر کردم و البته قطعا الف ها به افسانه تبدیل میشن.ذات بشر به دلیل کوتاه بودن عمرش طبعا بیشتر به سمت اختراع میره.به نظرم اگه الفها روی سرزمین میانه باقی میموندن،هنوز هم آردا پیشرفت چندانی نکرده بود.

روهان یه کشور مشتقل از گندور هستا!یه جورایی متحدشه.هرگز زیر یوق گوندور نیست.

در مورد داگور داگوراث:ببین همه تصوراتی که ما از آخر الزمان در فرهنگ ملل مختلف داریم(چه اساطیری چه مذهبی-دینی) نششون دهنده اینه که جنگ به باور مردم زمانی که داستان سراییده شده ،نوشته شده.یعنی به نظر میاد که انگار زمان به عقب برگرده و یا به قول چند تن از دوستان محقق:در آن زمان تکنولوژی به کار نیاید و همه با شمشیر به جون هم میفتن.البته به نظر من مسخره است و جنگ مدرن خواهد بود.حتی ممکنه انقدر مدرن که اصلا نیاز به جنگ فیزیکی در هیچ سطحی نباشه.دوستانی که اسلپ استیک کورت ونه گات رو خوندن قطعا متوحه منظورم میشن

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فنگورن

یادمه یکی از دوستان به خوبی در مورد پیشرفت آردا گفته بود ! این که : در دنیای تالکین پیشرفت در دوران های ابتدایی هستش و به مرور به افول میره ، یعنی از شکوه به مرور زمان تنزل میکنه ، همونطور که زمانی سیلماریل ها ، پلانتیر ها و درختان روشنایی در دوران های ابتدایی خلق میشن و با گذر سالیان امکان ساختنشون بعید تر میشه .

برای پیشرفت، زمان زیادی وجود داشته .... هزاران سال زمان ، اون هم در کنار خرد و عمر لایزال الف ها ، بستر خوبی بوده ولی باز هم پیشرفت (اون چیزی که مد نظر توست )اتفاق نیافتاده . پس نمیشه انتظار چندانی داشت .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

تصور من از این بحث فن فیکشن نبود، تصورم اینه که میخوایم در مورد ادامه دوران سوم بحث کنیم و امکان به وجود آمدن فناوری رو در اون بررسی کنیم نه اینکه خودمون بیایم یه جوری اونو وارد داستان بکنیم و بهش پر و بال بدیم. اگه فکر میکنی بحث به این مسائل میرسه ببرمش به بخش طرفداران.

انسانها به دلیل میرا بودنشون بعد از چند نسل به کلی الفها رو فراموش میکنن. ذات الفها جوریه که رو به افول میرن چون وابسته به آردا هستن و با پیر شدنش اونا هم تحلیل میرن اما انسانها برعکس هستن و رو به تعالی میرن و امکان دستیابی به تکنولوژی براشون کاملا قابل تصوره. نمونه ی ابتداییش رو در ساخت آسیاب میبینیم. یادم نمیاد جایی گفته شده باشه که الفها از آسیاب استفاده کرده باشن. اما هابیتها با کمک علمشون تونسته بودن دستگاهی بسازن که به جای دست گندم رو براشون آرد بکنه. این خودش شروعی برای پیشرفت هست.

الفها بیشتر تمایل به ساخت وسایل زیبا و زینتی داشتن اما انسانها بیشتر به کاربرد توجه دارن تا زیبایی. اون تاپیکی که آرون میگه رو نتونستم پیدا کنم که بهش لینک بدم، همونجا هم گفتم که القها پیشرفتهایی داشتن اما نه اون اندازه که باید میبود، مثلا شمشیرها و زره هایی که در گوندولین ساخته میشد هرگز در جاهای دیگه ساخته نشده بود.

در مورد جنگ آخرالزمان من با دوست محقق تولکاس موافقم! وقتی انیشتین اثرات مخرب بمب اتم رو دید یک خبرنگار ازش پرسید که به نظرت جنگ جهانی سوم رخ میده؟ اونم جواب داد که جنگ جهانی سوم رو نمیدونم اما تو جنگ جهانی چهارم مردم با سنگ و چوب با هم میجنگن! یعنی انقدر از تکنولوژی برای جنگ استفاده میکنن که باعث نابودی تمام تکنولوژی روی زمین میشن. فیلم The Book of Eli رو دیدی؟ یه همچین حالتی رو برای آخر الزمان در نظر میگیرم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ت.ت

دو تا اهم...

به عقیده ی بنده{اوه شت!} اینجا دو تا مسئله پیش میاد: اول اینکه آردا رو جهانی جدای جهان خودمون فرض کنیم، و دومیشم اینه که نه آردا رو همون دنیای خودمون [فرض کنیم؛حذف به قرینه ی الکی!]...

توی فرضیه ی اول همونطور که بقیه ی رفقا اشاره کردن و اگه اشتباه نکنم توی یه تاپیک قدیمی هم بحثش بود، احتمال پیشرفت کمه، همونطور که توی جای جای متن لوتر و گاهن سیلماریلیون حسرت گدشته همراه با اظهار ناتوانی بازگشت به هنر و دستاوردهای گذشته رو چه توی انسان ها چه توی الف ها شاهدیم... به نظر من آردا با مرور زمان پسرفت میکرد تا پیشرفت، و هر دوره با حکومت های با شکوه و عظیم {که باز هر دوره ای نسبت به دوره ی قبل در سطح پایین تریم بود} شروع میشد و بعد با جنگ و ویرانی خاتمه پیدا میکرد...

اما اگه فرضیه ی دوم رو در نظر بگیریم، ینی آردا جهانی غیر از جهان خودمون نیست و ما در واقع ادامه ی دوران های آردا هستیم، خب مسلمن پیشرفت رو داشته! و انسان ها یه کارایی کردن گویا... {قال التورامبار الغیبگو!}

پ.ن: اینها صرفن تصورات یک ذهن خوش خیال بود، فلذا اعتبار چندانی ندارد...

ارادتمند...

ت.ت

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

پیشرفت در فرضیه دوم که بدیهیه. اما تو فرضیه اول من پیشرفت رو کاملا غیرممکن نمیبینم. از این بشر 2پا هرچی بگی بر میاد. تازه موسیقی دوم آینور هم هست که به مراتب از موسیقی اول باشکوهتره و توش هر چیزی امکان داره.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Tulkas Astaldo

موسیقی دوم آینور که رسما بعد از آخر الزمانه مهدی.

نمیشه بگی به این دنیا مربوطه.عملا آردا چیز دیگری خواهد بود در آن زمان

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

حق با توئه. فکر کنم اون موقع همه چی تغییر میکنه و به عبارتی از صفر شروع میشه و نمیشه ربطش داد. موسیقی دوم رو بیخیال بشین.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Mo.Mirnoruzy

ولي فکر کنيد مانوه و واردا ميرن اون بالا ميشينن و به ميدل ارث نيگاه بندازن. مي بينن ملت رفتن کنسرت راک

استخراج نفتو ماشيناو.. بگزريم. مانوه يه آآآآآآآآآآآآآههههههههه) ~x( بلند ميکشه و به بالا نيگاه مي کنه. نيگاه کن رو ماه پرنچم گوندوره! :-?

دو باره پايينو نيگاه ميکنه يه گوله آتيش ميبينه. اين چيه. نگو يه تروريست هارادريمي يه بمب تو ميناس تريث گزاشته براي مبازه با گوندور جهان خوار و استکبار جهاني! ;) [-(

ببخشید شرمنده. :((

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Aslan
ولي فکر کنيد مانوه و واردا ميرن اون بالا ميشينن و به ميدل ارث نيگاه بندازن. مي بينن ملت رفتن کنسرت راک

استخراج نفتو ماشيناو.. بگزريم. مانوه يه آآآآآآآآآآآآآههههههههه) ~x( بلند ميکشه و به بالا نيگاه مي کنه. نيگاه کن رو ماه پرنچم گوندوره! :-?

دو باره پايينو نيگاه ميکنه يه گوله آتيش ميبينه. اين چيه. نگو يه تروريست هارادريمي يه بمب تو ميناس تريث گزاشته براي مبازه با گوندور جهان خوار و استکبار جهاني! ;) [-(

ببخشید شرمنده. :((

دوست گرامی به عنوان یک دوست به شما می گم از نظر دادن ها با این قصد و قرض جدا پرهیز کنید ~x(

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Aslan

یه سوال مغز من رو به خودش مشغول کرده ;)

در سرزمین میانه ی دوران سوم تو روهان و گاندور خرید و فروش می کردن ؟؟ [-(

شوخی نمی کنم ها

اگه خرید و فروش می کردن پولشون چه جوری بود ؟؟ :((

به نظرتون عکس کی رو تو پولشون چاپ می کردن ؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
torambar

اینجا یه بحث هایی شده در مورد پول و اقتصاد . میتونی اونجا در موردش سوال کنی :

viewtopic.php?f=7&t=686

تو دوران سوم که صد در صد از پول به صورت سکه استفاده میشده .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
agarwaen

این از اوایل هابیته

لابد حالا می پرسید هابیت یعنی چه؟خیال می کنم امروزه اول لازم باشد که کمی وصف هابیت ها را بگوییم چون آنها خیلی کمیاب وبه قول خودشان ازمردم بزرگ که ما باشیم گریزان شده اند

اگه دقت کنید می بینید که تالکین داره تلویحا" به ما حالی می کنه که ما همون ادامه ی آردا هستیم

و اما در مورد آخرالزمان اینکه اگه کتاب های جان کریستوفر رو خونده باشید متوجه می شید اینکه مردم تو آینده با چو ب وچماق با هم بجنگند چیز عجیبی نیست

ویرایش شده در توسط agarwaen

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

داستان هابیت یه سری تناقضات با بقیه آثار تالکین داره. موقعی که تالکین هابیت رو مینوشت اصلا فکر نمیکرد که بعدش ارباب حلقه ها رو مینویسه و بعدش هم اونو با سیلماریلیون مرتبط میکنه. در واقع نمیشه از نوشته های هابیت درباره ارباب حلقه ها نتیجه گیری کرد. خوندن این مقاله رو بهت پیشنهاد میکنم:

تناقضات هابیت با دیگر آثار تالکین

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
agarwaen

درسته هابیت با بقیه کتابها تناقض داره ولی دلیلش ابنکه(این نظر منه) چون هابیت رو بیل بو قبل از اینکه به ریوندل بره نوشته مسلما" اطلاعاتی که داشته کافی نبوده(مثل نقشه ها واینجور چیز ها) واما در مورد اتفاقات هم شما به حافظه ی یک هابیت( اون هم کی بیل بو بگینز) اعتماد می کنید احتملا" تمام تنقضات تقصیر بیل بو

و اما در مورد این مطلب درسته بعضی جاها هابیت با کتابای دیگه یا حرفای تالکین متناقضه (دلیلیش رو هم گفتم) اما این موضوع که ما ادامه آردایم هیچ جا رد نشده ویا توسط تالکین تکذیب نشده (یا شایدم شده من خبر ندارم) به هرحال این تقریبا" درسته که بگیم ما ادامه آردا هستیم

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فنگورن

تناقضاتی که منظور مهدی بود از کم بود اطلاعات بیلبو نمیتونسته باشه ؛ قضیه ساعت ، توپ فوتبال و... از این تناقضات هستش .

بیلبو فرد خردمندی بوده ، شاید یک بار در طول زندگیش تمام حقیقت رو نگفته باشه ، اما کم حافظه و دروغگو ، هرگز نیست .

جهان ما نمیتونه ادامه دنیای آردا باشه ، حد اقل از لحاظ زمین شناسی این قضیه رد میشه ، تمام قدمت زندگی بشر ، به 1 میلیون سال نمی رسه ، ولی برای تعغیر ناهمواری های آردا و تبدیلشون به شکل امروزی صد ها میلیون سال زمان نیاز بوده .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
agarwaen

درست میگی ولی شاید تقصیر از مترجم کتابها (خود تالکین) باشه

در مورد زمین شناسی هم شاید نقشه هاشون درست نبوده شایدم والار یک هو زمین (آردا) رو این شکلی کرده اند به هر حال آتلانتیسی بوده و به زیر آب رفته شاید از اون موقع زمین ما کروی شد شاید علم هنوز اونقدر نوپاست که نمی تونه به این چیزا جواب بده

ولی کلا" جدی نگیرید شایدم من دیوانه ام

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Curunir-Poirot

به نظر من هابیت های شایر گرچه از وسایل پیچیده خیلی خوششون نمیاد ولی کمی یاد آور قرون هجدهم و نوزدهم انگلستان بودند برای من،فکر کنم این هابیتا یه جورایی پیشرفت کنن.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مهمان

به نظر من آردا در قرون جديد (مثل دوران بيستم) خيلی جالب می‌شه! همه به جای سلاح‌های سرد، با سلاح‌های گرم می‌جنگن؛ اسب‌ها و ارابه‌ها بازنشسته می‌شن و ماشين‌ها ميان روی كار؛ مسافرخونه‌های قديمی می‌شن هتل‌های لوكس و مورگوت هم اگه آزاد شه، به شيوه‌ی اين آقا به بدجنسی‌هاش ادامه می‌ده! :دی

پ.ن:

اينم يه سری تصوير از آردای مدرن كه ماندوس پيشگويی كرد و ياوانا هم با رنگ‌های طبيعی كشيدشون! ;): (خيلی واقعی به نظر نميان؟! :دی)

post-1769-0-05544200-1342869536_thumb.jp post-1769-0-49524400-1342869676_thumb.jp

post-1769-0-71245200-1342869623_thumb.pn

:-? :) :) :-?

(اگه می‌بينين گندالف و سارومان و الروند دست نخوردن، به اين خاطره كه الف و مايا هستن و رشد جسمی‌شون كُنده! :دی)

ویرایش شده در توسط گندالف سفید‌

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
amir

آردایی که تالکین خلق کرده به نوعی با تصورات پیشرفت گونه ی ما فرق میکنه .

به ابن فکر کنید که فکر تالکین در این مورد چی بود .

آردا در دوران ارباب حلقه ها هم پیشرفت های زیادی کرده بود . البته بنابه طمع ذاتی ، یکجورایی می شه گفت تالکین رفته رفته دنیای خودش رو به سمت نابودی می کشوند و تاریکی رو غالب بر آسایش تصور می کرد . این رو از اونجا می گم که حلقه ای رو چندین سال پنهان نگه می داره تا دوران تاریکی فرا برسه.

اگر دنیای تالکین رو با پیشرف اون تصور کنیم ؛ می تونیم به این نتیجه برسیم که با وجود زنده بودن اهریمن در آردا طبیعتا این پیشرفت شامل حال اهریمن هم می شد . حا لا به این فکر کنید که سرزمین های مختلف چگونه باید پیشرفت می کردند تا با این اهریمنان کنار می آمدند واین یعنی پیدایش سلاح هایی که در تصورات ما نمی تونه قرار بگیره مگر داستان پردازی های خاصی که هرکس به نوعی اون رو خلق می کنه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...