رفتن به مطلب
وابلامور

خدايان كلا چند دسته اند؟

Recommended Posts

وابلامور

من وقتي تاپيك بچه ها رو ميخوندم به اسمايي مثل ارو و آينور و نميدونم اينجور چيزا بر ميخوردم من اصلا سيلماريلونو نخوندم يكي به من بفهمونه موجودات قبل از الفا رو :-?

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

توی دنیای تالکین یه خدا بیشتر وجود نداره که اونم اسمش ارو هست که الفها بهش میگن ایلوواتار.

ارو آینور رو خلق میکنه که قدرتمندترین مخلوقاتش هستن. دو دسته مهم آینور والار و مایار هستن که والار از مایار قدرتمندتر هستن. 14 والار داریم که اسماشون توی سیلماریلیون اومده، ملکور(مورگوت) هم همردیف والار هست(در واقع قدرتمندترینشونه) اما چون بر بقیه قیام کرد جزء والار محسوب نمیشه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ELI.21ST
من وقتي تاپيك بچه ها رو ميخوندم به اسمايي مثل ارو و آينور و نميدونم اينجور چيزا بر ميخوردم من اصلا سيلماريلونو نخوندم يكي به من بفهمونه موجودات قبل از الفا رو

در یک جمله !! سیلماریلیون رو مطالعه کنید .. .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Aslan

بابا ما گفتیم خدایان باستانی رو می گید :-?

اگه در این مورد مطلبی خواستید ما هستیم :D

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
pirooz
بابا ما گفتیم خدایان باستانی رو می گید

اگه در این مورد مطلبی خواستید ما هستیم

در این مورد هم بد نیست تو همین تاپیک یه بحثی بشه .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
وابلامور

آره من كاملا موافقم از اصلان عزيز هم خواهش ميكنم با بياناتش ما رو بهره مند كنه

ازpiroozهم به خاطر اين نظرش تشكر ميكنم

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
pirooz
آره من كاملا موافقم از اصلان عزيز هم خواهش ميكنم با بياناتش ما رو بهره مند كنه

ازpiroozهم به خاطر اين نظرش تشكر ميكنم

خواهش میکنم .

فعلا که درگیر کارای امتاحاناتم ولی در اسرع مطالب پیدا میکنم میزارم .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Aslan

وبلامور جان كدوم رو انتخاب مي كني خدايان: يونان - اسكانديناوي- روم- سلتي- چيني- ژاپني هر كدوم رو خواستي ما در خدمتيم

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ELI.21ST
وبلامور جان كدوم رو انتخاب مي كني خدايان: يونان - اسكانديناوي- روم- سلتي- چيني- ژاپني هر كدوم رو خواستي ما در خدمتيم

کمی تا قسمتی ترکیبی از همشون :D

منابع و رفرنست هاتم به ما بنما !! سایت, بلاگ و منابع مکتوب .. .

همین دیگه, مورد دیگه ای پیش اومد خبرت می کنم !! :-?

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
وابلامور

به نظر من خدايان رو بنيادي بررسي كنيد نه منطقه اي

مثلا به دنبال شباهتهاي بين اقوام در زمينه خلق اساطير پيدا كنيد

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Aslan

کمی تا قسمتی ترکیبی از همشون :D

منابع و رفرنست هاتم به ما بنما !! سایت, بلاگ و منابع مکتوب .. .

همین دیگه, مورد دیگه ای پیش اومد خبرت می کنم !! :-?

ميگم ELI جون شما راحتي چيزه ديگه اي نمي خواي برات جور كنيم

در مورد بررسي اجمالي تا حدودي موافقم اما مهم ترين مبحث اينه كه بايد به وجود اومدن دنيا ها رو برسي كنيم مثلا نمي شه همين جوري گفت يه اوديني بو با فريگا ازدواج كرد و الي اخر بايد بدونم كه اين اودين از كجا مي ايد و به كجا مي رود اوكي :D

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

انقدر فکر کردن نداره از هرجایی که دوست داری و فکر میکنی بهتره شروع کن.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Tulkas Astaldo

کار خیلی خوبیه.

البته دوستان میتونن برای اطلاعات نسبتا مختصر و جامع به دانشنامه اقماری آمادمی فانتزی سر بزنن.مقاله های اساطیرش رو هالباراد خودمون تو مدت شش ماه نوشته و از اونجایی که در پروسه انجام کار بودم،میدونم که کار بسیار سترگی رو انجام داده

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ELI.21ST
رای اطلاعات نسبتا مختصر و جامع به دانشنامه اقماری آمادمی فانتزی سر بزنن .. .

پس بلخره اقا زاده ها تصمیم گرفتن دانشنامه ی اقماری رو دوباره راه بندازن. خیلی خوب شد, بعضی مقاله ها واقعا حیف بود از روی نت حذف بشه .. .

ممنون برای خبر :-?

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Tulkas Astaldo

اِ؟من جتی نمیدونستم که برداشتنش.یه دوره ای در دسترس نبودنش به خاطر تعویض پوسته و دومین سایت بودا!گفتن میخوان حلش کنن.نمیدونم هنوز این کارو انجام دادن یا نه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Radagast

من وقتی داشتم سیلماریلیون رو می خوندم احساس کردم دارم اوستا می خونم.البته جسارت نشه اوستا کتاب آسمانیه.ولی توصیف تالکین خیلی شبیه اوستا هست.دوازده فرشته به اسم اینور واهریمن یا ملکور که دیوان را به وجود اورد.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Gladriel
من وقتی داشتم سیلماریلیون رو می خوندم احساس کردم دارم اوستا می خونم.البته جسارت نشه اوستا کتاب آسمانیه.ولی توصیف تالکین خیلی شبیه اوستا هست.دوازده فرشته به اسم اینور واهریمن یا ملکور که دیوان را به وجود اورد.

چی؟! این قسمتی دیو ها رو به وجود آورد یا تو ترجمه ی واثقی پناه نبود یا از کتاب من این ورقش افتاده که تا حالا ندیدم! با عرض تاسف... :-?

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Radagast

در ایران قدیم به جن های پلید یا همون اورکها میگن دیو.دیو میشه فارسی جن.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Aslan
در ایران قدیم به جن های پلید یا همون اورکها میگن دیو.دیو میشه فارسی جن.

بابا شما هم كه داري اين حرف ها رو مي زني يكي مي گه الف جنه يكي مي گه الف دوست انسانه شما هم كه مي گي الف ديو بابا اين ها با هم فرق دارن :-? :D :D

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Tulkas Astaldo

ببين ما طبق تعابير ايراني و تا حدي مختلط با اسلام تو فرهنگمون چنتا از اين موجودات داريم

جن:كه دقيقا معادل ترجمه الف هست.الف ميشه جن و در اكثر داستان هاي غربي و شرقي موجودي زشتو تا حدي خبيثه(ارباب حلقه ها رو بزار كنار)

ديو:تو شاهنامه كه به انسان هاي كوه پيكر ديو گفته شده(يعني انسانن ولي خب مبتديانه زندگي ميكنن و هيكل گنده اي هم دارن)

غول:معادل تروله.به همان احمقي

كوتوله:همون دورفه.در همه فرهنگ ها هم تقريبا يه خاصيت دارن

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Radagast

با تشکر از فرصتی که در اختیار من قرار دادین.در مورد دیو می خوام یه توضیح بدم.در عربی به الف میگن جن.در فارسی کهن به جن می گویند دیو.البته دیو به یک سری از مردمان که در شاهنامه اشاره شده هم میگن.البته اینها در باستان دیویسن نامیده میشدند که به معنای دیو پرست یا کسی که توسط دیو فریب خورده بود(یه چیزی مثل جن زده خودمون)بعد با اومدن اسلام این باور تیره شد وباور های اسلامی جاشو گرفت و این دیو به عنوان نامی برای این دسته از ادما الحاق شد که فردوسی هم تو شاهنامه اورده.ولی دیو در اوستا فرزندان شیطان هستند (از جمله بو شاسپ و استیوداد و.که همتون هم می دونید که همانطور که تو تفسیر نمونه و یه سری جاهای دیگه هست.به این نتیجه رسیدن که اهریمن جن است.پس دیو و جن و الف یکی هستن و اینکه چرا الفهای ارباب حلقه خوبن اون عده از جنهای خوبن و جنهای بد اورکها هستن که الفهای پلید شده اند. :-?

دیو های مازنی از نمونه های این دیویسن ها هستند چون در ان زمان پیروان زرتشت در پارت با مازنی ها که میترائیسم بودند در جنگ بودند.وازه دیویسن در طی زمان فرسایش پیدا کرد شد دیو ی که تو شاهنامه اومده.اون دیو هایی هم که تو اوستا هستن به معنی جنوازهdaeva بوده که اونم فرسایش پیدا کرد شد دیو.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تضاد
با تشکر از فرصتی که در اختیار من قرار دادین.در مورد دیو می خوام یه توضیح بدم.در عربی به الف میگن جن.در فارسی کهن به جن می گویند دیو.البته دیو به یک سری از مردمان که در شاهنامه اشاره شده هم میگن.البته اینها در باستان دیویسن نامیده میشدند که به معنای دیو پرست یا کسی که توسط دیو فریب خورده بود(یه چیزی مثل جن زده خودمون)بعد با اومدن اسلام این باور تیره شد وباور های اسلامی جاشو گرفت و این دیو به عنوان نامی برای این دسته از ادما الحاق شد که فردوسی هم تو شاهنامه اورده.ولی دیو در اوستا فرزندان شیطان هستند (از جمله بو شاسپ و استیوداد و.که همتون هم می دونید که همانطور که تو تفسیر نمونه و یه سری جاهای دیگه هست.به این نتیجه رسیدن که اهریمن جن است.پس دیو و جن و الف یکی هستن و اینکه چرا الفهای ارباب حلقه خوبن اون عده از جنهای خوبن و جنهای بد اورکها هستن که الفهای پلید شده اند. :-

دیو های مازنی از نمونه های این دیویسن ها هستند چون در ان زمان پیروان زرتشت در پارت با مازنی ها که میترائیسم بودند در جنگ بودند.وازه دیویسن در طی زمان فرسایش پیدا کرد شد دیو ی که تو شاهنامه اومده.اون دیو هایی هم که تو اوستا هستن به معنی جنوازهdaeva بوده که اونم فرسایش پیدا کرد شد دیو.

ببين ما طبق تعابير ايراني و تا حدي مختلط با اسلام تو فرهنگمون چنتا از اين موجودات داريم

جن:كه دقيقا معادل ترجمه الف هست.الف ميشه جن و در اكثر داستان هاي غربي و شرقي موجودي زشتو تا حدي خبيثه(ارباب حلقه ها رو بزار كنار)

ديو:تو شاهنامه كه به انسان هاي كوه پيكر ديو گفته شده(يعني انسانن ولي خب مبتديانه زندگي ميكنن و هيكل گنده اي هم دارن)

غول:معادل تروله.به همان احمقي

كوتوله:همون دورفه.در همه فرهنگ ها هم تقريبا يه خاصيت دارن

ببخشید که میون کلام شما میام ولی به نظرم مبحث خیلی در هم شد. دوستان دارن سه چهار فرهنگ رو به صرف داشتن مشابهت، برابر با هم دیگه میگیرند.

1-دیو، جن نیست. هر طوری که حساب کنید.

جن، با مفهومی که به واسطه ی اسلام به فرهنگ ما وارد شد موجودی است با تعریف کاملاً مشخص. از جنس آتش و قدیمی تر از نسل بشر. مثل انسان روز حساب داره و مسلمون و کافر و الخ. اگر در این زمینه، قرآن رو منبع فرض کنیم بهمون میگه که پیش از اسلام، جن ها توانایی گوش دادن به اخبار غیبی رو داشتن و از این جهت اطلاعاتی فراتر از انسان های عادی به دست می آوردن که بعد از اسلام، ازشون سلب شد. حالا حواشی این ماجرا چی می تونه باشه بیایید بگذاریمش کنار.

2-دیو، از ریشه ی قدیمی دئوه است. زمانی پیش از آمدن دین زرتشت دئوه ها که میشه امروز بهشون گفت یزدان-توجه دارید که خود یزدان در اصل اسم جمعه از ریشه ی یزته به معنی پرستیدنی ها- در ایران مورد پرستش بودن. ولی زرتشت چون اون ها رو معادل فرهنگ دینی قوم آریایی می دید که مطابق نظرش قومی بدخو بودن به تدریج اون ها رو حذف کرد. اهوره (نیروی مثبت) جاشون رو گرفت و دئوه ها تبدیل به نیروهای منفی شدن. (نیاز به تکرار نیست که پیش از زرتشت که دین یکتا پرستی بود مفهوم خدای واحد -مظهر نیکی- و اهریمن -مظهر پلیدی صرف- وجود نداشت.) شاهد این نظریه رو میشه در هندوستان دید. جایی که هنوز دئوه ها مورد پرستش هستن و اسوره ها (اهورا) مظهر پلیدی شمرده میشن.

3-فردوسی، به عنوان کامل ترین مرجعی که از افسانه های ایران باستان برای ما مونده لفظ دیو رو نه فقط برای موجود عظیم الجثه ای که پلیده و شاخ و دم داره ذکر نکرده. بلکه گفته -الان بیتش دم دستم نیست- هر انسان پلید کاری همون دیوه. این که چرا برای دیوها شاخ و دم قائلیم یه مبحث دیگه است که اگر خواستید جداگانه توضیح میدم.

4-دیوهای باور اوستایی «فرزندان» شیطان نیستن. اصولاً باور به زایش و والد بودن در باورهای یکتاپرستی اوستایی جایی نداره. موجودی مثل جهی،دختر یا همسر اهریمن نیست اگرچه از نظر جنسیتی نقش مثبت براش قائل هستن.

5-تولکاس عزیز، ترجمه ی الف به فارسی -اگرچه خودم هم این کار رو انجام دادم- نتیجه ی نبودن کلمه بوده وگرنه جن و الف از نظر افسانه شناسی شباهتی با هم ندارن. البته در این زمینه اصلان باید اطلاعاتش رو رو کنه.

6-نزدیک ترین مشابه جن (که البته به هیچ وجه نباید این دو رو یکی فرض کرد) پری ایرانیه که موجودیست خطاکار و فریبنده.

تطابق افسانه ها با هم زمینه ی بسیار بسیار پیچیدیه و نمیشه به همین سادگی باهاش برخورد کرد. بیایید الف رو همون الف بگیریم و وارد جزئیات نشیم.

پ.ن.

یه صحبتی شده بود که در مورد دانشنامه های موازی. میشه اطلاعاتمون رو با هم جمع و جور کنیم و اگر این پروژه کلید خورد منبع فوق العاده ای بسازیم. :-?

پ.پ.ن.

فکر کنم یه خورده رفتم بالای منبر. شرمنده. این پست رو با لحنی ملایم تر از اونچه نوشته شده بخونید :|

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Tulkas Astaldo

پست بسیار خوبی بود جناب تضاد.

با اصول حرفاتون مخالف نیستم و البته حرفاتون ناقض حرف های من نیست.

در مورد الف و جن هم کم لطفی میفرمایید.موارد تشابه آنقدر زیاد هیست که بتوان یکی در نظر گرفت تا حدودی.

در هر صورت هذف من از آن پست خرد قبلی،آوردن توضیحاتی نه چندان کامل برای روشن تر شد مبحث بوده.و نظر مطلق نداده بودم.

ممنون از پستت

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تضاد

تولکاس عزیز، علمایی مثل مرحوم بهار، جناب شایگان، خانم دکتر واحددوست و استاد ستاری هم نتونستن سر این موضوع کاملاً با هم به تفاهم برسن. بنده که عددی نیستم.

فرمایش شما هم کاملاً متینه. X(

می دونین اشکال بحث های اینطوری کجاست؟ بنده خدا مدیرهای سایت مجبور به کار بیشتر میشن. اگر موافقید این بحث رو تموم شده فرض کنیم :( هر چی باشه اصل موضوع راجع به دنیای تالکین بود. :-

پ.ن.

تصحیح: نقش جنسیتی جهی مؤنث بود نه مثبت :-? :|

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Aslan
" البته در این زمینه اصلان باید اطلاعاتش رو رو کنه.

tazad جون واقعا داری ما رو بزرگتر از اونی که هستیم نشون می د ها :-?

در واقع یادم نمی یاد دقیقا کجا ولی یادم هست که چند تا بحث با تولکاس در این رابطه رفتیم

یک موردی هست که باید به اطلاع همتون برسونم و اونم اینه فرق بین دنیای تالکین و دنیای رولینگ

آره درسته. خواهشا جوش نیارید

هر دوی این دو باهم برابری می کنن !!!

اما از چه لحاظ ؟؟؟

از دو لحاظ متفاوت !!!!

ببینید بچه هایی که فانتزی می خونن حتی در این سایت بیشتر کلماتی مثل نفرین- جن- جادو و ..... رو می شنون فکر شون می ره به دنیای رولینگ . ببینید رولینگ دنیای فانتزی داشت به نام انگلیستان یا همون بریتانیای خودمون و دنیای هاگواتس رو بر اساس باور های عامیانه ی انگلیس ها و ایرلندی ها نوشته بود برای مثال اژدهای ولزی در کتاب چهارم هری پاتر و....

اما تالکین داستانش رو بر اساس داستان های عانیانه ی نورسی و تا حدودی آنگلوساکسونی نوشته و در بعضی موارد از داستان های دیگر اسطوره های جهان نظیر ایران هم استفاده کرده

خوب ببینید الان یه ذره داستان فرق کرد

شما معنی کلمه ی الف رو در زبان انگلیس می دونید و مطمئنا اصل واژه رو هم در باور های عامیانه ی انگلیس ها می دونید

کریچر و دابی دو جن در داستان های رولینگ بودن اما اون ها رو با الف های مقیم الف هایم در افسانه های نورسی مقایسه کنید ببینید کدومشون به الف دنیای تالکین شباهت دارن؟؟؟؟؟

بحث در این رابطه زیاده من هم الان دارم روی اصل این مقاله کار می کنم جواب قطعی رو انشاا.. تا شنبه می زارم تو سایت

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...