رفتن به مطلب
تور

نقد و بررسی ارباب حلقه ها و پشت صحنه آن

Recommended Posts

تور

در اين تاپيك مي خواهيم فيلم ارباب حلقه ها را بررسي كنيم.

تاپيك هاي قبلي را بررسي كردم. چيز هايي گفته شد و ناگفته هايي با قي ماند.

مي خواهم همه آن ها را جمع بندي كنم.

به عنوان كسي كه ثانيه به ثانيه اين فيلم را از زير ذره بين گذرانده ام و بيش ترين تايم پشت صحنه اين فيلم(بيش از 40 ساعت ) را ديده ام فكر كنم بتوانم نقاط ضعف و قوت اين فيلم را بررسي نمايم.

(ضمن اين كه به دور از هرگونه خود ستايي من يك منتقد جدي صدا و سيما و سينماي هاليوود هستم ;)) )

هر گونه سوالي را از هر گوشه فيلم در مورد نحوه ساخت دكور، دليل تغييرات در متن كتاب و فيلمنامه ، جلوه هاي ويژه كامپيوتري ، صدا گذاري ، تدوين ، جلوه هاي ميداني ، كارهاي تحقيقاتي و... در ذهنتان پديد آمد حاضر به جواب دادن هستم. ;))\

از دليل انتخاب بازيگر ها رسيده تا نحوه نابودي باراد-دور.

خوب به عنوان شروع بحث ارباب حلقه ها را نقد خواهم كرد.

اصولا هر فيلمنامه ي اقتباسي بايد محوريت كتاب اصلي را رعايت كند. براي مثال در فيلم، چيزي كه بيشتر از همه خود نمايي مي كرد،دكور ها(لوكيشن) و مكان هاي سرزمين ميانه بود كه تا حد امكان نزديك به واقعيت بود. من هر وقت خسته از اجتماع جهان سوم هستم، لحظه اي فيلم را نگاه مي كنم تا در سرزمين ميانه تنفس كرده و خستگي ام در رود!

اما كارگردان مي تواند به دلايل مختلفي اعم از جذاب تر كردن فيلم، خلاصه كردن كتاب اصلي ، حفظ سير صعودي داستان و ... تغييرات كوچكي را در داستان پديد آورد.

تغييرات بسيار زيادي را در فيلمنامه شاهديم. تفاوت هايي كه گاهي ما را متعجب مي كند. ارباب حلقه ها را نمي شد به فيلم سينمايي تبديل كرد. پس پيتر جكسون به ناچار اينقدر داستان را تغيير داده.

حذف تام بامباديل.حذف مسافرت فرودو به فاردينگ شرقي و خانه جديدش. ميهمانخانه بري..... تا مرگ سارومان و آخرين نبرد در شاير پس از بازگشت ياران حلقه از عمده تفاوت هاي ميان فيلم و كتاب است.

پيتر جكسون به عنوان كارگردان درست عمل كرد و خلل يا شكافي را در فيلم نگذاشت به طوري كه پس از اكران فيلم علاقه مندان به كتب تالكين زياد شد نه پس از خواندن كتب او علاقه مندان به فيلم پيتر جكسون.

فهميديد كه نه!

اما نقاط قوت.

يكي از نقاط قوت تناسب بسيار بالاي موسيقي هاي ساخته شده با صحنه هاي فيلم.

اگر دقت كرده باشيد براي هر نقطه سرزمين ميانه يك موسيقي متنوع ساخته

و شايد به جرأت بتوان گفت موسيقي متن تكراري وجود تدارد.

و همين طور موسيقي هاي تيتراژ

به به! به آن ها توجه كنيد.

زماني روشنايي وجود داشت

اما اكنون تاريكي حكمفرماست

زماني عشق وحود داشت

اما دوامي نياورد.

يا مثلا

چي مي بيني

در افق

مرغان نوروزي مي خوانند

آن طرف دريا

ماه بر مي خيزد

كشتي ها براي حمل تو به خانه نيامدند!

به به.

نقاط قوت آنقدر زياد است كه فكر تايپش اذيتم مي كند.

بياييد فقط نقاط ضعف و علل تغييرات مختلف در فيلمنامه و نيز نحوه ساخت سكانس هاي مختلف را بررسي كنيم. سپس با كمك هم نقاط ضعف و قوت را مقايسه و نتيجه گيري كلي خواهيم كرد. ;))

از تايپ كردن خسته شدم. ;))

با چند تا سوال حسابي يا انتقاد جانانه تاپيك را ادامه دهيد.

جواب هاي جدي براي منتقدان دارم.

چرا اين گونه و چرا آن گونه ها!!

منتظرم.

ویرایش شده در توسط تور

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فنگورن

سلام جناب تور

مسلما برای بسیاری همچون من ، فیلم معرفی بود برای دنیای تالکین ، در تایید حرف شما ، باید بگم فیلم ارباب حلقه ها احیا کننده علاقه گذشته به تالکین بود ، و تلنگری عظیم بود برای حرکت دادن خیل عظیم مستعدان عشق به دنیای تالکین. چنان چه بنده نیز جز همان کسانی بودم که با دعوت فیلم ، قدم به دنیای پرشکوه و نظم آردا گذاشتم.

سوال های گفتنی بسیاره و نقد ها و تمجید ها بی نهایت .

لطفا برای اینکه سردرگم نشیم ،طبق گفته خودتان آسته آسته پیش بریم . در غیر اینصورت مثل دیگر بحث ها ، گمرا شده و خیلی از برترین ها رو جا می اندازیم.

برای شروع از ایده ساخت فیلم ، اولین دست اندرکاران ، و تمامی نکات قابل ارائه در مورد شروع این پروژه عظیم مطالبی رو بیان کنید . و زمانی که دیدید به اندازه کفایت مطلب داده شده به ادامه کار بپردازید.

با سپاس .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
torambar

خب جناب تور

اگه میشه سوال منو جواب بدید که واقعا چرا تام بامبادیل از فیلم حذف شد؟ از اونجایی که بامبادیل یکی از شخصیت مهم در سرزمین میانه هست

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

كاملاً معلومه

اگه در فيلم از بامباديل حرفي مي زد بايد از جنگل قديمي هم مي گفت

همين طور از خونه جديد فرودو

و مسافرت او

اين ها همه به هم ربط دارند.

همين طور خيلي ابهامات در فيلم پيش ميومد.

و احتمالا سير داستان عوض مي شد.

البته خيلي دليل ديگه هم داشت

اما در مورد اولین دست اندرکاران ، و تمامی نکات قابل ارائه در مورد شروع این پروژه عظیم بذارين در روز هاي آينده

يك پست كامل بزنم

چون بايد يك سري به اين بخش پشت صحنه بزنم.

البته بيشتر دوست دارم در مورد اشكالات فيلم صحبت كنم

البته همونطور كه گفتي

در غیر اینصورت مثل دیگر بحث ها ، گمرا شده و خیلی از برترین ها رو جا می اندازیم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ت.ت
كاملاً معلومه

اگه در فيلم از بامباديل حرفي مي زد بايد از جنگل قديمي هم مي گفت

همين طور از خونه جديد فرودو

و مسافرت او

اين ها همه به هم ربط دارند.

همين طور خيلي ابهامات در فيلم پيش ميومد.

و احتمالا سير داستان عوض مي شد.

البته خيلي دليل ديگه هم داشت

با وجود احترامي كه به نظر عمو زاده ي محترممان تور عزيز قائلم، ولي به نظرم وارد شدن جنگل قديمي در فيلم مشكلي رو پيش نمي آورد، توي فيلمم تا وقتي كه مي خوان برسن به بري اكثرن توي جنگلن، و آوردن تام ربطي به خونه ي فرودو نداشت... دو موضوع مستقل بودن... من فكر مي كنم دليل اصلي نبودن تام در فيلم جو حاكم بر فيلم اوله، همونطور كه مي دونيد ياران حلقه نسبت به دو فيلم بعدي جوي مرموز تر و جدي تري داره و اومدن شخصيت شوخ و شنگ تام توي فيلم يه جور تناقضو بوجود مي آورد... و در كل نبودن تام چندان لطمه نزد به فيلم... اون حركت بيد مرد پير هم توي دو برج آورده شد...

كلن نبود تام به نظرم يكي از تحريفات نسبتن خوب پيتر جكسون بود...

با احترام...

ت.ت

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فنگورن

علاوه بر این که با نظر تورین موافقم باید اضافه کنم که زمان فیلم زیاد بود ، واسه چی باید بیچاره ها صحنه بسازن و بعد تو تدوین حذفش کنن .

مثلا اون 50 دقیقه اضافه بازگشت شاه ، چه لزومی به ساختشون بود ( خوب شد ساخته شد) ، حالا میاین بپرسید زبان سائرون چرا تو فیلم نبود ، یا چرا نبرد روح ها در کشتی ها به تصویر کشیده نشده بود ؟

همینجوریش ، دوست های من تو فیلم کیج میزدن ، تازه وقتی هر 6 تا دی وی دی رو تا آخر ندیده بودیم، اسم 9 یار حلقه رو یاد نمیگرفتن ، انقدر توضیح دادم که داشتم بلا نسبت کف میکردم!

تور جان : میشه سکانس یه سکانس جلو بریم و در مورد مشکلات و پشت صحنه همون سکانس ها صحبت کنیم ؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!

به خدا حیفه این تاپیک هم درست پیش نره .!!!!!!!!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
rider

سلام از اینکه احتمالا سوال من به موضوع تاپیک مربوط نباشه عذرخواهی می کنم

جناب تور گفتن بیش از 40 ساعت پشت صحنه فیلم رو دیدن ولی من کامل ترین پشت صحنه ای که رو که طی جستجوهای فراوانم پیدا کردم حدوده 20 ساعت هست میشه بگید اون پشت صحنه رو از کجا تهیه کرده اید؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فنگورن

;)) 40 ساعت!!

20ساعت هم خوبه! ;))

میشه بگید بیست ساعت پشت صحنه رو از کجا گیر آوردین؟

40 ساعت بماند!

به تور :

به خدا جناب تور اگه با سرعت شما بخوایم سکانس به سکانس جلو بریم ... پاییز و زمستون که سهله ........ تاااااا روز قیامت آردا نمیتونیم به همه فیلم برسیم.

بهترین کار اینه که من آدرس و صندق پستی بدم ، شما اون 40 ساعت رو برام ارسال کنید ! ;)) biggrin.png

میشه لطفا در مورد تیم نویسندگی فیلم نامه هم توضیح بدید؟ ;))

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
rider

من اونو از اینترنت پیدا کردم و دارم دانلودش می کنم که تورنت هست و 88 گیگابایته. البته نسخه های اکستندد فیلم ها هم داخلش هست.

اینم آدرسش اگه خواستی دانلود کنی

http://www.torrentslib.com/torrent/0e08 ... cae7970b2e

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فنگورن

88 گیگابایته؟

فقط همین!

چقدر کم ، الان با دایل آپ میرم سه سوته دانلودش میکنم!

بنده خدا من از 80 مگ بیشتر تو عمرم دانلود نکردم !

اصلا اگه اینترنتم میکشید هاردم نمیذاشت ! هارد من 80 تاست که اگه همه چیمو پاک کنم 78 تاش خالی میشه !

دانلودش کردی ، یه ندا بده منم کیف کنم یکی هست تو دنیا 88 تا گیگ رو دانلود کنه !

;))

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

ببخشين اگه يكم دير شد.

در عوض همونطور كه قول داده بودم يك پاسخ كامل رو اين جا آوردم.

البته خيلي كامل.

اين قسمت خلاصه حدود 1 ساعت از پشت صحنه است.

پس آنچه در پي مي آيد مستدل است.

ادامه اين بحث را روز آينده خواهم گفت تا نحوه ساخت كلي فيلم كامل شود.

در ضمن در مورد تايم پشت صحنه ها هم بذارين يه جمعي بزنم تا دروغ نشه. بهتون خواهم گفت.

پيتر جكسون كارگردان ارباب حلقه ها با خواندن كتاب هاي تالكين در 18 سالگي وارد دنياي او مي شود.اما از همه بيشتر جذب ارباب حلقه ها مي شود و پيش خود آرزو مي كند كه اي كاش كسي بود كه مي توانست آن را به تصوير كشد.

شان بين در نقش برومير نيز در 20 سالگي ارباب حلقه ها را خوانده و جذب آن شده.

تمام كادر فني مخصوصاً بازيگران مي بايست طي مدتي كتاب ارباب حلقه ها را كامل مي خواندند.حتي بعضي ها چند بار تا نقش خود را كامل درك كنند.

براي مثال دومينيك موناكان از شدت جذابيت اين كتاب در 2 ماه(در حالي كه مدتي كه پيتر جكسون به او داده بود 6 ماه بود.) كامل مي خواند و تا با نقش مري خو گيرد.

اين علاقه تمام كادر فني فيلم ارباب حلقه ها را به كتابش نشان مي دهد.

خلاصه تمام كادر،مدير فيلمبردار،مسئول جلوه هاي بصري،تهيه كننده و... قبل از 15 سالگي كتاب هاي تالكين را خوانده اند و از همه بيشتر جذب ارباب حلقه ها شده اند.

پس اولين كاري كه پيتر انجام داد جمع كردن تمام اين هنرمندان عاشق بود. يا به عبارتي از هر صنفي در سينما بهترين ها، توانا ترين ها و هنرمندترين ها مجذوب ارباب حلقه ها بوده اند.(اين نشان مي دهد كه هميشه بهترين در هنر آردا هست و خواهد بود. متأسفانه خيلي ها نمي دانند و نمي خواهند بدانند.)پس پيتر مشكلي با كادر فني نداشته چون آن ها از خودش مصمم تر بودند.

اين اولين رمز موفقيت اين فيلم است.

پس از آن طي مراحل مختلف و مصاحبه هاي مستمر و فراوان با ويراستارهاي تالكين،هم دانشگاهي هاي او،مولفان ديگر و... كادري را تشكيل مي دهند تا فيلمنامه را تنظيم كنند.

اولين فيلمنامه را خود پيتر قبل از همه اين كارها نوشته و خيلي با فيلمنامه جديد فرق داشت.

هدف اصلي فيلمنامه تبديل 2500 صفحه كتاب به حدود 12 ساعت فيلم است(+حدود 1ساعت تيتراژ)

(كه البته اين مقدار تغيير كرد.)

علا وه بر آن جذاب تر كردن فيلم، حذف قسمت هايي كه در سير اصلي داستان نقشي ندارند،اضافه كردن ديالوگ ها و ترانه هاي الفي براي كساني مثل من و شما(پس پيتر علاوه بر اين كه به فكر مردم معمولي كه به خاطر تفريح فيلم نگاه مي كنند، بوده فكر كساني مثل ما رو هم كرده. هر موسيقي فيلم، بك گراند بسيار ضعيفي از اشعار الفي دارد كه اگر به دقت گوش كني متوجه مي شوي.)و...

پس از آن با شركت هاي مختلف سينما براي عقد قرار داد صحبت مي شود. شركت نيو لاين سينما به زور و با شهادت تمام كادر فني و همچنين مشاهده نسخه اوليه فيلم ارباب حلقه ها حاضر به سرمايه گذاري مي شود.

فيلم نامه از مراحل مختلفي گذشت. خيلي چيزا حذف شد. خيلي چيزا كه در كتاب نبود به آن اضافه شد(مثل صحبت از حلقه باراهير كه دست آراگورن بوده در دو برج)

خود پيتر بلند بلند فيلمنامه را مي خوانده تا اشكالاتش را برطرف سازد.

هر كدام از بازيگران(معمولا بازيگران ياران حلقه)چند بار كتاب را مي خواندند. خط مي كشيدند. سوال مي نوشتند. مثل كتاب درسي.

براي همين فيلم تااين حد پخته است.

و به نظر من از همه بهتر سم در نقش يك هابيت، گيملي در نقش يك دورف. برومبر در نقش يك انسان و گندالف در نقش يك ايستار و مايا، بازي كردند.

خيلي از قسمت هاي فيلمنامه(معمولا ديالوگ ها) توي كتاب نبودند ولي بك گراند حرف هاشون توي كتاب است. خلاصه در متن فيلمنامه اشكال خاصي ديده نمي شه.

دليل حذف تام بامباديل هم اين بوده كه خيلي زياد در متن اصلي فيلم تاثير نداشت بلكه به دنبالش بايد از خيلي چيزاي ديگه هم حرف مي زرد و اين فيلم را طولاني و براي مخاطبان معمولي كسل كننده مي كرد.(البته براي ما جذاب تر)

...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فنگورن

تور جان واقعا ممنون ، جدا لذت بردم.

ولی 6 ماه زمان زیادیه ... من بودم یه ماهه میخوندمش ... ;))

مشاهده نسخه اولیه فیلم دیگه چه صیغه ایه ، یعنی پیتر با هزینه خودش مقداری از فیلم رو تولید کرده ؟ کجاهاش رو؟

ولی به نظرم پیپین خرابکار از همه بهتر نقش هابیتی خودش رو بازی کرد ، گیملی هم که تنها دورف فیلم بود و برومیر واقعا عالی نقشش رو اجرا کرد . رقابت مایار ها هم بین سارومان و گندالف بوده ، که من به شخصه نمیتونم بگم بازی کدومشون بهتر بود.

منتظر قسمت بعدی هستم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

اولندش كه مايار ها كاملا اشتباهه.

يك سري به تاپيك آموزش زبان الفي-درس اول در بخش كتابخانه آردا بزن مي فهمي كه مايار خودش جمع هست.

يا بايد بگي مايا ها يا مايار.

دومندش كه نسخه اوليه فيلم با استفاده از چند گوينده و چند طراحي به همراه استوري برد به طور خلا صه ساخته شد.

سومندش:

پشت صحنه ها،9 DVD و حدود 34 ساعت هست. 40 ساعت رو خودم تخميني گفتم اما پس از محاسبه، حدود 34 ساعت پشت صحنه + بيش از 6000 عكس + اطلس سرزمين ميانه + كليپ هايي از فيلمبرداري اوليه،استوري برد ، انيميشن ها ، پخش فيلم در سينما و تبليغاتي كه در تلويزيون پخش مي شد و... ، شد.

اما بذارين بحث رو ادامه بدم.

:D

بعد از تدوين فيلمنامه سراغ چند تا كار جالب و بي نظير رفتن. كيا؟

فقط پيتر و گروه كارگرداني اش، مسئول جلوه هاي بصري و يك فيلمبردار(البته نه از فيلمبرداران فيلم)

استوري برد.

يعني چي؟

يعني با استفاده از طراحي تمام فيلمنامه را به صورت مصور در آوردند و درون كتابچه هايي ذخيره كردند.

اين استوري برد كه يعني تخته داستان چند خصوصيت دارد.

نگاه كلي به فبلمنامه.

مصور كردن آن.

سكسانس بندي و تنظيم آنها.

مشخص كردن كادر و فريمينگ دوربين.

مشخص نمودن خلأهاي فيلمنامه.

استوري برد نسخه اوليه فيلم بود كه در سالني به كادر تحقيقات و كادر تنظيم فيلمنامه و ويراستارهاي تالكين نشان داده شد.

اما چند عيب داشت كه مهم ترينش اين بود كه سرعت حركت دوربين مشخص نبود.

پس از چندين بار بررسي استوري برد توسط اشخاص مختلف باز فيلمنامه تغييراتي پيدا كرد.

(ميشه گفت فيلمنامه اوليه حدود 14 ساعت فيلم بوده كه طي اين مراحل به12 ساعت رسيده كه باز خودش در تدوين به 11/5 ساعت رسيده)

اكنون حدود 1 سال و چند ماه از اولين مراحل يعني تهيه فيلمنامه اوليه مي گذرد. با محاسبات من چيزي حدود سال 1993 تا 1996

(تعجب نكنيد. فيلمبرداري بازگشت پادشاه از سال 1999 تازه شروع شد و تا 2003 طول كشيد.)

براي برطرف كردن اشكالات استوري برد و در اصل كامل كردن آن گام بعدي را برداشتند و آن چه بود.

تبديل فيلمنامه به انيميشن.

با اين كار تكليف سرعت و محل قرار گيري دوربين و زاويه و ... مشخص شد.

تمام فيلمنامه را به يك انيميشن كاملا بي كيفيت و فاقد جزئيات در آوردند. اين انيميشن فقط جنبه بحث و بررسي داشت.

باز صحنه هايي حذف شد.

دوباره در سالني با همان حضار نشان داده شد.

مي بينيد. به تمام روش هاي مختلف فيلمنامه را به تصوير كشيدند تا فيلم اصلي هيچ گونه اشكالي از هيچ جنبه نداشته باشد.

اين دومين رمز موفقيت اين فيلمه.

يك فيلم پخته و به كمال رسيده. معلومه كه هر فيلمنامه از اين مراحل بگذره ، فيلمش 23 تا اسكار مي گيره.

البته هنوز چند مرحله مونده.

مرحله بعدي اين بود كه سازه هايي كوچك و سبك اما مطابق واقعيت ساخته شد و دوربين كوچكي كه به تلوزيون متصل مي شد تهيه و همه اين ها تحويل پيتر داده شد. و او از زواياي مختلف فيلمبرداري مي كرد و بهترين را كه وابسته به عوامل بسياري بود انتخاب و آن ها را ثبت و ضبط مي كرد.

مرحله بعدي بسيار با حال بود.

گروه كارگرداني فيلمنامه را اجرا مي كردند!!

البته فقط چند سكانس تا باز هم اشكالات فيلمنامه مشخص شود. سر صحنه كادر تهيه فيلمنامه و ويراستار هاي تالكين و خيلي هاي ديگر حضور داشتند تا اشكالات را بررسي كنند.

خود پيتر هم كه مدير اين كادر بود در نقش بيلبو بازي مي كرد.

تهيه كننده دوم در نقش فرودو . مسئول جلوه هاي بصري در نقش سم و يك بنده خدايي در نقش گندالف.

واقعا خنده دار بود اما بعد از آن ديگه ميشه گفت فيلمنامه كامل آماده بود.

يك فيلمنامه با تجربه.

همراه با استوري برد ، انيميشن ، چند فيلم خام و... .

بعد از به قاره آمريكا رفته و بهترين ها را انتخاب كردند.

چندين هنرمند واقعي را براي ساخت دكور و سازه هاي عظيم ، دوخت و دوز لباس ها، ساخت وسايل و ... انتخاب كردند. در حالي كه آن ها به شدت مشغول كار مشغول بودند پيتر و گروهش در حال انتخاب بازيگر بودند.

بعد در حالي كه بازيگران مشغول تمرين و آموزش ديدن و دكور ها و سازه ها در حال تكميل شدن و لباس ها در حال آزمايش شدن بودند پيتر و گروهش در حال مكان گزيني مناسب براي فيلمبرداري در نيوزيلند بودند.

تمام فيلم در نيوزيلند ساخته شده. از هابيتون گرفته تا ريوندل.

براي مثال هابيتون را در دشت هاي ماتاماتا در شمال ساخته اند.

پس از آن شروع به ساخت سرزمين ميانه كردند.

چند جا كاملا ساخته شد. يعني با سنگ و چوب و سپس رنگ كاري شد و وسايل مربوطه به داخل آن آورده شد.

يكي از آن جاها هابيتون بود. حتي چند مرد وزن را هم آموزش دادند و پس از گريم به جاي هابيت به آن جا فرستادند. تا پس از چند ماه كامل هابيتي شوند.

دقيقا مثل كاري كه براي ريوندل كردند. البته ريوندل رو كامل تر ساختند.

با اين كه بيشتر از نصف ريوندل در فيلم نبود مانند نقاشي از كشتي ائارنديل و مجسمه هاي سر در خانه الروند و يا ناقوس ها و حياط ها و...

پس از چند مرحله تكميلي و فعاليت روز و شب پيتر و گروهش تا زه فيلمبرداري اولين سكانس ها شروع مي شود.

سال 1998

در حال فيلمبرداري، نسخه اي اوليه از فيلم را به هاوارد شور دادن تا مطابق اون آهنگ ها را بسازد البته اصل موسيقي ها رو خود پيتر پيشنهاد مي داد.

پس از پايان هر قسمت كار تدوين شروع مي شد. در ضمن جلوه هاي ويژه حين ساختن هر قسمت در استديو وتا ديجيتال درست مي شد.

پايان فيلمبرداري كل فيلم.

سال 2003

در اصل فيلمبرداري قسمت سوم سال 2002 تمام شد اما اشكالاتي داشت كه در سال 2003 دوباره فيلمبرداري شد.

پس از پايان هر سكانس، فيلم كامل در سالن بزرگي با حضور تمام دست اندركاران به نمايش گذاشته مي شد و هر كس متوجه اشكالي مي شد با پيتر مطرح مي كرد.

اين گونه فيلم از خان هفتم رد شد. در حالي كه تبليغات تلويزيوني براي نمايش هر قسمت در سينما در سرتا سر جهان پخش مي شد.

اكران موفقيت آميز فيلم.

سال 2003

پايان.

مراحل آخر را بسيار اجمالي گفتم.

اگر هنوز در مورد نحوه ساخت فيلم سوالي داريد جوابگو هستم و گرنه سراغ انتقادات و اشكالات فيلم برويم و مطالبي در زمينه ساخت هر سكانس و ...

يكي به من بگه چه جوري ميشه عكس آپلود كرد توي پست ها تا با عكس توضيح بدم :D\

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فنگورن

دیگه دلم نمیخواد فیلم بسازم.

بنده خدا پیتر جکسون چقدر زحمت کشیده ! یعنی از 3 سالگی من کار بر روی ارباب حلقه ها شروع شده بوده ؟ چقدر طولانی !

دیدن صحنه بازی پیتر جکسون با اون اضافه وزن تو اون دوران در نقش بیلبو ، باید جالب باشه!

یه سوال که همیشه ذهنم رو اذیت میکنه ... اینه که بودجه 96 میلیون دلاری هر فیلم نسبت به فیلم هایی مشابه خیلی پایین تره ، مثلا تروی ( اگه اشتباه نکنم) 140 میلیون دلار هزینه داشته یا هر قسمت ماتریکس رقم بالای 100 میلیون تا .... در صورتی که به ظاهر لوتر باید هزینه بیشتری ببره ! اونم با این همه زحمت.

در مورد دست مزدهای بازیگران اگه ممکنه اطلاعاتی قرار بده .

اشیا فیلم عاقبت چی شد ؟

هزینه تبلیغات آیا گفته شده ؟ یا تعداد فروش دی وی دی فیلم؟

دستت درد نکنه . :D

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
الندیل پادشاه انسان ها

سلام دوست عزیزarvenوبا سلام خدمت دوست عزیز تور ببخشید که پیش دستی میکنم ومن جواب ایشون رو مینویسم .اما arven دوست عزیز فکر میکنم به این خاطره که این فیلم یعنی سه گانه ارباب حلقه ها خارج از سیستم عظیم هالیوود ساخته شده با اینکه نیو لاین سینما بودجه این فیلم رو تهیه کرده ولی پیتر تو حرفاش هم گفته که چندان علاقه ای به فیلم سازی در هالیوود نداره وترجیح میده که توی وطن خودش نیوزلند فیلم بسازه.خوب طبیعتا اگه خارج از هالیوود فیلم ساخته بشه قدری از هزینه های سرسام اور تولیدات هالیوودی کاسته میشه ,بلاخره هر چی باشه تو هالیوود دستمزد بازیگرها وعوامل تهیه فیلم خیلی زیاده به اضافه اینکه پیتر از بازیگران ستاره هالیوود استفاده نکرده بود وترجیح میداد از بازیگران کمتر شناخته شده در این فیلم استفاده کنه تا نقش ها باور پذیر تر بشن.خوب فیلمی مثل تروا که 184میلیون دلار خرج برداشته به این خاطره که از بازیگران مشهوری مثل براد پیت ,اریک بانا ,واورلاندو بلوم که با فیلم ارباب حلقه ها به شهرت رسیداستفاده کرده وطبیعتا دستمزد های کلانی هم گرفته اند وهمینطور تمامی عوامل تولیدی نیز از خود هالیوود بودند .ولی تا اونجایی که من میدونم قسمت اول ماتریکس 63میلیون دلار خرج برداشته بود وقسمت های دوم و سوم این فیلم بالای 100 میلیون دلار .خوب پیتر جکسون توی مصاحبه هاش هم گفته که اگه این فیلم هارو در هالیوود ساخته بود هر کدوم چیزی حدود 200میلیون دلار خرج بر میداشت.در مورد اشیا ی فیلم هم فکر میکنم یه موزه برای اونا ترتیب دادند.با تشکر از همه دوستان الندیل پادشاه انسان ها .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فنگورن

خدا خیرت بده ! کاملا با عقل جور در میاد ! :D

پس مسئولین و فیلم سازان بیکارن تو هالیوود فیلم بسازن و انقدر پل الکی خرجش کنن؟ مگر اینکه با ساخت فیلم تو یه کشور دیگه ، مجبور بشن سود رو تقسیم کنن! کسی میدونه نیوزیلند از سود ارباب درصد گرفته یا نه ؟ :D

در مورد دستمزد بازیگرا حق با توست ، یادمه جایی خوندم ستارگان هالیوودی گاه تا 20 میلیون دلار دستمزد واسه فیلم ها میگرفتن ، نمونش همین خانوم آنجی..جولی که واسه تحت تعقیب چنین رقمی گرفته بود ! احتمالا اگه ایشون به جای کیت بلانشت بازی میکرد 20% بودجه رو طلب میکرده ! :-

چند قسمت از ماتریکس تو سال 2003 اکران شد؟ 2یا 3 تا؟

هیچ کدوم از وسایل فیلم ، به حراج گذاشته نشد ؟ ~x(

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
الوه
هیچ کدوم از وسایل فیلم ، به حراج گذاشته نشد ؟ :D

حراج چیه

کلی مثالاش ساخته شد برای فروش

مثلا حلقه، لباسای شخصیت ها، شمشیرها، سپر ها، مدل ها و خیلی چیزای دیگه که حتی فکرشم نمیتونید بکنید :D

از این چیزا خیلی میشه سود کرد

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

يك سري به سايت http://www.tolkientown.com بزنيد مي فهميد سر بقيه چيزا چي اومد.

مي گم بقيه چون تمام كادر فيلم پس از اتمام آن اجازه داشتند يك شيء يادگاري بردارند. مثلا مورتنسن آندوريل و يان مكلين گلامدرينگ و تايلر يك لباس و وود حلقه و ...

مي خواهم بحث بسيار مهم و به دور از هرگونه شوخي (و يا سوء استفاده اخلاقي) آغاز كنم.

در ادامه مي خواهم مهم ترين نقص فيلم ارباب حلقه ها را بگويم كه همه ما از آن رنج مي بريم.

ناتواني فيلم در به تصوير كشيدن آداب و فرهنگ الفي و در مرتبه پايين تر هابيتي

ما الف نداريم. داريم؟ هابيت هم همينطور. براي همين درك آداب و اخلاق و فرهنگ و هيجانات آن ها كار سختي است.

پيتر جكسون آداب و فرهنگ انسان ها را بهتر از اين نمي توانست نشان دهد. و همينطور فرهنگ دورفها را(كه البته مديون بازي و البته صداي طلايي جان رايس ديويس است.)

اما در مورد هابيت ها و الف ها اين گونه نيست.

بين هابيت ها فقط فرودو يعني نقش (تقريبا) اصلي فيلم خيلي بد بازي كرد.

در اصل بد بازي نكرد اما نتوانست فرهنگ و آداب هابيت ها را با بازي خود وفق دهد. هيچ گونه شور و شري كه فرودو در كتاب دارد او در فيلم نداشت بلكه بيشتر ساكت بود و نظر نمي داد. اليجاه وود بيشتر از بقيه هابيت ها شبيه انسان بازي مي كرد.

اما الف ها كه ذره اي مطابق واقعيت نبود.

معلوم نيست پيتر جكسون خوب فرهنگ الف ها رو درك نكرد يا بازيگرا.

به نظر من هر دو.

كجاست آن شور و شر الفي؟

كجاست آن حال و هواي الفي؟

كجاست آن ترانه هاي الفي؟

اين رسم كه هر وقت اسم عشق يا love مي ياد (تو فيلم) صحنه بوسه لب مي ياد.

به دور از هرگونه بي ادبي يا بي اخلاقي اما لازم است اين چيز ها رو بدانيد.

تو google تايپ كنيد love ببنيد بيشتر عكس ها چيه؟

اين فرهنگ فرانسه و آمريكا است. و بيشتر فرهنگ هاليوود كه به مردم منتقل شده.

اما آيا فرهنگ الف هاست.

آيا اين دليل عشق بين برن و لوتين بود؟

كه همه جارو ول كنن برن سراغ لب.

كجا اين جور صحنه تو كتاب هاي تالكين است.

حالا جواب سوال هاي بالا رو مي دهم.

دليل عشق بين برن و لوتين آرام گرفتن آن ها است. كما اين كه در سروده لي تيان و كتب تالكين از آرام گرفتن در آغوش سخن مي گويد. نه چيز ديگر.

اين بزرگترين اشتباه پيتر جكسون بود كه البته در فيلم كم نيست.

اشتباهات بازيگران هم كم نبود.

هيچ خبري از ترانه و هيجانات الفي نيست.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
elros

به نظر من ایان هولم بهتر از همه نقش یک هابیت رو بازی کرد البته سابقه ی بازی در نقش (رادیوئی) بیلبو و فرودو رو داشت که فکر می کنم خیلی کمکش کرد.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
الندیل پادشاه انسان ها

با سلام خدمت همه دوستان عزیز,دوست عزیز arvenدر مورد اینکه می گی چند قسمت از ماتریکس تو سال 2003اکران شد؟ باید بگم که تا اونجایی که من اطلاع دارم قسمت اول ماتریکس سال 1999که به ادعای خود فیلم سالییه که اوج تمدن انسانی محسوب میشه ,اکران شد وقسمت هاس 2و3که کپی نازلی از قسمت اول فیلم یعنی the matrixمحسوب میشه,قسمت 2 با نام رستاخیز ماتریکس اوایل سال 2003اکران شد وقسمت3با نام انقلاب های ماتریکس با 6ماه فاصله از قسمت دوم باز هم تو سال 2003اکران شد.در مورد حراج اشیای فیلم ارباب حلقه ها توی یه نشریه خوندم که حلقه یگانه فیلم در یک حراجی به یه کلکسیونر روسی فروخته شد,اما اینکه با چه قیمتی حراج شد رقمش دقیقا یادم نیست.با تشکر.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
الوه
ما الف نداريم. داريم؟ هابيت هم همينطور. براي همين درك آداب و اخلاق و فرهنگ و هيجانات آن ها كار سختي است.

مواقف نیستم

شاید درون فیلم خیلی با اون آشنا نشیم ولی توی کتاب های تالکین خصوصیات اخلاقی-رفتاری-آدابی با ظرافت خاصی توضیح داده شده

آيا اين دليل عشق بين برن و لوتين بود؟

خودت که جواب خودتو دادی

اونم به طور کامل

اینو فراموش نکن

همیشه سعی کن یه فیلمو پیش خودت نقد کنی

در یک فیلم یا چیزهای مشابه ممکن است از 100 چیز یک نکته وجود داشته باشد که با ظرافت خاصی درون آن پوشیده شده است

به این معنا که اون 99 چیز فقط برای اون 1 چیز آفریده شدن

اصولا نمیشه به کارگردان ایراد گرفت

به فرهنگ ها و پشت پرده ها دقت به سزایی داشته باش

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

نگرفتي چي ميگم.

منظورم از اين كه گفتم الف نداريم اين بود كه تو كره زمين الف نداريم تا بشه رفتارشون رو از نزديك درك كرد.

در مورد انسان ها و حتي هابيت ها اين جوري نبود.

گفتم.

فرهنگ انسان ها و (تا حدودي) هابيت ها در فيلم درست نشون داده شد.

اما در مورد الف ها طور ديگه اي اتفاق افتاد.

شاید درون فیلم خیلی با اون آشنا نشیم

اين حرفت 2 معني ميده: 1. ما نفهميديم.(كه غير ممكنه چون لا اقل خودم بيشتر از 10 بار فيلم رو ديدم.)

2.يا فيلم نخواسته كه ما بفهميم. كه اين دومي در يك فيلمنامه اقتباسي و در مورد كاراكترهاي مهم اشتباهه.

و مطمئن باش اين چيزي نيست كه پيتر جكسون در موردش چيزي ندونه.

پس تنها فرض ممكن ناتواني اين فيلمه.

خودت که جواب خودتو دادی

اونم به طور کامل

من در اين مورد نظرم رو دادم تا با هم بحث كنيم.

آخه مي خواستم اين رو به تمام عشق هاي كتب تالكين تعميم بدم.

اين جور صحنه ها توي فيلم نه تنها فرهنگ الف ها رو نشون نميده بلكه اشتباه به مردم مي فهمونه.

اگر همه موافق هستند پس بحث برميگرده سر حرف اول من.

همیشه سعی کن یه فیلمو پیش خودت نقد کنی

ديگه چي؟ :D :D

اگه قرار باشه منتقد ها پيش خودشون نقد كنن كه وضع از اين بد تر ميشه!!

اين تاپيك مخصوص نقد لحظه به لحظه اين فيلمه.

و قرار نيست هر نقدي درست باشه.

بايد روش بحث بشه.

اصولا نمیشه به کارگردان ایراد گرفت

به فرهنگ ها و پشت پرده ها دقت به سزایی داشته باش

من هم همچين حرفي نزدم.

گفتم اين كه فيلم نتونسته فرهنگ الف ها رو نشون بده از دو جا آب مي خوره.

1-كارگردان(چون همونطور كه ميدوني در فيلم ارباب حلقه ها پيتر همه كاره بود.)

2-بازيگران(كه عموماً عامل اصلي اين جور نقص ها در فيلم هاي مختلف است.)

عامل سومي هم هست كه نقص در فيلمنامه است اما در مورد اين فيلم اين عامل نقشي ندارد.

و منظورت از فرهنگ ها و پشت شرده ها چيست؟؟

اين بحثه خيلي مهميه.

شايد مهمترين نقص اين فيلم. پس تا مدتي منتظر نظرات صاحبنظران ديگر مي مانم تا خوب بحث جابيفته.

از پيشدستي شما ممنونم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
الوه
پس تنها فرض ممكن ناتواني اين فيلمه.

منم همینو گفتم دیگه :D

ديگه چي؟ :D ~x(

من در مورد لوتر نگفتم که

بثم روی وقایع روی فیلم ها بود

و منظورت از فرهنگ ها و پشت شرده ها چيست؟؟

مثلا در زمانه ی ما نشانه ی عشق در چیز کوچکی خلاصه شده که خودتون فرمودین

شخصی که داستانو رهبری میکنه بر اساس زمانه تصمیم میگیره ( که بنا بر درستیش نیست و برای بالابردن مخاطب به کار میره )

پشت پرده ها هم نابود سازی فرهنگ هاست و دگرشکل ساختن فرهنگ های دیگر بنا بر فرهنگ ساخت خودشون

این یه علتشه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

صبر بيشتر از اين جايز نيست.

و ظاهرا همه با نظرات من موافقن.

پس مطالب مذكور به عنوان اولين و بزرگترين اشتباه پيتر شناخته شد

...تموم شد رفت!! :D

به عنوان استارت بحث كاربران جان هر سوالي كه از 30 دقيقه اول ياران حلقه (تا جاي سفر گندالف به گوندور) در هر زمينه اي داشتند ،جوابگو هستم.

از علل تغييرات در فيلمنامه گرفته تا احوالات جناب اليجا وود در فيلم.

از جلوه هاي ويژه گرفته تا سوتي هاي پشت صحنه.

خلاصه عرصه براي بيان هر سوالي باز است و جواب آماده!!( و ديگر هيچ :D )

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
الندیل پادشاه انسان ها

با سلام خدمت دوست عزیز تور ,میدونم که سوال من تکراری وخسته کننده است اما من توی پست های دیگه هم که این سوال پرسیدم هیچکس یه جواب درست وحسابی وکامل نداد,حالا شما که به طور کامل تمام این فیلم(نسخه های سینمایی زبان اصلی واکستند وهمینطور پشت صحنه ها)رو دیدید خواهش میکنم به سوال من جواب بدید.بلاخره نسخه سینمایی واکستند یاران حلقه توی کدوم صحنه ها تفاوت دارنداین نسخه دوبله جوانه پویا که من دارم داستان ساخت حلقه ها رو فقط 7دقیقه نشون میده ولی فکر نمیکنم توی نسخه اکستند همینقدر باشه (به نظرم باید مدت زمان بیشتری داشته باشه),در ضمن ارون توی یه دونه از پست هاش توی مبحث کیت بلانشیت گفته که این بخش از فیلم 20دقیقه هستش .همینطور توی سایت فروم پی سی ورلد در تاپیک ارباب حلقه ها یه مبحثی هست به نام عکس های ابتدای فیلم یاران حلقه در اونجا چند تا عکس گذاشتند و زیرش هم توضیح دادند که در نسخه seeفیلم یاران حلقه صحنه های بیشتری از نبرد اخرین اتحاد وجود داره وقسمت های اضافی تری درباره سائورون وهمینطور اشاره کردند که در ابتدای فیلم یاران حلقه در نسخهseeچهره نزگول ها به صورت وحشتناک تری از زمانی که فرودو رو توی ودر تاپ زخمی کردند نشون میده ,همینطور توی سایت جادوگران عکس هایی رو دیدم که عمرا توی فیلم نبود بهخصوص چندتا عکس از سائورون دیدم که توی فیلم وجود نداشتند تو یکی از این عکس ها تا اونجایی که یادمه سائورون یه دشنه تو دستش داشت.همینطور باید بگم که توی دانشنامه والیمار در مقالات الروند ,الندیل,اناریون بالای هر کدام از این مقالات عکس هایی بود که من هر چه قدر فیلمو زیرو رو کردم نتونستم پیداشون کنم.در فروم اردای خودمون تو بخش داستان های سرزمین میانه مبحث زندگینامه های شخصیت های ارباب حلقه ها در مقالات ویچ کینگ, گیل گالاد, سیردان عکس هایی بود که من نتونستم توفیلم پیدا کنم به خصوص اون عکس گیل گالاد که با نگاهی حماسی واسطوره ای در وسط سپاه اخرین اتحاد به سپاه دشمن نگاه می کنه.خوب توی سایت جادوگران باز هم عکس هایی بود که من توی نسخه سینمایی نتونستم پیدا کنم .ایا در نسخه see فیلم یاران حلقه صحنه های اضافی تری از سائورون ,گیل گالاد,الروند, الندیل ,اناریون وکلا جنگ اخرین اتحادوجود داره که ما ندیدیم.ضمنا توی همون سایت فروم پی سی ورلدتو همون بخشی که گفتم یه تصویر زیبا از سائورون وجود داشت که فکر می کنم مال زمانیه که الف های اره گیون رو فریب داد, در مورد این هم راهنمایی کنید,تور دوست عزیز شما که به کل صحنه های این فیلم تسلط دارید خواهش می کنم به دونه دونه این سوال ها جواب بدیدتا من از سر در گمی در این مورد رها بشم . با تشکر الندیل پادشاه انسان ها.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...