رفتن به مطلب
تور

نقد و بررسی ارباب حلقه ها و پشت صحنه آن

Recommended Posts

الروس
دنه تور کتاب درایت داره اما از اولین لحظات حضور دنه تور در فیلم به مخاطب شخصیت منفی شناسونده میشه

یه نکته ای رو اضافه کنم ، علاوه بر کج خردی دنه تور و نشان دادن جنونش بر اثر مرگ پسرش یا هر چیز دیگه ، پیتر اون رو هم یه احمق نشون داده ، یه نوعی مشه یه فرد کاملا ترسو و کاملا بی خرد به تصویر کشیده

تام بامبادیل و دهقان ماگوت هم که خودم گفتم اوایل تاپیک که اصلا ورود اون ها به داستان فیلمنامه رو نابود میکرد و فیلم خودش چند قسمت میشد! اما پرداختن بیشتر روی شهری که نصف فیلم داره ویرانیش رو نشون میده فرق داره با حذف و اضافه تام بامبادیل و دهقان ماگوت

آوردن تام پیر باعث چند قطبی بودن فیلم برای ماخاطب میشد ، ما در فیلم همه ارکان رو بد ضد سائرون میبینیم ، ( طرف خیر ) به نوعی که سائرون قدرت برتر فیلم شناخته میشه ( برای ویچ کینگ هم صدق میکنه ) در طرف خیر آراگورن رو داریم و گندالف سفید رو . آوردن تام بامبادیل در داستان موجب به هم ریختگی میشد قطعا یکی از دلایل پیتر هم همین بوده ، چون وجود چند قطب قدرت که از قضا یکی از طرفین قدرت مند فیلم هم کاملا در هاله ای از راز پوشیده شده باشه ، کاملا گیج کنندست و این کارش نهایت هوشمندیش رو میرسونه

پاکسازی شایر و مرگ سارومان

این فصل از فصل های طولانی کتابه! تصویر کردنش با حداکثر حذفیات حداقل 20 دقیقه دیگه به فیلم اضافه میکنه! از طرفی، مخاطب دو نقطه اوج سنگین رو در فیلم پشت سر گذاشته و اصلا و ابدا حوصله این رو نداره که وقتی گروه به شایر بر میگردن با خرابی مواجه بشن و درگیر جنگ دوباره ای بشن.

اتفاقا مخالفم من ، به نظرم این کارش دلیل دیگه ای داشت ، مخاطب دوست داره فیلم در اوجش تموم بشه ! یعنی همه چیز به خوبی و خوشی به اتمام رسیده ، نیرو های شر نابود شدنتد ، اگر پیتر سکانس پاک سازی شایر و مرگ سارومان رو به آخر منتقل میکرد دیالوگ گالادریل مبنی بر : اورگ ها نابود شدند ، پلیدی اکنون از میان رفت ... دریا منتظر ماست و .. رو خراب میکرد و به نوعی آخر داستان رو کمی تغییر میداد

در صورت وجود داشتنش ممکن بود مخاطب سکانس های نبرد پله نور رو از خاطر ببره و کلا روند گذر فیلم دچار نوسان بشه .یعنی جایی مخاطب انتظار داره فیلم به پایان برسه و یهو ببینه عه ادامه داره و یه جایی منتظره ادامه داشته باشه و یهو ببینه ای بابا چی شد ؟ تموم شد ؟ پیتر از این بحران خودشو دور کرده .

میناس مورگول خوب بود و ازش خوشم اومد. از اون دو تا مجسمه راه ورودی به دروازه هم خیلی خوشم اومد. مخصوصا زبون های درازشون و حالت دوربین اون حس انزجار رو در مخاطب پدیدار می کنه.

اگر اشتباه نکنم در پستی اله سار در مورد مراقبان خاموش صحبت میکرد ، اگر پیتر یه جوری اون مراقبان خاموش رو وارد فیلم میکرد ( به جای این مجسمه ها) شاید تاثیر گذاری خوف انگیز بودن موردور و میناس مورگول بر مخاطب بیشتر میشد

ویرایش شده در توسط الروس

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

میناس مورگول، پلکان کیریت اونگول، کنام شلوب و برج کیریت اونگول بنظرم بی بدیل و بی نظیر و بسیار چشم نواز بودند. در طراحی جان هو و آلن لی که شکی نداریم! همون مجسمه هایی که ازشون همه خوشمون اومده طراحی جان هو هست. و یک نکته دیگه در مورد اون سازه ها اینه که تمام اون ها ساخته شده! این خیلی برای من عجیبه ای کاش میتونستم براتون پشت صحنه های اون قسمت رو بذارم، تا اونجا که یادم میاد گروه ماه ها مشغول تراشیدن و رنگ کردن و اضافه کردن جزئیات به این سازه ها بودند. شان آستین میگه سخت ترین اجراهام در بازگشت شاه مربوط به بالا رفتن از پلکان کیریت اونگول بود چون اون یک پلکان و صخره نوردی واقعی بود با کلی کوله پشتی و سنگینی که من داشتم و حتی باید بعضی وقتا با زاویه بیش از 90 درجه میرفتیم بالا!! یا مثلا کنام شلوب رو اونقدر کامل و با جزئیات ساخته بودند که میگفتند خودشون بعضی وقتا توش گم میشدن و براشون ترسناک بود. (البته اینم بگم که کنام شلوب همون لوکیشن مغاره های آیزنگارد بود که تصحیحش کردند) ایده کنام شلوب رو جان هو از سنگ های ساحل دریا گرفته که قدرت امواج آب و نمک پایین اون ها رو ساییده. تمام کنام شلوب هم متشکل از همین مغاره هاییه که بالاش خشن و زبر و پایینش منحنی وار و نرمه. در و دیوار پر بود از تارهای چسبناک و حتی پلان هایی که فرودو توی کنام شلوب بود بسیار برداشت داشت چون هی این تار ها مثلا به الیجا وود میچسبیدن و اذیتش میکردن و گاهی نمیتونست حتی ادامه بده! :دی

بنظر من سازه میناس مورگول مخصوصا پُلش بسیار مطابق کتاب بود. پلکان خیلی خوب دراومده بود از خوب یه چیزی فراتر خیلی شبیه به اونچه کتاب توصیف میکنه و مطمئنم استاد اگر زنده بود خوشش میومد. کنام شلوب رو هم که گفتم، میرسیم به کیریت اونگول. کیریت اونگول در واقع برج نگهبانی گوندور بود که بعدا به دست اورک ها و دشمن افتاد. بنابراین حتی ما تو فیلم سازه های نومه نوری رو هم در کیریت اونگول میبینیم که به طرز زشتی لوث و کثیف شدند. کلاه خود ها، شمشیر های نومه نوری ها، مجسمه های فرماندهانشون همه و همه تو کیریت اونگول تعبیه شده بود و خب اونقدر با مهارت در حاشیه اسکوپ گنجونده میشن که نه تو ذوق میزنه و نه صرف نظر شده. بنظر من کیریت اونگول بعنوان یه برج نگهبانی عالی درست شده بود. خصوصا برج بالاش. ببینید که چقدر مناسب نگهبانی و با این حال ملوث به آلودگی های اورک هاست؟!

اتفاقا مخالفم من ، به نظرم این کارش دلیل دیگه ای داشت...

منم که دقیقا همینو گفتم الروس جان! :D

اگر اشتباه نکنم در پستی اله سار در مورد مراقبان خاموش صحبت میکرد ، اگر پیتر یه جوری اون مراقبان خاموش رو وارد فیلم میکرد ( به جای این مجسمه ها) شاید تاثیر گذاری خوف انگیز بودن موردور و میناس مورگول بر مخاطب بیشتر میشد

هیچی خوفناکی اون صحنه نمیشه! اون مجسمه های کریه المنظر، با اون فیلمبرداری جادویی آندرو لزنی. موسیقی هاوارد شور و اون فضای تاریک و ساکت که انگار الان میخواد یه اتفاقی بیوفته قلب مخاطب اونجا به تپش میوفته و واقعا بنظرم اون مجسبمه ها بدجوری ترسناک ظاهر میشن...

شبیه اون مجسمه ها رو البته تو ورودی کیریت اونگول هم داریم...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

شاید الان بعد از چند صد دفعه دیدن هر قسمت سه گانه بشه مثلا چیزهایی رو تصور کنم که میشد به میناس مورگول اضافه کرد مخصوصا در نماهای داخلی میناس مورگول که میشد پیترجکسون مارو مهمون چند نمای معرکه کنه

ولی اولین بار دیدن میناس مورگول در یاران حلقه و بازگشت پادشاه و همچنین کنام شلوب مبهوت کننده بود !

اولین بار وقتی عبور فرودو،سم و اسمیگل رو از کنار میناس مورگول دیدم فکر کنم 1 کیلویی کم کردم!

ویرایش شده در توسط R-FAARAZON

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
رضائی.استل

بریم سراغ بعد دروازه های سیاه؟

نظرتون راجب خود دروازه های سیاه و کارخوست و نار خوست چیه؟

به نظر من عالی بودن.

کوه هلاکت چطور؟

اینم خیلی خوب بود.

از یه جای فیلم اصلا خوشم نیومد:

وقتی باراددور ویران شد و چشم ترکید، زمین اورک ها و ترول ها رو تو خودش فرو برد. این ایدۀ جالبی نبود و اصلا ازش خوشم نیومد.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
توروندور

از یه جای فیلم اصلا خوشم نیومد:

وقتی باراددور ویران شد و چشم ترکید، زمین اورک ها و ترول ها رو تو خودش فرو برد. این ایدۀ جالبی نبود و اصلا ازش خوشم نیومد.

درسته غیر معمول بود اما یه نکته رو میشه ازش خیلی واضح آدم بفهمه. با نابودی سائرون ریشه شرارت از بین رفت و نابودی از سرزمین میانه رخت بست و رفت

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
رضائی.استل

درسته غیر معمول بود اما یه نکته رو میشه ازش خیلی واضح آدم بفهمه. با نابودی سائرون ریشه شرارت از بین رفت و نابودی از سرزمین میانه رخت بست و رفت

درست می گی توروندور جان. اما اون زمین ها مال پادشاهی جنوبی بودن و نه خود سائورون! به نظرم فقط برای این که بهش وجهه سینمایی بدن، چنینی ایده ای رو وارد کار کردن. البته ویرانی باراددور چیزی عادی بوده و به تبع آن ویران شدن دروازه های سیاه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

مسعود: بله بریم...بنظر من هم اونا عالی بودن. [-(

برای بیننده ای که موردور رو از اول فیلم منبع و ملجا انواع پلیدی ها دیده اون فروریختن کاری بدیهی و لازمه پایان کار شر در فیلم هست.

اما برای مایی که میدونیم اونجا هم زمین خداست بعبارتی و قبل از سائورون متعلق به مردمان گوندور بوده، حتی میناس مورگول، شاید فروریختنش زیاد امر خوشایندی نباشه.

اما به شخصه فروریختن برج و باروی سائورون رو بسیار پسندیدم در یک عکس از تد نسمیت که دیگه ایشون از کتاب نقاشی میکشن هم این رو میبینیم که شبح سائورون پس از نابودی حلقه داره فرار میکنه و موردور هم در حال ویرانیه. بذارید تصویرشو بذارم:

post-1262-0-57371400-1408345717_thumb.jp

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

جاتون خالی الان داشتم بازگشت شاه رو نگاه میکردم. (دیدن نسخه 40 گیگی با سینما خانگی چه کیفی میده - به تقلید از دیالوگ سم) :دی

بنظر من پیتر میتونست این رد شدن شبح سائورون رو طبق تصویر بالا خیلی قشنگ نشون بده. هیچ ضربه ای هم به اقتباس نمیخورد و وفاداری فیلم به اثر بیش از پیش به اثبات میرسید. اما یه دلیل واقعا مهم داشت این نیاوردن از نظر من و اون هم عدم سوءاستفاده کارگردانای دیگه بود. شما ببینید پایان بازگشت شاه به صراحت پلیدی نابود میشه و دیگه هیچ اثری هم ازش نیست حتی وقتی گروه برمیگردن به شایر دیگه از خرابی ها و حتی سارومان هم خبری نیست. یعنی فیلم تموم شد برین خونه هاتون! اگر فیلم غیر از این شکل پایان میگرفت و مثلا حتی همین رد شدن شبح سائورون رو کوتاه و گذرا نشون میداد راه رو برای سوءاستفاده ی سودجویان و کارگردانان در آینده باز میذاشت تا ارباب حلقه ها 4 رو بسازن! [-(

احسنت به پیتر جکسون که با این پایان بندی عالی فیلم راه رو برای کارگردانان دیگه در ادامه هایی من در آوردی از اقتباس به طور کامل بست.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LObeLia

من از کارخوست و نارخوست راضی نبودم.

هم اینکه اثری از سوراخ های داخل تپه ها و صخره های اطراف دروازه نبود... اگر ارتش موردور طبق کتاب بیرون می ریختن، خیلی جذاب تر و خوفناک تر میشد و شکست حتمی نیروی خیر خیلی عمیق به بیننده منتقل میشد. همونطور که توی کتاب ما از حرفهای گندالف و آراگورن در فصل آخرین رایزنی شکستشون رو حس میکنیم.

دیگه اینکه سپاه آراگورن هم خیلی کم بودن! اونجوری که جکسون نشون داد 500 نفر بزور بودن. درسته که تعدادشون خیلی خیلی کمتر از ارتش سائرون بود اما نه اونها اونقد زیاد بودن و نه اونها اونطور که باید به تعداد...

طراحی دروازه ی سیاه عالی بود. فکر کنم دقیق عین کتاب در آورده بودن.

کوه هکلـاکت در نوع خودش خوب بود اما سامات نئور نه... اینجوری که سم و فرودو واردش شدن انگار نه انگار ارتباط جاده ای با باراد-دور داره. دیگه که صحرای سوزان و تشنه ی موردور بی نگهبان رها شده بود و فرودو و سم جز گرما و خستگی راه، خطر و مشکل دیگه ای نداشتند.

چطور ممکنه سائرون اونجا رو که حساس ترین قسمت قلمروش هست سوت و کور بذاره؟؟! توی آسمونش حتا یکی از نزگول هم نمیومدن چک کنن اطراف کوه رو یا مثلـا پیغامی ببرن برای اربابشون.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Fladrif Skinbark

یه چیز مختصری مربوط به قسمت "بررسی ارباب حلقه ها" از اسم تاپیک (نه مربوط به قسمت نقدش) به نظرم جالب اومد.

الان که داشتم فیلم اولو میدیدم اوجایی که گندالف همراه بالروگ میوفته پایین اگر دقت کنید شمایل مسیح مصلوبو به خودش میگیره:

post-3680-0-64775900-1420579815_thumb.jp

بعدا هم که دوباره از مرگ بر میگرده و در جنگ نهایی شرکت میکنه، یه کم یاد آور روایت مسیحیا از بازگشت مسیح در نبرد آخر الزمانه. تِم ارباب حلقه ها هم که آپوکالیپتیکه. به نظرم یه سنخیت جالبی داشت اینا با هم.

ویرایش شده در توسط شهریار

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
alitsu

سلام من یه نقد ی بکنم راجب به فیلم سه گانه ارباب حلقه که بالا 50 بار دیدمش و باز هم گاهی وقت ها میرم دوباره نگاه میکنم و به جرعت میتونم بگم بهترین فیلم های عمرم هست و با این که مال بسیار قدیمه جلوه های ویژه فوق العاده ای داره  :x حالا میرمی سراغ نقد مشکل اینجاست که فیلم سوتی هایی داره که در سه گانه هابیت و با تر شدن پیتر جکسون سوتی ها بسیار کم شدند منضور از سوتی تغییرات بین کتاب و فیلم نیست خود فیلم هست و کسانی که میخواهند این سوتی ها رو ببیندن باید خودشو توجه کنن من چند تا سوتی رو میگم و بقیه را حضور ذهن ندارم 

چند تا از سوتی های یاران حلقه

اینجا وقتی که اراگورن میخواد هابیت ها رو ببره ریوندل وسیله ای که بشتش بسته به دوربین برخورد میکنه و دوربین تکون میخوره

Capture43657.PNG

اینجا هم وقتی که اراگورن لورتز رو میکشه و میخواد بره پیش برومیر یه ارک که دورش خط کشیدم بلند میشه وقتی میفهمه هنوز کات نشده دوباره میفته:D:D

Capture34354.PNG

میریم سراغ ارباب حلقه ها 2 اینجا هم وقتی اراگورن و گیملی و لگولاس با ایومر برخورد میکنن و زمانی که ایمور دوباره سوار اسبش میشه شمشیرش میفته که خیلی باحاله:D

87775564.PNG

البته این دو تای که میخوام بگم نمیشه به عنوان سوتی حساب کرد ولی ...

اینجا وقتی گاندولف سفید میخواد صوت بزنه کفشش معلمومه (ال استار:)))

465767.PNG

و رسیدیم به هلمز دیپ ایراد از کپی کردن یونیت ها که وقتی تئودن فرمان حمله اخر رو میده سرباز های رده اخر سوار کار الکی شمشیر میزنن در صورتی که ارکی نیست برای دیدن عکس و ادامه به مطلب بعدی مراجعه کنید:))

ویرایش شده در توسط alitsu
بهم ریختگی عکس ها

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
alitsu

57683542.PNG

حالا قسمت 3 که متاسفانه و یا خوش بختانه چند تا که همش رو نمیشه گفت بیشتر سوتی نداره :((:))

اینجا که گادولف رفت پیش پدر برومیر وقتی میخواد از اونجا بره تا سکانس عوض میشه لباس گاندولف گلی میشه 

این اول

4547665767.PNG

اینم بعد

65763223.PNG

تموم شد !! حالا هی بگین هابیت سوتی داره میخواستم واسه اینا یه مطلب ایجاد کنم ولی اینجا نوشتم دی: 

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
bard

سلام اساتید من میخوام از امازون نسخه کامل ارباب حلقه ها + پشت صحنه های کاملش رو بخرم

میتونین لینک خریدش رو به من بدید ؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
alitsu

یکی کالکشن بزرگ هست که خیلی گرونه و نزدیک 500 دلاره !!

https://www.amazon.com/Middle-earth-Limited-Collectors-Blu-ray-DVD/dp/B01JH3KL0E

و یکی 40 دلار

https://www.amazon.com/Middle-earth-Theatrical-Collection-Blu-ray-Various/dp/B01JH3KLJK/ref=pd_sbs_74_t_1?ie=UTF8&psc=1&refRID=MHD6MCWJ6PYHM849M8RD

هر دو با کیفیت بلوری هست که 40 دلاری با کیفیت دی وی دی هم داره که 30 دلاره 

البته باید در نظر داشته باشی که به جای هر یک کیلو 40 هزار تومنه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
bard
در در 9/27/2016 at 5:20 PM، alitsu گفته است :

یکی کالکشن بزرگ هست که خیلی گرونه و نزدیک 500 دلاره !!

https://www.amazon.com/Middle-earth-Limited-Collectors-Blu-ray-DVD/dp/B01JH3KL0E

و یکی 40 دلار

https://www.amazon.com/Middle-earth-Theatrical-Collection-Blu-ray-Various/dp/B01JH3KLJK/ref=pd_sbs_74_t_1?ie=UTF8&psc=1&refRID=MHD6MCWJ6PYHM849M8RD

هر دو با کیفیت بلوری هست که 40 دلاری با کیفیت دی وی دی هم داره که 30 دلاره 

البته باید در نظر داشته باشی که به جای هر یک کیلو 40 هزار تومنه

چرا یه اختلاف جزئی 460 دلاری دارن با هم ؟؟

من این سه نسخه رو پیدا کردم

به نظر شما بهترینش کدومه

https://www.amazon.com/Lord-Rings-Theatrical-Trilogy-Blu-ray/dp/B01KXH5QWQ   که 49.99 دلار هستش و بلو ری

https://www.amazon.com/Lord-Rings-Fellowship-Extended-Editions/dp/B007ZQAKHU/ که 62 دلار هستش و بلو ری 

خودم بین این دو تا موندم

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
alitsu
در 7 ساعت قبل، bard گفته است :

چرا یه اختلاف جزئی 460 دلاری دارن با هم ؟؟

برای اطلاع بیشتر این کالکشن اینجا رو مطالعه کنید تا به این قیمت قانع شید

https://arda.ir/ultimate-lord-of-the-rings-hobbit-blu-ray-set/

در 7 ساعت قبل، bard گفته است :

به نظر شما بهترینش کدومه

https://www.amazon.com/Lord-Rings-Theatrical-Trilogy-Blu-ray/dp/B01KXH5QWQ   که 49.99 دلار هستش و بلو ری

https://www.amazon.com/Lord-Rings-Fellowship-Extended-Editions/dp/B007ZQAKHU/ که 62 دلار هستش و بلو ری 

خودم بین این دو تا موندم

این دو فقط سه گانه ارباب حلقه هاست.

فرق این دو اینه که دومی نسخه extended هست و بهتره ،واسه همین گرون تره 

فکر کنم سوتی ها هم حذف کردن 

راستی این هم بگم من اگه جای شما بودم از آمازون خرید نمی کردم چون فکر کنم هنوز هم تو لیست کشور  های تحریم شده آمازون باشیم

ویرایش شده در توسط alitsu

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
bard
در در 10/8/2016 at 0:22 AM، alitsu گفته است :

برای اطلاع بیشتر این کالکشن اینجا رو مطالعه کنید تا به این قیمت قانع شید

https://arda.ir/ultimate-lord-of-the-rings-hobbit-blu-ray-set/

این دو فقط سه گانه ارباب حلقه هاست.

فرق این دو اینه که دومی نسخه extended هست و بهتره ،واسه همین گرون تره 

فکر کنم سوتی ها هم حذف کردن 

راستی این هم بگم من اگه جای شما بودم از آمازون خرید نمی کردم چون فکر کنم هنوز هم تو لیست کشور  های تحریم شده آمازون باشیم

نگرانی بابت اوردنش به ایران ندارم

من بیشتر دنبال پشت صحنه هاش هستم تا خود فیلم

پشت صحنه هایی که چند وقت پیش از پرده نقره ای شبکه دو پخش شد رو تقریبا هیچ کس نداره

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
شاه تراندویل

سلام به شما 

چنتا پشت صحنه گیر اوردم دیدنش خالی از لطف نیستش...(کلا وقتی پشت صحنه دیده میشه و سختی های کارو میبینی احترام بیشتری برای فیلم قائل میشیم و ارزش فیلم رو بالا تر میبره)

http://www.aparat.com/v/DTPR8

http://www.aparat.com/v/DTPR8

http://www.aparat.com/v/Zx465

http://www.aparat.com/v/zct5M

http://www.aparat.com/v/eMoBj

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...