رفتن به مطلب
رایت ساحر

خون آشام ها

Recommended Posts

رایت ساحر

برای من همیشه این سوال مطرح بوده که منشا خون آشام ها کجاست؟ و از کی انسان ها به وجود این موجود علاقه مند شدند؟ آیا در داستان های تالکین هیچ صحبتی در این باره شده؟ البته میدونم که اورک ها خون و گوشت انسان میخوردن اما منظور من خون آشام های خالصه با همون خصوصیات مخصوص یعنی هوش بالا، فنا ناپذیری، التیام زخم خیلی سریع، وحشت از نور و آیینه و ....

اگر خون آشام ها در داستان تالکین آمده اند، لطفا بگویید اسطوره ی خلقت آنها چیست؟ و چه چیزی بین انسان و خون آشام تفاوت ایجاد میکند؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
آشیل

هوم ببخشید دوست عزیز شما تو پست اول تون نوشته بودید وحشت از نور آینه من در این موردش دیگه چیزی نشنیده بودم!

احتمالا شاید نور آفتاب باشه منظورت ولی این نور چه طوری بازتاب داده میشه بهشون چون وقتی آفتاب غروب کرده و در آسمان افتابی نیست از قبر شون در میان طبق افسانه ها

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
اله سار
هوم ببخشید دوست عزیز شما تو پست اول تون نوشته بودید وحشت از نور آینه من در این موردش دیگه چیزی نشنیده بودم!

احتمالا شاید نور آفتاب باشه منظورت ولی این نور چه طوری بازتاب داده میشه بهشون چون وقتی آفتاب غروب کرده و در آسمان افتابی نیست از قبر شون در میان طبق افسانه ها

خون آشامها از نور آینه نمی ترسن اما از خود آینه چرا چون توی آینه دیده نمی شن برا همین بوسیله آینه میشه وجودشون رو آشکار کرد

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Halbarad

شاید هم به یه علت دیگه از آینه میترسند. به همون علتی که اون شخصیت رویین تن توی فیلم The legend of extra ordinaries از آینه میترسه. چون خون آشامها پیر نمیشدند. در واقع گذشت سالها روشون دیده نمیشد. ولی ممکنه مثل اون فیلم اگر در مقابل آینه قرار بگیرند این طلسمشون باطل بشه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
warmaster

بر اساس کتابها و قصه هایی که در این مورند خون آشام ها در اینه دیده نمی شوند البته در بعضی قصه ها آنها به وسیله آینه خود را منتقل میکنند

مانند portal

چیزهای دیگه که خون آشام از اش می ترسه نقره به خصوص تو قصه ها صلیب نقره ای گرگینه و

holy water

است که فکر کنم آب کلیسا باشه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
رایت ساحر

من فقط پرسیده بودم منشا خون اشام ها در داستانهای تالکین کجاست؟ اصلا نمی دونم چرا بحث به اینجا کشید، که چرا اونا از آینه می ترسن. خیلی هم بهش جواب داده شده اما هیچ کدوم درست نیست.

حالا بگذارید خودم بگم:

اول یه سوال: شما می تونید بدون دست و پا هم خودتون رو تصور کنید و باز بگید این منم، اما تصور خود بدون "سر" مشکله!

حالا این قضیه هویت در مورد خون اشام ها هم هست، اونا مسخ شدن و از هویت اصلیشون دور افتادن و وقتی توی آینه نگاه می کنن تلنگری به آگاهیشون می خوره و می فهمن اون چیزی که مقدر شده که باشن نیستن، حتی آگه این وضع ادامه پیدا کنه ممکنه تغییر کنن.

در هر حال نگاه کردن در آینه برای یه خون آشام همون قدر وهن آوره که ما خودمون رو بدون سر تصور کنیم! یعنی مهم ترین چیزمون (که همون هویتمون هست) رو به چالش میکشه و مسلم هیچ کس دوست نداره بی هویت باشه. زیرا بی هویتی در نهاد هیچ فانی وجود نداره.

البته توضیح کامل این بحث بسیار طولانی است و نیازمند زمان و دانش فراوان و آنچه که من گفتم فقط پیش در آمدی بود بر آن دانش عظیم که هست. ( علاقه مندان به این موضوع هویت و اینکه چرا هویت ما بیشتر در سرمان است، می توانند به یوگا تانترا مراجعه کنند.)

با عشق به همه،

رایت

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
امپراطور تاریکی

من تصور می کنم خون آشام ها موجوداتی طلسم شده اند....

یعنی یا انسان یا چیزی بودن که نفرین یا همچین حالتی

پیدا کردن.........

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
سیاه بینان حلقه

خون اشام ها توسط خود انسان به وجود می اید...

انسان هم با دست های خود میتواند یک انسان دیگر را طلسم کند و هم میتواند با تمرکز بر صورت شخص مخاطب او را به خون اسام مجازی تبدیل کند...

البته اگه مشکل داره به خاطر نظر بودن است.( نوشته رو عرض کردم )

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
آرون

بچه ها دقت داشته باشید که خون آشام تو جاهای مختلف و داستانهای مختلف متفاوته و هرچه قدر بخواید میتونید نظر بدید , اما ما اینجا داریم راجع به وجود خون آشام ها در دنیای تالکین بحث می کنیم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
سیاه بینان حلقه

همه ی حیوانات داخل داستان های خیالی از یک ریشه اند هرچی از این بگی به اون نزدیک میشی نمیشه اینهارو از هم جدا کرد.

با تشکر

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
اله سار

این نسبتا درسته. اما توجه داشته باش که همه موجودات خواص عمومی و اختصاصی دارند .ما وقتی می گیم در مورد مثلا انسانهای دنیای تالکین می خوایم بحث کنیم منظور اینه که در مورد خصوصیاتی از اونا که فقط در دنیای تالکین هست و گرنه همه می دونیم که بهر حال انسان 2 دست و دو پا داره و همه چیز خواره! در کمترین حالت وقتی قراره در مورد خون آشامهای آردا صحبت بشه منظور اینه که خواص اختصاصی اونها رو برسی کنیم. مضاف بر اون ، اصلا خون اشامهای دنیای تالکین هم کاملا متفاوت با باقی خون اشامهان و اورجینالن.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مالبت پیر

در مورد خون آشامهای دنيای تالکين نظری ندارم ولی خون آشام ها در يک مفهوم کلی از آينه نمی ترسند. فقط توی آینه دیده نمیشن. حتی قصر خون آشام ها هميشه يه اتاق کاملاْ آينه کاری هم داره حتی شايد از اين که با رفتن جلوی آينه ثابت کنن متفاوت هستن و ترس ايجاد کنن لذت هم می بردن. در هر حال من شنيدم خون آشام ها تحمل نور، بوی تند مخصوصاْ بوی سير، صليب (به عنوان یک نماد دینی که شاید بشه به خیلی چیزها هم تعمیم داد.) و چيز های خاصی که اکثراْ ماهيت دينی و مذهبی دارن مثه خاک ها و آب های مقدس و انواع تلسم ها. ولی با آينه فکر نمی کنم مشکلی داشته باشن. حتی ازش استفاده می کنن.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مالبت پیر

بابا يا اين ويرايش رو درست کنين يا. يا خودتون ويرايشش کنين. طلسم رو می گم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Vána

فقط یه چیزی یه کتاب جالب در مورد خوناشامها دراکولای برام استوکر هست که پیشنهاد میکنم هر کسی علاقه به خوناشامها داره بخونه جالبه

واینکه خون اشامها شبها توی تابوت میخوابن ووقتی خون اشامی خون انسانی رو بمکه بعد از چند روز اون انسان به خون اشام تغییر شکل پیدا میکنه

وخوناشامها کلا پوست بدنش بی روح وبه رنگ گچ میزنه وسالهای بسیاری میتونن زندگی کنن وباید به شیوهی خاصی اونها رو از بین برد البته چون این کتابو چند سال پیش خوندم چیزهای بیشتری ازش یادم نیست همه ی اینها رو میتونید در دراکولا استوکر بخونید

اینها بهش اشاره نشده بود که یه اشاره ای کردم

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Glorfindel Thalion

بچه ها یکی می تونه در مورد این ثورینگ وثیل برام توضیح بده. من یادم نمی یاد جایی خونده باشم. میشه بگید تو کدوم کتابه. به اطلاعاتم اضافه کنید.

در مورد پیدایش خون آشام یه متنی تو سایت افسانه ها نوشتم ، نظر خودمه. نمی دونم اینجا بذارمش یا نه.

ویرایش شده در توسط 3DMahdi
تصحیح

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تضاد

در سیلماریلیون، حدیث برن و لوتین، صفحه 293 به این موضوع اشاره شده ولی جای دیگه ای توضیح کامل نداریم. مدخل مربوط به اون در دانشنامه هم هست :)

ویرایش شده در توسط تضاد

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Vána
ارسال شده در (ویرایش شده)

خب یه سری کتاب خون اشامی برای طرفداران خون اشامها که خودم خوندم

اولیش برام استوکر سرشار از هیجان وگاهی ترس کتاب جالبی بود هرچند من چند سال پیش خوندمش

خون اشام اثر وودی الن یه داستانک کمدی

مجموعه اکادمی خون اشام ریچل مید داستان جالبی داره سه دسته از خون اشامها رو معرفی میکنه

خون اشام جنوبی با نام خون واقعی معروفه داستان دختری کهع قدرت ذهن خونی داره

مجموعه دارن شان و حماسه لارتن کریپسلی 4 جلدی

تولایت شخصیت اصلی مرد خون اشامه

کلا برام استوکرسرشار از هیجان وبعدم اکادمی به شدت جالبتر از بقیه بود

و دارن شان م که اثارش از هیجان فراونه

ویرایش شده در توسط rings

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
hamid stormcrow

نمی دونم چند نفر از دوستان سریال True Blood رو دیدند اونجا توضیح می ده که بسیاری از افسانه هایی که را جع به خون آشام ها وجود داره مثل دیده نشدن در آینه یا آتش گرفتن در مقابل صلیب ساخته و پرداخته خود خون آشام هاست تا بتونن به راحتی در بین مردم عادی زندگی کنند چون وقتی یک نفر تصویر اون هارو در آینه می دید یقین می کرد که طرف خون آشام نیست

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Glorfindel Thalion

اما در مورد خون آشامها من به دلایل منطقی رسیدم و اگر به آخرین پستم در این جا نگاه کنید خیلی وقته گذشته.

در اصل خون اشام ها نه جن زده هستند و نه از اون قدرت های خارق العاده دارن و نه مریضا و.....

منشاء خون اشام ها در کشور هایی مانند هند و جنوب شرقی آسیا و اقوام سرخپوست آمریکای جنوبی دیده شده.

و در عصر تقریبا معاصر هم در ایتالیا و مخصوصا در شهر ونیز خیلی دیده شد.(البته هیچ کس اون ها رو به عینه ندیده و فقط مرده ای بوده که خون نداشته و روی گلویش جای دندون انسان بوده و بعد استناد کردن به وجود موجودی به نام خون آشام.)

خوب بین همه ی این کشور ها به جز ایتالیا ، دو وجه اشتراک وجود دارد و اولی بحثی مبنی بر گروه هایی هست که برای خدایانشان قربانی می کنند.

امروزه اسم های زیادی برای این گروه ها یا بهتره بگم مذهب ها گذاشتن من جمله شیطان پرستی و ....

دوم در این کشور ها ادیان و مذهب های زیادی در یک جا جمع شده اند.

و این گروه های به اصطلاح شیطان پرست از نظر تعداد روز به روز کاهش پیدا کردند و تبدیل به گروه هایی زیر زمینی شدند.

این ها هر از گاهی افرادی رو از مذهب دیگری می گرفتند و مناسک مخصوص خودشون رو اجرا می کردند که میشه خوردن خون قربانی رو هم جزئی از این مراسم دانست و بعد جسد رو در جایی رها می کردند و چون بر روی جسد آثار دندان انسان وجود داشته و خونی در آن نبود و قاتلی هم شناسایی نمی شد (به دلیل مخفی کاری و زیر زمینی بودن این گروه ها) مردم باستان به این فکر می افتادند که موجودی به نام خون آشام که شبیه انسان است و خصوصیاتی دیگر هم در طی زمان بهش اضافه کردند وجود دارد و خون انسانها را می خورد.

اما به موضوع ایتالیا بر می خوریم.

در ایتالیا گروه های بودند که پدرانشان تحت آزار و اذیت و شکنجه کلیسا مجبور به پذیرش دین مسیح شدند اما این کینه هیچ وقت از دل انها بیرون نرفت.

این گروه ها به طور زیر زمینی در دوران رنسانس در کل ایتالیا من جمله ونیز پراکنده شدند و به فکر انتقام افتادند و مذهبی به نام شیطان پرستی نوین رو به وجود اوردند.

در شیطان پرستی نوین مایعاتی مانند خون و .... مقدس شمرده شده اند.

این افراد بر عکس کشیشان مسیحی که لباس سفید می پوشید ،خرقه سیاه رو برگزیدند و آرایش مخصوصی برای صورت خود داشتند که می توان به سفید کردن صورت اشاره کرد.

این افراد شبانه افراد مسیحی و به خصوص دختران جوان رو می دزدیند و انجام فریضه دینی می کردند و مانند هم کیشانشان در باستان جسم بی خون رو رها می کردند و باز مردم اهمال کار به این نتیجه می رسیدند که مو جودی به نام خون آشام وجود دارد و اگر هم اتفاقی این افراد شیطان پرست رو می دیدند فرار می کردند و سفیدی صورت آنها هم به خصلت های خون آشام ها افزوده می شد.

موفق باشید اگر دلیلی به نظر منطقی نبود و یا مدرکی از نظراتان اشتباه بود مدارک جدید ارایه می دهم.

« این متن توسط خود من در سایتهای دیگر قرار گرفته. مشکل حقوقی نداره »

ویرایش شده در توسط Glorfindel Thalion

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
CelebAlph

Glorfindel Thalion می تونم بپرسم منبعتون کجاست؟

اینایی که من نوشتم اولین اثار راجع به این خون اشام نوع امروزی شه وگرنه به وجود انواع خون خوار در اساطیر دیگه در دنیا در پست اولم در همین تاپیک اشاره کردم. من زیاد شنیدم که این امر و به سرخ پوست ها نسبت می دن چرا؟ درسته که اونها دین خشنی داشتن ولی چرا خون اشام؟ اخه مگه می شه یه همچین چیزی وجود داشته باشه؟ از لحاظ علمی غیرممکنه.

در ضمن دوستان توجه کنین هر کتاب یا فیلمی که میبینین در مورد اساطیر و موجودات نوشته شده خیلی از ویژگی های اون موجود رو به سلیقه و نیاز خودش تغییر داده. اصلا ویژگی داستان نویسی معاصر همینه. این که تو تروبلاد یه نوع خون اشام معرفی کرده به این معنی نیست که موجود ابتدایی هم دارای این خصوصیات بوده حتما...

برای مطالعه می تونم این مجله رو بهتون معرفی کنم که سخن هم کوتاه شده باشه اما به خوبی موضوع رو شکافته و کاملا علمی و منطقی با منابع و دلایل این موضوع رو باز کرده. شماره 9-10 رو دانلود کنید:

http://www.fantasy.i...d=67:issue09-10

مطالعه اش رو به همه دوستان توصیه می کنم کلا مجله خوبیه.

بازم اما فکر کنم برای بعضی باید قسمتی از مطلب رو هم که شده قرار بدم:

با غروب خورشید زندگی را از سر می‌گیرند، اما نه آن زندگی‌ای که ما می‌شناسیم. قلب آن‌ها هیچ‌گاه نمی‌تپد و نشانه‌های حیات در آن‌ها وجود ندارد. شباهنگام، هنگامه‌ی شکار آن‌ها و خون انسان غذای زندگی بخش آن‌ها است، همیشه برای آشامیدن نیست که دو دندان نیش خود را در گردن قربانیشان فرو می‌کنند و همیشه هم مرگ پایان داستان قربانی نگون‌بخت نیست. شکار خود تبدیل به شکارچی می‌شود و خون‌آشام دیگری قدم بر کره‌ی خاکی ما می‌گذارد. افسانه‌ها درباره‌ی این جذاب‌ترین و خیره‌کننده‌ترین هیولاهای تاریخ بسیارند؛ هم آن‌ها که از حمله‌ی مرگ‌آفرینشان چیزی جز دو زخم کوچک روی گردن باقی نمی‌ماند. گفته می‌شود آینه تصویر آن‌ها را باز نمی‌تاباند. ظاهر زیبا و فریبنده‌شان هیولای پنهانی که در پشت این چهره وجود دارد را پنهان می‌کند. در میان همه‌ی هیولاهای تاریخ از همه جذاب‌تر و اغوا کننده‌ترند و با ظاهری فریبنده و برازنده، فرصت بی‌کرانه‌ای را برای این گونه زیستن خود در اختیار دارند. آن‌ها نمی‌میرند مگر آن که در معرض نور خورشید قرار گیرند. دشمن آن‌ها نور خورشید است. خورشید ابتدا پوست آن‌ها را درخشان کرده و سپس آن‌ها را می‌سوزاند. در برخی از فرهنگ‌ها آن‌ها از قوزه‌ی سیر می‌هراسند و گاه باید شمشیری نقره‌ای را در قلب آن‌ها فرو کرد یا با صلیبی تیز به زندگی آن‌ها خاتمه داد؛ اگرچه صلیب همیشه بر آن‌ها کارگر نیست؛ آخر چگونه نماد مسیحیت خواهد توانست مرگ موجوداتی را رقم بزند که پیش از مسیح وجود داشته‌اند؟ اگرچه خواستگاه آن‌ها را در مغرب زمین و عمدتا در قرون وسطی می‌دانند، اما باور به چنین موجوداتی از هزاران سال پیش در حوزه‌های تمدنی مختلف وجود اشته است. این متن شناسنامه‌ی کوتاهی از خون‌آشام‌ها است.

شاید بسیاری از ما ومپایرها را از برام استوکر و کتاب معروفش «دراکولا» است که می‌شناسیم. دامنه‌ی اثر این کتاب به قدری وسیع بوده است که در بسیاری از مواقع دراکولا را معادل خون‌آشام می‌پندارند. دراکولا داستان پادشاهی است که یکی از خوف‌انگیزترین حکومت‌ها را در جهان اداره کرد سلطانی که رفتارش نماد وحشی‌گری به شمار می‌رفت. لرد ولاد تپش یا لرد ولاد سوم پرنس والشیا حکمران قصی‌القلبی بود که در فاصله‌ی سال‌های 1431 تا 1476 در منطقه‌ای که امروزه در رومانی قرار گرفته است در 3 دوره‌ی زمانی متفاوت حکمرانی کرد. او نبردی طولانی را با نیروهای ترک عثمانی پشت سر گذاشت و در نهایت در یکی از همین نبردها کشته شد و سرش را از بدنش جدا کردند تا عبرتی برای مخالفان شود.

ولاد سوم را گاهی لرد دراکولا می‌نامیدند. دراکول از واژه‌ی اژدها (Dragon) نشات گرفته و به معنی پسر اژدها است. این لقب را به واسطه‌ی پدرش لرد دراکول به او داده بودند، چون لرد دراکول در یک انجمن بزرگ‌زادگان به نام محفل اژدها که در اواخر قرون وسطی در مجارستان بنیان گذاشته شد عضو بود؛ در زبان محلی دراکول نام مستعاری برای شیطان نیز به شمار می‌رفت چرا که برخلاف سنت شرقی که اژدها موجودی خوب و حامی سلطنت است، در غرب اژدها عموماً بار منفی دارد، ‌رفتارهای لرد دراکولا در این که شیطان را به نام او منتسب کنند تأثیر فراوانی داشت.

لرد دراکولا اسیرانش را بر چوبه‌های بلندی به صلیب و صلابه می‌کشید. زندگی خانه به دوشی او، جنگ‌های پارتیزانی‌اش و روش‌های وحشیانه‌ی شکنجه و اعدام اسیران باعث شد تا بعد از مرگش افسانه‌های زیادی برای او ساخته شود؛ از جمله آن که او با شیطان بیعت کرده و بر علیه خداوند شوریده است و این که او پس از مرگ ظاهریش هنوز زنده است و شب‌ها به خیابان‌ها می‌آید و به شکار می پردازد و تا عطشش را با خون تازه‌ی انسان سیراب نکند، به قصر نفرین شده‌اش در ترانسیلوانیا باز نمی‌گردد.

برام استوکر نیز بر مبنای شخصیت افسانه‌ای لرد دراکول بود که داستان دراکولا را نوشت‌، تا خون‌آشام‌ها را به دنیا معرفی کند. اما خون‌آشام‌ها،‌ ریشه‌ای باستانی‌تر از دراکولا دارند و عجیب نیست که هنوز هم بسیاری به وجود آن‌ها اعتقاد داشته باشند و گاه گزارش‌هایی مبنی بر مشاهده‌ی آن‌ها ارائه کنند. در بسیاری از نقش‌ها و متون باستانی در گوشه و کنار جهان نشانه‌هایی از این موجودات وجود دارد. در مصر باستان، عهد عتیق و باورهای قبایل آفریقایی نشانه‌هایی از موجودات خون‌آشام هست و حتا گفته می‌شود نقشی بر یکی از سفالینه‌های باستانی پیدا شده در ایران مردی را تصویر کرده است که قصد دارد گردن شخص دیگری را گاز بگیرد. لیلیت در تمدن بین‌النهرین خون‌آشامی است که با بروز بیرونی یک مادر و دختر تصویر می‌شدند. لاماشتو در آسیای جنوب شرقی به خون زنده بوده است، ستریکو لیما و وتالا در فرهنگ‌های مختلف خون‌آشام‌هایی باستانی بوده‌اند. شاید نمونه‌ای از یک خون‌آشام جهش یافته در اسطوره‌ی ضحاک بروز پیدا کند، آن‌جا که مارهای رسته بر دوش او این بار نه به خون که به مغز جوانان این سرزمین زنده می‌ماندند.

ریشه‌های کهن خون‌آشام‌ها برای اسطوره‌شناسان و متخصصان فرهنگ عامه نه تنها قابل توجه که مهم است. چگونگی تحول خون‌آشام‌ها در فرهنگ‌های مختلف و چگونگی خلق آن‌ها در هر یک از این فرهنگ‌ها می‌تواند سر‌نخ‌های با ارزشی از تحول فرهنگی در اختیار نمادشناسان و اسطوره‌شناسان قرار دهد اما در کنار آن‌ها مردمان بسیاری به وجود خون‌آشام‌ها اعتقاد دارند و هر روز گزارش‌های بسیاری از ملاقات با خون‌آشام‌ها ارائه می‌دهند. گزارش‌هایی که مربوط به دوران قدیم نیستند، بلکه روایت‌هایی از مواجهه‌ی امروزی با خون‌آشام‌ها را روایت می‌کنند و این سؤال را به وجود می‌آورند که آیا این هیولاهای شگفت‌انگیز می‌توانند وجود خارجی داشته باشند؟

اگر خون‌آشام‌ها واقعاً آن چیزی باشند که داستان‌ها و روایت‌های عامه از آن‌ها نقل قول می‌کنند و ما خون‌آشام‌ها را به آن‌ها می‌شناسیم، آن گاه پاسخ علم به مسأله‌ی وجود آن‌ها منفی است.

ویژگی بارز و اصلی خون‌آشام‌ها آن‌گونه که افسانه و باورهای عامه می‌گویند، این است که خون‌آشا‌م‌ها موجوداتی انسانی (یا حداقل با منشا انسانی) هستند که پس از تبدیل شدن به خون‌آشام باید انرژی زندگی خود را از خوردن خون دیگر انسان‌ها به دست آورند؛ اما برای این که خون‌آشام‌ها بتوانند وجود داشته باشند، باید تکلیفشان را با رژیم غذایی‌شان روشن کنند.

اولین مسأله‌ای که خون‌آشام‌ها باید با توجه به این رژیم غذایی‌شان حل کنند، این است که آیا یک موجود زنده می‌تواند تنها با خوردن خون زنده بماند؟

ساز و کار بدن انسان به گونه‌ای نیست که بتواند تنها با استفاده از مواد سازنده‌ی خون تغذیه کند. میزان پروتئین‌ها،‌ کربوهیدارت‌ها و چربی موجود در خون به اندازه‌ای نیست که خانواده هوموساپینس (انسان امروزی) یا هر نوع جهش یافته‌ای از آن، بتواند برای تامین نیازهای حیاتی خود به آن متکی باشد.

تغذیه در بدن ما در چندین مرحله‌ی مختلف صورت می‌گیرد؛ بخش اول در دهان و در هنگام جویدن رخ می‌دهد و قطعات غذا با کمک فرآیند جویدن و آنزیم‌هایی که در دهان ترشح می‌شود به شکل نیمه‌خمیری در می‌آیند. این مواد در طول مری و بعد از آن به کمک آنزیم‌های متفاوتی که در طول مسیر ترشح می‌شود به ساختارهای سازنده‌ی خود شکسته می‌شوند. بخش اصلی آن‌ها از طریق دیواره‌های معده و روده جذب شده و وارد خون می‌شود و از طریق خون به سلول‌های مختلف انتقال پیدا می‌کند. آب و مایعات نیز در روده‌ی بزرگ و بنا به نیاز بدن جذب می‌شوند. بخشی از مایعات نیز وارد جریان خون می‌شود تا فشار خون را متعادل نگاه دارد.

اما نکته‌ی مهم در این میان این است که بدن انسان نمی‌تواند اجزای خودش را به عنوان غذا مورد استفاده قرار دهد و از سوی دیگر هر چیزی که به عنوان غذا مصرف شود، نمی‌تواند مستقیماً وارد خون بدن شود، بلکه باید ابتدا به اجزای اصلی‌اش شکسته شده و سپس وارد اجزای خون شما شود. اگر رژیم غذایی شما شامل خون باشد، باید حداقل روزی یک بار مقدار زیادی خون بنوشید. این خون مستقیماً به معده شما سرازیر می‌شود و باید در آن‌جا تجزیه شود. اما گنجایش یک معده‌ی معمولی اجازه‌ی این کار را برای موجودی مانند انسان نمی‌دهد. فضای معده‌ی ما بسیار محدود است. اگر پشه می‌تواند با خوردن خون به حیات ادامه دهد به دلیل این است که حجم معده‌ی بسیار بزرگی دارد. تا به حال یک پشه تازه تغذیه کرده را دیده‌اید؟ بخش بزرگی از اندام ساده‌ی او را کیسه معده‌اش تشکیل می‌دهد.

با فرض آغاز فرآیند هضم باز هم این مشکل وجود خواهد داشت که ترکیبات موجود در خون شامل همه‌ی نیازهای انسان نمی‌شود. بنابراین شما اگر یک خون‌آشام باشید، ناچار خواهید بود رژیم غذایی دیگری در کنار مصرف خون برای خود تدارک ببینید، که در این صورت دیگر خون‌آشام نیستید.

از سوی دیگر هر لیتر خون انسان در بردارنده تقریبا 700 کیلو کالری انرژی است و یک فرد بالغ اگر فارغ از نحوه‌ی هضم خون، بخواهد ساز و کارهای بدنش را به درستی انجام دهد، باید روزانه 3 لیتر خون بخورد. این فقط انرژی را تأمین می‌کند، اما بسیاری از مایحتاج دیگر بدن در این مقدار قرار ندارد، برای مثال برخی از ترکیبات نظیر ویتامین c‌ وجود دارد که بدن انسان نه می‌تواند آن‌ها را تولید کند و نه می‌تواند آن را ذخیره سازد. هر لیتر خون در بردارنده 5 میلی گرم ویتامین سی است اما بنا بر توصیه‌ی سازمان بهداشت جهانی شما باید روزانه 45 میلی گرم ویتامین سی به بدن خود برسانید که معادل 9 لیتر خون تازه در روز است، اما اگر این مقدار خون را بنوشید به سرعت با انباشت کالری اضافه و مشکل اضافه وزن مواجه خواهید شد، تصور خون‌آشامی با اضافه وزن از آن‌چه در ذهن ما از یک خون‌آشام وجود دارد، بسیار متفاوت است. البته راهی برای حل این مشکل وجود دارد و آن این است که پیش از نیش زدن قربانی خود محل گزیدگی را لیمو‌ترش بمالید تا بخشی از ویتامین سی مورد نیاز را از لیمو تامین کنید، هر چند لیمو در منوی غذاهای خون‌آشام‌ها قرار نمی‌گیرد. اما با فرض حل همه‌ی مسائل هضم و غیره، مشکل اصلی پزشکی که برای خون‌آشام‌ها به وجود خواهد آمد، نمک است.

خون انسان در هر لیتر شامل حدود 9 گرم نمک است. 3 لیتری که برای تامین انرژی یک خون‌آشام در روز لازم است باعث می‌شود تا نمک بدن شما به 5/4 برابر مقدار مجاز برسد و به سرعت همه‌ی ارگان‌های اصلی بدن نظیر کلیه‌ها و سیستم‌های حیاتی بدن دچار اختلال می‌شود. یکی دیگر از ویژگی‌های خون‌آشام‌ها بر اساس افسانه‌ها عدم فعالیت قلب و جاودانه زیستن است. بیایید فقط به بخش اول این باور بپردازیم. خون‌آشام‌ها تپش قلب ندارند. عدم تپش قلب به این معنی است که جریان خون در بدن متوقف می‌شود و در نتیجه انرژی مورد نیاز سلول‌ها به آن‌ها نمی‌رسد، بنابر این اکسیژن و سایر نیازهای اندام‌های مختلف معطل می‌مانند که نتیجه‌اش مرگ اندام‌ها و در نهایت مرگ انسان است. به همین دلیل خون‌آشام‌ها باید فکری به حال تپش قلبشان بکنند تا بتوانند زنده بمانند.

برخی از روایت‌های جدیدتر صحبت از ویروس خون‌آشام یا جهش ژنتیک خون‌آشام می‌کنند. این روایت‌ها معتقدند زمانی که یکی از خون‌آشام‌ها به شما حمله می‌کند، در اثر گزیدگی ایجاد شده نوعی ویروس وارد بدن شما می‌شود و جهشی ژنتیکی ایجاد کرده و شما را تبدیل به خون‌آشام می‌کند. در این که ویروس‌ها می‌توانند به رفتارهای عادی بدن صدمه بزنند هیچ شکی نیست، اما اگر این تغییر نیازمند دستکاری‌های ژنتیکی آن‌چنان وسیعی باشد که ماهیت تغذیه‌ی یک نفر یک شبه تغییر کند و از جمله باعث رشد دندان‌های نیش او شود، بی‌شک موجب مرگ می‌شود؛ چون بدن ما در طول زمان خود را بر اساس نیازهای اطرافش تغییر داده است و هر تغییر یک‌باره‌ای برای او مرگ‌بار خواهد بود.

البته مشکل وجود خون‌آشام‌ها فقط به مساله‌ی تغذیه محدود نمی‌شود. ریاضیات نیز مانع بزرگی برای خون‌آشام‌ها به شمار می‌رود. چندی پیش یکی از اساتید فیزیک دانشگاه فلوریدا با محاسبه‌ای نشان داد دشمن اصلی خون‌آشا‌م‌ها نه نور خورشید یا قوزه‌های سیر، که ریاضیات پایه است.

او تصور کرد تمام افسانه‌های پیشین درباره‌ی خون‌آشام‌ها اشتباه بود و اولین خون‌آشام در روز اول ژانویه سال 1600 به وجود آمده است، اگر این تاریخ را به عقب ببرید مسأله حادتر می‌شود. در آن هنگام جمعیت همه‌ی جهان در حدود 536 میلیون و 870 هزار نفر بوده است. اگر این خون‌آشام اولیه موجود قانعی بوده باشد و برای زنده ماندن تنها یک نفر را در ماه بگزد و در نتیجه او را نیز تبدیل به خون‌آشام کند، در اول ماه فوریه 1600 در جهان دو خون‌آشام وجود داشته‌اند. آن‌ها این رژیم صرفه‌جویانه خود را ادامه می‌دهند و ماه بعد 4 خون‌آشام در جهان زندگی خواهند کرد. به این ترتیب، در هر ماه جمعیت خون‌آشام‌ها به طور تصاعدی بالا می‌رود و بعد از گذشت حدود 30 ماه همه‌ی جمعیت جهان تبدیل به خون‌آشام می‌شوند و دیگر کسی نیست که از آن‌ها تغذیه کنند.

این مشکل جمعیتی باعث می‌شد که زمین سیاره‌ای خالی از انسان و تحت سیطره‌ی خون‌آشام‌ها شود. اما اگر شما خون‌آشام نیستید و هنوز روی زمین زندگی می‌کنید، به این معنی است که خون‌آشام‌ها نمی‌توانند به وجود آیند. حتا اگر همین امروز نخستین خون‌آشام روی زمین به وجود آید، با توجه به جمعیت نزدیک به 7 میلیاردی زمین باز هم کمتر از 3 سال برای تبدیل شدن همه انسان‌ها به خون‌آشام‌ها کافی خواهد بود.

بدین ترتیب علم قاطعانه وجود خون‌آشام‌ها –حداقل با توصیفات رایج از آن‌ها- را انکار می‌کند، اما برخی از افراد و گروه‌ها هستند که تحت تأثیر این افسانه‌ها وارد دنیایی تخیلی شده‌اند.

گزارش‌های معتبری از مجامعی که در آن‌ها افراد خون می‌نوشند بسیار است، اما این افراد خون‌آشام نیستند، بلکه نوعی رفتار غیرعادی روانی دارند و برای بازی در دنیای خود ساخته‌شان آن را جدی می‌گیرند. گاهی این تأثیرات روانی به قدری جدی است که شخص احساس می‌کند اگر خون ننوشد از بین می‌رود؛ اما این حالت روانی عموماً پس از مدتی تحت نظر بودن معالجه می‌شود.

یکی دیگر از عارضه‌های مربوط به خون‌آشام‌ها‌، درخشان شدن بدن آن‌ها در مقابل خورشید و حساسیتشان به نور است. این موضوع کاملاً واقعی است، اما لازم نیست خون‌آشام باشید تا به این عارضه دچار شوید.

در حقیقت در پی این عارضه (سندروم پورفریا) و به دلیل نقص آنزیم‌های بدن، در برخی موارد شخص نمی‌تواند نور خورشید را تحمل کند و اگر در مقابل آن قرار گیرد، در برخی از موارد علاوه بر احساس ناراحتی، رنگ پوستش تغییر کرده و دانه‌های قهوه‌ای روی آن ظاهر می‌شود.

اما خارج از دنیای انسان و در محیط اطراف ما خون‌آشام های واقعی زندگی می‌کنند. حداقل 13 گونه مختلف از جانوران هستند که می‌توان آن‌ها را در رده‌ی خون‌آشام‌های واقعی قرار داد. با آن‌ها آشنا شوید:

1. خفاش خون‌آشام: به یاد داشته باشید که اگرچه خفاش‌ها معروف به خون‌آشامی هستند، اما از بین حدود 1000 گونه مختلف آن‌ها تنها 3 مورد خون می‌خورند و دو مورد آن‌ها تنها به خون پرندگان علاقه دارند و فقط خفاش خون‌آشام است که می‌تواند گونه‌های متفاوتی از جانوران را بگزد و دندان‌های نیشش را در رگ‌های آن‌ها فرو کرده و خونشان را بنوشد.

2. کاندیرو: این یکی از وحشتناک‌ترین خون‌آشام‌های طبیعت است که در آب‌های رودخانه‌ی آمازون زندگی می‌کند. این موجود راه خود را به درون بدن گربه ماهی‌ها باز کرده و از خون آن‌ها می‌نوشد. اگر شخصی بخواهد در آب‌های آمازون ادرار کند، باید مواظب باشد، چون بارها اتفاق افتاده که این ماهی وارد اندام‌های بدن می‌شود و از درون شروع به مکیدن خون می‌کند.

3. پشه‌های ماده: آشناترین خون‌آشام‌های اطراف ما. البته آن‌ها فقط معروف‌ترین خون‌آشام‌ها نیستند، بلکه یکی از اصلی‌ترین عوامل مرگ و میر انسان در تاریخ انواع مختلف پشه‌ها بوده است. پشه‌های نر خون نمی‌خورند، ولی پشه‌های ماده برای تأمین پروتیئن مورد نیازشان خون می‌نوشند.

4. کنه: این جانور گزنده کوچک خون‌آشام بی‌نظیری است و می‌تواند 600 برابر ظرفیت بدنش خون بنوشد.

5. لمپری: این نه تنها خون‌آشامی شگفت‌انگیز است، که با ظاهر ترسناکش گویی از دنیای موجودات فضایی به آب‌های زمین آمده است، این موجودات نه آرواره دارند و نه سر مشخص، و هرچه هست ردیف‌های مدوری از دندان‌هایی است که بعد از گاز زدن یک طعمه‌ی دیگر نمی‌توان آن‌ها را جدا کرد.

6. ساس: این حشره شباهت‌های بیشتری با خون‌آشام‌های افسانه‌ای دارد، نه تنها خون می‌خورد که فقط شب‌ها از مخفیگاه خود بیرون می‌آید و شما را می‌گزد، اگرچه معمولاً با نیشش بیماری منتقل نمی‌کند.

7. تریاتومینا: برخلاف اسمش از ساس‌ها خطرناک‌تر است. اندازه‌ی بزرگ‌تری نسبت به آن‌ها دارد و پرخاشجوتر است و وقتی به شما حمله می‌کند می‌تواند بر خلاف ساس‌ها بیماری‌ها را نیز به شما انتقال دهد.

8. زالو: این جانور کرم مانند، شاید تنها خون‌آشامی باشد که مردم در بخش‌های وسیعی از جهان حاضرند پول بدهند تا توسط او گزیده شوند. زالوها در طب جایگزین به همکارانی قابل اعتماد برای پزشکان بدل شده‌اند.

9. کک: این یکی علاوه بر خون‌آشامی این عادت ناپسند را هم دارد که بعد از این که تغذیه‌اش تمام شد، برخلاف بقیه‌ی جانوران خون‌آشام دست از سر غذای خود بر نمی‌دارد و به آن می‌چسبد.

10. شپش: این یکی ممکن است در بخش‌های مختلف بدن خانه کند و ویژگی‌اش آن است که در بدن قربانی لانه می‌کند تا همیشه به منابع تازه خون دسترسی داشته باشد.

11. فنچ خون‌آشام: این پرنده‌ی کوچک در گالاپاگوس زندگی می‌کند و رفتارش شبیه هیولاهای فیلم‌های هالیوودی است. آن‌ها غیر از دانه، خون می‌خورند و برای این کار منقارشان را تا حدی در بدن پرنده‌ی بزرگ‌تر فرو می‌کنند تا زخم او باز شده و خون بیرون بیاید و آن‌ها نیز خون وی را می‌نوشند.

امیدوارم مفید بوده باشه :)

ویرایش شده در توسط CelebAlph

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Glorfindel Thalion

در جاهای مختلف خوندم که خون آشام در بین هندی. حتی خاور نزدیک باستان و تمدن های سرخپوستی آمریکای جنوبی بوده. مثلا در خاور نزدیک باستان روی کوزه ای عکس مردم در حال فرار است و یه موجود انسان گونه با دندانهای بلند.

از اینها گذشته متنی که من قرار دادم یک نظریه ی شخصی بر اساس اطلاعات خودمه. در باب پیدایش خون آشامه . نه خوصیایت رفتاری و غیره. وگرنه که بنده اصلا اعتقاد ندارم خون آشام وجود داشته باشه.

در اصل به جز عوامل حیوانی . مثل خفاش و یا حمله ی حیوانات و از این حرفها یکی از دلایل هم میتونه این باشه.

ویرایش شده در توسط Glorfindel Thalion

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...