رفتن به مطلب

Recommended Posts

Nienor Niniel

حقایق رو نشون میده؟ اون "دهان سایرون" رو میشه بگی کجای دلم بذارم؟ ;)

یه چیزایی رو برعکس میکنین شماها.. داستان برگرفته از زندگیه نه زندگی برگرفته از داستان!!!!

حالا اد انگشت نذاریم رو دهان سائرون :دی

خب منم همینو گفتم.گفتم که اتفاقات دنیا رو ذهن تاثیر میذاره و بعضی جاها در قالب یه داستان نشون داده میشه بهمون.نگفتم زندگی رو از داستان ها کپی برداریم مطلقا!منظورم اینه که مقایسه رو میشه انجام داد

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Arien

انقدر پستها زیاده که نمیشه همشونو خوند..

شاید خیلیها این تایپیک رو خونده باشین و توی این تایپیک ازش اسم برده باشین ولی واسه یادآوری:

https://arda.ir/forum/index.php?showtopic=894

الان من واقعا نمیدونم چیو بگم درسته یا غلطه. بعضی مقایسه ها که کلا از پایه اشتباهه ولی بعضیاش یه نشونه هایی از واقعیت داره..

تالکین نیومده به خواب کسی، بیاد رسما توضیح بده خودش؟ :/

البته من هنوزم میگم اینا داستانه...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ایوانا

وقت نکردم کل پست هارو بخونم ولی لازم دونستم نظرخودم رو بگم :

راستش اگه بخوام عظیم ترین شاهکار تالکین رو در داستان نوشتن انتخاب کنم همین معرفی ایلواتار به عنوان خالق یگانه هستش

امروزه در جامعه ی نویسندگان جهان بیشتر اثار سکولار هستن و درتلاش اند وجود یک خالق رو برای جهان نقض بکنن و متریالیسم و موارد مشابه رو جایگزین اندیشه های مذهبی بکنن در این شرایط تاکین اومده و اثاری رو ایجاد کرده که در اون ها یک قدرت مطلق ویک خالق یگانه دست به افرینش جهان وموجوداتش زده تالکین به عنوان یک مسیحی در مقابله با این جریان سکولار برای تبیین نقش خالق در زندگی انسان ذهن خوانندگانش رو با خالقی مطلق اشنا میکنه و سعی داره ضرورت وجود چنین قدرتی رو در جهان بیان بکنه

انسان ها از داستان هایی که میخونن تاثیر می گیرن واگه اون داستان قوی باشه تا اعماق زندگیشون نفوذ می کنه و اونا سعی می کنن اصول این داستان ها رو در زندگیشون پیاده بکنن افکار انسان ها در پرتو کتاب هایی که میخونن شکل میگیره

مثلا خود ما چندبار اتفاق افتاده که از جمله هایی مثل درپناه ارو - به امید ارو- قسم به ارو -و...استفاده کردیم ؟

داستان رو نباید با واقعیت مقایسه کرد نه به خاطر اینکه داستان هستن وغیر واقعی بلکه به خاطر اینکه خیلی از واقعیت عمیق تر جامع تر وپر مغز تره

داستان چکیده ای از واقعیته . یعنی حشو و اضافه های واقعیت رو کنارگذاشته و حقیقت ناب زندگی رو امیخته با تخیل به ما ارائه میده

این که تالکین برای دنیایی که در داستان هاش ساخته یک خالق معرفی کرده نه یک اشتباه که یک شاهکار خلاقانه و بی نظیره این خالق نه خود واقعی خداوند که جلوه وبازتابی ازقدرت ها و ویژگی های اونه وتا حدودی خدا رو به ما می شناسونه

این مسئله باعث میشه همه ی خواننده های کتاب های اون وتمام جامعه ی نویسندگان مدیون اون باشن

تاکین با پررنگ تر کردن نقش خداوند درزندگی ما دین بزرگی بر گردنمون گذاشته

ویرایش شده در توسط ایوانا

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
baradil soldier of dale

آره كاملا حرفاتو قبول دارم{چون پستت طولاني بود نخواستم نقل قول كنم}

اين مترياليستي و عقايد سكولار متاسفانه شده باكلاس بازي.يه عده واقعا اينطوري هستند ولي آدماي زيادي رو دور و برم ديدم كه سر اين بحثا مي گن "اينا همش كشكه و ..." ولي وقتي تو شرايط سخت قرار مي گيرن مي گن "خدايا عجب غلطي كردم اين حرفو زدم و ..."

خودم تا امسال جزو(همزه ندارم) دسته ي دوم بودم تا اينكه منم توي اين شرايط مذكور قرار گرفتم.

از لحاظ فني يك فانتزي نيازي به خدا و اين جور چيزا نداره ولي تالكين چون عقايد مذهبي قويي داشت و همچنان دنيايي كه آفريد انقدر بزرگ و جامع بود كه خداي يكتا رو در اين داستان دخيل كرد. اساسا خيلي از مسائل داستان مثلا آفرينش جهان و نبرد خير و شر با حضور خالق مطلق توجيح پذير و ملموس تر ميشه.

پ.ن: البته يه نصيحت ؛ روي اين مسائل بنيادي خيلي كليد نكنين چون واقعا بدجور ذهن رو مشغول مي كنه و چون به سختي ميشه به جوابشون رسيد يك كم آزار دهندس. تو دنياي واقعي خودمون هم اين جور مسائل اينطوري هستن و فقط به ميزان ايمان و اعتقاد برميگرده و به سختي ميشه با نظرات مخالف به توافق رسيد.;)

ویرایش شده در توسط baradil soldier of dale

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
aliz13

سلام عزیزان الان همه مل میدونیم ک در بین میلیارد ها کهکشان و خیلی بیشتر ستاره حتما سیاره ای با وجود حیات وجود داره شاید آراد وجود داره و تالکین یه جورایی بهش الهام شده خیلی از آدما بهشون الهام میشه ... و آرو همان خدای خودمونه خدای یگانه و ملکور یا اونگولیانت همون شیطان هستن ... و آینور هم همون جبرئیل و ... هستن و مایار هم پیامبران اند ک معجزه میکنند و والار هم بعضی مواقع ب کمکشون میان ... آخرش ک چی ?!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Einar Dunadan

سلام عزیزان الان همه مل میدونیم ک در بین میلیارد ها کهکشان و خیلی بیشتر ستاره حتما سیاره ای با وجود حیات وجود داره شاید آراد وجود داره و تالکین یه جورایی بهش الهام شده خیلی از آدما بهشون الهام میشه ... و آرو همان خدای خودمونه خدای یگانه و ملکور یا اونگولیانت همون شیطان هستن ... و آینور هم همون جبرئیل و ... هستن و مایار هم پیامبران اند ک معجزه میکنند و والار هم بعضی مواقع ب کمکشون میان ... آخرش ک چی ?!

درود

خب نمیدونم این سوال اینجا مناسبه یا نه

ولی دوست عزیز این مشکل شماست که نمیپسندین داستانو و میفرمایین آخرش که چی! این اشتباه یا مشکل تالکین نیستش!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Aslan

با سلام و درود بي پايان

اول اين كه هيچ چيز رو تو جهان نمي تونيم قطعي و ١٠٠٪ بگيم

ثانيا تا جايي كه حافظتم ياري مي كنه شواهدي و يا استادي بر وجود حيات بر سيارات ديگه جايي نخوندم ( معتبر باشند )

ثالثا تشبيه شما در باب اين كه ارو خداي يگانه است و يا ملكور شيطان رانده شده و ... يك تشبيه از اساس اشتباه ( از نظر شخص خودم و مي گم ) و بحث هاي مختلفي هم در اين زمينه تو تاپيك هاي مختلف داشتيم :) مي تونيد به اونها مراجعه كنيد و اگه بحثي بودم در خدمتم :)

رابعا اخر چي كه چي ؟!

اين كه چرا ما داستان هاي تالكين مي خونيم ؟! يا اين كه اخر اين تشبيه كه شما كردين ؟!

با تشكر

اصلان

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

دوستان مطالبی رو در مورد نکات مثبت و توجه به یگانه بودن ایلوواتار و برتری اش نسبت به دیگر فانتزی ها و سکولارها و استفاده از عباراتی مثل یاارو و... در زندگی روزمره و تاثیرش فرمودند.در اینکه کتاب های تالکین به خصوص ارباب حلقه ها کتاب های خوندنی و جذاب ودر عین حال پر از مفاهیم اخلاقی و مذهبی و سازنده هستند بحثی نیست و چه خوب که کسی که عمرشو به پای فانتزی و تخیلش گذاشت ،داستان هاشو همراه با مفاهیم متعالی کرد .این باعث تمایز آثار تالکین نسبت به تقریبا بقیه دنیای فانتزی شده ، صدای فانتزی تالکین،شاید آرام تر ولی عمیق تر و ماندگار تره.ولی اینکه یک داستان فانتزی هرچند ارزش مند رو تبدیل به یک مکتب فکری کنیم و زندگیمونو براساس اون رقم بزنیم به نظرم اشتباهه و نمونه ی قابل ذکرش هم همین یا ارو یا به امید ارو که به شخصه باهاش موافق نیستم .

این استفاده از این عبارات یا مثلا استفاده از فلان تصویر از فلان شخصیت ( مثل تراندویل )که این روزا خیلی مشاهده میشه، کاربرد درونمایه و مفاهیم داستان در زندگی نیست بلکه استفاده از قالب و پوسته داستان برای سرگرمی یا بر اساس ذوق زدگی مخاطبه و بیشتر جنبه فان داره

ویرایش شده در توسط R-FAARAZON

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...