رفتن به مطلب
R-FAARAZON

5 فیلم برتر فانتزی هزاره ی سوم

Recommended Posts

Lady Eowyn

تعداد فیلمهای فانتزی که دیدم چندان زیاد نیست که بتونم از بینشون انتخاب درستی داشته باشم اما فکر می کنم لیست زیر می تونند بهترین انتخابهام باشند.

1- سه گانه ارباب حلقه ها: نیازبه توضیح اضافه ندارند. همه اعضا این سه گانه رو می شناسند. بگذریم که در انطباقش با کتابها باهاش مشکل دارم اما به عنوان فیلم هم واقعا" برترین در نوع خودشون هستند.

2- هزارتوی پن: این فیلم رو تازه دیدم و هنوز هیجان تماشای اولیه اش رو دارم. نمی دونم بعد مدتی, در تماشای دوم و سوم و... هم همینقدر در صدر می مونه یا نه. این فیلم بسیار زیبا, ساده و تلخ تقابل دنیای فانتزی و واقعیت خشن رو نشون میده. شاید برای نشون دادن همین تقابله که دنیای واقعی از بیرحمترین زمان های قرن بیستم انتخاب شده و دنیای فانتزی خیلی پری وار نشون داده شده.

3- هری پاتر و زندانی آزکابان و هری پاتر و شاهزاده دورگه: در مجموعه فیلمهای هری پاتر این تو فیلم رو قویتر از بقیه می دونم. خصوصا" زندانی آزکابان که کلا" یه سر و گردن از بقیه فیلمها بالاتره.

4- imaginaerum : یه فیلم فانتزی که بر اساس یه آلبوم به همین نام از گروه متال سمفونیک Nightwish ساخته شده. مولفه های افسانه های شمال اروپا رو اینجا هم می شه دید. به خاطر علاقه خیلی خیلی زیادی که به این آلبوم دارم این فیلم هم برام خیلی جذابه.

5- Through the Never : یک فیلم/ کنسرت مال گروه متالیکا. تلفیق یکی از کنسرتهای این گروه با یک خط داستانی وهم آلود و فانتزی .هم اجراهای گروه روی صحنه خیلی لذت بخشه و هم اتفاقات داستانی که موازی کنسرت روایت می شه و بیشتر تو تخیلات یک نوجوان طرفدار گروه می گذره که دچار توهم شده. چندین بار این فیلم رو دیدم و همیشه هم از تماشا کردنش لذت می برم.

دزدان دریایی کارائیب هم در رده بعد قرار می گیرند البته فقط دو تا فیلم اول.

متاسفانه کینگ کنگ , چارلی و کارخانه شکلات سازی, آواتار, اغلب کارهای میازاکی , بیوولف و هابیت 3 رو ندیدم که در موردشون نظری داشته باشم.

ویرایش شده در توسط Lady Eowyn

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ArahaeL

چه تاپیک خوبی ! یه تشکر ویژه میکنم از جناب فارازون.

#5 : How to train your dragon

من خودم اهل انیمشن هستم و برچسب فانتزی هم روی خیلی از انیمشن ها میشه زد ولی اگه بخوام یه انیمشن شاخصی معرفی کنم که فانتزی هم باشه؛ حتما این کارو انتخاب میکنم . واکینگ ها، اژدها ها ، پسری دست و پا چلفتی که میخواد خودشو ثابت کنه ... استفاده از همه ی این کلیشه ها توی داستان و ساخت یه انیمشنی که هم کودکان وهم بزرگ ترهارو رو راضی کنه، واقعا هنر میخواد ! همه چیز این انیمشن خوب کار شده از کلیت داستان وخود فیلمنامه گرفته ، تا موسیقی متن و بقیه چیزهاش. موسیقی متنش که انصافا برای یه انیمشن بی نظیره. در کل فکر میکنم این کار حداقل توی انمیشن های چند سال اخیر یه کار شاخص باشه!

#4 : Charlie and The Chocolate Factory

وقتی که صحبت از "فیلم فانتزی" میشه، ناخودآگاه خیلی ها یاد اسم " تیم برتون" میفتن ! انصافا حق هم دارن :دی. اول میخواستم Big fish رو این شماره بذارم ولی دیدم شاید فانتزیش یکم کمرنگ تر باشه، برا همین هم این فیلمو انتخاب کردم. این فیلمرو اولین بار چند سال پیش به صورت دوبله دیدم... همون اول واقعا تحت تاثیر فضای فانتزیش قرار گرفتم! شاید طرفدارای دو آتیشه تیم برتون باهام موافق نباشن، ولی من این فیلمو( با اینکه خیلی هم ازش استقبال نشد) یکی از کارهای خوبه تیم برتون میدونم.

#3: Ameli e

نمیدونم این فیلم توی لیست این تاپیک قبول باشه یا نه! که البته فکرم میکنم قبول نباشه که در اون صورت پوزش میخوام:دی

#2 : Bridge to Terabithia

این فیلم مخاطب اصلیش نوجوان هست. من خودمم زمانی که تو همون سن و سال نوجوانی بودم، این فیلم رو دیدم. نمیدونم چندتا از دوستان این فیلم رو دیدن ولی حقیقتا در مقایسه با فیلم هایی که برای نوجوون ها ساخته شده که صرفا یه سری مسائل مسخره رودنبال میکنن؛ این کار یه شاهکار به حساب میاد! داستان، شخصیت ها و ... توی این فیلم عالی کارشدن. واقعا یه فانتزی دوست داشتنیه که میشه خیلی خوب باهاش ارتباط برقرار کرد ... البته همونطور که گفتم؛ با دیدن این فیلم توی سن نوجوانی خیلی بهتر میشه درکش کرد.

#1: The Lord of the Rings : Return of the King

خودمم میدونم که اصن مقایسه این سه گانه با بقیه ی کارهای فانتزی حداقل برای ماهایی که طرفدار تالکین هستیم، کار اشتباهیه ولی هیچ جوره تنوستنم بگذرم از این سه گانه. توی کل مجموعه فیلم های lotr ، بازگشت شاه، واقعا به معنای واقعی کلمه معرکست ! اصن توضیح اضافی نمیدم، فقط بگم که بعید میدونم که خود پیتر جکسون هم بتونه دیگه فیلمی (حداقل تو این سبک) در حد و اندازه های بازگشت شاه بسازه ! تکرار نشدنی ست ...

.........

ویرایش شده در توسط ArahaeL

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LORD LOSS

البته ایمان جان تروایی که شما ازش اسم بردی با شکل و شمایلی که ولفانگ پترسون خلق کرد ،تنها نشانش از فانتزی اسم آپولو بود:دی

البته تا جایی که یادمه به روئین تن بودن آشیلیوس هم اشاره ای شده بود

جالب گفتی.9 انیمیشنیه که چه در ایده و اجرا جالب بود .بخصوص تقریبا اون حال و هوای برتونی رو داشت ولی ایمان درسته تیم برتون تهیه کننده 9 بود و از این نظر میشه فیلم رو متعلق به ایشون دونست ولی کارگردانش شین اکر بود

چه نکته بینی:دی

بله اشتباه از من بود و اصلاح کردم.ممنون

ویرایش شده در توسط LORD LOSS

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

البته به قدرت رزم و هدایت بالای آخلیوس اشاره شده بود ولی صراحتا به رویین تن بودن و اون هم رویین تن بودن به خاطر عوامل خارق العاده اشاره خاصی نشده بود

ما اشاره به پاشنه ی آخلیوس رو در فیلم داریم ولی اینکه اون پاشنه نشونه ضعف آخلیوس بود رو نداریم .بیشتر اینجا اون تیر پاریس نقش ایستایی داشت تا مرگبار بودن و جلوی کشته شدن پاریس به دست آخلیوس رو گرفت

تروا درسته اقباسی از یک حماسه کهن بود که زمینه های فانتزی فراوانی داشت ولی نسخه ولفگانگ پترسون بیشتر حال و هوای رئال داشت ( هرچند این رو ضعف این کار خوب نمیدونم )

ویرایش شده در توسط R-FAARAZON

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LORD LOSS

تا حدودی موافقم.حتی یه جایی بود که بزرگان تروا به ماجرای عقابی که ماری رو به دندان گرفته بود شاره می کنن و به عنوان نشانه ای از پیروزی تروآ تعبیرش می کنن ولی هکتور بلند میشه میگه اینا همش خرافاته و از این حرفا:|

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

در این روایت پترسون آخلیوس و هکتور رو سرکش و تا حدودی بی اعتنا و آیین ها و سنن قدیم دیدم غیر از اون قضیه مار مثلا آخلیوس وقتی شاه شکست خورده در ابتدای فیلم بهش شمشیرشو میده اون اعتنایی نمیکنه به سنت تحویل شمشیر شکست خورده از شاه مغلوب به پیروز و از همون اول پترسون بر متفاوت بودن آخلیوس اشاره داره یا جایی که زیردست آخلیوس بهش میگه آپولو میبینه اون سرشو قطع میکنه و میگه حالا نمی بینه!

.در کنارش پترسون خیلی خوب به بعضی زمینه های سقوط تمدن های گذشته اشاره میکنه مثل رواج خرافات، رجز خوانی و لاف زنی و تکیه به ارزش های ساختگی و بیهوده مثل مثلا دورگه خدایان بودن ، پیروزی های گذشته و توهم افتخار و پیروزی در نبرد

به همین خاطره که هکتور و آخلیوس پترسون هردو خود ساخته اند و دلیر در عین حال از به طور ضمنی از جنگ به خصوص جنگ های بیهوده و صرفا قدرت طلبانه روی گردان اند

به نظرم این نشانه قدرت تروای پترسونه که جدای از تم حماسی دغدغه های انسانی و حال آدمی رو به کار اضافه میکنه و در کل و جدای از بعضی دیگر نکته ها،تروای پترسون با تروای هومر تفاوت داره

هسته اصلی تروای هومر رو در غلبه اراده های برتر و تقدیر دیدم ولی تروای پترسون رو داستانی در انگیزه ها و ارزش های خود ساخته و کاذب انسان ها دیدم

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
زاپا

یه فیلم جالب فانتزی دیگه که جدیدا ( یعنی سال 2015) ساخته شده فیلم آخرین شوالیه ها است که فیلم نسبتا جالبیه : قضیه از این قراره که در یه سرزمین خیالی در دنیایی که شبیه به اروپای دوران قرون وسطی هست، یه لرد با شرافت و آزاده به اسم لرد بارتوک ( با بازی مورگان فریمن ) از دادن رشوه به وزیر امپراتور خودداری میکنه و در یه دادگاه ساختگی توسط امپراتور ظالم و نسبتا پلید ( نقش امپراتور یه خورده خاکستریه) به مرگ محکوم میشه و حکم مرگ رو هم باید فرمانده وفادار لرد کاستارک به اسم ریدن اجرا کنه، شوالیه های لرد کاستارک بعد از این تظاهر به بیخیالی میکنن اما در خفا یه نقشه کاملا حساب شده میکشن و در یه زمان مناسب به قصر وزیر حمله میکنن و وزیر رو به قتل میرسونن، فرمانده ریدن به خاطر افرادش تسلیم میشه و توسط امپراتور گردن زده میشه، نکته جالبش برای ما ایرانیا اینه که نقش امپراتور رو پیمان معادی ( بازیگر جدایی نادر از سیمین ) بازی کرده

اینم لینک یه نقد در مورد فیلم

http://cinemapress.ir/news/62171/%D8%A2%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%B4%D9%88%D8%A7%D9%84%DB%8C%D9%87-%D9%87%D8%A7-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%86-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D9%82%D8%A7%D9%85-%D9%85%D9%88%D8%B1%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D9%81%D8%B1%DB%8C%D9%85%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D9%BE%DB%8C%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%B9%D8%A7%D8%AF%DB%8C

ویرایش شده در توسط زاپا

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
siiavaash

به غير از سه گانه و هابيت زياداهل فانتزي نيست ولي تو فيلماايي ك ديدم (البته به غير از سه گانه) دوسه تاشون واقعا خوب بودن.يكي دزدان دريايي بود (فقط قسمت اول و دوم)

ماهي بزرگ يا بيگ فيش ك خارق العاده بود(محصول 2003) .اين اخريا هم انيميشن كارولاين خيلي تاثير گذار بود!!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
lord of the moon

1- مجموعه ی ارباب حلقه ها

2- مجموعه ی هری پاتر

3- مجموعه ی مردمان ایکس

4- مجموعه ی دزدان دریایی کارائیب

5- مجوعه ی جنگ ستاره گان

من مجموعه ها رو در اصل یک کار میدونم چون واقعاً یکدونند فقط به جهت طولانی بودن تکه تکه شدن

یه فیلم جالب فانتزی دیگه که جدیدا ( یعنی سال 2015) ساخته شده فیلم آخرین شوالیه ها است که فیلم نسبتا جالبیه : قضیه از این قراره که در یه سرزمین خیالی در دنیایی که شبیه به اروپای دوران قرون وسطی هست، یه لرد با شرافت و آزاده به اسم لرد بارتوک ( با بازی مورگان فریمن ) از دادن رشوه به وزیر امپراتور خودداری میکنه و در یه دادگاه ساختگی توسط امپراتور ظالم و نسبتا پلید ( نقش امپراتور یه خورده خاکستریه) به مرگ محکوم میشه و حکم مرگ رو هم باید فرمانده وفادار لرد کاستارک به اسم ریدن اجرا کنه، شوالیه های لرد کاستارک بعد از این تظاهر به بیخیالی میکنن اما در خفا یه نقشه کاملا حساب شده میکشن و در یه زمان مناسب به قصر وزیر حمله میکنن و وزیر رو به قتل میرسونن، فرمانده ریدن به خاطر افرادش تسلیم میشه و توسط امپراتور گردن زده میشه، نکته جالبش برای ما ایرانیا اینه که نقش امپراتور رو پیمان معادی ( بازیگر جدایی نادر از سیمین ) بازی کرده

اینم لینک یه نقد در مورد فیلم

http://cinemapress.i...%A7%D8%AF%DB%8C

دیدمش ولی اصلاً چیزی نبود که بشه دوبار دیددش خوب بود ولی فقط خوب نه بیشتر

تا حدودی موافقم.حتی یه جایی بود که بزرگان تروا به ماجرای عقابی که ماری رو به دندان گرفته بود شاره می کنن و به عنوان نشانه ای از پیروزی تروآ تعبیرش می کنن ولی هکتور بلند میشه میگه اینا همش خرافاته و از این حرفا :|

در واقع در داستان تروا هکتور فرد بی اعتقاد بود

تروا زمانی اتفاق میفته که خداوند واحد در اصل وجود نداره (نعوذ بالله) و خدایان یونان خدایان اصلی هستند

در اصل هکتور با این کار بی ایمانی خود را نشان می دهد و سزایش را با مرگش می گیرد در اصل هکتور کافر نشان داده شده است

بماند که فیلم تروا از بزرگ ترین دروغ های هالیوود دربارهی شاهککار نبرد واقعی تروا ست از آسیب ناپذیری آشیل و مرگ دروعین آژاکس و آگاممنون و منلائوس و ... که بگذریم داستان بزرگ هلن و پاریس هم صد در صد تحریف شده بود

متاسفانه تنها دلیلش هم نشان دادن صحنه های عاشقانه ی پاریس و هلن بود نه چیزی بیشتر

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

بازم تاکید میکنم دوستان تاپیک در مورد فیلم های صرفا فانتزیه نه علمی -تخیلی

پس لطفا گزینه هایی مثل جنگ های ستاره ای یا آواتار که علمی -تخیلی هستند یا ایکس من رو در 5 انتخابتون نداشته باشید

دوستان عزیز توجه کنید. خیلی از فیلمهایی که اسم میبرید فانتزی نیستن. اکثرا تاریخی و علمی-تخیلی هستن.

تعریف ژانر فانتزی اینه که داستانی در دنیایی فراتر از دنیای خودمون اتفاق بیافته یا اتفاقات خارق العاده در همین دنیا داشته باشیم که با روابط حاکم بر دنیا و علم قابل توصیف نباشه. برای همین فیلمی مثل مرد عنکبوتی یا جنگ ستارگان که مبناهای علمی ندارن توی این ژانر قرار نمیگیرن یا مثلا تروا و آرتور شاه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
FILI

تاپیک بسیار جالبیست. من آدم فیلم بازی نیست و بیشتر هم فیلم های فانتزی می بینم و البته مقداری هم علمی - تخیلی به اضافه انیمیشن!

خلاصه و سریع بگم

سه گانه ارباب حلقه ها و هابیت: آقا از هر لحاظ نگاه کنی فیلم های بسیار خوبی هستند. بحث هم در موردش زیاد شده. هابیت هم رو من هم خیلی دوست دارم و واقعا پیتر جکسون تا اونجایی که تونسته بود زوایای دیگه ای رو از دنیای هابیت رو نشون بده.

سه گانه دزدان دریایی کارئیب: یک اثر بسیار مفرح، سرگرم کننده و البته فانتزی. من داستانهایی که راجع به دزدان دریایی خوشم میاد به خصوص این یکی! ولی خوب فیلم چهارم رو حساب نکردم چون واقعا روایت خوبی نداشت و داستان در مورد چشمه ی جوانی خیلی بهتر از این حرف ها می تونست باشه.

هری پاتر و زندانی آزکابان: بسیار اثر خوبی بود و اون جو کتاب رو عالی منتقل کرده بود. فیلم های بعدی به خصوص 4 و 5 واقعا ناامید کننده بودند البته 6 و 7 وضعشون خوب بود ولی باز هم به پای نسخه سوم نمی رسید.

شاهزاده مونونوکه، شهر ارواح، قلعه متحرک هاول و همسایه من، توتورو: واقعا احساس می کنم نیازی به توضیح ندارن!

علائدین: واقعا انیمیشن فراموش نشدنیه! اوج فانتزی و اوج خیال!

نارنیا1: واقعا فیلم خوب و خوش ساختی بود.

how to train your dragon 1&2: بسیار انیمیشن هاشو دوست دارم و کلیشه های همیشگی رو به جذاب ترین شکل ممکن ساختن.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فین رود فلاگوند

با عرض اجازت

مطلبی در مورد دو فانتزی به یادم آمد که هر دو در لیست من هستند

یک چگونه اژدهای خودتان را آموزش دهید.

دو چارلی و کارخانه شکلات سازی.

نکته ای که در این دو هست این است که با اینکه از روی دو کتاب بوده اند اما از کتاب هایشان بهتر بودند!!!

کتاب اولی که با داستان اصلی اش چند فرق اساسی دارد و به مراتب از کتاب بهتر است.

اما چارلی که فیلمش با بازی عالی دپ و روایت برتون عالی تر شده و از بعضی ها که کتابش را خیلی دوست دارند پرسیدم گفتند فیلمش از گتابش بهتر است.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Sherlock

فیلم فانتزی زیاد داریم.. ولی فیلم فانتزی ای که واقعا عمیق و تاثیر گذار باشه کمه !

اینم لیست من : بترتیب علاقه.

1. ارباب حلقه ها 2001-2003

بهترین فیلم فانتزی که تو عمرم دیدم. حرف نداره.

2. هابیت 2012-2014

بعد از لوتر این بهترینه برام. عالی.

3. جیسون و آرگونات ها 2000

خیلی فانتزی عمیق و زیبایی داره.

4. هزارتوی پن (افسانه ی دالان مارپیچ) 2006

واقعا فانتزی عمیقی داره که افسانه رو با حقیقت مخلوط کرده !

5. کشتی روسی 2002

یک فانتزی خوب و معنا دار.. کل این فیلم به معنای واقعی تو یک پلان گرفته شده !

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ورونوه

اول اینکه تشکر می کنم از تاپیک خوبتون، خیلی استفاده بردم.

زیاد اهل فیلم نیستم و بخوام بر اساس علاقه رده بندی کنم میشه تکرار فهرست دوستان:

1.ارباب حلقه ها

2.سوئینی تاد

3.هزارتوی پن

4.شهر اشباح- قلعه متحرک هاول

5.کورالاین

6.هری پاتر 1و2

7.دزدان دریایی کارائیب 1و 2

8.هابیت

9.نارنیا (اولی فقط)

10.چارلی و کارخانه شکلات سازی

11.آلیس در سرزمین عجایب

قسمت های اول هر مجموعه رو ترجیح می دم به خاطر وهم آلود بودن فضا و "در سایه بودن جادو" که البته این به روایت طبیعی داستان بر می گرده بیشتر و نه خود فیلم.

یه نکته ای که برام جالبه اینه که حتی دوستانی که به فیلم های علمی تخیلی اشاره کردن، اسمی از "هوش مصنوعی(Artificial Intelligence)" نبردن، محصول 2001، آغاز هزاره سوم:دی. در این حد خوب نبوده آیا؟ اگه می شد توی فهرست باشه برای من جاش توی سه تای اول می بود. الان حس می کنم طفلکی مظلوم واقع شده :)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

خب قرار نیست که حول فیلم های علمی -تخیلی مانور بدیم وبخاطر همین اشاره دوستان به فیلم های علمی-تخیلی گذرا بود. الا ایحال هوش مصنوعی علیرغم ایده خوب کوبریک ، در اجرا متوسط در اومده و اسپیلبرگ نتونسته یه شاهکار خلق کنه .تنها لحظات ماندگار فیلم به نظرم پایانش بود که تاثیر گذار بود .بهرحال با وجود فیلم های نظیر 2001-اودیسه فضایی کوبریک،بلید رانر و بیگانه (که البته متعلق به سینمای وحشت هم هست) ریدلی اسکات، استاکر و سولاریس آندره تارکوفسکی ، ناوسیکا از دره باد هایائو میازاکی ، چشمه دارن آرونوفسکی و برخورد نزدیک از نوع سوم و ای تی خود اسپیلبرگ و بالاخره مجموعه عظیم و ماندگار جنگ های ستاره ای و....جایی برای هوش مصنوعی در میان برترین های علمی-تخیلی نمیمونه .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تراندویل 2001

خوب به ترتیب علاقه میگم

سه گانه ارباب حلقه ها

سه گانه هابیت

سه گانه جنگ ستارگان

تروا

سه گانه نارنیا

خوب فیلم های زیادی هستند اما من این ها رو بیشتر دوست دارم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فینارفین

مرسی از این تاپیک

صحبت کردن در مورد جو فانتزی همیشه لذت بخشه جوی که همیشه درگیر با مسائلی مثله جادو، افسانه و قدرت‌های ماورایی هست. یکی از خصیصه های من در انتخاب این دست فیلم‌ها اینه که حتی المقدور کتابش رو خونده باشم ( چون من همیشه کتاب رو به فیلم ترجیح میدم) اما انتخاب 4 فیلم زیبای که من دیدم:

4 : هزار توی پن : فیلمی از سینمای اسپانیا ، سینمای اسپانیا که اکثرا اون رو با فیلم‌ جدی یا کمدی رمانتیک میشناسن ( مثله فیلم کمدی دوشیزه عزیز من که هدفش بیشتر شکستن تابوهای جنسی نظام فرانکو بود و یا فیلم همین چند سال پیش سه گام بالاتر از بهشت) ولی این فیلم ثابت کرد که سینمای اسپانیا پتانسیل خیلی بالا در ساخت ژانرهای سینما در کلاس جهانی داره. پلات این فیلم از نظر من بسیار ساده اما همین سادگییش باعث گیرای دلنشین شدن اون شده بود که با آهنگسازی خاویر ناواره جذابیت فیلم دو چندان شده بود.

3 : زیر پوست : فیلمی از سینمای مشترک بریتانیا و آمریکا : این فیلم تو دسته فیلمهای ساینس فیکشن و البته ژانر پر طرفدار وحشت قرار میگیره و فیلمی که از اقتباس کتاب مایکل فیبر ساخته شده هر چند که زیاد به متن کتاب وفادار نبود ولی خب شاکله اصلی داستان + کاراکترهای اون همه تو فیلم نامه بودن.

2: شوالیه تاریکی : این فیلم جدا از اینکه ماله نولان هست و آهنگسازش کسی مثله هانس زیمر هست ولی بازی فوق العاده هیث لجر(حیف که خیلی زود فوت شد) باعث شده من این فیلم رو در رتبه دو قرار بدم.

1: سه گانه ارباب حلقه‌ها : بدون هیچ شک وشبهه ای برترین و ماندگارترین فیلم تاریخ سینما در ژانر فانتزی (حماسی) هست. البته من در این سه گانه دو برج رو بیشتر دوست دارم به خاطر جنگ‌های که به خوبی به تصویر کشیده شدند که تنها و تنها کسی مثله جکسون میتونست اونا رو به این زیبایی به تصویر بکشه.

دوستان عزیز توجه کنید. خیلی از فیلمهایی که اسم میبرید فانتزی نیستن. اکثرا تاریخی و علمی-تخیلی هستن.

تعریف ژانر فانتزی اینه که داستانی در دنیایی فراتر از دنیای خودمون اتفاق بیافته یا اتفاقات خارق العاده در همین دنیا داشته باشیم که با روابط حاکم بر دنیا و علم قابل توصیف نباشه. برای همین فیلمی مثل مرد عنکبوتی یا جنگ ستارگان که مبناهای علمی ندارن توی این ژانر قرار نمیگیرن یا مثلا تروا و آرتور شاه.

با درود خدمت مهدی جان. اما من با این حرف شما موافق نیستم. دید کلی به ژانر فانتزی اینه که حداکثر هر سه تا و یا حداقل یکی از این خصیصه ها رو داشته باشه:

1: جادو

2: افسانه

3: قدرت ماورایی

پس طبق این تعریف هم اسپایدر من و هم سوپر من و ... جز این دسته از فیلم‌ها قرار میگیرن

ویرایش شده در توسط فینارفین

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

با درود خدمت مهدی جان. اما من با این حرف شما موافق نیستم. دید کلی به ژانر فانتزی اینه که حداکثر هر سه تا و یا حداقل یکی از این خصیصه ها رو داشته باشه:

پس طبق این تعریف هم اسپایدر من و هم سوپر من و ... جز این دسته از فیلم‌ها قرار میگیرن

فانتزی باید یکی از این خصیصه ها رو داشته باشه اما یک خصیصه دیگه ای رو نداشته باشه، اون هم علم و تکنولوژی هست. مرز فانتزی و علمی-تخیلی خیلی نزدیکه و همین بودن یا نبودن علم باعث تفرق این دو ژانر میشه.

اسپایدرمن یک فیلم علمی تخیلی هست چون به علم ژنتیک میپردازه. چون دشمنانش از تکنولوژی استفاده میکنن. حتی توی سری جدید تارهایی که از دستش پرتاپ میشه هم محصول تکنولوژی هست پس این فیلم توی دسته علمی-تخیلی قرار میگیره.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

دید کلی به ژانر فانتزی اینه که حداکثر هر سه تا و یا حداقل یکی از این خصیصه ها رو داشته باشه:

خب اونا کمیک استریپ هستند و با فانتزی محض فاصله دارند

مجموعه فیلم های بتمن نولان که کاملا در فضایی رئاله و فرسنگ ها با فانتزی فاصله داره

بروس وین نه جادو داره و نه قدرت ماورایی بجاش شم پلیسی و جسارت داره

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فینارفین

فانتزی باید یکی از این خصیصه ها رو داشته باشه اما یک خصیصه دیگه ای رو نداشته باشه، اون هم علم و تکنولوژی هست. مرز فانتزی و علمی-تخیلی خیلی نزدیکه و همین بودن یا نبودن علم باعث تفرق این دو ژانر میشه.

اسپایدرمن یک فیلم علمی تخیلی هست چون به علم ژنتیک میپردازه. چون دشمنانش از تکنولوژی استفاده میکنن. حتی توی سری جدید تارهایی که از دستش پرتاپ میشه هم محصول تکنولوژی هست پس این فیلم توی دسته علمی-تخیلی قرار میگیره.

صحبت شما کاملا صحیحه ولی یه تفاوت عمده تو این فیلمها هست و اونم اینه که یه قدرت ماورایی کاراکتر اصلی فیلمه در واقع بهتره بگم که تو سینما اگه اشتباه نکنم به این نوع فیلمها که مرز فانتزی و علم به هم خیلی نزدیکن "cross genre" میگن که در واقع یکی از زیر مجموعه های "ساینس فانتزیه" که در کل همه اینها زیر دسته ژانر فانتزی قرار میگیرن.

خب اونا کمیک استریپ هستند و با فانتزی محض فاصله دارند

مجموعه فیلم های بتمن نولان که کاملا در فضایی رئاله و فرسنگ ها با فانتزی فاصله داره

بروس وین نه جادو داره و نه قدرت ماورایی بجاش شم پلیسی و جسارت داره

قطعا فیلم کریستوفر نولان (بتمن) فانتزی محض نیس. اما رگه های زیادی از فانتزی داره که میتونه جز ژانر فانتزی قرار بگیره. در هر صورت من فک میکردم بیشتر روی انتخاب سوم من یعنی " زیر پوست" صحبت بشه ... :)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

قطعا فیلم کریستوفر نولان (بتمن) فانتزی محض نیس. اما رگه های زیادی از فانتزی داره که میتونه جز ژانر فانتزی قرار بگیره. در هر صورت من فک میکردم بیشتر روی انتخاب سوم من یعنی " زیر پوست" صحبت بشه ... :)

به اون هم میرسیم :)

ولی برام جالب بود بدونم اون رگه فانتزی سه گانه نولان چیه

باتوجه به این پیشنهاد اینک مهدی و زیر پوست شما رو برای دیدن میزارم تو صف اکران:دی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فینارفین

به اون هم میرسیم :)

ولی برام جالب بود بدونم اون رگه فانتزی سه گانه نولان چیه

باتوجه به این پیشنهاد اینک مهدی و زیر پوست شما رو برای دیدن میزارم تو صف اکران:دی

وجود یک قدرت ماورایی در داستان به اسم بتمن :)

همون طور که گفتم

دید کلی به ژانر فانتزی اینه که حداکثر هر سه تا و یا حداقل یکی از این خصیصه ها رو داشته باشه:

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

خب من در سه گانه نولان اینو نمیبینم ( البته بروس وین در تمام مجموعه بتمن یه فرد رئاله)

بروس وین فرزند یه میلیاردر بوده و پدر و مادرش به دست یه دزد خرده پا کشته میشن

نه پدر و مادرش قدرت ماورائی داشتن و نه خودش

نه با جادو ونه با سفرهای به سرزمین های خیالی قدرتمند شده

بروس وین با سرک کشیدن در دنیای جرم و جنایت و استفاده از انجمن سایه ها و مرلی دوکارد و حقه هاش خودشو احیا میکنه بر ترساش غلبه میکنه و راه در جاده تحقق خواسته هاش میزاره

در ادامه هم نه یک مافوق انسان میشه(انسان مافوق شاید)،نه قدرت های خارج از حیطه طبیعت رو به دست میاره

با ماشین قدرتمند، شنلش، خفاش هاش،شم پلیسی و قدرت در رزم تن به تن کارشو پیش می بره

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فینارفین

البته دوستان توجه کنن که ژانر فانتزی خودش زیر مجموعه های زیادی داره که گاهی چندتا از اونا قاطی هم میشن که به اصطلاح به اونا "cross genre" میگن.

science fantasy ,fairy tale , Gothic fiction , demon fantasy, historical fantasy و ...

فقط اینا یادم مونده بود :)

خب من در سه گانه نولان اینو نمیبینم ( البته بروس وین در تمام مجموعه بتمن یه فرد رئاله)

بروس وین فرزند یه میلیاردر بوده و پدر و مادرش به دست یه دزد خرده پا کشته میشن

نه پدر و مادرش قدرت ماورائی داشتن و نه خودش

نه با جادو ونه با سفرهای به سرزمین های خیالی قدرتمند شده

بروس وین با سرک کشیدن در دنیای جرم و جنایت و استفاده از انجمن سایه ها و مرلی دوکارد و حقه هاش خودشو احیا میکنه بر ترساش غلبه میکنه و راه در جاده تحقق خواسته هاش میزاره

در ادامه هم نه یک مافوق انسان میشه(انسان مافوق شاید)،نه قدرت های خارج از حیطه طبیعت رو به دست میاره

با ماشین قدرتمند، شنلش، خفاش هاش،شم پلیسی و قدرت در رزم تن به تن کارشو پیش می بره

دست کم میتونیم بگیم که بتمن یه سوپر هیرو هست که اگه این نکته صحیح باشه پس بتمن قدرت ماورایی داره. چون سوپر هیرو در واقع همون قدرت ماورایی داشتنه غیر اینه :)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...