رفتن به مطلب
Elentári

فرهنگ نام های آردا

Recommended Posts

Elentári

صرفا جمع آوری اسامی باشه و نژاد و معنی و تلفظش رو بیارید. حتی میشه اسامی رو تفکیک کرد مثلا بگید فئانور میشه فئا+آنور که یعنی روح آتش...

منم با صحبت های مهدی موافقم ...

اتفاقا در همين مورد سوال داشتم كه خودتون جواب داديد و محدوده رو مشخص كرديد.

تشكر :)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LORD LOSS

خب همونطور که خود خانم النتاری هم فرمودند پروژه بلند مدتیه.فکر می کنم باید یک فراخوان عمومی داده بشه تا بقیه دوستان هم جذب بشند.به هر حال باید از جایی شروع کرد.من سعی کردم یه فرهنگ نام انگلیسی با همین خصوصیاتی که دوستان اشاره کردن پیدا کنم که تا حدودی کمکمون کنه.ولی موفق نشدم:)

اگه چیز پیدا کردید به ما هم بگید.البته همینجوری هم میشه کار رو شروع کرد.چیزی که زیاد داریم متخصصان همین زمینه اس!:دی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Legolas

چیزی که من فهمیدم اینه که اسامی همه ی شخصیت هایی که توی کتاب اسمی ازشون اومده با تلفظ و معنی جمع آوری بشه، درسته؟

اگه همین هست به نظرم اول یه مرجع و لیست کامل از اسامی پیدا کنید یا بسازید، بعد مثل همون فرهنگنامه دسته های مختلفش رو توی تاپیک قرار بدید تا دوستانی که قصد همکاری دارن بیان برای کمک.

خیلی هم ایده ی خوب و مفیدی هست و منم امیدوارم در آینده بتونم بهتون ملحق بشم. :)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

برای مرجع و لیست اسامی میتونید از بخش نژادهای فرهنگنامه و مرجعش استفاده کنید. پیشنهادم مرجع انگلیسیه چون کامله. میتونید برای مطمئن شدن از فرهنگنامه خودمون هم استفاده کنید:

http://www.glyphweb.com/arda/index_race.html

https://arda.ir/other-index/

یه خواهش دیگه هم که از دوستان دارم اینه که چیزی رو از نمایه سیلماریلیون کپی نکنید تا مشکل کپی رایت نداشته باشیم. برای شکل نوشتن اسامی و معانیش ازش استفاده بکنید اما عینا جملات رو کپی نکنید.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
رضائی.استل

ممنون بابت ایجاد این تاپیک

دو تا سوال:

1- این فرهنگ منحصر به اسامی اشخاصه یا اسامی دیگه ای از جمله نام جاها رو هم در بر می گیره؟

2- بعضی از اسامی عینا با معنی تو سیلم اومدن. مثلا لومیون. اینا که نباید مشکلی داشته باشن؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فین رود فلاگوند

با عرض اجازت

به نظر بنده برای این کار مشکلی خاصی وجود ندارد فقط زمان گیر است. اما می گویم اول اسامی اشخاص را در نظر بگیرید و بعد اماکن را.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Elentári

ممنون بابت ایجاد این تاپیک

دو تا سوال:

1- این فرهنگ منحصر به اسامی اشخاصه یا اسامی دیگه ای از جمله نام جاها رو هم در بر می گیره؟

2- بعضی از اسامی عینا با معنی تو سیلم اومدن. مثلا لومیون. اینا که نباید مشکلی داشته باشن؟

فقط اسامي اشخاص.

فكر نميكنم مشكلي داشته باشه چون ما منبعي جز سيل نداريم! :)

با عرض اجازت

به نظر بنده برای این کار مشکلی خاصی وجود ندارد فقط زمان گیر است. اما می گویم اول اسامی اشخاص را در نظر بگیرید و بعد اماکن را.

البته در زمان گير بودنش كه شكي نيست اما با پشتكار به نتيجه ميرسيم :D

اين تاپيك فقط براي جمع آوري نام هاي اشخاص هست.

ویرایش شده در توسط Elentári

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
رضائی.استل

خب دوستان این همه زحمت که می کشیم بیاییم اسامی نام جای ها و غیره رو هم بیاریم. بهتر نیست؟

مثلا:

لوگبورز: اسم دژ تاریک سائورون. نیز باراد-دور گفته می شود.

نزگول: اشباح حلقه. نزگ=حلقه. اول=شبح

یول=روز آخر سال در تقویم الف ها

لورین، الانور، اورودروین و غیره.

ممنون

ویرایش شده در توسط رضائی.استل

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Elentári

اینجوری کارتون خیلی سخت میشه و دیگه اون مرجعیت نام ها رو ندارید و از حالت اختصاصی بودن در میاد.

اینکه بخواهیم کامل و مرجع باشه باعث میشه که کار بیش از حد بزرگ و دست نیافتنی بشه و بشه چیزی مثل فرهنگنامه آردا که خیلی گسترده اس و یک تیم برای پرداختش مشغول به کاراند....

فكر ميكنم اين دو پست قانع كننده باشن :) البته از مثال هايي كه زديد خوشم اومد ولي نميشه نام جاها رو هم بهش اضافه كرد. واقعا كار سختيه!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

خب دوستان این همه زحمت که می کشیم بیاییم اسامی نام جای ها و غیره رو هم بیاریم. بهتر نیست؟

خب این میشه یه نسخه ناقص از فرهنگنامه که نه جامعیت فرهنگنامه رو داره نه اختصاصیت فرهنگ نام ها. میشه یه بوم و دو هوا. یه چیزی که نه اینه و نه اون. به قول معروف شترمرغ! :دی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Elentári

چیزی که من فهمیدم اینه که اسامی همه ی شخصیت هایی که توی کتاب اسمی ازشون اومده با تلفظ و معنی جمع آوری بشه، درسته؟

اگه همین هست به نظرم اول یه مرجع و لیست کامل از اسامی پیدا کنید یا بسازید، بعد مثل همون فرهنگنامه دسته های مختلفش رو توی تاپیک قرار بدید تا دوستانی که قصد همکاری دارن بیان برای کمک.

خیلی هم ایده ی خوب و مفیدی هست و منم امیدوارم در آینده بتونم بهتون ملحق بشم. :)

درست متوجه شديد :D

خودم هم همين قصد رو دارم كه بعد از مرتب كردن اسامي جزئيات اضافه بشن. درمورد قسمت دوم پيشنهادتون بايد ببينيم كه چي پيش مياد چون فكر نميكنم قبل از تكميل كار قرار دادنش توي تاپيك فكر خوبي باشه. اگه كسي مايل بود از طريق پيغام خصوصي هماهنگ مي كنيم.

من فایلی رو در سیستم دارم که تمامی اسامی الفی و معادلش در زبان امروزی به همراه ترجمه هر اسم رو در یک جدول به تفکیک جنسیت داره، که امیدوارم بتونه کمکتون کنه:

elvish name.docx

ممنون خيلي جالب بود! فقط يكم گيج شدم اولش :/

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LORD LOSS

من فایلی رو در سیستم دارم که تمامی اسامی الفی و معادلش در زبان امروزی به همراه ترجمه هر اسم رو در یک جدول به تفکیک جنسیت داره، که امیدوارم بتونه کمکتون کنه:

elvish name.docx

یادش بخیر سایت خوبی بود با نام آرون آندومیل؛ از اون برداشتم...

ممنون از تور بابت فایل مفیدی که لطف کردن و گذاشتن.فقط چیزی که هست اینا منبعش چیه دقیقا؟!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

خواهش میکنم. :)

منبع رو که گفتم اما گردآوریش فکر میکنم بر اساس قرابت معناییه. یعنی معنای اسم الفی و معنای اسم انگلیسی که به هم نزدیک هستند رو معادل هم گرفته. مثلا به لگ به به معنای بزرگ، قدرتمند و تواناست اونوقت در انگلیسی هم ما اسم برایان رو داریم که به معنای قوی هست. اینا رو اومده با هم معادل گرفته. یا مثلا معادل وانیا به معنای زیبارو رو اینگرید گرفته.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فین رود فلاگوند

با عرض اجازت

از کی کار را (به اصطلاح) کلید می زنید؟ می توانید مانند دانشنامه برخی از کارها را به کاربران وانهید.ما را نیز در جریان بیاندازید :D .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Elentári

با عرض اجازت

از کی کار را (به اصطلاح) کلید می زنید؟ می توانید مانند دانشنامه برخی از کارها را به کاربران وانهید.ما را نیز در جریان بیاندازید :) .

اول ممنون از پيشنهاد كمكتون :)

دوم: بهتره به ترتيب حروف الفبا جمع آوري اسم ها رو شروع كنيم. فعلا كه من با «آ» و «ا» مشغولم؛ اگه بقيه مايل باشن به هر نفر 3 (يا 2) حرف تعلق ميگيره تا اسامي و معاني رو از كتاب ها و سايت ها جمع كنن. سهميه هر كاربر توي همين تاپيك اعلام ميشه.

پ.ن: پست اول ويرايش شد.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Elentári

حروف پ، ت و ث به كاربر LORD LOSS و ج، چ، ح به كاربر فين رود فلاگوند تعلق گرفت. با تشكر از اين دو عزيز :D

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
رضائی.استل

دوستان حرف L رو به من بسپرین.

النتاری: با اجازه تون من یه تاپیک برای فرهنگ نام جای ها می زنم. :D

ممنون

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Elentári

دوستان حرف L رو به من بسپرین.

النتاری: با اجازه تون من یه تاپیک برای فرهنگ نام جای ها می زنم. :D

ممنون

تشكر فراوان.

پ.ن:فقط فراموش نشه اساس كار مرتب كردن اسم ها بر اساس الفباي فارسي بود. (آخه چند نفر ديگه اعتراض داشتن :وي)

اگه نام جاها هم قطعي بشه من ميتونم كمك كنم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
رضائی.استل

تشكر فراوان.

پ.ن:فقط فراموش نشه اساس كار مرتب كردن اسم ها بر اساس الفباي فارسي بود. (آخه چند نفر ديگه اعتراض داشتن :وي)

اگه نام جاها هم قطعي بشه من ميتونم كمك كنم.

خواهش فراوان

حتما ترتیب الفبایی رو رعایت می کنم.

ممنون

راستی یه نمونه کار بهم بده بی زحمت.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Elentári

اينجا يه مثال ميزنم كه بقيه هم متوجه شن دقيقا چه اطلاعاتي بايد جمع كنن:

الوينگ Elving {الفي}: تراوش ستاره

پ.ن: اگه معني هم پيدا نشد مشكلي نيست زحمت جمع آوريشو بكشيد

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
رضائی.استل

راستی القاب اشخاص چطور؟ برای اونا هم مدخل ایجاد کنیم؟ البته تعدادشون هم کم نیست.

پ.ن:

تاپیک نام جاها تایید نشد. به خاطر همون دلایلی که در پی پیشنهاد من در صفحات قبلی ارائه شد. فعلا جا برای کار زیاد داریم. همین پروژه رو پیش ببریم راه برای این دست کارها فراهم می شه.

ویرایش شده در توسط رضائی.استل

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...