رفتن به مطلب
R-FAARAZON

صلاحیت والار در حکم راندن به انسان ها

Recommended Posts

R-FAARAZON

فارازون:

خب این اصلا معقول نیست بنظرم امین عزیز، که بیان و بگن این داره شما رو گول میزنه مگر خودشون عقل و هوش ندارن؟! این جبر نیست؟!

من میگم عمر طولانی و اون هدایا به سبب استفاده و بهره مندی انسان ها بود اما سائورونه که میاد و به این جهت میده و هدف و نیت خیر والار رو براشون معکوس نشون میده!

(ای بابا من میخواستم در این رابطه یه تاپیک بزنم فکر کنم به بادش دادم! @};-)

بله سائورون درست مانند کار ملکور در قضیه دو درخت رو میکنه. در کالبدی خیرخواهانه همه چیز رو برای مردم معکوس جلوه میده نه طوریکه بگن نه آقا تو فلان هستی نه...نرم نرمک همه چیز های خوب رو براشون بد و همه چیز های بد رو براشون خوب جلوه میده و باعث و بانی اصلی قضیه گریختن نولدور میشه. من همونطور که سائورون رو مقصر اصلی نومه نور میدونم ملکور رو هم مقصر اصلی گریختن نولدور میدونم هر دوشم قابل دفاعه کلی هم حرف دارم اگر ترس از نابودی نام و عنوان تاپیک نبود همشو همینجا میگفتم براتون! (الان هم البته دارم تیکه تیکه میگم! :دی)

ببین تور عزیز

عذاب وقتی نازل میشه که حجت بر مردمان تموم شده باشه .ولی به نظرم بر نومه نور حجت تموم نشده بود

نومه نوری ها دچار غفلت و غرور و عصیان شدند سائورون هم که کاتالیزور سقوط بود به نظرم اگرچه روند فساد نومه نور تدریجی بود ولی هنوز جایی برای بهبود امر بود

آر-فارازون گاهی خصوصیاتی شبیه نمرود و بالاخص فرعون داره ولی ایا والار موسایی رو نزد آر-فارازون فرستادند که به صراحت نهی اش کنه؟

به نظرم اکثر نومه نوری ها اینقدر دچار غفلت شده بودند که دیگه عقل و هوششون حقیقت رو نبینه

ویرایش شده در توسط R-FAARAZON

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

تور:

همه اینها به تدریج انجام میشد. اعتراض به تحریم والار از همون زمان تار-آتانامیر شروع شد. رسم دادن اولین برداشت به ارو متوقف شد. پای الف ها از نومه نور بریده شد. پادشاهان از زندگی دست نمیکشیدن تا بیشتر عمر بکنن. بر ضد والار حرف میزن که ما رو زندانی کردن و عمر جاودان رو از ما دریغ میکنن. در بین خودشون مومنان رو اذیت میکردن. تو دو نسل کار به لشکر کشی هم میکشید.

فارازون:

اتمام حجت توسط قاصدان والار انجام شده بود. اتمام حجت نهایی هم اومدن عقابها بود. نومه نوری ها اصلاح نشدنی بودن. فکر نکنم در این مورد شکی باشه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

فارازون:

اتمام حجت توسط قاصدان والار انجام شده بود. اتمام حجت نهایی هم اومدن عقابها بود. نومه نوری ها اصلاح نشدنی بودن. فکر نکنم در این مورد شکی باشه.

فکرنکنم والار به اندازه ی سائورون که سعی بر فریفتن آر-فارازون داشت تلاششونو کرده باشند

بحث عمر طولانی و نهی از غرب نیست ولی والار میتونست با تلاش فراوان مکر سائورون رو خنثی کنند

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
hamid stormcrow

من از خوندن همه این کامنت ها به این نتیجه رسیدم یکی از نقاط افتراقی که موجب این بحث شده اینکه برخی از دوستان برای والار مسئولیتی رو قائل شدند که اصلا به دوش اونها نیست والار مسئول خوشبخت کردن الفها و انسان ها نیستن .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ت.ت

تور:

آقا جون ایدریلت این کلمه ی سفسطه و مغلطه رو وارد این بحث نکن، من اصن بلد نیستم سفسطه کنم:دی بگی شر و ور میگی من راضی ترم:دی

تا حالا نمیومدن بجنگن چون سرزمین میانه ساکن داشت، حالا میگی نیومدن بجنگن چون انسان ها وارد جنگ میشدن؟ مگه بخاطر الفها جنگیدن الفی وارد جنگ شد؟ اصن انسانی که تازه بیدار شده چمیدونه جنگ چیه، واسه چی فرار میکردن از شرق؟ چون اصن نمیتونستن بجنگن... منم میگم باید یه حرکتی میزدن که یا از انسان ها محافظت می کردن، یا حداقل میگفتن غرب چه خبره، از دست شکارچی فرار نکنن و برن تازه تو بغل ملکور! از سه خاندان هالت، ماراخ و بئور کدومشون تونستن دوام بیارن؟

به مهدی:

خب از لحاظ جثه که معلومه بزرگ بوده، ترولم گنده س:دی! خب من که گفتم توی جنگ خشم ملکور که کاری نکرد توی مغاک خودش گرفتار شد، اون همه ویرانی بخاظر سپاه والار و سپاه ملکور بود.... چجوری ممکنه اگه به ملکور اول کار حمله کنن خسارت بیشتر باشه؟ اون اول ملکور سپاه اونچنانی نداشت و والارم که سپاهشون کامل بود و نولدورم که توپشون پر بود و انسان ها هم همون موقع بیدار شده بودن، چه موقعی بهتر از اون موقع؟ نولدور هنوز قلمروهاشونو بنا نکرده بودن و بلریاندم تقریبن خالی بود...

توی این خاک والینور خیلی شبه وجود دارهّ باید بدیم یه سری آزمایشش کنن:دی، از یه طرف قاصد والار به نومه نوریا میگه اصن اون سرزمین نیس که جاودانگی میاره خود نامیراها هستن، از یه طرف میگه برید اونجا پژمرده میشید... خب این وسط تکلیف اینایی که دارن این داستانو میشنون چیه؟

حالا اگه اون اتفاق می افتاد کسی دیگه تقصیرو گردن والار نمینداخت، همه ش میرفت به حساب حمافت انسان ها، اما حالا که نشد و تا طرف پاشو گذاشت توی آمان ارو اومد همشونو خورد!:دی

ت.ت

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

حمید به نکته خیلی خوبی اشاره کرد. والار وظیفه نداشتن نومه نوری ها رو مدام از اشتباه در بیارن. همون قاصدان هم زیادی بودن.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
الوه

فکرنکنم والار به اندازه ی سائورون که سعی بر فریفتن آر-فارازون داشت تلاششونو کرده باشند

بحث عمر طولانی و نهی از غرب نیست ولی والار میتونست با تلاش فراوان مکر سائورون رو خنثی کنند

خب اینکه مشخصه ملکور تلاش بیشتری کرده، قبل از همه چی 14تا والار یک طرف بودن و یک ملکور توی طرف مقابل و زورشون به هم نمیرسید :وی

اما به نظر من (همینطور که الان دیدم حمید کامنت داده :پی) والار ماموریت نداشتن چپ و راست همه چی درست کنن. نمیگم بین الف ها انسان ها فرق نذاشتن، خیلی هم فرق گذاشتن و کلی مشکلات پیش اومد، ولی وظیفه ی اون ها هم نبود، اون ها دلشون میخواستن توی آردا باشن و در چیزهایی که در موسیقی نواخته بودن باشن، بعد که وارد شدن دیدن باید همهی اون هارو خودشون بسازن و بعد درونش باشن، درسته به فرزندان ایلوواتار علاقه داشتن و به همین خاطر هم به کالبدی نزدیک اون ها که توی موسیقی بود در اومدن اما دایه ی اون ها هم حساب نمیان

برای اون نهی کردن غرب حتی اگه اینجوری حساب کنیم که والار یک فرمانروایی قدرتمند بودن و "دلشون میخواست" (حالا این دلشون میخواست رو میدونیم بنا به حکمتی بوده، اما انتظار نداشتن این حکمت نتیجه ی برعکس بده چون نمیتونستن پلیدی رو متوجه بشن) این محدودیت رو بزارن، اخطار رو هم به انواع روش ها داده بودن، حالا اگه یک فرمانروایی کوچک تر میاد بهش تجاوز میکنه، باید منتظر جواب باشه اون فرمانروایی کوچک تر!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

اگه قرار بود که والار زمین رو برای فرزندان ایلوواتار آماده کنند قسمتی از این امادگی جلوگیری از خراب کاری های ملکور و سائورون بود

این 14 تا والار زورشون به ملکور نرسید و ملکور هرچی دلش خواست انجام داد بعدا هم که این قضیه رو سائورون تکرار کرد

زمین میانی موقعی آماده شد که از لوث وجود سائورون پاک شد

خدا رحم کرد که مرحوم تالکین دعوت حق رو لبیک گفت وگرنه با بازگشت سائورون در دوران چهارم ،همون اندک آرامش اواخر دوره سوم(بعد از سقوط سائورون) بر باد میرفت!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

الوه:

آها یعنی بفرما که انسان ها همون از والار بی خبر تر بهتر! عمرشون کوتاه باشه تا زود برن و دیگه گیر به والار ندن! @};-

خیر! سائورون نقش اصلی رو داشت شاید لازم باشه متن سیلماریلیون رو بیارم و مقایسه کنم که البته اختلاف ما سر اختلاف برداشتمون از همین متونه یکم فرصت میخوام.

فارازون:

مهدی جواب خوبی داد.

بله خب درسته که سائورون تمام تلاششو کرد و البته همین نقش پررنگ تر از صرفا یک کاتالیزورشو روشن میکنه، اما به نکته حمید برمیگردم! هدف والار مگر در امان نگه داشتن انسان هاست که بخوان براش تمام تلاششونو بکنن؟!

مهدی:

همه اینا درست. بیشترشون از وقتی شروع شد که سائورون روی کار بوده یعنی یا مشاور بوده یا مقامی نزدیک به این!

ت.ت:

همین جمله رو چند بار تو فروم گفتی تو؟! کم کم بهت شک میکنم! :دی

انسان ها از شرق میرفتن چون از تاریکی شرقی بیم داشتند نه این که نتونن بجنگن مگر خبر از جنگی داشتند؟!

شما جواب من رو ندادی؟! من پرسیدم اگر والار به قصد استقبال از انسان ها بیان سرزمین میانه و بخوان براشون سور و ساتی تدارک ببینن مثل کاری که با الف ها کردن آیا جنگی راه نمیوفته و همه با خوبی و خوشی بر میگردن به کارشون یا نه؟! آیا در این جنگ انسان ها وارد میشن یا نه؟! آیا الفی کشته میشه یا نه؟! نمیتونی به قطع بگی نه! نمیتونی! حتی در حد احتمال! پس چون احتمال به خطر افتادن جون انسان ها و الف ها وجود داره والار اقدامی نمیکنن و میبینیم (دیدیم!) که این اقدامی نکردن به صلاح بود! وضعیت خیلی بهتر از یک وضعیت جنگی خفن شد! انسان ها در سرزمین میانه مستقر شدند!

ویرایش شده در توسط تور

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

فارازون:

مهدی جواب خوبی داد.

بله خب درسته که سائورون تمام تلاششو کرد و البته همین نقش پررنگ تر از صرفا یک کاتالیزورشو روشن میکنه، اما به نکته حمید برمیگردم! هدف والار مگر در امان نگه داشتن انسان هاست که بخوان براش تمام تلاششونو بکنن؟!

آقا اصلا کاری به این نومه نوری ها نمیداشتن

اگه اون هدیه عمر طولانی و نهی از غرب نبود بهرحال نومه نوری ها به یه صراطی مستقیم میشدند ولی متاسفانه این هدیه به نظرم دوستی خاله خرسه بود

اتفاقا ت.ت هم به نکته ی خوبی اشاره کرد که:

توی این خاک والینور خیلی شبه وجود دارهّ باید بدیم یه سری آزمایشش کنن:دی، از یه طرف قاصد والار به نومه نوریا میگه اصن اون سرزمین نیس که جاودانگی میاره خود نامیراها هستن، از یه طرف میگه برید اونجا پژمرده میشید... خب این وسط تکلیف اینایی که دارن این داستانو میشنون چیه؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

این چه حرفیه شما داری میزنی؟!

کار نگیرن یعنی چی؟! چون هدیه ای داده شده و از اون هدیه سوءاستفاده شده شما مقصر رو اونی میدونی که هدیه داده؟! که نباید میداد؟!

من مقصر رو اونی میدونم که سوءاستفاده کرده! در مورد نومه نور چون موجودی مثل سائورون مشاور و به مرور همه کارشون، کنارشون بود من مقصر اصلی رو اون مردم نمیدونم اونی میدونم که گولشون زده! اونی میدونم که جای خوب و بد رو برای مردم عوض کرد!

ای بابا استاد مرحوم ما با داستان نومه نور داره فریاد میزنه جای حق و باطل برای مردم عوض شده! جای ملکور و ارو با هم عوض میشه! پرستش گاه های ارو رو خراب میکنن و برای ملکور معبد میسازن! شما والار رو مقصر میدونید؟؟؟ شهید میشه آدم با خوندن این نظرات! @};-

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

این چه حرفیه شما داری میزنی؟!

کار نگیرن یعنی چی؟! چون هدیه ای داده شده و از اون هدیه سوءاستفاده شده شما مقصر رو اونی میدونی که هدیه داده؟! که نباید میداد؟!

من مقصر رو اونی میدونم که سوءاستفاده کرده! در مورد نومه نور چون موجودی مثل سائورون مشاور و به مرور همه کارشون، کنارشون بود من مقصر اصلی رو اون مردم نمیدونم اونی میدونم که گولشون زده!

بهرحال مانوی اگه خوب و بد رو از هم تشخیص میداد باید به عوارض احتمالی هدیه اش فکر میکرد

در ثانی سائورون مسلما نقش داشت ولی سائورون اینقدر مکار بود که بی گدار به اب نمیزد و ریسک نمیکرد اینقدر فساد نومه نوری ها براش عیان شده بود که با فرستاده شدنش به عنوان گروگان موافقت کنه

بله سائورون اینقدر فساد رو تسریع بخشید و کاتالیزور بود ولی اگه سائورون هم نمی بود باز هم نومه نور ولو آهسته تر سقوط میکرد

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
الوه

اگه قرار بود که والار زمین رو برای فرزندان ایلوواتار آماده کنند قسمتی از این امادگی جلوگیری از خراب کاری های ملکور و سائورون بود

این 14 تا والار زورشون به ملکور نرسید و ملکور هرچی دلش خواست انجام داد بعدا هم که این قضیه رو سائورون تکرار کرد

زمین میانی موقعی آماده شد که از لوث وجود سائورون پاک شد

خدا رحم کرد که مرحوم تالکین دعوت حق رو لبیک گفت وگرنه با بازگشت سائورون در دوران چهارم ،همون اندک آرامش اواخر دوره سوم(بعد از سقوط سائورون) بر باد میرفت!

خب مگه همین تلاش رو هم نکردن؟ نمیگم تلاش هاشون همش ثمر داشت و همه اش درست بود و خیلی خوب بود، اما بیکار هم نبودن

آمادگی اگه پاک شدن هرگونه پلیدی هست، چیز خیلی خوشایندی توش از آب در نمیاد اصولا، یا آخرش خاندان اداین و الف ها میشدن الویی (ربطی به اسم من نداره دوستان :وی) و بقیه ی میشدن مورلاک @};-

الوه:

آها یعنی بفرما که انسان ها همون از والار بی خبر تر بهتر! عمرشون کوتاه باشه تا زود برن و دیگه گیر به والار ندن! @};-

خیر! سائورون نقش اصلی رو داشت شاید لازم باشه متن سیلماریلیون رو بیارم و مقایسه کنم که البته اختلاف ما سر اختلاف برداشتمون از همین متونه یکم فرصت میخوام.

مهدی:

همه اینا درست. بیشترشون از وقتی شروع شد که سائورون روی کار بوده یعنی یا مشاور بوده یا مقامی نزدیک به این!

من همچین حرفی نزدم اما دانش و قدرت زیاد اصولا نابود کننده هستن (technology offers strength, strength enables dominance and dominance paves the way for abuse) و مثال هایی نظیر ملکور که قدرتمندترین آینور بود، سارومان که خردمندترین ایستاری بود، فئانور که بزرگترین الدار در خیلی چیزا و...

خب من نمیدونم اون وقت که اینها اتفاق افتادن:

اعتراض به تحریم والار از همون زمان تار-آتانامیر شروع شد. رسم دادن اولین برداشت به ارو متوقف شد. پای الف ها از نومه نور بریده شد. پادشاهان از زندگی دست نمیکشیدن تا بیشتر عمر بکنن. بر ضد والار حرف میزن که ما رو زندانی کردن و عمر جاودان رو از ما دریغ میکنن. در بین خودشون مومنان رو اذیت میکردن. تو دو نسل کار به لشکر کشی هم میکشید.

سائورون چیکاره بود؟ :/ اون وقت هم داشت نومه نور رو از راه دور گول میزد؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

خب مگه همین تلاش رو هم نکردن؟ نمیگم تلاش هاشون همش ثمر داشت و همه اش درست بود و خیلی خوب بود، اما بیکار هم نبودن

آمادگی اگه پاک شدن هرگونه پلیدی هست، چیز خیلی خوشایندی توش از آب در نمیاد اصولا، یا آخرش خاندان اداین و الف ها میشدن الویی (ربطی به اسم من نداره دوستان :وی) و بقیه ی میشدن مورلاک @};-

تلاش کردند ولی تلاششون ناکافی بود و به اندازه ملکور تلاش نکردند

سائورون چیکاره بود؟ :/ اون وقت هم داشت نومه نور رو از راه دور گول میزد؟

اتفاقا همین دلیل خوبیه که سائورون دلیل اصلی نبود و موهبت عمر طولانی و نهی از غرب دلیل اون کار بود

حتی وقتی سائورون در میان نومه نور نبود ولی باز راه تاریکی رو داشتند می پیمودند

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

مهدی:

الان نگاه کردم کتابو. آره درسته. من فکر میکردم سائورون خیلی قبل تر از فارازون میاد نومه نور در صورتی که اینطور نبوده. ساوئرون در مدت سلطنت فارازون روی کار میاد و اونو منحرف میکنه. حالا قبول میکنم که خود مردم هم بی تقصیر نبودن. حالا دیگه اسم این غفلت یا جهل نیست که اسمش کفره! کسانی که آگاهانه ملکور رو جای ارو مینشونن. اما همچنان به نقش پررنگ سائورون در این قضیه معتقدم که انگار تنها وظیفه اش در داستان همین بوده. درسته اگر سائورون نبود شاید به مرور و در زمان های درازی نومه نور در سراشیبی تزلزل میوفتاد اما سائورون اینو بسیار عمیق تر و سریع ترش کرد.

فارازون:

درسته شاید از این بشه نتیجه گرفت که سائورون تنها مقصر نبوده اما اون عبارت والار مقصر بودن رو از کجای اون بحث درآوردی و گذاشتی کنار این؟! :دی

الوه:

بله معمولا اونطوری بوده چون همیشه این زیاده خواهی افراده که مشکل آفرینه!

ویرایش شده در توسط تور

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
hamid stormcrow

آقا من نمی فهمم این نهی از غرب چه نقشی این وسط داره!؟

خدا آدم و حوا رو گذاشت تو بهشت با همه اون هبه ها ولی بهشون گفت از این درخت سیب (یا گندم یا حالا هر چی) نخورید! باز سواحل آمان چند صد مایلی با نومه نور فاصله داشت اما درخت سیب که همون بغل بود! پس لابد خدا هم یه طوریش می شد!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

فارازون:

درسته شاید از این بشه نتیجه گرفت که سائورون تنها مقصر نبوده اما اون عبارت والار مقصر بودن رو از کجی اون بحث درآوردی و گذاشتی کنار این؟! :دی

آره خب سائورون مقصر بوده ولی مقصر اصلی والار هستند و جناب مانوی که پلیدی رو در نمی یافت !:دی

از سائورون جز خباثت انتظار دیگه ای نمیره ولی از مانوی انتظار نمیرفت که نقش غضنفر رو بازی کنه !:دی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ت.ت

انسان ها از شرق میرفتن چون از تاریکی شرقی بیم داشتند نه این که نتونن بجنگن مگر خبر از جنگی داشتند؟!

شما جواب من رو ندادی؟! من پرسیدم اگر والار به قصد استقبال از انسان ها بیان سرزمین میانه و بخوان براشون سور و ساتی تدارک ببینن مثل کاری که با الف ها کردن آیا جنگی راه نمیوفته و همه با خوبی و خوشی بر میگردن به کارشون یا نه؟! آیا در این جنگ انسان ها وارد میشن یا نه؟! آیا الفی کشته میشه یا نه؟! نمیتونی به قطع بگی نه! نمیتونی! حتی در حد احتمال! پس چون احتمال به خطر افتادن جون انسان ها و الف ها وجود داره والار اقدامی نمیکنن و میبینیم (دیدیم!) که این اقدامی نکردن به صلاح بود! وضعیت خیلی بهتر از یک وضعیت جنگی خفن شد! انسان ها در سرزمین میانه مستقر شدند!

آقا منو پیر کردی تو:دی تو از من سوال می پرسی خودتم جوابشو میدی؟:دی

چجوری اقدام نکردن ِوالار به صلاح بود؟ ینی چی انسان ها مستقر شدن؟ مگه انسان ها تو هوا معلق بودن؟:دی ... چه میومدن چه نمیومدن به هر حال انسان ها یجایی رو انتخاب می کردن، تو میگی نیومدن چون احتمال میرفت تلفات زیاد باشه، من میگم حالا که نیومدن تلفات کم بود؟ والار همه ی اینارو دیدن و باز صلاحو تو این دونستن که کاری نکنن... چه انتخاب هوشمندانه ای واقعن...

ت.ت

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

ت.ت:

بیا و معنای حقیقی مرغ یک پا رو بفهم! خدا یکی ازینا نصیبت بکنه که به من دیگه نگی مرغت یه پا داره! :دی

6 صفحه بحث شده عبارات امین آقا ذره ای تکون نخورده از سر جاشون! :دی

آقا منو پیر کردی تو:دی تو از من سوال می پرسی خودتم جوابشو میدی؟:دی

چجوری اقدام نکردن ِوالار به صلاح بود؟ ینی چی انسان ها مستقر شدن؟ مگه انسان ها تو هوا معلق بودن؟:دی ... چه میومدن چه نمیومدن به هر حال انسان ها یجایی رو انتخاب می کردن، تو میگی نیومدن چون احتمال میرفت تلفات زیاد باشه، من میگم حالا که نیومدن تلفات کم بود؟ والار همه ی اینارو دیدن و باز صلاحو تو این دونستن که کاری نکنن... چه انتخاب هوشمندانه ای واقعن...

ت.ت

@};-

برادر انسان ها سفر بزرگی کردند از شرق به غرب. در غرب تو کوهستان ها بی خانمان هستند. فینروز میاد و راهنماییشون میکنه کلی! میرن و به اقوام مختلفی تقسیم میشن و هر کدوم یک مرز و بوم مشخصی ساکن میشن به این میگن مستقر شدن! همین داستان بانوی بره تیل روایت یکی از همین مستقر شدن هاست به من نگو دیگه !

من میگم اگر میومدن جنگ میشد! جنگ!

تو خودتو بذار جای مانوه بگو ببینم چطور میخوای بزنی به دل دشمن تو سرزمین میانه و از یکی دو تا کوهستان رد شی تا از انسان ها استقبال کنی! تو اگر تونستی تالکین هم تونست همچین چیزی رو حادث کنه! @};-

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

من تنها نهی از غرب رو دلیل ندونستم بلکه هدیه عمر جاودان و نهی از غرب رو در کنار خیره سری نومه نور و دسایس سائورون یکی از دلایل دونستم ( و البته مهم ترین دلیل)

به نظرم اگه این وجود نداشت شاید دو دلیل بعدی رخ نمیداد

بهرحال ممکن بود نومه نور حتی اگه عمر عادی باشند و از غرب نهی هم نشن بازم سقوط کنند ولی نه دیگه اینجور که نیست و نابود بشن و بشن باعث عبرت نسل بعدی!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
hamid stormcrow

نهی از غرب یه جور حکم امتحان رو داره بحث عمر زیاد رو تا اندازه ای می شه قبول کرد اونم تازه به نظر من دلیل سقوط نیست انسان ذاتا سرکش و زیاده خواهه اگر والار عمر جاودان هم به انسان ها می دادن بعد یه مدت هوس آتش فنا ناپذیر رو می کردن!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

ت.ت:

بیا و معنای حقیقی مرغ یک پا رو بفهم! خدا یکی ازینا نصیبت بکنه که به من دیگه نگی مرغت یه پا داره! :دی

6 صفحه بحث شده عبارات امین آقا ذره ای تکون نخورده از سر جاشون! :دی

آقا بیا و خوبی بکن تا ما باشیم و بحث راه نندازیم:دی ( تو خودت حوصله بحث نداری چرا نون مارو آجر میکنی؟:دی)

بهرحال این بحث یه سوال بود در ذهن من

هروقت که قانع شدم که از همه دوستان تشکر و با سرویس ایاب و ذهاب اونارو روانه خونه هاشون میکنم تا بحث بعدی :دی

ما کاری ندارم که نومه نوری ها اگه این قضیه نهی از غرب نبود چه ممکن بود براشون رخ بده(مثلا درازی گوش الف هارو بهانه کنن!:دی)

ولی عمر طولانی بر حرص و خیره سری اونا اضافه کرد و سرراست ترین موضوعی که برای گیر دادن پیدا کردند همین نهی از غرب بود پس هردو رو باهم دلیل سرکشی میدونم

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
hamid stormcrow

خب پس من بالاخره نفهمیدم انتظار شما از این والار چیه!؟

اون موقع که نیومدن کمک انسان ها گیر دادین که چرا نیومدین حالا که خواستن به جبران زحمات اداین یه حالی بهشون بدن شما باز گیر دادین چرا حال دادین!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

خب پس من بالاخره نفهمیدم انتظار شما از این والار چیه!؟

اون موقع که نیومدن کمک انسان ها گیر دادین که چرا نیومدین حالا که خواستن به جبران زحمات اداین یه حالی بهشون بدن شما باز گیر دادین چرا حال دادین!

این حال دادن مانوی چیزی شبیه به نقش غضنفر در مسابقه فوتبال بود!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
hamid stormcrow

خب بالاخره باید چیکار می کردن تا شما راضی بشی!؟

پ.ن: این دیکته و تلفظ "مانوی" رو شما از کجا آوردی !؟ آدم یاد آئین مانوی میفته!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...