رفتن به مطلب
فنگورن

نظر سنجی 50:به نظرتان کدام نژاد در دنیای آردا نقش پر رنگ تری ایفا کرده است؟

200 رای

1. 1. به نظرتان کدام نژاد در دنیای آردا نقش پر رنگ تری ایفا کرده است؟

Recommended Posts

R-FAARAZON

با تشکر از گاندولف خاکستری بخاطر طرح موضوع

اگه بخوام دنیای تالکین رو در زمین میانی خلاصه کنم در ابتدا الف ها سیطره داشتند بخصوص در دوران اول چنان که میتوان سیلماریلیون را الف نامه نامید!

ولی بعد این انسانها بودند که بعنوان نیروهای تا حدودی مستقل از نیروهای برتر و با تکیه بر اراده خود بر زمین میانی مسلط شدند و بقیه نزادها رو به حاشیه راندند

ولی نقش محوری را جهت دهی والار+ مایار بر عهده داشت که نمیدونم ترکیب والا+مایا کدوم گزینه میشه؟

چنانکه ملکور شخصیت محوری کتاب سیلماریلیون و و سائورون و میثراندیر و کورونیر هدایت کننده نیروهای خیر و شر به سمت تقابل با هم بخصوص در دوران سوم بودند

ویرایش شده در توسط R-FAARAZON

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
blackhole

خوب به نظر من هابیت ها پر رنگ ترین نقش رو داشتن چون که یه هابیت بود که حلقه ی قدرت رو پیدا کرد و به دورف ها کمک کرد و در آخر هم دوباره هابیت ها بودند که تونستن سرزمین میانه رو نجات بدن و حلقه ی قدرت رو نابود کنند.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
hamid stormcrow

من به نظرم میاد حداقل گزینه والار باید از این نظر سنجی حذف بشه چون هر اتفاقی که در تاریخ آردا افتاده چه در آمان چه در سرزمین میانه و چه در نومه نور و ... همه به نوعی از والار منشاء می گیره چون اون ها بودند که اتفاقات و حوادث رو در جهت پیش برد طرح کلی ایلوواتار جهت دهی می کردند هر چند که با حذف والار باز هم انتخاب تقریبا غیر ممکنه!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Vána

نمیشه دقیقا گفت کدوم نقش پررنگی تر داشته هر شخصیت جای خودشه داره ودرنهایت هر نزاد مثلا از الفها نمیشه فاکتور گرفت از انسانهام اینطور وهابیتها حتی انتها {فردا روز انتهاس :دی }و درپایان نقش والار

من گزینه ی همه ی مواردو انتخاب میکنم :-bd:دی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ائارندیل Eärendil

من گزینه سایر رو انتخاب میکنم.

به نظر من نژاد هاف الون یا همون نیمه الف با توجه به تعداد کمشون نقش بسیار پر رنگی نسبت به بقیه نژادها داشتن. و علاقه ای که حتی خود تالکین به این نژاد داشته با بقیه قابل مقایسه نیست.

وجود شخصیتهایی مثل ائارندیل دریانورد: ناجی آردا در دوران اول و قهرمان جنگ خشم.

الروند:ارباب ایملادریس

الروس:اولین پادشاه نومه نور و" پخش کننده ستاره(منظور پادشاهی نومه نور گاندور و آرنور)"

دیور: فرزند برن و لوتین،پادشاه دوریات و کشتن فرزندان فئانور در قضیه سیلماریلها

الداریون:پادشاه نهایی کتابهای تالکین

که همگی نیمه الف بودن ، همینطور کل نیمه الفهای واقعی آردا که تعدادشون به اندازه انگشتان دسته در مقایسه با جمعیت الفها و انسانها و قدرت والار و مایار کارهای بسیار پر رنگی انجام دادن.

دانشنامه تالکین گیت وی فقط اسامی زیر رو بعنوان نیمه الف قبول داره:

دیور، ائارندیل ،الوینگ،الورد، الورین،الروند ، الروس ،آرون، الادان، الروهیر،گالادور و گیلمیت

شاید در طرح نظرسنجی بیشتر فیلم لوتر و هابیت مد نظر قرار گرفته در حالی که اگه کل تاریخ آردا رو در نظر بگیریم نژادهایی مثل انت ها، دورف ها و اورکها نقش بسیار کمتری دارند حتی هابیتها که فقط در پایان دوره سوم تاثیر گذاربودند.

در حالی که ائارندیل در پایان دوره اول به تنهایی نقش آراگورن، گندالف،گلادریل، فرودو ، سم و... رو بازی کرد و سرزمین میانی رو از نابودی نجات داد.

منم با حمید موافقم که باید نژاد والار حذف بشه، کاش بجای اون هاف الون رو میذاشتن .

رو این نکته هم بد جوری تعصب دارم که نیمه الف یه نژاد مستقل هست و قابل ادغام با هیچ نژادی مثل الف نیست.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

عجب بساطیه!.در زندگی واقعی کم از این تعصبات میکشیم باید در آردا هم همین برنامه رو داشته باشیم:دی

نزاد مستقل یعنی چی؟نیمه الف یعنی دورگه الف و انسان یعنی مخلوطی از هردو که خصوصیاتش بین این دو هست .دورگه یعنی وابسته به هردو نژاد

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Vána

یعنی چی انتها نقش کمی داشتن :-bd نقش به اون پر رنگی نجات دو تا هابیت این نقش کمیه حالا از بقیه ی کارهاشون فاکتور میگیرم یا مثلا اورکها اگه نبودن کی همین دوتا هابیت و برمیداشت وبه سوی اربابش کورنیو رهسپار میشد :-j

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

یعنی چی انتها نقش کمی داشتن :-bd نقش به اون پر رنگی نجات دو تا هابیت این نقش کمیه حالا از بقیه ی کارهاشون فاکتور میگیرم یا مثلا اورکها اگه نبودن کی همین دوتا هابیت و برمیداشت وبه سوی اربابش کورنیو رهسپار میشد :-j

یعنی فقط در دوران سوم نقش پررنگی رو داشتند و در بقیه دوران ها عملا اثری از هابیت نبود

همین نقش فرودو،بیلبو،سم ،مری و پیپین رو قسمتیشو باید به گندالف اختصاص بدیم که به اونا انگیزه و جهت داد

وگرنه فرودو و بیلبو در لونه هابیتی پیپشونو میکشیدند،سم باغبونی شو میکرد و بتاته میکاشت و مری و پیپین به شیطنتشون ادامه میدادند

این گندالف سپید بود که نیروی بالقوه اونارو تبدیل به بالفعل کرد و از پیپین محافظ گاندور و از مری زخم زننده بر ویچ کینگ ساخت

ویرایش شده در توسط R-FAARAZON

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

انسان و والسلام !

اصن تا قبل از بیدار شدن فرزندان دوم ایلوواتار زندگی الف ها یه سیر خطی رو طی میکرد و پایانشم یا معلوم بود یا مبهم! تا وقتی که انسان ها با صفات خاصشون پا به میدون گذاشتند و کلا معادلات رو بهم ریختند و میشه گفت موثر ترین نژاد انسان ها هستند. از طرفی روابطشون با الف ها و از طرفی فریب خوردنشون توسط نیرنگ های ملکور همه و همه دست به دست هم دادند تا حوادث غیرمنتظره ای رخ بده و ملکور هم سرانجام از همین انسان ها شکست خورد اینو من بهش ایمان پیدا کردم. فراموش نشود که چه عواملی دست به دست هم دادند که ائارندیلی به سمت غرب بادبان کشد یا سائورونی به چالش کشیده شود. حرف برای گفتن زیاده امیدوارم دوستان دیگه هم بهش اشاره کنن اما موثرترین نژاد (و این به این معنی نیست که دیگر نژاد ها بیکار بودند اون وسط؛ نه هر نژادی نقش خودشو داشت بازی میکرد اما نقش انسان ها پررنگ تر بود) انسان ها هستند...

پ.ن

هابیت ها هم گفته می شود کانورت شده انسان ها هستند! اینو توجه داشته باشید...

پ.ن 2

بعضی تاثیرات خاص رو هم در مقاطع خاص داریم؛ مثلا ملیان مایا یا ایستاری یا انت ها یا مثلا دورف ها در نبرد اشک های بی شمار یا هابیت ها در نبرد حلقه و ...

ویرایش شده در توسط تور

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Vána

یعنی فقط در دوران سوم نقش پررنگی رو داشتند و در بقیه دوران ها عملا اثری از هابیت نبود

همین نقش فرودو،بیلبو،سم ،مری و پیپین رو قسمتیشو باید به گندالف اختصاص بدیم که به اونا انگیزه و جهت داد

وگرنه فرودو و بیلبو در لونه هابیتی پیپشونو میکشیدند،سم باغبونی شو میکرد و بتاته میکاشت و مری و پیپین به شیطنتشون ادامه میدادند

این گندالف سپید بود که نیروی بالقوه اونارو تبدیل به بالفعل کرد و از پیپین محافظ گاندور و از مری زخم زننده بر ویچ کینگ ساخت

قبول ولی بازم نقش خودشون تو دوره خودشون پر رنگ بود و دلیلی نمیشه چون یه دوره ای نقششون کمرنگ بود کلا بگیم نقش کمی داشتند اگر انتها نبودند کی به ایزنگارد حمله میکرد نقش به این پررنگی

همون جوابم هرکسی نقش خودشو باید ایفا میکرد والا سرزمین میانه هرگز به این عظمت نمیشد :-bd

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

قبول ولی بازم نقش خودشون تو دوره خودشون پر رنگ بود و دلیلی نمیشه چون یه دوره ای نقششون کمرنگ بود کلا بگیم نقش کمی داشتند اگر انتها نبودند کی به ایزنگارد حمله میکرد نقش به این پررنگی

همون جوابم هرکسی نقش خودشو باید ایفا میکرد والا سرزمین میانه هرگز به این عظمت نمیشد :-bd

درسته ولی باز اینارو گندالف پیش بینی کرده بود

انسان ها،الف ها،انت ها،دورف ها،ارک ها،هابیت ها و ... خمیر مایه ای بودند در دستان والار و مایار

هرکسی نقشی داشت ولی همه نقش ها یکسان نبودند

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Vána

من هرگز نگفتم همه ی نقشها یکسان بودند میگم نباید بدلیل علایقمون به یه سری از نزادها بگیم پر رنگ تر ویه عده دیگه رو کمرنگ تر تقسیم بندی کنیم

هرچند علاقه ی من به انتها باعث طرفداری کردن از جانبشون شده :-bd

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

من هرگز نگفتم همه ی نقشها یکسان بودند میگم نباید بدلیل علایقمون به یه سری از نزادها بگیم پر رنگ تر ویه عده دیگه رو کمرنگ تر تقسیم بندی کنیم

هرچند علاقه ی من به انتها باعث طرفداری کردن از جانبشون شده :-bd

نژاد مورد علاقه من انسان ها هستند چون کارهایی رو کردند و ویژگی هایی داشتند که بقیه نژادها نداشتند ولی به نظرم اونا پرنقش ترین نبودند

البته منم نظر حمید رو تایید میکنم فکرکنم اگه والاو مایا رو نژاد ندونیم بهتر باشه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Vána

نژاد مورد علاقه من انسان ها هستند چون کارهایی رو کردند و ویژگی هایی داشتند که بقیه نژادها نداشتند ولی به نظرم اونا پرنقش ترین نبودند

البته منم نظر حمید رو تایید میکنم فکرکنم اگه والاو مایا رو نژاد ندونیم بهتر باشه

بله نزاد مورد علاقه منم انسانها هستند مگه میشه از انسانها چشم پوش کرد اما بقیه نزادهارم دوست دارم مخصوصا انتها شاید تنها نزاد منفور من نزاد عنکبوتها باشن :-bdخب دارم تاپیکو به موضوعات مختلف گسترش میدیم بیایید دست نگه داریم :دی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
msa_dino

خوب اگه بخوایم به این نظرسنجی جواب دقیقتر و درستی داده باشیم، باید سرگذشت آردا رو در چهار قسمت جداگانه بررسی کنیم:

1- ابتدا و پیدایش آردا: خوب بدون شک پررنگ ترین نقش رو درین زمان، والار برعهده داشته اند.و حتی پس از پیدایش الف ها، تا مدت ها شاگرد و زیردست والار بودن و تا قبل از فیانور نقش چندانی در وقایع آردا نداشتن...

2- دوران اول: در این دوران بخش عمده ی خطه ی میانی در زیر سلطه ی الف ها واقع شده و کشمکش پیوسته ی اونها با ارک های مورگوت... ولی از اونجا که ارک ها صرفا خدمت گذار فرمان های اربابشون بودن و فرهنگ و تمدنی از خودشون نساختن، پس نقش نژاد الف بسیار در سطح بالاتری از ارک ها قرار داره هرچند که از ابتدای دوران اول ارک ها هم وجود داشتند و مثل بازوی مورگوت بودند. نقش انسان ها هم گهگاه در این دوران به چشم میومد ، ولی اونها هم به طور عمده فرمانبردار و تحت حمایت پادشاهان الف بودن...

3- دوران دوم: بعد از پیدایش و قدرتگیری نومنور و مغلوب شدن سائرون در برابر آنها، کفه ی ترازو یواش یواش تا حد زیادی به نفع انسان ها سنگین شد و نقششون بارز تر... ولی بنظرمن: به طور میانگین و با توجه به کل وقایع این دوران، نقش الف ها و انسان ها در دوران دوم تقریبا برابر بود...

4- دوران سوم: نقش الفها دیگه درحد مشاوره و کمک به یاران حلقه است، و جنگ اصلی بین انسان ها و موردور هست... ولی به نظر من مهمترین نقش این دوران رو نه انسان ها، بلکه هابیت ها و به ویژه همون چند هابیت مشهور مخصوصا بیلبو،فرودو و سام بازی می کنند...

ولی در کل و با توجه به اینکه نقش الف ها در طی دوران به تدریج رنگ میبازه، ولی رنگ بوی الفی در تمام سیر قصه های آردا حس میشه و بدون اونها، علیه تاریکی از بقیه ی نژاد ها کاری برنمیومد حتی انسان ها ( چون انسان ها خیلی از پیشرفت ها و تمدنشونو مدیون آموزش ها و حمایت الفها در دوران اول بودند)... بنابر این من به گزینه "الف" رای دادم...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
رضائی.استل

سلام

ممنون بابت نظرسنجی

در این شکی نیست که به نژاد الف ها توی رشته افسانه خیلی پرداخته شده و بخش اعظم تاریخ سرزمین میانه رو هم تشکیل دادن و درش نقش داشتن. ولی به طور کل می توان گفت که در دوران اول داستان هایی که الف ها درشون نقش داشتن بیشتر بودن. دوران دوم و سوم زوال الف ها بوده و وراثت انسان ها. با این حال الف ها در کوچ بزرگ، آمان، تبعید و وقایع دیگه ای نقش اصلی رو داشتن. یادمه اوایل که سیلم رو می خوندم با خودم می گفتم که الف که وجود نداره اما تالکین اونا رو جوری توصیف کرده و در دل داستاناش جا داده که نوعی باور رو در ما نسبت به وجود داشتنشون در گذشتۀ زمین القا کرده. می خوانم اینو بگم که الف ها نقش بسیار بیشتری رو در رشته افسانۀ تالکین داشتن و انتخاب من هم نژاد "الف" ـه.

پ.ن:

بچه ها حواستون بشه که نیم الف ها پس از نیم الف شدن، می شن یه الف کامل مگر در اسمشون! الآن الروند عملا (و دقیقا) یه الفه اما به خاطر پدر و مادرش و اون موهبتی که بعدها گرفته بهش می گن نیم الف و گرنه هیچ فرقی با الف ها نداره.

بعد نمی شه گفت نژاد هابیت ها نقش پر رنگی داشتن بلکه فقط تعداد بسیار کمی (من می گم 6 تا. با احتساب گولوم) نقش داشتن و اون هم در انتهای دوران سوم حتی نقش دورف ها توی رشته افسانه بیش تر بوده نسبت به نژاد هابیت ها.

انت ها هم نقششون در تسخیر آیزن گارد و نگه بانی از جنگل بوده.

اورک ها که فقط یه ابزار کشتار بودن!

والار و مایار کلا جاشون پیش ایلوواتاره و همون سامان دادن امور و مبارزۀ با ملکور برای حفظ زمین در مقابل گزند های ملکور برای آمدن فرزندان. هر چند که در دوران اول رابطۀ تنگاتنگی با فرزندان ایلوواتار داشتن.

البته خودم به نژاد انسان ها - که بندی این دنیا نیست - خصوصا پادشاهی سرزمین میانه و روهان علاقۀ زیادی دارم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Oropher

اگه بخوام احساسی رای بدم الف ولی منطقا انسان چون راستش من با نظر تور موافقم اینکه موثر ترین نژاد انسانها هستند و اون چیزی که هم توی کتاب هم توی مجموعه فیلمها متوجه شدم هم همین بود.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فین رود فلاگوند

با عرض اجازت

یقینا انسان ها چون در دوران اول قبل آمدن آنان به سرزمین میانه همه چیز سرجایش بود و اگر در نیرنایت آرنویدیاد خیانت آدم ها نبود نتیجه جنگ ممکن بود تغییر کند. و در نتیجه آن ممکن بود تواریخ آردا جور دیگری رقم بخورد.

در دوران دوم هم آنان گول سائورون را خوردند و خود را به ورطه هلاکت کشاندند. و فقط عده ای کم زنده ماندند.

در دوران سوم نیز الف ها به کنار رفته بودند و حکومت در دست انسانان بود.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
*فئانور*

نظر من الفها نقش پر رنگ تری داشتند.

نمیخوام نقش انسان ها رو کم رنگ به حساب بیارم چون اون ها هم نقش خیلی پر رنگی رو در اردا داشتند ولی الفها چه در دوران اول و چه در دوران دوم بودند و در اتفاقات نقش پر رنگ تری رو ایفا کردند.

حالا در دوران سوم نقش انسان ها پر رنگ تر بوده نسبت به الفها.

هابیت ها هم در دوران سوم و در قضیه حلقه واقعا میشه گفت نقش اصلی رو ایفا کردند ولی تقریبا هابیت فقط در دوران سوم شناخته شده هساتند.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
The secret wizard

همه ی نژاد ها در مواقع گوناگون تاثیر زیادی بر آردا داشتند و خیلی وقت ها سرنوشت آردا رو تغییر دادند

اما انسان ها از همه بیشتر:

البته این رو هم بگم که انسان ها در دوران دوم و سوم نقش زیادی ایفا کردند.هر چند اگر بخوایم پر نقش ترین نژاد رو نام ببریم،باید از والار یاد کنیم.هر چی باشه اون ها آردا رو آفریدن و شکل دادن.اما خب من انسان ها رو انتخاب کردم چون:

1-انسان ها بودند که نزگول شدند و بعدش هم ماجرای آنگمار که خودتون میدونید

2-وجود انسان هایی مثل آراگورن و برومیر،تاثیر زیادی بر آردا داشت.یک ضرب المثل قدیمی هست که میگه:گاهی یک نفر برای صد نفر تعیین سرنوشت میکنه...

3-انسان ها بودند که در برابر شدید ترین جنگ های دشمن پایداری میکردند.حتی فکر نمیکنم جنگ هایی که در داستان های سیلماریلیون بوده به شدت جنگ های انسان ها بوده باشه. اصلا الف ها موجودات جنگجویی نبودند.اون لحظه ای که انسان ها در نهایت سختی،سخت ترین جنگ ها رو با نیرو های شرور انجام میدادن،الف ها در نهایت آسایش یا حداقل از جنگ ها به دور بودند.جدا از الف های نولدور که مصیبت های زیادی کشیدند!

4-انسان ها به هابیت ها کمک نکردند؟

و موارد دیگه که فعلا یادم نیست:دی

ولی در کل اگر انسان ها نبودند،آردا برای همیشه در تاریکی فرو میرفت

«راستی نظر سنجی با حالی بود»

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
rolameny

من که تا اول این نظر سنجی رو دیدم یک دفعه جو گیر شدم بدون اینکه گزینه های دیگه رو بخونم زدم الف ولی بدش که فکر کردم دیدم هیچکدوم از نژاد ها یک کتاب جداگانه به اسم خودشون نداشتن به غیر از هابیت ها به نظر من اتفاق های دوران اول و دوم یک زمینه بوده برای ورود هابیت ها و بقیه ماجرا هایی که اتفاق افتاد

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LORD LOSS

من که تا اول این نظر سنجی رو دیدم یک دفعه جو گیر شدم بدون اینکه گزینه های دیگه رو بخونم زدم الف ولی بدش که فکر کردم دیدم هیچکدوم از نژاد ها یک کتاب جداگانه به اسم خودشون نداشتن به غیر از هابیت ها به نظر من اتفاق های دوران اول و دوم یک زمینه بوده برای ورود هابیت ها و بقیه ماجرا هایی که اتفاق افتاد

دوست عزیز اگه قرار بود که تاثیرگذاری هر نژاد رو بر مبنای اسم کتاب ها بسنجیم دیگه چرا نظر سنجی برگزار بکنیم!؟اتفاقا شما همون اولش درست انتخاب کردی.با وجود این که مواضع ضد الفی من هنوز پا برجاس ولی به هر حال الدار بیشتر از هرنژاد دیگه ای در شکل گیری تاریخ آردا سهم داشتن.اصلا همین انسان ها هم ابتدا تحت رهبری الفها بود که رشد کرده و به تدریج تونستن جایگاه خودشون رو پیدا کنن.در ضمن الدار(به طور کلی دارم میگم و منظورم شخصیت خاصی نیست)چون بیشتر عمر می کردن میتونستن کارهای بیشتری در طول زندگی شون انجام بدن.تا پیش از قدرت گرفتن نومه نور اربابان تاریکی بیشتر روی الدار تمرکز داشتن و بقیه نژاد ها کمتر مطرح بودن.دلایل دیگه رو هم که دوستان مطرح کردن.البته این نکته رو هم اضافه کنم که هرچی زمان جلوتر میره این موضوع به سمت انسان ها میل می کنه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
میثراندیر

با تشکر از نظرسنجی خیلی خوب

با توجه به اینکه نظر من درباره ی نقش پررنگ بیشتر روی کیفیت معطوفه تا کمیت ، به انسان رای دادم.

چرا که فرزندان موعود ارو هستن و نه تنها نقش پررنگی رو در دوران های اول تا سوم داشتند بلکه مهم ترین نقش که همون نقش در انتهای زمان هست رو برعهده خواهند داشت در آخرین نبرد . درسته که والار روی الفها بیشتر حساب باز کردن ولی به نظر من (و دلیل اصلی من برای انتخاب این گزینه ) هدف از خلقت ائا توسط ارو، موجودیت انسان بوده.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...