رفتن به مطلب
تور

نمایشنامه صوتی سیلماریلیون - فراخوان

Recommended Posts

torambar

من با ریکورد گرفتن به این شکل (رادیویی) آشنا نیستم ولی با ریکورد گرفتن از خواننده تقریبا آشنایی دارم و میدونم اگه بخواین یه کار با کیفیت ریکورد کنین به چه ابزار ها و نرم افزارهایی نیاز دارین.

اگه بخواین کار خوبی ریکورد کنین که حس رو کامل منتقل کنه، کیفیت صدا خیلی مهمه. اون بیت ریتی که نوشتین خیلی خیلی پایینه (bitrate: 192kbps 41400khz) باید صدا در حدی باشه که بعد از چند مرحله مسترینگ، کیفیت کار در حدی باقی بمونه که بتونین ازش حداقل به شکل Mp3 320 kbps رندر بگیرین. از اونجایی که فکر نکنم کسی میکسر حرفه ای داشته باشه، (کسی که به فکر اجاره استودیو نیست ؟) باید کیفیت صدای اولیه در حدی باشه که بعد از میکس با موزیک متن صدای قابل قبولی در بیاد.

برای ریکورد گرفتن نیازی به فضایی به نام استودیو ندارین. تنها چیزی که لازمه، امکاناتی هست که تهیه کردنش به صورت شخصی خیلی گرون در میاد. جدا از میکسر، حداقل باید 2 تا میکروفون خوب + یک ست آمپلی فایر با کیفیت+مقداری کابل نویزلس داشته باشین. اگه بخواین به جای استفاده از آمپلی فایر از کارت صدای حرفه ای استفاده کنین، کیفیت صدا به شدت پایین میاد و صدا (مخصوصا شما که دارین وکال میگیرین) گرماش رو از دست میده و بی روح میشه. جدا از اینکه همون کارت صدای حرفه ای، یه چیزی نزدیک به یه میلیون تومن هزینه اش هست. حالا چه برسه به اینکه بخواین از کارت صدای معمولی که از اول روی کامپیوترتون بوده استفاده کنین.

اینها حداقل ابزارهایی هست که یه نفر برای ریکورد وکال باید در اختیار داشته باشه. البته همون طوری که بالاتر گفتم، من اطلاعات و تجربه ای برای درست کردن یه رادیو ترک یا پادکست ندارم. ولی خب چیزی که مشخصه، کیفیت صدا هست که هر چقدر هم که امکانات محدود باشه، باید بهش توجه کرد. شاید بشه استفاده از نرم افزار های حرفه ای برای میکسر به جای خود میکسر یا استفاده از کارت صدا رو توجیه کرد؛ ولی به هیچ وجه نمیشه میکروفون خوب رو نادیده گرفت. چون اولین نقطه ی شروع، ریکورد صدا هست که از طریق میکروفون منتقل میشه و هر چقدر کیفیت کار در مرحله ی اول بهتر باشه، کار صدا برداری تا آخر بهتر پیش میره.

البته با همه ی اینها، اگه قرار باشه کاری انجام بشه، به نظر من غیر ممکن وجود نداره. فقط باید مشکل مرحله ی اول رو حل کرد و با یه میکروفون با کیفیت صدا رو ریکورد کرد. اگه کسی میخواد داوطلب بشه، باید حداقل یه میکروفون خوب برای خودش تهیه کنه یا قرض بگیره، با توجه به توان مالی اش. و در نهایت من شاید بتونم کار میکس و مسترینگ رو انجام بدم با یه نرم افزار خوب اگه پیدا کردم ( و البته یه کامپیوتر خوب که بتونه این نرم افزار ها رو ساپورت کنه )

یه چیز دیگه هم در مورد کسانی که میخوان گوینده باشن، وضعیت صداشون هست. همیشه گوینده ها افرادی هستن که حنجره ی با قدرتی دارن و توان استفاده از تمام حجم صداشون رو دارن. افراد توی رنج سنی 14-15 سال تا 23-24 تارهای صوتی حنجره شون کامل شکل نگرفته و به خاطر همین صداشون مناسب گویندگی نیست. (که بیشتر بچه های سایت توی این رنج سنی هستن) . چون صدای شما، اون صدایی نیست که موقع حرف زدن خودتون میشنوید. صدای شما در موقع حرف زدن، صدایی هست که درون مجرا های شنوایی شما هم انعکاس پیدا میکنه و میشه گفت اون صدایی که شما از خودتون میشنوید، صدایی هست که هم از بیرون به مجراهای شنوایی شما میرسه، هم از درون. در واقع صدای اصلی شما اون صدایی هست که بقیه از شما میشنون. (تا حالا صدای خودتون از پشت تلفن یا صداتون که توی توی فیلم ضبط شده رو شنیدین؟ اون صدای واقعی شماست). به خاطر همین افرادی که توی این رنج سنی هستن، هر چند که خودشون از صدای خودشون رضایت داشته باشن، ولی معمولا صدای واقعی خودشون رو نشنیدن و اگه صداشون رو ریکورد کنن، صدای خام و بچه گونه ای بدست میاد. این یه مشکل بزرگ هست که اگه شما بخواین متنی مثل سیلماریلیون رو بخونین، از ترکیب واژه ها و جملات با عظمت و حماسی با صدای خام یه پسر یا دختر جوون، چیز جالبی در نمیاد. به خاطر همین باز اگه میخواین کار رو ادامه بدین، پیشنهاد میکنم سراغ کسانی برین که سن بیشتری دارن. به اضافه اینکه باید یه نویسنده ی خوب که متن ها رو آماده کنه + کسی که تلفظ ها رو به شکل کاملا دقیق بلد باشه + وقت و هزینه تقریبا زیاد نیاز دارین

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LObeLia

با تمام این تفاسیر یعنی ما باید از همکاری انصراف بدیم؟؟؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
رضائی.استل
ارسال شده در (ویرایش شده)

یه نویسنده ی خوب که متن ها رو آماده کنه

میبخشین منظور از این جمله چیه؟

یه سوال دارم:

قبلا یکی از کاربران میخواست که از هابیت کتاب صوتی بسازه اما ظاهرا بهش گفته شد که باید از مترجم کتاب یعنی آقای علیزاده اجازه بگیرن. این مطلب صحت داره؟

ممنون

ویرایش شده در توسط رضائی.استل

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

به شیرین:

زیاد چیز مهمی نبود. صرفا برای در دسترس بودن و ارتباط راحت تر.

به تورامبار:

خیلی سخت میگیری رفیق. فیلم سینمایی که نمیخوایم میکس کنیم. ابتدا بگم که کار میکس و موسیقی متن (که در تاپیکش مشخص شده) بعهده خودمه. در مورد کیفیت صدای ضبطی هم باید بگم من حداقلی رو انتخاب کردم که برای اعضا راحت و ارزون باشه. نه چیزی که انجامش ناممکن باشه. در ضمن در پایان اگر بخوایم با 320 رندر بگیریم حجم فایل ها گیگابایتی میشه. کیفیت 64 تا 160 کیفیت های متعادل یک نمایشنامه صوتی است. البته کیفیت رندر مطمئنا loseless. خواهد بود اما در نهایت برای راحتی آپلود و دانلود تبدیل خواهند شد.

به مسعود:

صدردرصد باید اجازه نامه داشته باشیم. اما کار اول آزمایشی خواهد بود. و پس از تهیه در اختیار مدیران قرار میگیره تا بتونیم مذاکره کنیم برای گرفتن مجوز. اگر تا اینجاش با موفقیت انجام شد و مجوز گرفته شد کار شروع میشه و فایل نهایی. ..(حالا یه فکری براش میکنیم:دی) فعلا که فقط فراخوانه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Edhelharen

این کار نمایشنامه سیلماریلیون منتفی شد؟ یعنی هیچ کسی اعلام همکاری نکرد؟؟!!

اگه میشه شفاف سازی کنید.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

من یک بازه ای رو اعلام کردم که در اون بازه هیچ کس اعلام آمادگی نکرد. کار معلق شد و بازه زمانی هم برداشته شد تا هر زمانی که اعضا به خودشون اومدن و احساس نیاز به انجام این طرح دیدن آستین بالا بزنن و همکاری ها رو از سر بگیرن.حداقل شرایط برای یک کار نیمه حرفه ای در ابتدای تاپیک آماده و مهیا هست.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Yavanna Kementári

من هم اگر بقیه اعلام آمادگی کردن آمادگی خودم و بعنوان دومین دختر اعلام می کنم فقط سیلماریلیون زیاد شخصیت مونث نداره. مخصوصا تو همون فصل نبرد اشک های بیشمار. با این حال منم با حرف تورامبار موافقم. من یه بار برای دمنتور رادیو طفره زن یه تیکه اجرا کردم. اما اون جا تی نیجری بود درحالیکه این متنا به صداهای باشکوه تری از صدای چندتا جوون احتیاج داره...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

توجه مهم

دوستانی در این تاپیک اعلام آمادگی کردند؛ درخواست دارم طبق قوانین پست اول عمل کنید. یعنی اعلام آمادگی و فرستادن فایل تست صداتون از طریق پیغام خصوصی به بنده صورت بگیره. در اجرا، نکات پست دوست عزیز تورامبار (اینجا) رو هم لحاظ کنید. هیچ محدودیتی در تعداد نیست اما گفتم حداقل 5 نفر لازمه. پس ناامید نشید و فایل تست رو در پخ برام بفرستید.

اسامی منتخبین و اطلاعیه های بعدی رو در همین تاپیک خواهم زد.

دوستان در باره اجازه نامه از انتشارات سوال داشتند، اگر مرحله آزمایشی با موفقیت به اجرا رسید حتما برای کسب مجوز اقدام میشه...

با تشکر

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
رضائی.استل

بنده با کمال وقاحت قایل صوتی صدای نکره ام رو اینجا قرار میدم.بادا که مقبول شما عزیزانم قرار گیرد.

بخشهایی از آینولینداله:

آینولینداله 01.rar

آینولینداله 02.rar

Ainulindale 01.rar

Ainulindale 02.rar

بخشی از داستان آراگورن و آرون:

حکایت آراگورن و آرون.rar

ممنون

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LObeLia

بنده با کمال وقاحت قایل صوتی صدای نکره ام رو اینجا قرار میدم.بادا که مقبول شما عزیزانم قرار گیرد.

بخشهایی از آینولینداله:

آینولینداله 01.rar

آینولینداله 02.rar

Ainulindale 01.rar

Ainulindale 02.rar

بخشی از داستان آراگورن و ارون:

حکایت آراگورن و آرون.rar

ممنون

دستت درد نکنه. اما که چی بشه؟؟؟ =))

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
رضائی.استل

دستت درد نکنه. اما که چی بشه؟؟؟ =))

خواهش میکنم.

خواستم کاری کرده باشم راستش مدتهاست توی فکرشم و بالاخره اینکارو کردم.در کل فایلهای صوتی تالکینی رو دوست دارم و زیاد هم گوش میدم.خواستم شما هم کاری رو که کردم گوش کنین اگه دوست دارین.

ممنون

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Edhelharen

خواهش میکنم.

خواستم کاری کرده باشم راستش مدتهاست توی فکرشم و بالاخره اینکارو کردم.در کل فایلهای صوتی تالکینی رو دوست دارم و زیاد هم گوش میدم.خواستم شما هم کاری رو که کردم گوش کنین اگه دوست دارین.

ممنون

اقا فکر کنم که این ها رو باید تو پست نمایشنامه صوتی سیلماریلیون اپلود میکردی.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
رضائی.استل

اقا فکر کنم که این ها رو باید تو پست نمایشنامه صوتی سیلماریلیون اپلود میکردی.

اون تاپیک برای فصل بیست سیل بود(اسمش یادم نیست).بعد من فکر کردم اینجا راحتتر میتونم نظراتتونو بشنوم.

ویرایش:

یادم اومد اسم فصل بیست سیل نیرنائث آرنویدیاده.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Edhelharen

اون تاپیک برای فصل بیست سیل بود(اسمش یادم نیست).بعد من فکر کردم اینجا راحتتر میتونم نظراتتونو بشنوم.

ویرایش:

یادم اومد اسم فصل بیست سیل نیرنائث آرنویدیاده.

بالاخره در این تاپیک در مورد کتاب صوتی سیلماریلیون حرف زده شده و به نظر بنده بهتر بود اونجا مطرحش کنی تا در موردش بیشتر بحث بشه.

آخه من یک تاپیک به نام کتاب صوتی ارباب حلقه ها خواستم بزنم تور بهم گفت که این تاپیک هست و شما اونجا نظراتتو اعلام کن.

در هر صورت میل خودتونه.بازم تشکر میکنم که حداقل شما یه کاری در این باره انجام دادی و مثل بنده فقط حرف نزدی. =))

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

این چندتا پست آخر رو به این تاپیک منتقل کردم. اینجا در مورد پروژه صوتی سیلماریلیون هست و به فصل خاصی مربوط نمیشه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LObeLia

دوستان ازتون تقاضا میکنم با تور اعلام همکاری کنین تا این کار انجام بشه. حیفه... =))

مطمئنا بین شماها کسایی هستن ک هم استعدادشو دارن هم امکاناتشو. علاقه هم که همتون قاعدتا باید داشته باشین. =))

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Yavanna Kementári

از دوستان خواهش میشه رودروایسی نداشته باشن..چیزی که الان مهمه فکر کنم به حد نصاب رسیدنه...اگه صداتونو نذارین و شرکت نکنین ممکنه کار به احتمال زیاد منتفی بشه و این اصلا خوب نیست ( دقت دارین روح تور در من حلول کرده :دی) این نصفه اسپمو برای این دادم که ظاهرا تا آخر آذر وقت هست..خلاصه که خواهش می کنم خجالت و تنبلی و کنار بذارین. آستین بالا بزنین و وارد گود بشین =)) :دی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
بانوی سفید روهان

منم اعلام همکاری میکنم صدامو هم در اولین فرصت میذارم

فقط یه مشکلی هست بیشتر خانوما اعلام آمادگی کردن ولی نقش برای خانوما خیلی کمه و برعکس ما به صدای آقا احتیاج داریم .

آقایون آردایی لدفن یه کاری کنین =))

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
الوه

خب من که مجری پادکستم، نمیشه بهانه بیارم :دیــ

خودِ تور هم کیفیت میکروفون عالی داره، پس اونم پاش گیره

کسی نبود؟ :دیــ

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
رضائی.استل

آقا نظرتون راجع به صدام چیه؟مناسب بود؟(البته این فایلها مال این تاپیک نبودن و مال گفت و گوی عمومی اعضا بودن که به اینجا منتقل شدن و برای همین مطابق با قوانین این تاپیک نیستن.حالا نظر شما هر چی که باشه من در خدمتم.خوشحال میشم تونسته باشم کاری کرده باشم).

ممنون

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Edhelharen

آقا نظرتون راجع به صدام چیه؟مناسب بود؟(البته این فایلها مال این تاپیک نبودن و مال گفت و گوی عمومی اعضا بودن که به اینجا منتقل شدن و برای همین مطابق با قوانین این تاپیک نیستن.حالا نظر شما هر چی که باشه من در خدمتم.خوشحال میشم تونسته باشم کاری کرده باشم).

ممنون

نظر شخصیه من راجع به صداتون اینه که شما هنگام حرف زدن مقداری لهجه داشتین(اگه اشتباه نکرده باشم) ولی در کل خوب بود.دستتان درد نکند.حداقل شما یه کاری کردین.

پ.ن:دوستان لطفا تلفظات صحیح کلمات خاص رو بزارید تا کسانی که میخوان صدا ضبط کنن دچار اشتباه نشن چون وقتی داشتم صدای اقای رضایی رو گوش میکردم متوجه شدم این همه مدت داشتم به اِرو، آرو میگفتم. =))

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LObeLia

پ.ن:دوستان لطفا تلفظات صحیح کلمات خاص رو بزارید تا کسانی که میخوان صدا ضبط کنن دچار اشتباه نشن چون وقتی داشتم صدای اقای رضایی رو گوش میکردم متوجه شدم این همه مدت داشتم به اِرو، آرو میگفتم. =))

آخر کتاب سیلماریلیون , تمام اسامی شخصیت ها و شهر هاو... با توضیحاتشون درج شده.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
رضائی.استل
نظر شخصیه من راجع به صداتون اینه که شما هنگام حرف زدن مقداری لهجه داشتین(اگه اشتباه نکرده باشم) ولی در کل خوب بود.دستتان درد نکند.حداقل شما یه کاری کردین. پ.ن:دوستان لطفا تلفظات صحیح کلمات خاص رو بزارید تا کسانی که میخوان صدا ضبط کنن دچار اشتباه نشن چون وقتی داشتم صدای اقای رضایی رو گوش میکردم متوجه شدم این همه مدت داشتم به اِرو، آرو میگفتم. =))

آخر کتاب سیلماریلیون , تمام اسامی شخصیت ها و شهر هاو... با توضیحاتشون درج شده.

ممنون آقا از لطفتون.

علاوه بر نمایۀ سیل که خیلی هم جامع و شامله، شما میتونین با گوش کردن کتب صوتی انگلیسیِ سیل و لوتر هم با تلفظ های درست آشنا بشین.بفرمایین:

https://arda.ir/downloads-archive/?category=2

حد اقل آینو لینداله رو دان کنین.صداش یک تُن و ابهتی داره که کیف میکنین! به این میگن یه کتاب صوتی! خداکنه ما هم بتونیم سطح کارمونو در همین حد برسونیم.

بازم ممنون

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ققنوس آبی

دو تا همینطوری فعلا، بدون هیچ میکروفونی توی سفر یه چیزی تست کردم. رسیدم به سرپناه رسما اعلام آمادگی میکنم!

یکی

دوتا

اینم یه کار قدیمی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Legolas

دو تا همینطوری فعلا، بدون هیچ میکروفونی توی سفر یه چیزی تست کردم. رسیدم به سرپناه رسما اعلام آمادگی میکنم!

یکی

دوتا

اینم یه کار قدیمی

چه صدای خوبی دارید :huh:

اتفاقا امروز داشتم کتاب صوتی انگلیسی رو از آرشیو سایت گوش می دادم. واقعا مسحور شدم!

ویرایش شده در توسط Le‌golas

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...