رفتن به مطلب
3DMahdi

نظرسنجي27: خبیث ترین شخصیت دنیای آردا چه کسی است؟

163 رای

1. 1. خبیث ترین شخصیت دنیای آردا چه کسی است؟

• گوتموگ(بالروگ دوران اول)
    • گلائرونگ
    • ویچ کینگ
    • سارومان
    • اسماگ
    • آنگولیانت
    • سائرون
    • مورگوت
    • میم دورف
    • گالوم

Recommended Posts

3DMahdi

نظرسنجي شماره 27

خبیث ترین شخصیت دنیای آردا چه کسی است؟

1. گوتموگ(بالروگ دوران اول)
  2. گلائرونگ
  3. ویچ کینگ
  4. سارومان
  5. اسماگ
  6. آنگولیانت
  7. سائرون
  8. مورگوت
  9. میم دورف
  10. گالوم

لطفا نظرتون رو در مورد تمام گزينه ها بيان كنيد

اين نظرسنجي محصول مشترك Tom Bombadil و Arven است.

تعداد آرا: 51

اولین رای: 16 فروردین 1391

آخرین رای: 20 اردیبهشت 1391

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تضاد

:D :D آرون جان، خداییش به تکاپو انداختی این ذهن پیر و پاتال ما رو! خیلی فکر کردم هم به گزینه ها و هم به جواب های خوبی که خودت داده بودی و در نهایت به نظرم رسید که اگر منظور از خباثت، سیرت بد باشه، یعنی شرارت بی انگیزه ی بیرونی، به نظرم آنگولیات در این تعریف جا می گیره. من تقریباً برای همه ی گزینه ها و اعمالشون می تونم دلیل یا حداقل توجیهی پیدا کنم ولی برای این عنکبوت جهنمی جز خودخواهی و خودپسندی و شرارت ذاتی اش انگیزه ای برای اعمالش ندیدم!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
great beren

من میگم سارومان.درسته کارهای خبیثانش نسبت به بعضی از گزینه ها خیلی کمتر هست ولی ذاتش خیلی خبیث و موزی بود.معلوم نیست از اولش کدوم طرفی بوده بعدشم که میاد طرف سائرون بازم میخواد بعدا سائرونو کله پا کنه کلا خیلی آدم هفت خطی بود دی: خدارو شکر گندالف به موقع پی به اون شخصیت خبیثش برد

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
الدا

به نظر من کسی توی آردا نمیتونه نمیتونه به پای خباثت گلائرونگ برسه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Olόrin

بدون هیچ ابهامی مورگوت

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

• گلائرونگ: خبیث تر از هر موجودی در آردا. حتی از مورگوت هم خبیث تره. توضیحات آرون حق مطلب رو ادا میکنه. گلائرونگ با طعمه اش بازی میکنه و از اینکار لذت میبره نه اینکه صرفا دشمنی رو از پا در بیاره و یا دستورات سرورش رو انجام بده. موجودیه که برای همین کار بوجود اومده.
  • سائرون: زیرک، مکار و خبیث. حتی از مورگوت هم در این زمینه بالاتر بود. قضیه نومه نور، ساخت حلقه ها، کشتن فینرود و گیر انداختن باراهیر از جمله کارهای خبیثانه اش هست.
  • مورگوت: مورگوت اعمال وحشیانه ای انجام داد اما خبیثانه ترینش تبدیل الفها به اورک و کاری که با خاندان هورین کرد بود. بقیه کارهاش ناشی از قدرت طلبی بود.
  • میم دورف: کینه توزی این دورف رو هرگز نتونستم هضم کنم. خیانتش کار بسیار بی شرمانه ای بود.
  • ویچ کینگ: بیشتر از هر چیز ابهت داشت. تنها موردی که میشه به خباثت ربطش داد قضیه نبرد تن به تن با شاه ائارنور بود
  • سارومان: کسی بود که میخواست از آب گل آلود ماهی بگیره. یه جورایی لقمه بزرگتر از دهنش برداشت. با تمام زیرکیش نمیدونست که حلقه فقط به سائرون جواب میده.
  • اسماگ: بیشتر زیرک بود. اصلا در حد و اندازه نواده گلائرونگ نبود.
  • گوتموگ(بالروگ دوران اول): اوامر سرورش رو اطاعت میکرد. کار خبیثانه ای ازش ندیدم
  • آنگولیانت: بنده شهوت خودش بود. هیچ کینه ای از درختان نداشت و اگه مورگوت نبود هرگز جرئت حمله به درختان رو نداشت چون همینطور که تشنه نور بود از اون هم وحشت داشت. اون حرکتش رو بیشتر ناشی از همین شهوت میدونم تا خباثت.
  • گالوم: اینم مثل اونگولیانت که اسیر شهوتش بود، اسیر حلقه بود. البته خیلی خفیف تر از اونگولیانت. اگه حلقه رو به گالوم میدادی تا 1000 سال بعد هم با کسی کار نداشت.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Legolas

یعنی واقعا نظرسنجی سختیه :D

• گلائرونگ : خیلی موجود خبیثی بود کارایی که کرد (مخصوصا با تورین) و قدرتی که داشت آدم رو زجر میده.شانسش برای انتخاب شدن بالا بود
  • سارومان : حیف که منحرف شد به نظرم نسبت به بقیه گزینه ها شانسی برای انتخاب نداره
  • آنگولیانت : خیانت به مورگوت و از بین بردن دو درخت خباثت کمی نیست.
  • سائرون : من سائورون رو انتخاب کردم ، همه پلیدی هاشو میشناسیم...
  • مورگوت : ملکور رو هم به عنوان یکی از شانس های اصلی انتخاب می کنم ، یعنی اگه اون نبود بعید می دونم خباثتی به وجود می اومد.
  • میم دورف : یه خیانت کار ، حرف دیگه ای ندارم

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Tulkas Astaldo

ها این نظر سنجی خوبه. دوس میداریم.

مسلما اول گلائورونگه.بدون هیچ شکیفخباثت و پلیدی ازش ساطع میشه .

دوم رو میم دورف میدونم.کسی که انقدر حقیره که حتی صحنه مرگش رو تالکین نمینویسه. تنفر آوره این موجود

سوم رو سارون میدونم.

چهارم ویچ کینگ.

پنجم رو به زور مورگوت میدونم.

بقیه گزینه ها هم اصلا به نظرم خبیث نیستن.بعضیاشون سربازن( گوتموگ ) بعضیای دیگه هم ذاتن آفریده شدن که اونطور باشن.(اونگولیانت و اسماگ) منظورم اینه که مث گلائورونگ شعور و قوه تشخیص ندارن. یکیشونم که بیشتر از خبیث مظلومه و قابل ترحم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
agarwaen

• آنگولیانت :طمع این موجود خیلی عجیبه و اگه کمتر می ترسید می تونست کل آردا رو بخوره. کاری که با مورگوت کرد نشان دهنده خباثت نامحدود این موجوده.
  • مورگوت :بقیه والار هم دست کمی از این ندارند ولی خوب دیواری کوتاه تر از دیوار مورگوت پیدا نکردند.
  • گلائرونگ :به عنوان پدر آزدهایان خیلی خوب کار خودشو انجام داد ولی اگه نقشه های مورگوت نبود می شد یکی مثل اسماگ .
  • سائرون :از اون شاگردای باهوش و با پشتکار . نصف شهرت منفی مورگوت نتیجه کارهای ایشونه.گر چه اگه والار کمی مهربانانه تر باهاش برخورد می کردند شاید الان تو این لیست نبود.
  • ویچ کینگ : بدون شرح !!!
  • اسماگ :با توجه به بلاهایی که سر دیل،اسگاروت و شهر دریاچه آورد باید گفت که شناگر ماهری بوده ولی آب ندیده و اگه یه کسی مثل مورگوت یا حتی سائرون بهش خط می داد می تونست یاد و خاطره ی گلائرونگ رو زنده کنه.
  • سارومان : کمی دیر وارد داستان شد. اگه در زمان حضور مورگوت پا به سرزمین میانه می گذاشت به طور حتم کاراهای بزرگی انجام می داد.البته باز مثل سائرون مورد بی مهری قرار گرفت.
  • میم دورف :بیشتر مظلوم بود تا ظالم. کسی که یک بار دشمن رو به خونش راه بده بار دوم هم این کارو می کنه.
  • گالوم : فکر کنم فقط ماهی ها و خرگوشها می تونند تصور کنند همچین موجودی خبیثه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Aslan

با سلام !!

خوب الان اگه من ویچ کینگ رو انتخاب کنم که یه نفر من رو می کشه !!! :دی

اما گزینه های انتخابی من به ترتیب !

گلادرونگ : واقعا خبیث بود خیلی خبیث تر از اونی که فکرش رو می کنم مخصوصا اون کار هایی که با خاندان هورین انجام داد !!

میم دورف : بیشتر از این که خبیث باشه نفرت انگیزه و همین و بس !

این دو گزینه های انتخابی منه و با بقیه کاری ندارم چون به نظرم بعضی ها مجبور بودن خبیث باشن و بعضی ها هم ناخواسته خبیث شدن اما در این میان گلائرونگ و میم دورف با بقیه فرق دارند !!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Mou

مهمترین تمایز مورگوث و گلائرونگ در خباثت اینه که گلائرونگ که به کار پلیدش به عنوان وظیفه نگاه نمی کنه وبراش لذت و تفریحه از این دست شخصیت ها در داستان های دیگر هم مشاهده میشه و این موجودات حتی ازمردن در این راه هم هراسی ندارند :مثل بلاتریکس در هری پاتر،کلگان (کوه)در نغمه یخ وآتش و یا در نسخه ای ازفیلم شرلوک هلمز موریارتی خودش رو میکشه تا شرلوک رو به نحو دیگری آزار بده

ولی شرارت مورگوث برای رسیدن به یک هدفه خاص و دشمنش رو بعد از انجام کارش میکشه مثل ولدمورت (قضیه هورین به خاطر سرپیچی تورین جداست)

سائرون هم با نابود کردن نومه نور و کشتن الندیل و گیل گالاد ، خباثت خودشو به حد اعلی رسوند

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ائارندیل Eärendil

به نظر من تو نظر سنجی این 10 شخصیت به سه گروه تقسیم میشوند.

گروهی که از همه خبیث تر بودند و بسیار باهوش و رئیس بودند تا مرئوس مثل:مورگوت ،سائرون و سارومان تاحدودی

گروه دوم اونایی هستن که یه جورایی ابزار بودند و عصای دست بالایی ها مثل:ویچ کینگ،گوتموگ ،آنگولیانت و گلائرونگ تاحدودی

گروه سوم تو کار خودشون بودن و دشمنیشون هم به خودشون ربط داره شایدم به همین دلیل یه ذره از بقیه دوست داشتنی تر هستن مثل:اسماگ،گالوم و شاید میم دورف

به نظر من هم بدون شک خبیثترین شخصیت آردا مورگوت هست چون قویترین والا بود و ریشه ی همه ی بدی ها

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Curunir-Poirot

بله،بدون شک مورگوته،البته از نظر من.

از اون اول فقط و فقط برای خودش از به تباهی کشوندن هیچ چیزی ابایی نداشت.

ویرایش شده در توسط Curunir-Poirot

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
don bahman

به نظر من کسایی مثل مورگوت ، سائرون ،ویچ کینگ،گوتموگ ،آنگولیانت ، گلائرونگ واسماگ چون توی جبهه ی بد هستند انتظاری غیر از این هم ازشون نمیره اما داستان سارومان جداست فرستاده شد که جلوی سائرون از مردم محافظت کنه اما خیانت کرد و به سائرون پیوست و بدتر از اون هم اینکه با سنگدلی تمام با مردم و حتی دوستش گاندولف برخورد کرد در صورتی که کسی هم باهاش دشمنی نکرده بود که بگیم عقده داشته از کسی.حتی وقتی هم که شکست خورد و قدرتی که براش می جنگید از دستش رفت به جای اینکه پشیمان بشه و کمک کنه به گاندولف قصد از بین بردنش را داشت چون خباثت تمام وجودش را گرفته بود.به نظم گالوم و میم دورف خبیث بودند ولی نه به اندازه ای که بگیم خبیث ترین موجودات آردا بودند مثلا گالوم خبیث ترین کارش توطئه برای سم و بد کردن فردو با اون بود که البته وقتی اینکار را کرد که فکر کرد فردو بهش خیانت کرده و اصلا این کار قابل قیاس با کارهای کسایی مثل سارومان و گلائرونگ نیست.

ویرایش شده در توسط don bahman

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
bard

• گوتموگ(بالروگ دوران اول)
  • گلائرونگ
  • ویچ کینگ
  • سارومان
  • اسماگ
  • آنگولیانت
  • سائرون
  • مورگوت
  • میم دورف
  • گالوم

با وجود گالوم

نمیشه به کس دیگه ای رای داد خباثت گالوم خیلی زیاده

اما در مورد گزینه های بالا

بجز اسماگ

اطلاعات دیگه ای ندارم و ارباب حلقه ها رو فیلمش رو دیدم نمیتونم اظهار نظر کنم

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
رضائی.استل

اِ... من داشتم این نظر سنجی رو طراحی میکردم!آرون و تامی پیش دستی کردن.

انتخاب اول من در خباثت مورگوث هستش اما در پلیدی سائورون.خودم هم به سائورون رای دادم.کلا ازش متنفرم.خیلی زیرکه و یه جورایی به نظرم به تمام آردا تجاوز کرد(از وقتی که پلید شد) توی ذهنم ازش نفرت دارم و ازش میترسم.خدا نکنه ازش موقعی کابوس ببینم اونوقت اگه کار دیگه ای توی خواب نکردم حتما سکته رو میزنم!به هیچ وجه علت طمع و شهوتش برام قابل توجیه نیست.میتونم 24 ساعت تمام ازش بد بگم (لفظ بد رو فراموش کنین) اما فعلا تا همینجا کافیه.

گزینه ی بعدی مورگوث هستش که خجالت میکشم بهش بگم ملکور.بذر بدی و نفرت رو در دنیا نشوند و هیچ جایی از کارهای پلیدش در امان نموند.از آمان گرفته تا شرقی ترین قسمتهای آردا.اگه خودم توی سرزمین میانه بودم با همین جسم نحیفم بهش حمله میکردم تا نابودش کنم.ازش هم نمیترسم.براش هم ارزشی قائل نیستم.

برای بقیه ی گزینه ها ترتیب خاصی در نظر ندارم.اما نظرات من:

وقتی که حدیث تورین تورامبار رو میخونم و به خباثتهای گلائرونگ فکر میکنم,میبینم که از این دسته افراد توی دنیا کم نیستن.خودش هم کار خاصی نکرده الا اینکه بالفعل پلید هستش و( گل بود و به سبزه نیز آراسته شد) تابع اربابش نیست:دی

گولوم:قابل ترحم.در این مورد هم میتونم 24 ساعت برم بالای منبر و تمام اعمالش رو آنالیز کنم.

ویچ کینگ:پلید,ضعیف الاراده و آتش زیر خاکستر.

سارومان:خاک بر سرش.حیف که ... اصلا بگذریم.

میم:یه جورایی فکر میکنم که اینجای سیل نباید این اتفاق در مورد میم میافتاد.اما چون باید فقط نظرم رو بگم و نه اینکه سیل رو نقد کنم!میگم که خوب کاری کرد.از این جور آدما و دورفها کم نداریم.این هم روش.

گوثموگ:وظیفه شناس و موجودی که مطابق توضیحات سیل کاملا ازش خوشم میاد و همونطوری قبولش دارم و جاش توی آردا کاملا خوشه.ایول بهش.

اسماگ:زیرک و طماع

اونگولیانث:عجیبترین موجود در آردا.فعلا نظری ندارم.

در آخر هم از اینکه اینجوری بی سروته توضیخ دادم شرمنده.بخشش از بزرگان است.

ویرایش شده در توسط رضائی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
hamid stormcrow

من به آنگولیانت رای دادم چون اون همه کاراش از خباثت درونش ناشی میشه و هیچ منطقی پشتش نیست حتی مورگوت و سارون هم انقدر خبیث نبودند چون اونها آینور بودند و ایلوواتار آینور رو خبیث خلق نکرده بود

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Legolas

من به آنگولیانت رای دادم چون اون همه کاراش از خباثت درونش ناشی میشه و هیچ منطقی پشتش نیست حتی مورگوت و سارون هم انقدر خبیث نبودند چون اونها آینور بودند و ایلوواتار آینور رو خبیث خلق نکرده بود

البته سائورون آینو نبود . مایا بود

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

مايار زيرمجموعه آينوره و تمام مايار، آينو هستن. البته اونگوليانت هم آينو هست.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Mo.Mirnoruzy

من وقتی داشتم پست شما رو می خوندم یاد یکی از پست های قدیمی افتادم.

https://arda.ir/forum/index.php?showtopic=836

آنگولیانت متحد قدیمی ملکور بود ... او یک موجود شریر و شیطانی بود ... در غالب یک عنکبوت غول پیکر ... به احتمال زیاد او هم از Spirit های مختلفی بوده که در ابتدای پیدایش آردا در آن وجود داشته ولی جز آینور ( والار و مایار ) به حساب نمیاد... در قسمت جنوبی آمان که از نور دو درخت دور بود و والار زیاد بهش توجه نمی کردند آنگولیانت وجود داشت... او همراه ملکور باعث تاریکی والینور شدند و بعد از نابود کردن دو درخت و دزدیدن جواهرات مختلف و سیلماریل ها به سرزمین میانه گریختند ... ولی بین آنگولیان و ملکور سر سیلماریل ها اختلاف به وجود آمد و وآنگولیانت هم که شیره دو درخت و وجواهرات مختلف والینور را خورده بود چنان بزرگ شده بود که ملکور هم ترسید و نتوانست در برابرش بایستد و آنگولیانت او را بین تارهای نامرئی خود گیر انداخت و وملکور هم نعره کشید و بالروگ هایی که هنوز در آنگباند قایم شده بودند به کمکش آمدند وو او را نجات دادند.... جانورانی که ارد گورگوروث را آلوده کرده بودند از اولاد همین آنگولیانت بودند... آنگولیانت سرانجام در دوران قحطی در آن سرزمین خود را بلعید و ونابود شد...شلوب هم که از آخرین بازمانده های آنگولیانت بود در مرزهای موردور زندگی می کرد و ودیگر فرزندان کوچکترش نیز که از نسل او بودند میرک وود را آلوده کرده بودند...

ویرایش شده در توسط Mo.Mirnoruzy

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

خب اینجا هم اختلاف وجود داره. برخی آینور رو فقط مایار و والار میدونن و spirit(که در کتاب مینویان ترجمه شده) رو جدا از اونا میدونن. برخی هم مثل من اونها رو جزو آینور میدونن و آینور رو صرفا به دو دسته مایار و والار تقسیم نمیکنن. دلیل من برای این حرف این قسمتهای والاکوئنتا است:

"[آراتار] به لحاظ شکوه و عظمت هم ترازند، در فراسوی قیاس با جمله دیگران، خواه والار یا مایار یا هر رسته دیگری که ایلوواتار به آردا فرستاده است"

در انتهای والاکوئنتا اومده:

" هولناکترین در میان این اهریمنان* والارائوکار بودند، تازیانه های آتش که در سرزمین مینه بالروگ نامیده شدند، دیوهای دهشت."

* واژه اهریمنان در کتاب اصلی همون spirit هست. در واقع علیزاده در ترجمه فارسی بین اونها تمایز ایجاد کرده اما توی کتاب انگلیسی هردو spirit هستن. وقتی ما بالروگها رو جزو آینور حساب میکنیم باید بقیه spirit ها رو هم آینور حساب کنیم، چه اونایی که مایار هستن(مثل بالروگها) و چه اونایی که مایار نیستن.

در آینولینداله هم اومده:

"چنین واقع شد که گروهی از آینور با ایلوواتار در ورای مرزهای جهان ماندند؛ اما گروهی دیگر، و در میانشان برخی از بزرگترین و زیباترین آینور از ایلوواتار جدا گشتند و در آن جهان فرود آمدند"

یعنی هر کس که وارد ائا شده جزو آینور هست.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Mo.Mirnoruzy

من اون چه که از پست شما دست گیرم شد اینه که شما spirit هارو جزو آینور می دونین.

من دانشم در اون حدی نیست که بخوام در این مورد نظر بدم ولی پستی که جناب آرون در

https://arda.ir/forum/index.php?showtopic=632

زدن من چیز متفاوتی فهمیدم

spirit به روانهایی می گن که پیش از خلق آردا وجود داشتن و آینور نیز Spirit هستند که برخی جاهای سیلماریلیون با این اسم آورده شدند و این به این دلیل بود که آینور هر کدام یه بخشی از خصیصه های ایلوواتار رو دارا بودند و برای همین بهشون روان Spirit اون خصیصه میشه گفت مثل تولکاس که روان نیرومندی و بی باکیه, یا نیه نا روان رحم و شفقت, یا در میان مایار, بالروگ ها که روان آتش بودند و غیره. اما به نظر می رسه که یه سری هم باشن که Spirit هستن , اما آینور نیستن و معلوم نیست چی هستن و فقط در حد حدسه , مثل تام بامبادیل که گفته می شه روان طبیعته , و این سایر Spitrit ها تو این جمله ازشون با اسم خاص هر نژاد دیگری گفته شده :

آنان در عظمت و اقتدار برابر بودند, اما باز برتر از سایرین, خواه والار و خواه مایار, و یا هر نژاد دیگری که ایلوواتار به ایَاه فرستاد.

اگه بنا بر این باشه که آینور زیر مجموعه spirit باشه، در اون صورت استدلال شما در مورد آینو بودن بالروگ ها و نام بردن اونا به عنوان spirit منتفی میشه.

همین طور به نظر من در جملات

"چنین واقع شد که گروهی از آینور با ایلوواتار در ورای مرزهای جهان ماندند؛ اما گروهی دیگر، و در میانشان برخی از بزرگترین و زیباترین آینور از ایلوواتار جدا گشتند و در آن جهان فرود آمدند"

نمی شه استلال کرد که هر چیزی که اومدن ائا آینو بودن. چون داره فقط در مورد اومدن بعضی از آینور به جهان میگه ولی در مورد تمام کسایی که به جهان اومدن صحبت نمی کنه. امکان داره در کنارش spirit های غیر آینو ی دیگه هم (اگه وجود داشته باشن) اومده باشن.

بعد در مورد جمله آخر شما

یعنی هر کس که وارد ائا شده جزو آینور هست.

پس تام تکلیفش چیه؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

نه من spirit رو زیر مجموعه آینور نمیدونم. از نظر من این دوتا یکی هستن(دو اسم برای یک چیز)

در واقع spirit که به معنی روح هست داره میگه آینور به جسم نیاز ندارن و فقط روح هستن.

از نظر من spirit غیر آینو وجود نداره چون spirit و آینو یکی هستن.

تام بحثش جداست، تام مرموزترین موجود دنیای تالکینه که تالکین هیچوقت در موردش حرف نزده. میدونیم قدرتمنده و حلقه تاثیری بر اون نداره اما قدرتش اونقدر زیاد نیست که بتونه در برابر سائرون مقاومت بکنه. در ظاهر هیچ کار مفیدی انجام نمیشه. عمرش خیلی زیاده و ریزش اولین باران رو به خاطر میاره و الروند هم اونو بدون پدر معرفی میکنه. همه اینا میتونه اینو بگه که جزو آینور بوده اما میدونیم که والار نیست. شاید جزو مایار باشه و یا شاید جزو سایر spiritها و یا شاید هیچ کدام!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
hamid stormcrow

مايار زيرمجموعه آينوره و تمام مايار، آينو هستن. البته اونگوليانت هم آينو هست.

با سلام من یادم نمیاد جایی گفته شده باشه اونگولیانت هم جزء آینور بوده اگه راهنمایی کنین ممنون می شم

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...